Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2017., 11:52   #7681
Quote:
Pero 7 kaže: Pogledaj post
:klap:
Jako lijepo ti izgledaju papričice.
Pa ti češ imati berbu već u travnju.
Jel nas ti to dražiš da i mi posijemo u prosincu za Sv.Luciju umjesto pšenice ?

Eto Pero,borim se ka lav berba kad bude,nima priše bitno da mi je prije sezone .U planu ih imam posadtiti barem još tristo u siječnju tako kad malo porastu da ih u travnju preselim u vrt no to isto zavisi od vrimena,no ovdje bude krasno i toplo u to vrime .Maloprije pognojia sve i pare da na oko rastu
Možda ih ostavim još deset dana u boxu pa onda ih presadim u malo veće teglice i premjestim na stalaže a ove nove ubacim na njihovo misto.
Da,dražim svit da sadi ali niko ni trc,biće kako veliš samo pšenica u opticaju .
Šteta što je tema zamrla,valjda će živnut kad počne sadnja u siječnju
Pozdrav Pero
baretinjos is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 13:08   #7682
Quote:
Sarmalex kaže: Pogledaj post
Pozdrav kolegi

Opet ja i onaj moji problem sa zuto lisce...
Papricice stari 9 nedelja u grow box imaju blede boje... lisce zuti i opada.
Sve izgleda kao da paprike imaju suvise voda, ali vlaznost je uvek na normala. Imam 2 sonde koji pokazuju vlaznost. Cak vise sto ponekad ih ostavim da se onako bas dobro osuse.

Sumljao sam na nedostatak magnezium. Spricao sa gorka so vec 2 puta i nema neka razlika.

Sumljao sam u NPK nedostatak. Spricao folijarno pola doza planetella list 6-3-6.. opet nema promjena. Nakon 2 nedelje sam sipao i u korenj. Opet nisto.

Paprike jednostavno nece da pozelene...

Neke od njih vec imaju i plodove.

Molim koji savjet... sto bi jos mogao da uradim i kako da se bolje spremim da mi se ovo ne bi ponovilo u februar kad pocne glavna setva
Bok,jeli se stanje biljaka popravilo ?
baretinjos is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 16:39   #7683
Quote:
Sarmalex kaže: Pogledaj post
Pozdrav kolegi
Opet ja i onaj moji problem sa zuto lisce...
lisce zuti i opada.
Sumljao sam u NPK nedostatak.
Paprike jednostavno nece da pozelene...


Pozdrav tebi.
Nisam siguran , sumnjam da ima previše dušika N ?
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 16:58   #7684
Quote:
baretinjos kaže: Pogledaj post
Bok,e to se zove sadnja pogleda ti stranicu i lipoga i ljutoga tamo ima:klap:

Glede rasvjete,nisi naveo dimenzije prostora(staklenik,grow box,plastenik itd...).

U videu vidim da koristiš štedne pa ako one daju rezultate ne vidim potrebe za promjenom pozz


Bez ulaganja u skupu rasvjetu i ventilaciju zaboravite na berbu pod umjetnom rasvjetom.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 17:55   #7685
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Bez ulaganja u skupu rasvjetu i ventilaciju zaboravite na berbu pod umjetnom rasvjetom.
Nažalost tu si u pravu Andrej,sam vidim koliko me do sada sve košta i još se ne nazire kraj,samo mene ne zanima berba u box-u ,ja ću i tako sve prebacit u travnju u zemlju(vrt) a sunca i topline u Dalmaciji u to vrime ima dovoljno.
No tko ima plastenik i želi imat berbu u njemu nahebo je ka žuti
baretinjos is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 18:06   #7686
Evo mene opet malo sam istraživa stvari oko rasvjete odnosno o tome koiliko je svjetla potrebno za uspješan uzgoj i naletija na ovo

https://www.bannerengineering.com/sg...lculator.html#

Nadam se da će ovo pojednostavniti ljutoljubcima dileme o količini svjetla(lux-a) koja je potrebna za uspješan uzgoj .
baretinjos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 12:00   #7687
Quote:
baretinjos kaže: Pogledaj post
Bok,jeli se stanje biljaka popravilo ?
Stanje se polako popravlja ali jos je daleko od ono sto bi trebalo bit.

