Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2010., 08:09   #221
Jedan zanimljiv članak o zagađenju iz proizvodnje solarnih PV modula:

http://www.izvorienergije.com/news/e...ne_celije.html

__________________
Dobre odluke dolaze s dobrim iskustvom! Dobro iskustvo stječemo lošim iskustvima, a loša iskustva dobivamo lošim odlukama!!
Soltek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 08:19   #222
Najmanje 89% štetnih emisija povezanih s generiranjem električne energije može se izbjegnuti ako fotonaponske tehnologije zamijene električnu energije uz glavne mreže".

Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 09:02   #223
A da maknemo fokus sa vegana i mesojeda i na debatu bacimo isplativost fotovoltaika ? Ovo je odlična tema, sa izrazitim myth-busting karakterom.

Sve prijave obiju strana šaljite na moj PM.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 09:06   #224
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
A da maknemo fokus sa vegana i mesojeda i na debatu bacimo isplativost fotovoltaika ? Ovo je odlična tema, sa izrazitim myth-busting karakterom.
Mene već danima Vale ćera da se javim na debatu o NE. Mnijem da ima i boljih nacina privlacenja zena.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 09:46   #225
Quote:
Soltek kaže: Pogledaj post
Jedan zanimljiv članak o zagađenju iz proizvodnje solarnih PV modula:

http://www.izvorienergije.com/news/e...ne_celije.html

Stavili su NE pod neobnovljive izvore; ja bih je stavio pod obnovljive.

Osim toga... Prije no što uložiš lovu u PV-e, razmisli o tome jesi li potpuno informiran i razumiješ li stvari u koje se upuštaš. To, naravno, vrijedi i općenito.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 09:45   #226
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Može se nešto subvencionirat što daje energiju,ne troši druge oblike,već koristi besplatnu.
Mit, mit!
1. Fotonaponski moduli se proizvode magijom, rastu na drveću ili je ipak u pozadini industrija koja troši energiju?
2. Solarna energija je besplatna! - Jesi probao otići u tvornicu FN modula i zatražio da ti daju modula jedno 4 kW snage? I naravno sa svom onom popratnom opremom koja ide uz to?
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2010., 21:11   #227
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Mit, mit!
1. Fotonaponski moduli se proizvode magijom, rastu na drveću ili je ipak u pozadini industrija koja troši energiju?
2. Solarna energija je besplatna! - Jesi probao otići u tvornicu FN modula i zatražio da ti daju modula jedno 4 kW snage? I naravno sa svom onom popratnom opremom koja ide uz to?
Ma opet o proizvodnji modula bajke,o neisplativosti itd...
Ak je proizvođaću isplativo onda te nije briga jer ti kao kupac
gledaš svoju računicu.
Nemoj misliti da TE rastu na drveću,a sa njima i ugljen bez kojih ista ne može.
Sad ti kaži da je to isto kao i solarna energija.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 15:50   #228
Hm, svi danas pokušavaju da se domognu solarnih panela i solarnih kolektora, dok se ovde vodi polemika oko njihovog zagađenja. Onda neka se greju na ugalj i naftu!
bjdarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 05:10   #229
... evo razvijaju se paneli koji imaju tzv. "nanoantene" koje hvataju i IC dio spektra, dakle povecavaju efikasnost jer mogu pretvarati i toplinu u struju, pa i nakon zalaska sunca :

http://alfin2100.blogspot.com/2008/0...ergy-nano.html

http://jcwinnie.biz/wordpress/?p=2759

http://news.nationalgeographic.com/n...arplastic.html
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 09:08   #230
poanta sa fotovoltaicima je da oni ne mogu biti primarni izvor energije... bez obzira na to koliko ih kucanstava i u kojem postotku koristi, i dalje ce biti potrebni konvencionalni izvori energije tj. konvencionalne elektrane...

obnovljivi izvori energije mogu biti samo nadopuna klasicnim, nikako se ne moze sustav na njima bazirati...

a sto se tice proizvodnje... pa, ja vjerujem da to krajnjeg kupca ne zanima... ja znam da bi si ja osobno to kupio i instalirao zato da dugoročno uštedim na struji i toploj vodi.. a to je manje-vise jedino sto kupac gleda.. ustedu...
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 13:27   #231
Quote:
Dukkai kaže: Pogledaj post
poanta sa fotovoltaicima je da oni ne mogu biti primarni izvor energije... bez obzira na to koliko ih kucanstava i u kojem postotku koristi, i dalje ce biti potrebni konvencionalni izvori energije tj. konvencionalne elektrane...

obnovljivi izvori energije mogu biti samo nadopuna klasicnim, nikako se ne moze sustav na njima bazirati...
... mozda, ali sa 80%-tnom iskoristivosti (prema konvencionalnih ispod 20%) i mogucnoscu koristenja bilo kakvih izvora topline, situacija se bitno mijenja, cini mi se...
osim toga, problem sa varijacijama opskrbom el. energijom uslijed smjenjivanja dnevnih ili godisnjih ciklusa bi se dao rijesiti elektrolizom vode u one sate ili dane kad je sunce jace (ili na prostorima blize ekvatoru) pa koristiti vodik u gorivim celijama... dakle, kombinacija raznih tehnologija...

