Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2008., 22:16   #81
Quote:
M0ssad kaže: Pogledaj post
A i mi smo eto k'o ludi bez vas
Hajmo se sloziti, forumasi moji emotivci moji mali, niko nije lud nizakim. Zna se ko je zivio u dolini Neretve do ww2 a onda poslije u manjem broju. ako Srbi igdje imaju japije svoje, bez obzira koliko se uzdizali gdje treba i ne treba, onda je to u Hercegovini. Mogu reci da ste starosjedioci u Mostaru, u Trebinju, u Capljiini i u Stocu. Katolicke crkve su tu stare svega 30-tak godina. u Gradovima. ako igdje, vi Srbi jeste gradsko stanovnistvo onda je to u Hercegovini. Nemoj se zamarati, u Sarajevo su dolazili mahom crnogorci da studiraju pa ostajali, seljaci odasvuda pa ostajali, ali u Mostaru mozete reci da imate istorijski neki momenat.
I ne, nije u pitanju ljubav prema vama, vec fakt.
Sto se tice bilo kakve alijanse, nikad je nece biti.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Old 18.01.2008., 22:19   #82
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Pa?
Ako ih Armija Bh hoće pobiti, treba tražiti saveznika na drugoj strani.
Trebaju na nož i sa Armijom i sa Srbima? Pa nisu naivci.

Vama krivo što su Srbi tu i tamo pomogli hrvatskim enlklavama da ih ne počistite.

Ne ulazim u tvoje prodavanje guzice. Ali, evo jedan prijedlog:uzmi pusku pa se bori. Za promjenu.
Sto se mene tice, eto i tebe i Srba, meni svejedno. Najbitnije je da NEMA alijanse sa SRBIMA, NEMAAAA. Sve ostalo je nebitno.
Pogrijesili smo sto smo se toliko oslonili i na vas pa smo dobili po glavi zbog toga. Ali, jasno mi je da smo zatvoreni na sve strane i da smo makar sa Hr imali zajednicki cilj, odnosno zajednickog neprijatelja. A mali hercegovacki šupčići tipa Rojs i ostala balavurdija...ostace uvijek to.
I ne, nije u pitanju ljubav prema vama vec interes Hr i Bosnjaka u BiH.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Received Infraction
Old 18.01.2008., 22:30   #83
Quote:
nordea kaže: Pogledaj post
Ne ulazim u tvoje prodavanje guzice. Ali, evo jedan prijedlog:uzmi pusku pa se bori. Za promjenu.
Sto se mene tice, eto i tebe i Srba, meni svejedno. Najbitnije je da NEMA alijanse sa SRBIMA, NEMAAAA. Sve ostalo je nebitno.Pogrijesili smo sto smo se toliko oslonili i na vas pa smo dobili po glavi zbog toga. Ali, jasno mi je da smo zatvoreni na sve strane i da smo makar sa Hr imali zajednicki cilj, odnosno zajednickog neprijatelja. A mali hercegovacki šupčići tipa Rojs i ostala balavurdija...ostace uvijek to.
I ne, nije u pitanju ljubav prema vama vec interes Hr i Bosnjaka u BiH.
Smiri se draga moja i reci ko vam namece bilo kakvu alijansu? Sto se mene tice daleko vam lijepa kuca.
M0ssad is offline  
Old 18.01.2008., 23:00   #84
Quote:
Dragan1986. kaže: Pogledaj post
Kiseljak je prije rata bio mjesan grad . To nije bio Hrvatski gradic. HVO je uzimao lovu i oruzije od njih, zaradiva velike pare. Ja sam svojim ocima vidio neke stvari i dosta se sjecam. Ne bas toliko jasno kao jedna odrasla osoba ali se sjecam, pogotova kad mi potvrdi rodbina i kad pricaju o tome.