Ono zuto lisce je kompletno palo, ali papricice pustaju nove listove i opet sve ispocetka. Kad listovi postanu veci, odna pozute i padaju. Nakon toga odma izbacuje novo lisce, koje na pocetak je zeleno, a onda kako naraste, pocinje da zuti.

Ako je visak N, ko sto sumlja Pero, onda necu vise uposte gnojiti. Ako imate koji savet, kako da smanjim N, bio bi zahvalan. Zaljevanje je bilo sa kisnice.. mozda je to uzrok ovaj visak N...

Cudno je to sto u isti box imam paprike koje su kasjnie posadjene a super napreduju, lisce je zeleno bas ko sto treba bit, a supstrat je isti, zaljevanje isto.

P.S. Bas se radujem da se Andrej vratio... nejgovo iskustvo bice vise od ptrebno kad pocne sezona..
Sarmalex is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 17:34   #7688
Quote:
Sarmalex kaže: Pogledaj post
Stanje se polako popravlja ali jos je daleko od ono sto bi trebalo bit.

Ono zuto lisce je kompletno palo, ali papricice pustaju nove listove i opet sve ispocetka. Kad listovi postanu veci, odna pozute i padaju. Nakon toga odma izbacuje novo lisce, koje na pocetak je zeleno, a onda kako naraste, pocinje da zuti.

Ako je visak N, ko sto sumlja Pero, onda necu vise uposte gnojiti. Ako imate koji savet, kako da smanjim N, bio bi zahvalan. Zaljevanje je bilo sa kisnice.. mozda je to uzrok ovaj visak N...

Cudno je to sto u isti box imam paprike koje su kasjnie posadjene a super napreduju, lisce je zeleno bas ko sto treba bit, a supstrat je isti, zaljevanje isto.

P.S. Bas se radujem da se Andrej vratio... nejgovo iskustvo bice vise od ptrebno kad pocne sezona..
Bok,možda toj vrsti papričica ne paše to gnojivo
Ja u svoje stavljam samo Chili Focus i to jednom tjedno i nemam problema,listovi su lijepo zeleni i izgledaju zdravi .Danas sam sve svoje presadio u veće teglice i napravio topping,valjda će bit sve u redu s njima
Tebi želim svako dobro i da što prije riješiš problem
baretinjos is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 07:26   #7689
Quote:
Sarmalex kaže: Pogledaj post
Ako je visak N, ko sto sumlja Pero, onda necu vise uposte gnojiti. Ako imate koji savet, kako da smanjim N, bio bi zahvalan. Zaljevanje je bilo sa kisnice.. mozda je to uzrok ovaj visak N
Kišnica je najbolja.
Temeljito pregledaj s povečalom otpale žute listove , da ih slučajno ne sišu sitne
uši ?
Višak umjetog gnoja lako smanjiš ispiranjem.
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 16:29   #7690
Upravo naručio nekoliko led lampi pa njuškajuči po stranici naletim na led reflektore,daju podosta lumena i sve si mislim jeli bi oni odgovarali nekome za plastenike,boxove itd... po nekoj logici tribali bi biti učinkoviti

https://cee.hr/kategorija-proizvoda/...ed-reflektori/

Lipi pozdrav
baretinjos is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 20:06   #7691
Kakve si uzeo lampe?
Mozda cak niti ne bi bili losi ti led reflektori
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 22:01   #7692
Quote:
huskybucka kaže: Pogledaj post
Kakve si uzeo lampe?
Mozda cak niti ne bi bili losi ti led reflektori
Naručio sam ove i to tri komada,za dopunu,malo bi pojačao cijeli set,ma neka svitli sve ka Betlehem i tako je Božić blizu

https://cee.hr/trgovina/led-zarulja-...17w-a65-6400k/
baretinjos is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 11:12   #7693
Quote:
baretinjos kaže: Pogledaj post
Naručio sam ove i to tri komada,za dopunu,malo bi pojačao cijeli set,ma neka svitli sve ka Betlehem i tako je Božić blizu


