Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2017., 08:09   #1
Mestral 18 + tomos 4,5 - pitanja

Pozdrav ljudi!

Poklonili mi starci od cure navedeni čamac i motor. Oni su to kupili '89. novo, s njime bili 2x na moru i sljedećih 26 godina čamac je stajao zapakiran u kutiji na tavanu, a motor u podrumu. Čamac sam napnio zrakom, oprao ga, sve provjerio i nigdje ništa ne pušta. Motor je totalno zaglavljen, lagano sam probao povući špagu startera i okrenuti propeler i ništa. Dali zna tko majstora (VŽ +- 100km) koji bi to mogao riješiti ili mi se više isplati kupiti rabljeni motor?

Isto tako, taj čamac nije bio nikad registriran, a vele da ni nemaju više nikakve papire za njega. Mene sad zanima koja je procedura ako ja to želim registrirati.

Unaprijed hvala
Prob1em is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 16:16   #2
Quote:
Prob1em kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi!

Poklonili mi starci od cure navedeni čamac i motor. Oni su to kupili '89. novo, s njime bili 2x na moru i sljedećih 26 godina čamac je stajao zapakiran u kutiji na tavanu, a motor u podrumu. Čamac sam napnio zrakom, oprao ga, sve provjerio i nigdje ništa ne pušta. Motor je totalno zaglavljen, lagano sam probao povući špagu startera i okrenuti propeler i ništa. Dali zna tko majstora (VŽ +- 100km) koji bi to mogao riješiti ili mi se više isplati kupiti rabljeni motor?

Isto tako, taj čamac nije bio nikad registriran, a vele da ni nemaju više nikakve papire za njega. Mene sad zanima koja je procedura ako ja to želim registrirati.

Unaprijed hvala
Pozdrav.
Što se tiče motora, odnosno onoga što si napisao, ne sluti na dobro. Najvjerovatnije je sve zapeklo, no svakako bi trebalo dijagnosticirati kvar, a za to treba motor otvoriti. Ima jedan dobar majstor u Zagrebu koji rješeva takve slučajeve (meni je puno pomogao). Poslao sam ti u PP njegov broj.
Cisko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 10:06   #3
Polegni ga i skini svićicu u u cilindar ulij koliko stane WD 40 i ostavi ga dan dva da pokuša "otopit" ono šta ga blokira jer ako je motor bio konzerviran koliko toliko dobro imaš šanse a ako ne zajeb.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 21:25   #4
Za sad sam skinuo poklopac motora, odvrnuo svjećicu i nafilao cilindar wd-om. Cilindar mi je imao miris po dvotaktolu i uzeo sam štapić za uha i gurnuo ga unutra da vidim dali će se uloviti šta hrđe i nije bilo niša. Motor inače izgleda kao iz dućana (ako se izuzme prašina). Ako ovo ne upali, zove se majstor pa nek se on igra
Prob1em is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 13:35   #5
Da li je motor bio uspravno u podrumu ? Ako je onda nakon uljenja bi mogao krenuti čak i uz pomoć pogonjenja ventilatora. Ako je ležao na boku onda je to posao za mehaničara odnosno polugeneralku
-izbijanje klipa i ležaja
- novi klip i karike
- brušenje stublina
- novi lageri
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 07:29   #6
Bio je polegnut.

Nema pomoći od wd-a. Ide on na servis...
Prob1em is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 10:50   #7
Quote:
Prob1em kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi!

Poklonili mi starci od cure navedeni čamac i motor. Oni su to kupili '89. novo, s njime bili 2x na moru i sljedećih 26 godina čamac je stajao zapakiran u kutiji na tavanu, a motor u podrumu.

Čini mi se da te se starci od cure žele riješit.
Mate Split is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 12:41   #8
Quote:
Mate Split kaže: Pogledaj post
Čini mi se da te se starci od cure žele riješit.
Je, ajd da damo malom to smeće iz podruma, ionako nam samo smeta.