Zadnje uređivanje haram : 30.12.2010. at 14:05. Reason: osim toga...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 14:38   #232
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... mozda, ali sa 80%-tnom iskoristivosti (prema konvencionalnih ispod 20%) i mogucnoscu koristenja bilo kakvih izvora topline, situacija se bitno mijenja, cini mi se...
osim toga, problem sa varijacijama opskrbom el. energijom uslijed smjenjivanja dnevnih ili godisnjih ciklusa bi se dao rijesiti elektrolizom vode u one sate ili dane kad je sunce jace (ili na prostorima blize ekvatoru) pa koristiti vodik u gorivim celijama... dakle, kombinacija raznih tehnologija...
ne mjenja se... sada sam na poslu pa nisam u mogucnosti ici u dubinu po tom pitanju, ali, u krivu si... postoji tu puno vise od standardne input/output racunice...
ali, uglavnom.. jos smo miljama daleko od bilo kakvog takvog sustava... najbolje sto mozes postici je da kao Njemacka tezis proizvodnji 20ak posto energije iz obnovljivih izvora... ostatak ces tak i tak trebati dobivati iz nekakvih konvencionalih izvora...
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 16:51   #233
Quote:
Dukkai kaže: Pogledaj post
ne mjenja se... sada sam na poslu pa nisam u mogucnosti ici u dubinu po tom pitanju, ali, u krivu si... postoji tu puno vise od standardne input/output racunice...
... u redu je, netrebas, hvala... jasno mi je da zivimo u svijetu u kome je npr. isplativije ulaganje u industriju zabave nego u istrazivanje lijekova za rijetke bolesti ili unapredjivanje poljoprivrede u podsaharskoj Africi...

Quote:
ali, uglavnom.. jos smo miljama daleko od bilo kakvog takvog sustava... najbolje sto mozes postici je da kao Njemacka tezis proizvodnji 20ak posto energije iz obnovljivih izvora... ostatak ces tak i tak trebati dobivati iz nekakvih konvencionalih izvora...
... ili oko 25% do 2025. u SAD, pa i to mi je jasno... no, vidjet cemo sta ce vrijeme pokazati, ne jednom su se predvidjanja znala gadno izjaloviti...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 18:42   #234
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... u redu je, netrebas, hvala... jasno mi je da zivimo u svijetu u kome je npr. isplativije ulaganje u industriju zabave nego u istrazivanje lijekova za rijetke bolesti ili unapredjivanje poljoprivrede u podsaharskoj Africi...
ma, nema to veze sa istrazivanjima ili cime god nego sa samom prirodom struje... plus, elektroenergetski sustav mora biti stabilan... zato moras imati standardnu elektranu koja ce davati neku nazivnu frekvenciju od 50 Hz.. kada toga ne bi bilo, sustav bi se raspao...
najbolji primjer toga ti je zbor koji bi pjevao svatko svoje (a tako bi to izgledalo sa fotovoltaicima, kucnim vjetroelektranama i slicno)
evo, to ti je samo dio problema...
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 20:46   #235
Ako vas toliko zanimaju elektrane koje koriste obnovljive izvore energije bolje se fokusirajte na male hidroelektrane, imaju vece mogucnosti od navedenih u puno segmenata...
kiklop0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 21:37   #236
Quote:
kiklop0 kaže: Pogledaj post
Ako vas toliko zanimaju elektrane koje koriste obnovljive izvore energije bolje se fokusirajte na male hidroelektrane, imaju vece mogucnosti od navedenih u puno segmenata...
uglavnom, bez da idemo previse u off, one su sasvim ok, samo kaj ih nemas gdje staviti... hidropotencijal u Hr. je vec gotovo potpuno iskoristen... imas mozda mjesta za 50ak kW malih hidroelektrana, ali se za tak malu kolicinu ne isplati devastirati priroda i vodotok...
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 15:23   #237
Pročitao sam da se planiraju ogromne investicije za Sharu. Zapadna Evropa itkeko ulaže u solarnu energiju i energiju vetra. Smatra da će one nositi rast potreba u energiji narednih 50god. pa i više.

Ovde ima nešto o tomi ako nekoga zanima:
http://www.solarnipaneli.org/2010/11...gije-u-sahari/

Bitno je znati da se na Zapadu spremaju za energetsku krizu ovakvim odgovorom!!!

Pozz!
bjdarko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:09.