izjava godina...
horus is offline  
Old 18.01.2008., 23:04   #85
Quote:
Dragan1986. kaže: Pogledaj post
Nemam se ja sta pravdati tebi. Cak i da se ja nesjecam nista znam da je istina je citava moja familija tako kaze a nemaju razloga da lazu, plemeniti su to ljudi, vecina fakutletsko obrazovana. Ako hoces vjeruj ako neces nemoras. Ja vam kazem kako je bilo. Svaki dan bi se cuo ezan sa dzamije 5 puta ali ipak Srpski trensporteri bi prolazili 10 metara pored te iste dzamije.
Na kojem mjestu je ta đamija Han Ploca ??
kamenik is offline  
Old 18.01.2008., 23:06   #86
Quote:
Dragan1986. kaže: Pogledaj post
Kiseljak je prije rata bio mjesan grad . To nije bio Hrvatski gradic. HVO je uzimao lovu i oruzije od njih, zaradiva velike pare. Ja sam svojim ocima vidio neke stvari i dosta se sjecam. Ne bas toliko jasno kao jedna odrasla osoba ali se sjecam, pogotova kad mi potvrdi rodbina i kad pricaju o tome.
Ma kako lazes
kamenik is offline  
Old 18.01.2008., 23:14   #87
Quote:
Vanjushka kaže: Pogledaj post
Kao prvo, Vareske Hrvate je preko srpske teritorije preveo pop sa Pala, inace rodom iz Varesa (ne sjecam se sad imena, zaista, davno je to bilo)

Kao drugo, sa Srbima nije suradjivao samo kiseljacki HVO vec i muslimani iz Sarajeva, muslimani iz Visokog (koji su suradjivali i sa kiseljackim HVO-om, oni su poznati trgovci i dan danas postoji postapalica "imam srednju visocku skolu" kojom su se salili i u ratu, jer su mudri i prefrigani, suradjivali su sa svima manje vise jer srpski polozaji su bili u predgradju Visokog u Cekrcicima a Visoko nije dobilo stotinjak granata po glavi u cijelom ratu, nije tesko zakljuciti zasto je to tako)

U svakom slucaju, sa Srbima su suradjivali svi, u Mostaru su muslimani Srbima cak placali da tuku granatama po hrvatskim polozajima, tako da je tema promasena.
Kako ono ide: Kad ne mozes da ih pobedis
Stefan_Dusan_Silni is offline  
Old 18.01.2008., 23:25   #88
Quote:
Dragan1986. kaže: Pogledaj post
Tak osmo i mi gledali Srpske kamione i po koji transporter koji su prolazili kroz kiseljak. Nismo ni mi smjeli iztrciti na ulicu i pitati odakle dolazite, gdje idete? Ali vrlo dobro je se znalo sta se desava.
ma sve se zna...

ajde ti nama svima reci zasto si uopce bio u kiseljaku a ne npr u zenici kod svoje brace "bosnjaka"?
horus is offline  
Old 18.01.2008., 23:52   #89
Quote:
nordea kaže: Pogledaj post
Ne ulazim u tvoje prodavanje guzice. Ali, evo jedan prijedlog:uzmi pusku pa se bori. Za promjenu.
Sto se mene tice, eto i tebe i Srba, meni svejedno. Najbitnije je da NEMA alijanse sa SRBIMA, NEMAAAA. Sve ostalo je nebitno.
Pogrijesili smo sto smo se toliko oslonili i na vas pa smo dobili po glavi zbog toga. Ali, jasno mi je da smo zatvoreni na sve strane i da smo makar sa Hr imali zajednicki cilj, odnosno zajednickog neprijatelja. A mali hercegovacki šupčići tipa Rojs i ostala balavurdija...ostace uvijek to.
I ne, nije u pitanju ljubav prema vama vec interes Hr i Bosnjaka u BiH.
Nikad na balkanu ne reci nikad!

Eto da mi je neko rekao da čemo prodavati naftu VRS a istodobno spremati protiv njih ofenzivu reako bi mu da je lud , danas taj vjerojatno misli da sam kud ja
STARI GRANIČAR is offline  
Old 19.01.2008., 10:34   #90
Quote:
M0ssad kaže: Pogledaj post
Smiri se draga moja i reci ko vam namece bilo kakvu alijansu? Sto se mene tice daleko vam lijepa kuca.
Eto ga!
Jes vidio kako se mi brzo zdogovorimo.


Quote:
STARI GRANIČAR kaže: Pogledaj post
Nikad na balkanu ne reci nikad!

Eto da mi je neko rekao da čemo prodavati naftu VRS a istodobno spremati protiv njih ofenzivu reako bi mu da je lud , danas taj vjerojatno misli da sam kud ja
Tjah, meni se vise cini kako su Hrvati i samo Hrvati iz BiH prodavali naftu VRSu.Ne cujem da su se time bavili osijecani. Meni se vise cini kako je to neka izdaja unutar vas samih. Ali, eto, kako god, vasa stvar.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Old 19.01.2008., 11:56   #91
Katolicke crkve su tu stare svega 30-tak godina.