Bit će tu puno posla dok ga aktivira, a čak i kad proradi, neka ga proba na full gasu voziti sat vremena i tek nakon toga budeš siguran da je sve OK.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 13:19   #9
Quote:
Mate Split kaže: Pogledaj post
Čini mi se da te se starci od cure žele riješit.
Najbolji odgovor dosad; da meni nešto tako staro i tako dugo neupotrebljavano stoji na čamciu, nikad se od obale ne bi udaljavao dalje no što mogu preplivati!
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 20:03   #10
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Najbolji odgovor dosad; da meni nešto tako staro i tako dugo neupotrebljavano stoji na čamciu, nikad se od obale ne bi udaljavao dalje no što mogu preplivati!
20 m.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 12:34   #11
Svi forumaši raspoloženi za zaj....ciju, a čovjek u problemima. Što je najbolje napraviti? Svakako kao prvo dijagnosticirati kvar. Tomos nakon dužeg stajanja može zablokirati radi korozije u jednoj ili više točaka:

- zablokirao klip u cilindru
- zablokirala radilica
- zablokirao ležaj radilice (gornji, donji ili obadva)
- zablokirali zupčanici u peti motora (getriba)
- zablokirao mehanizam paljenja

Znamo da je penta dugo stajala i to polegnuta (što je pogrešno, jer lako je moguće da je ostalo vode u njoj), ali neznamo da li je nakon zadnje upotrebe isparana slatkom vodom i konzervirana. To što se "osjeća miris dvotaktola" mogu biti naslage nesagorenog ulja za podmazivanje, a što nisu vidljivi tragovi korozije na vrhu klipa neznači ništa, jer pitanje je što je ispod toga? Kad se uže mehanizma nemože povući, nikako ne silovati jer će puknuti. Probaj ručno okrenuti elisu, a ako se neda, možeš anulirati mehanizam paljenja kao uzrok zablokiranja. Nadalje treba otpojiti petu motora (skinuti je) te onda probati okrenuti motor (možda blokiraju zupčanici u peti). Ako ni to ne uspije, onda preostaje skidanje cilindra i otvaranje bloka motora što je po meni najverovatniji ishod. Onda će se sve vidjeti i moći iskalkulirati troškovi popravka (da li su samo zapekle karike, ima li oštećenja na cilindru i ako ima da li su veći od 0,5 mm te se cilindar može brusiti i spasiti sa samo novim klipom 42,5, odnosno da li treba i klip i cilindar novi, radilica, ležajevi i td). Za odluku da li investirati u generalku ili ne, važno je opće stanje motora, odnosno da li je isplativo ulagati u njega ili nije. Netko će reći da za te novce možeš kupiti drugi ispravni motor, ali kako biti siguran u to nešto drugo "rabljeno", jer ako investiraš u kvalitetnu generalku, onda barem znaš što je promjenjeno i što imaš, i ako je generalka kvalitetno odrađena, taj motor te može uz redovito održavanje još dugo služiti. Bitno je da se ne upuštaš ako nisi tome vičan u "sam svoj majstor" projekt otvaranja zablokiranog motora, jer možeš uzrokovati puno više štete nego koristi. Mogli bi još puno toga razglabati o svemu tome, ali sve je to uzaludno ako se ne ustanovi pravi problem jer tek onda je moguća konkretnija kalkulacija troška da se penta ponovo stavi u funkciju.
armagedon59 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 07:00   #12
zanemari taj motorčić... ionako je to 4 KS na njemu, a ne na elisi.a maestral 18 je sasvim solidna priča i danas nakon 30 godina... bolji od većine ovih sadašnjih gumenjaka zasigurno... kupi si neki Tohatsu, Hondu, Yamahu do 7-8-10 ks i da vidiš uživancije... nemoj to zaboravit registrirat i položit ispit za voditelja brodice
__________________
Udruga kampista Hrvatske
cvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 08:32   #13
Quote:
cvor kaže: Pogledaj post
ionako je to 4 KS na njemu, a ne na elisi
Ovu legendarnu frazu sam čuo milijun puta, ali još nijedno objašnjenje gdje se to snaga "gubi" na putu od cilindara do elise...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 18:21   #14
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Ovu legendarnu frazu sam čuo milijun puta, ali još nijedno objašnjenje gdje se to snaga "gubi" na putu od cilindara do elise...
Nije to nikakva "legendarna fraza", nego je to tehnički podatak naveden od strane proizvođača tvornice TOMOS Koper. Mjerenje snage vanbrodskog motora može se izvesti na radilici motora ili na krajnjem efektivnom izlazu (kod vanbrodskog motora to je elisa, a kod automobila ili motocikla to je kotač). Dakle proizvođač je dužan certificirati izlaznu snagu motora u homologacijskom listu, ali nigdje nije striktno navedeno na kom mjestu motora treba izvesti to mjerenje. Tvornica Tomos je to izvela na radilici motora i certificirala izlaznu snagu motora od 2,98 KW (4 KS). Na vanbrodskom motoru se između pogonskog agregata (mašine) i elise nalazi prijenosni sklop (pogonska osovina, te zupčasi sklop u peti motora) i normalno je da izlazna snaga oscilira ("gubi se") radi tog prijenosa ako se mjeri na samoj radilici, odnosno na elisi. Model Tomos 4 ima izlaznu snagu na krajnjem efektivnom izlazu, odnosno elisi 2,46 KW (3,3 KS). Nema dvojbe da je kod vanbrodskog motora podatak o snazi izmjeren na elisi puno korisniji i svrsishodniji od onog mjerenog na radilici motora, ali proizvođaču je ostalo da bira gdje će takvo mjerenje izvesti i kao takvog ga certificirati u proizvodnom listu. Nije Tomos jedini proizvođač koji tako radi, npr. Johnson, Evinrude, pa i stariji Mercury su isto tako mjerili snagu na radilici, za razliku od Yamahe, Tohatsua i još niz drugih proizvođača. Tomos je taj način odabrao prvenstveno radi toga što je pogonski agregat na vanbrodskom motoru identičan agregatu za male radne strojeve: kosilice, pumpe za vodu, agregate za struju i ostale koje je tomos proizvodio (tkz ugradbeni motor UMO 04), te im je takav način certificiranja snage motora bio puno jednostavniji.
armagedon59 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 19:14   #15
Odlično pojašnjenje.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 07:57   #16
sad kroz zimu vozim majstoru na generalku. Kolko sam na brzinu pogledao za motor cca 10hp treba oko 10k kn. Vjerujem da generalka bude daleko od toga. Ja trebam nešto da se sakrijem od prenatrpanih plaža, ništa daleko.

Kolko košta registracija takvog plovila?
Prob1em is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 11:32   #17
Imaš li račun od Maestrala i Tomosa? Ako nemaš, ništa od rege. Cijena je u rangu parsto kn.
Mada još nisam doživio da tu kombinaciju negdje zaustavljaju i pregledavaju, a vidio sam ih po moru dosta bez rege.
Ali ako gore staviš 10 KS, sa time Maestral već lijepo glisira, a može ovisno o propeli doć na 20 čv. E za to bi svakako preporučio registraciju. Tako da ako nemaš papira, drži se Tomosa.
Plus ne znam koliko su očuvani spojevi, odnosno koliko bi čamac izdržao malo žešće korištenje sa jačom konjicom.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 15:45   #18
sve izgleda ko iz dučana, jedino ako je istrunulo od stajanja (mada je bilo u kutiji na suhom svih ovih godina). Pa šta ne postoji opcija da se objavi u narodnim novinama da su izgubljeni papiri i ako se nitko ne javi da mu je isti ukradeni, uredno se naprave novi papiri?
Prob1em is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 20:10   #19
Ovo za objavu prvi puta čujem. Možda bi i uspjelo da objavljuješ da su izgubljeni papiri od registracije. Za račune, ne znam. Ali ako uspiješ - respect.
Na čamcu ti tijekom skladištenja nema što istrunut osim drva, ali to je bio vrhunski šper tako da ne vjerujem. U stvari ga tijekom godina najviše pojede sunce. Ciljao sam na ljepilo, posebno u dijelu spoja krmenog zrcala i tubusa, gdje je meni prvo popustilo. A tu je i najviše opterećen, samo sam ja zadnjih godina imao Johnson od 15 KS i to je letilo ko ludo. A i sa T-4 je sa jednom osobom glisirao, jest sa nekih skromnih 6-8 čvorova.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 14:07   #20
Quote:
Prob1em kaže: Pogledaj post
sad kroz zimu vozim majstoru na generalku. Kolko sam na brzinu pogledao za motor cca 10hp treba oko 10k kn. Vjerujem da generalka bude daleko od toga. Ja trebam nešto da se sakrijem od prenatrpanih plaža, ništa daleko.

Kolko košta registracija takvog plovila?
Kad majstor pogleda i da svoje mišljenje, ajde baš napiši ovdje što se desilo, što treba mjenjati i koliko te to košta.
Cisko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:15.