Pogledaj temelje mnogih dzamija sirom Bosne i Hercegovine pa ces skontat koliko je stara katolicka crkva na ansim prostorima.
__________________
..........................
Tulkas is offline  
Old 19.01.2008., 13:47   #92
Quote:
nordea kaže: Pogledaj post
Hajmo se sloziti, forumasi moji emotivci moji mali, niko nije lud nizakim. Zna se ko je zivio u dolini Neretve do ww2 a onda poslije u manjem broju. ako Srbi igdje imaju japije svoje, bez obzira koliko se uzdizali gdje treba i ne treba, onda je to u Hercegovini. Mogu reci da ste starosjedioci u Mostaru, u Trebinju, u Capljiini i u Stocu. Katolicke crkve su tu stare svega 30-tak godina. u Gradovima. ako igdje, vi Srbi jeste gradsko stanovnistvo onda je to u Hercegovini. Nemoj se zamarati, u Sarajevo su dolazili mahom crnogorci da studiraju pa ostajali, seljaci odasvuda pa ostajali, ali u Mostaru mozete reci da imate istorijski neki momenat.
I ne, nije u pitanju ljubav prema vama, vec fakt.
Sto se tice bilo kakve alijanse, nikad je nece biti.
Vidiš kako mlade generacije,lišene ideoloških dogmi danas u ime svoje zemlje odbacuju savezništva kao da se nude u oglasu..
Bošnjaci i Hrvati kao geopolitički komplementarni sustavi MORAJU koegzistirati bez tereta prošlosti
Danas se kroji novi svjetski poredak, a njegova granica pokušava se sa Drine pomaknuti na Unu.. Na Bošnjacima je da odluče jedino s kojom opcijom idu, jer je neminovno da idu.. U globalnim svjetskim kretanjima da se razumijemo vi ste nitko i ništa, jedino što možete je da zajašite val dok vas nije potopio
STARI GRANIČAR is offline  
Old 19.01.2008., 15:08   #93
Quote:
STARI GRANIČAR kaže: Pogledaj post
Vidiš kako mlade generacije,lišene ideoloških dogmi danas u ime svoje zemlje odbacuju savezništva kao da se nude u oglasu..
Bošnjaci i Hrvati kao geopolitički komplementarni sustavi MORAJU koegzistirati bez tereta prošlosti
Danas se kroji novi svjetski poredak, a njegova granica pokušava se sa Drine pomaknuti na Unu.. Na Bošnjacima je da odluče jedino s kojom opcijom idu, jer je neminovno da idu.. U globalnim svjetskim kretanjima da se razumijemo vi ste nitko i ništa, jedino što možete je da zajašite val dok vas nije potopio


Ovaj proglas je vjerovatno dio tvoje sveukupne savjesti koja pokusava svim silama da Bosnjake sprijeci od neminovnog sunovrata u svakom smislu...naravno nase je samo da se priklonima Hrvatima i svi nasi problemi su rijeseni... u tome odnosu snaga Hrvati predstavljaju (po tvome misljenju) odraz sveukupne moci EU na prostoru Balkana,iako u globalu jos su daleko od bilo kakvog postavljanja standarda na ovim prostorima...ekonomski mogu nesto uciniti samo na prostoru BIH i Kosova,na trzistima arapski zemalja nastupaju preko BIH firmi na politickom planu po pitanju hrvatskog naroda u BIH nastupaju onako kako im svira EU...U svim globalnim konstalacijama velikih sila Hrvatska je u paketu zajedno sa ostalim zemljama Balkana,to sto tvoja imagainacija prozvodi nekakav veci stepen vaznosti je dio tvog neodasnjanog sna o Ndh kao regionalnoj sili...
__________________
Kakva novogradnja? Tražite muslimanske kuće sa zapadne strane Neretve i kupujte to. Bliže su centru od bilo kojeg stana u međuprostoru između Mostara i Širokog. Zar je toliki problem preuzeti par muslimanskih kvartova koji neugodno strše na našoj strani grada i osigurati stolni grad? (Tomislav Diablo)
spiritual beggar is offline  
Old 19.01.2008., 15:49   #94
Vidim da neki opravdavaju saradnju HVO Kiseljaka ca Srbima kao "Zastita od muslimanske agresije" pa bi volio da mi neko objasni zbog cega su onda prodavali naftu u ljeto 1995 tj dok su ti isti Srbi napadali HVO Orasje i HV na jugozapadu BiH ( Glamoc, Drvar, Mrkonjic i sl).

A za one koji ismijavaju svjedoke koji su vidjeli transport HVO u BL evo malo svjedocanstava saveznika :

"Kroz sam centar BL( za one koji poznaju grad-zapadni tranzit) nekoliko konvoja..u jednom pravcu HVO, u drugom izbegli Hrvati iz lasvanske doline. Zima 93/94 ..to je bila scena koja se neretko vidjala."




"Pozdrav
na žalost ili sreću (kako hoćete) nisam imao prilike da ih lično vidim, moje informacije su iz druge ruke mislim da je zima novembar 93 u pitanju, kolona autobusa sa HVO je išla prema sinju/ ili od sinja usvakom slučaju vrlički pravac SVK je bio, vojnici su bili u busevima a a valjda naoružanje u kamionima odvojeno, informacija je od mog komšije koji je tada bio u komandi u vrlici i vidio ih je što bi se reklo ,,osobno'' i kad je došao kući nije mogao da vjeruje, a ni njemu mnogi kojima je ispričao , obezvrijedili mu logiku srpsko-hrvatskog sukoba i nemogućnosti saradnje, u isti paket ti spada i bombardovanje travnika sa onim galebovima sa udbine što je nato poskidao oko petrovca, a o naftnim kombinacijama HVO- VRS do samog kraja rata, to i sami poznajete više manje"
hercegponos is offline  
Old 19.01.2008., 16:19   #95
--------------------------------------------------------------------------------

REPUBLIKA BOSNA I HERCEGOVINA
STAB VRHOVNE KOMANDE ORUŽANIH SNAGA
ODBRANA REPUBLIKE

SARAJEVO
Str.pov.broj: 02/341-256
Sarajevo, 13.12.1992. godine
JA BIK


INFORMACIJA

Neka zapažanja o odnosima HVO - Armije R BiH u zeničkoj regiji

Prema izvještaju obavještajnog organa 3. korpusa odnosi između HVO i Armije R BiH odvijaju se, uslovno rečeno, u dva pravca,poslije formiranja zajedničke komande zapovjedništva, na tom nivou je došlo do određenog napretka. sa tendencijom jačeg uvezivanja i saradnje.

Medjutim u praktičnoj realizaciji dogovora dolazi do problema, a na pojedinim rejonima tenzije rastu.

Ima slučajeva da HVO dogovorene principe ne poštuje. Izdvajamo karakteristični slućajeve:

-prije više od mjesec dana izvjesni četnički general Mišić, sa Ozrena je prego varao sa HVO o međusobnom ne napadanju i omogućavanju i iseljavanja srpskog življa s.Ljeskovica (opština Zepče), što se potvrdilo tokom dejstva naših snage u pravcu s.Pnlug - s.Kamenica, u čemu HVO nije učestvovao. Pustili su da se Srbi isele iz s. Ljeskovica, a potom su opljačkali preostalu imovinu.

-HVO u okviru elektronskog izviđanja jednako prati veze naših jedinica kao i četničkih.

-U vili "Gorica" u Bugojnu je 02.12.1992. godine održan sastanak zapovjednika HVO u okviru priprema za formiranje korpusa HVO. Sastanku su prisustvovali gen. Prljak, puk. Andrić, a za kratko se pojavio i gen.Prkačin

-Na konferenciji za štampu 08.12.1992. god. gospodin Mario Kordić je otvoreno kritikovao (napao) k-du 3. korpusa, u kojoj su oficiri koji su ućestvovali u izradi planova za napad na Sarajevo. Posebno je negativno govorio o komandi 3. korpusa.

Odnosi sa HVO-om posebno zategnuti na području Novog Travnik HVO u Vitezu zahtjeva da se jedina naša jedinica iseli iz OŠ u s K, navodno zbog početka nastave.Dok su postrojbe HVO svoje pripadnike smjestile(nečitko)...

U N.Travnik je 10.12.1992. godine došla formacija od 180 vojnika (navodno 150 je iz Zagreba i 30 iz Livna), koji su zajedničku patrolu u Vitezu pitali da li je sukob između HVO i Armije R BiH već počeo.

HVO u širem rejonu G.Vakufa izvodi određena pomjeranja jedinica, koja nisu u skladu sa aktivnostima četnika.

Ovi i još neki primjeri ukazuju da odnosi između HVO i Armije R BiH nisu još uvijek na potrebnom nivou, što može značajno da šteti ukupnoj odbrani naše države.

SC/IH
__________________
Kakva novogradnja? Tražite muslimanske kuće sa zapadne strane Neretve i kupujte to. Bliže su centru od bilo kojeg stana u međuprostoru između Mostara i Širokog. Zar je toliki problem preuzeti par muslimanskih kvartova koji neugodno strše na našoj strani grada i osigurati stolni grad? (Tomislav Diablo)
spiritual beggar is offline  
Old 19.01.2008., 16:20   #96
CENTAR VEZE SVK
Odjeljenje za Kripto Zaštitu
Izvorni fajl:FAAAA10F

SARAJEVO
Datum i vrijeme
11. 01. 1993., Poned j el j a k ,00: 44


REPUBLIKA BOSSNA I HERCEGOVINA
ZAPOVJEDNIŠTVO 3.. KORPUSA

VOJNA TAJNA
STROGO POVJERLJIVO

Broj 02/31-98
Zenica, 10.01.1993 god..

VANREDNI BORBENI IZVJEŠTAJ


Vezas Vaše naredjenje od 10.01.1993

U odnosu na redovan izvještaj koji smo vam vec uputili,a u medjuvremenu smo prikupili slijedece podatke o stanju u dolini Lašve:

1.Oko 10.00 sati u zgradu Utaba Oružanih snaga stigli su predstavnici
UNPROFOR-a i razgovarali sa komadan tom Štaba, u njihovoj pratnji bila su 2 oklopna vozila koje su postavili na glavnoj raskrsnici u Novom Travniku
(Au-obusna stanica) poslije toga su otišli u zapovjedni!tvo HVO .

Oko 9.00 sati zarobljenici iz Trenice su prebačeni u Novi Travnik gdje su saslušani (2 zarobljenika su pripadnici civiline policije R Hrvatske,a jedan je pripadanik HOS-a ) otome detaljan izvještaj dostaviti pom. koman. za bezbjednost .

U 15.00 došao je Ijekar UNPRQF0R~a da pregleda zarobljenike „a poslije toga su otišli da pregledaju pripadnike muslim. nacionalnosti koji su u rukama MV0-a najvjerovatnije je došlo i do razmjene zarobljenika .

Shodno nastaloj situaciju u Novom Travniku razmotrite mogućnost aganžovanja druge jedinice na linijama u TURBETU i BIJELOM BUSJU (285 boraca).

Također s obzirom na procjenu terena linije odbrane mislim da se broj aganžovanih boraca na tim linijama treba smanjiti i to s na liniji odbrane u TURBETU potrebno je aganžovati oko 80 boraca „a na liniji u BIJELOM BUSJU oko 120 boraca.

2.Dana 8.1.1993.god, u Novi Travnik su došla 3 autobusa pripadnika HVO iz
Hercegovine koji su smješteni u novi hotel u gradu.Dolaskom ovih formacija
u grad došlo je do uznemirenosti jer dolazak nije najavljen niti se zna svrha
dolaska. lstog dana od 19-21 sati pred hotelom je registrovana jaka pucnjava iz pje-Cadi jskog naoružanja.

Dana 9.1.1993.god, iz pravca G.Vakufa takodjer nenajavljeno pristiže vozilo "Pincgauer" 2 teretna vozila "TAM" sa jednim PAT-om i BST-om sa 40 ljudi HV, takodjer iz Hercegovine .

Dana 9.1.1993.god. oko 19.00 časova u dijelu grada pod kontrolom HVO , počinje kontrola kretanja i maltretiranja više gradjana muslimanske nacionalnosti' nastanjenih u tom dijelu grada .Oko 19.20 sati ispred starog hotela ubijen je gradjanin Haseljić Edin, sin Hadze i Rabije Hrustić rodjen . 2.6.1953. god iz Novog Travnika,iz vatrenog oružja od strane 10-15 pripadnika HVO koji su bili pijani i nisu sa područja opštine Novi TravniK . Haseljić je bio u civilnom odjelu i nenaoružan,kretao se ulicom u pravcu zgrade u kojoj je nastanjen . Nakon ubistva dovezen u MED.centar NoviTravnik a zatim prebačen u mrtvačnicu u Travniku.

U toku noći bilo je sporadične pucnjave dok direktnih oružanih sukoba nije bilo.U toku noći od strane HVO lišeni su slobode Grizić Smajo i Poprenović Reuf ,i Hodžić Nedžad svi iz Novog Travnika.Istog dana oko 16.00 sati prilikom kontrole vozlia i vozača je u mjestu Opara na putu G. Vakuf - Novi Travnik sastavljeno je vozilo "AUDI 80" u kojem su bila 3 naoružana lica -Prlikom pokušaja pregleda vozlia i vozača isti su nasilno uvukli u auto policajca Tahirović Mirsada te pokušali bjekstvo vozilom u pravcu Novog Travnika.U naseljenom mjestu Trenica su ponovo zaustavljeni od strane V.P. i Policije MUP—a gdje su razoružani i lišeni slobode. Ovom prilikom je utvrdjeno da se radi o dva policajca Re pu b l i ke H r a va t s ke i to Perić Jozo sl.leg.br. 0129,402 , i Muslin Mar jan s.L. leg . br , C124835 pripadnici specijalne policije SPLIT naoružani pištoljima,automastom puškom i tvz. pumparicom .Sa njima uvozilu bio je Grebenar Danijel rodj. 1972 god, iz Bugojna .

Dana, 10.1.1993.god.. izvršena je obrada na ovim licima a o rezultatima ćemo vas..........................

.....sud,ali do kraja dana niko od nadležnih istražnih organa nije izvršioi uvidjaj.

Do slanja ovog izvještaja zaključak u vezi sa bezbjednosnom situacijom je da napetost i dalje raste.

3. -U rejonu G.Vakufa je prisutno dodatno koncentrisanje manjih postrojbi HVO-a,konzumiranje alkohola od strane istih povremene pucnjave u vazduh ali je stanje i dalje pod kontrolom i sukoba jot uvijek nema,.

Svima našim snagama u pomenutim rejonima izdata su naredjenja o preduzimanju mjera u ciilju izbjegavanja sukoba i evidentiranju svih sumnjivih aktivnosti postrojbi HVO na tom terenu a posebno aktivnosti policajaca iz Hrvatske na tom terenu(MUP R Hrvatske)



ZE/SC
Dostavljeno..........

VODJA DEZZURNOG TIMA
OS R BiH


/Zejnilagic Enver - Bosanac/
__________________
Kakva novogradnja? Tražite muslimanske kuće sa zapadne strane Neretve i kupujte to. Bliže su centru od bilo kojeg stana u međuprostoru između Mostara i Širokog. Zar je toliki problem preuzeti par muslimanskih kvartova koji neugodno strše na našoj strani grada i osigurati stolni grad? (Tomislav Diablo)
spiritual beggar is offline  
Old 19.01.2008., 16:23   #97
CENTAR SLUŽBI BEZBJEDNOSTI
SEKTOR SDB ZENICA
Dana:3o.6.1992. godine



SLUŽBENA BILJESKA



Dana 2J.6.1992. godine izvrsili smo obilazak opštine Vitez s ciljem sagledavanja bezbjednosne situacije na ovom pod>ručju. Prema predočenim podacima, između Opštinskog štaba TO-a i zapovjadništva HVO-a je u posljednje vrijeme uspostavljen korektan odnos uz redovne međusobne kontakte i dogovore, s ciljem zajedničkog planiranja i realizovanja određenih aktivnosti.S tim u vezi sačinjen je i dokument (potpisnici TO i HVO) kojim se reguliše formiranje u najskorije vrijeme prve viteške brigade sa sajedničkom komandom,mješovit sastav vojne policije, smanjenje na neophodan broj kontrolnih punktova na području opštine, takođe sa mješovitim sastavom, sa po dva pripadnika HVO-a, TO-a i SJB-e. Prema našoj ocjeni,na poboljšanje odnosa između HVO-a i TO-a uticale su i nedavne promjene u političkom rukovodstvu opštine Vites lz reda hrvatskog naroda. Međutim, probleme, u smislu suprotstavljanja provođenju navedenog dogovora između HVO-a i TO-a ponovnom uspostavljanju rada SJB, pričinjava jedna grupa lica, muslimanske nacionalnosti, koja zagovara nacionalnu isključivost kad je u pitanju funkcionisanje vlasti na tom području, us isticanje vjerskog fanatizma (već su načinjeni prvi koraci u formiranju oružanih grupa sastavljenih isključivo od lica muslimanske nacionalnosti, ekstremnog ponašanja, sa vjerskim obilježjima), Prema provjerenim podacima, dogovor da se, u toku jučerašnjeg dana, ponovo stavi u funkciju stanica javne bezbjednosti u Vitezu nije uspio iz razloga što na inicijativu MAHMUT0V1Ć ŠABANA, dosadašnji komandir SJB-a, nije dozvoljeno milicionarima muslimanske nacionalnosti da se vrate na posao, pri čemu su etiketirani "kao izdajnici muslimanskog naroda". Naglašavamo da su još od ranije milicionari muslimanske nacionalnosti bili nezadovoljni radom i postupcima Mahmutovića zbog unošenju razdora među radnike SJB-a Vitez. Pored Mahmutovića, svojim destruktivnim djelovanjem, posebno se ističu KAKNJO Fuad i KAIMOVIĆ MUNIB, koji vrše pritisak na članove Opštinskog Štaba TO (muslimanske nacionalnosti), nazivajući ih takode "izdajnicima muslimanskog naroda" i "KOS-ovcima".

Na bazi iznesenog, cijenimo da bi dalje djelovanje pomenutih lica moglo uticati na zaoštravanje odnosa između muslimanskog i hrvatskog življa, kao i blokiranje rada legalnih organa vlasti.

Mišljenja smo da se na razrješenju prisutnih problema moraju, bez odlaganja, angažovati CJB Zenica, Okružni Stab Zenica, kao i političke strukture opština Zenica i Vitez, koje ćemo usmeno informisati o navedenom.


Da ne bude da sam pristrasan....
__________________
Kakva novogradnja? Tražite muslimanske kuće sa zapadne strane Neretve i kupujte to. Bliže su centru od bilo kojeg stana u međuprostoru između Mostara i Širokog. Zar je toliki problem preuzeti par muslimanskih kvartova koji neugodno strše na našoj strani grada i osigurati stolni grad? (Tomislav Diablo)
spiritual beggar is offline  
Old 19.01.2008., 16:26   #98
Stranka demokratske akcije
za Hrvstsku—ogranak za Dalmaciju
Split,Trg Republike 4/III
Tel: o58 45-053.40-355,362-528
Fax:058/40-255


MINISTARSTVO OBRANE REPUBLIKE HRVATSKE
n/r MINISTRA GOJKA ŠUŠKA


Štovani gospodine ministre!

molimo Vas da orogućite preuzimanje kontigenta naoružanja,zaplijenjenog od strane djelatnika MUP-a Rijeka,u Žigljenu,a namijenenjenog za Zenicu od strane Hvatske Stranke Prava.
Pomenuto naoružanje se nalazi uskladišteno u Policijskoj upravi Rijeka,a gospoda iz PU Rijeka ,je voljna isporučiti ga uz Vašu suglasnost.Isto naoružanje je ustupljeno od strane HSP,potrebama teritorijalne obrane Zenice.
Uz osjećaj naše zajedničke odgovornosti, nadamo se da će te narm udovoljiti,te na taj naćin pomoći gradjane Bosne i Hercegovine,i njihovu borbu za slobodu.
Unaprijed Varm zahvaljujemo na razumijevanju!


U Splitu 5 svibnja 1992.

Predsjednik
Alija Džafo(?),v.r.
__________________
Kakva novogradnja? Tražite muslimanske kuće sa zapadne strane Neretve i kupujte to. Bliže su centru od bilo kojeg stana u međuprostoru između Mostara i Širokog. Zar je toliki problem preuzeti par muslimanskih kvartova koji neugodno strše na našoj strani grada i osigurati stolni grad? (Tomislav Diablo)
spiritual beggar is offline  
Old 19.01.2008., 17:42   #99
Quote:
Tulkas kaže: Pogledaj post
Katolicke crkve su tu stare svega 30-tak godina.

Pogledaj temelje mnogih dzamija sirom Bosne i Hercegovine pa ces skontat koliko je stara katolicka crkva na ansim prostorima.
Ne vidim ja tu temelje crkvi. A ne vidis ih ni ti.Izmisljas gluposti, pripremas teren i opravdanja za nekakva buduca rusenja dzamija. Ti nemas niti jedan dokaz po kojem ces bilo koju dzamiju u BiH svrstati u crkvu, po arhitekturi i orijentaciji. Aja Sofija je pretvorena u dzamiju, moglo se isto tako uraditi i sa "crkvama" u BiH, pretvoriti ih u dzamije. Ali, to se nije desilo.
Ustvari, istina je slijedeca: vecina gradova u BiH su nastala, NARAVNO kao i svugdje, u stoljecima koji se poklapaju nakon pada Bosne u turske ruke. NISMO MI Rim ili Egipat pa da smo tako razvijeni bili prije. Bosna je bila seosko, nomadsko, gorsko stanovnistvo. Bilo je nekih nakupina nekih podrucja ali sve je to premalehno za neki iole veci grad. Dolaskom vremena koji se poklapa sa turskom okupacijom, rastao je i broj stanovnistva u BiH i razvijenost gradova. Tako je rastao i broj dzamija. Pa nismo mi imali konstantno 4,5 miliona stanovnika kroz citavu istoriju!
I nismo mi imali onolike gradove tipa Travnika, Mostara, Sarajeva i Tuzle! pogledaj mostar stari grad, eh, dotle ti je i bio do prije 150 godina. A ko ce tek reci kolicni je bio prije 500 godina.
A kamoli da dokazes da je to bilo upravo katolicko stanovnistvo i jos pride da je silom islamizirano. Nemoj se upinjati, nemoj sanjati, nemoj zamisljati. Dzamija je dzamija, izgledom, arhitekturom, orijentacijom u prostoru-sto je vrlo bitno. Pokazi mi bosansku aja sofiju. Nema je. Niti jedna jedina jedna.
Inace, pogledaj samo primjer Sarajeva. Pred ww2(a to je bilo prije 60tak godina jel) brojalo je 20 000ak hiljada stanovnika. I to poslije kakve ekspanzije za vrijeme austrougarske te nastavka u staroj Jugi. Sada je negdje 500 000. To se desilo SAMO u ovih sto godina. Prije nije. A kamoli prije 500 godina. Bilo malo naselje na Vratniku i iznad, i to je to. A prije 500 godina ni tog Vratnika nije bilo. Znas li koliko dzamija ima na Vratniku? Niti jedna nije napravljena na crkvi.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Old 19.01.2008., 17:48   #100
Quote:
STARI GRANIČAR kaže: Pogledaj post
Vidiš kako mlade generacije,lišene ideoloških dogmi danas u ime svoje zemlje odbacuju savezništva kao da se nude u oglasu..
Bošnjaci i Hrvati kao geopolitički komplementarni sustavi MORAJU koegzistirati bez tereta prošlosti
Danas se kroji novi svjetski poredak, a njegova granica pokušava se sa Drine pomaknuti na Unu.. Na Bošnjacima je da odluče jedino s kojom opcijom idu, jer je neminovno da idu.. U globalnim svjetskim kretanjima da se razumijemo vi ste nitko i ništa, jedino što možete je da zajašite val dok vas nije potopio
Ovo sto se nudi Bosnjacima nije saveznistvo, vec patolosko bratstvo i jedinstvo gdje ce ih se tlaciti prvo prilikom i dovesti do ruba egzistencije. Patoloska ljubav u kojoj cemo se voljeti ali i kroz tu ljubav provlaciti i mrznju i iskoristavanje i nametanje svoga nama. Ali, sve uz ljubav. To je patolosko. I, meni to ne treba.
Ne treba ni saveznistvo. Meni treba koegzistencija, to si upravu. Tereta proslosti se prvo trebamo rijesiti da bi nastavili dalje. A ne ga opet patoloski bacati pod tepih...do neke druge prilike kada ce buknuti.
U globalnim svjetskim kretanjima mi jesmo niko i nista, ali meni smo mi sve, moja domovina, ono sto ja jesam i ono sto mi je bitno. Granica je uvijek bila na Drini. Vrlo se rijetko pomjerala. Sad se pomjerila do BL, kao nekad u istoriji, ali se ta linija uvijek vrati na Drinu. I da ne bude zabune, Hrvatska ide pod istu kapu sa ostatkom Balkana. Mislila sam da cete se izvuci, ali niste. Nevjerovatno. Dakle, od svih republika u bivsoj Jugi, jedino se smatralo Sloveniju europskom i dostojnom, ovo ostalo je sve ciganija, ovog ili onog stepena.
Izuzimajuci ogroman srpski nacionalizam i fasizam, zasto smo ratovali?
Opet ce nas ugurati pod istu kapu, opet cemo kao unija-ovakva ili onakva, uci u Europu.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:15.