I plus 30 Kunica HP-u ?
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 11:14   #7694
Ove zarulje provjereno rade posao, jedino prvo moras maknuti difuzore i ne ih drzati blizu biljke kao kod cfl zarulja
__________________
na ovim prostorima svemu je kriva rakija...
https://m.youtube.com/watch?v=Hi1HpPf8Tvo
dajrakije is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 11:50   #7695
Quote:
Pero 7 kaže: Pogledaj post


I plus 30 Kunica HP-u ?
I plus 30 Kunica HP-u nema ništa mukte tako ti to kad ovdi ne mogu nabavit ovaj tip lampe pa mora ić preko web shopa .
baretinjos is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 11:58   #7696
Quote:
dajrakije kaže: Pogledaj post
Ove zarulje provjereno rade posao, jedino prvo moras maknuti difuzore i ne ih drzati blizu biljke kao kod cfl zarulja
Ne kužim zašto maknuti difuzore ? pa oni po nekoj logici zamjenjuju standardni reflektor za cfl lampe a i usmjeruju svjetlo .
baretinjos is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 13:11   #7697
Cfl ti baca svjetlo u svim smjerovima pa ako drzis zarulju iznad biljke bez reflektora gubis puno svjetla prema gore i sa strane u odnosu na biljku. Led zarulja ne baca prema gore, a obzirom da je difuzor plastican ne poboljsava ucinkovitost. Da je staklena leca to bi imalo smisla... Uglavnom, mjerenjima u praksi plastican difuzor ti smanjuje ucinkovitost led zarulje u prosjeku 40%
__________________
na ovim prostorima svemu je kriva rakija...
https://m.youtube.com/watch?v=Hi1HpPf8Tvo
dajrakije is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 13:37   #7698
Quote:
dajrakije kaže: Pogledaj post
Cfl ti baca svjetlo u svim smjerovima pa ako drzis zarulju iznad biljke bez reflektora gubis puno svjetla prema gore i sa strane u odnosu na biljku. Led zarulja ne baca prema gore, a obzirom da je difuzor plastican ne poboljsava ucinkovitost. Da je staklena leca to bi imalo smisla... Uglavnom, mjerenjima u praksi plastican difuzor ti smanjuje ucinkovitost led zarulje u prosjeku 40%
Ups,nismo se razumili odnosno ja sam shvatio da ti govoriš o led reflektorima no ti govoriš o žarulji,sorry my bad

Koristim cfl 200w dual sa reflektorom tako da mi je to jasno no nisam znao da se može skinuti plastični difuzor sa led žarulje Bacanje svjetlosti prema gore mi u biti i ne treba jer će dotične žarulje biti sa strane a iza njih je stavljen home made reflektor presvućen alu folijom .Nisam do sada koristio ovakove led žarulje pa ako može da mi daš savjet kako da skinem difuzor sa njih a da ih ne uništim ili oštetim .Ako je podatak točan o tih 40 % ima odma da ih razgolim
baretinjos is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 16:04   #7699
Red face

Aha, sve 5. Sto se onih reflektora tice - to u startu zaboravi. Uvijek se gleda omjer cijene u odnosu na ucinkovitost, a tu navedeni reflektori su potpuno neisplativi.Kao i oni kineski grow paneli od par stranica prije.
Ove kucne led zarulje koje si kupio su mozda i trenutni bestbuy kod nas. Doduse, kod veceg broja biljaka pa time i zarulja, efikasnije je kupiti vise zarulja po 12 ili 15w jer dobijes bolju pokrivenost i vise svjetla po 1kn. U tvom slucaju s 3 zarulje je nebitno.
Difuzor mozes maknuti na vise nacina ovisno o nacinu spajanja difuzora i tijela zarulje. Probaj tankim serafcigerom uci izmedju difuzora i tijela zarulje i samo ga izbaciti kao da je neki poklopac. Ako ne mozes ili je difuzor zaljepljen, onda ga prepilis pilicom za zeljezo, skalpelom, vrucim nozem....Uglavnom bez straha, neces nista ostetiti, samo rezi 1-2cm poslije spoja difuzora
__________________
na ovim prostorima svemu je kriva rakija...
https://m.youtube.com/watch?v=Hi1HpPf8Tvo
dajrakije is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 16:04   #7700
Opet ja Ovako,pita bih znalce,imam nekoliko stalaža tipa

https://www.bauhaus.hr/regalux-regal...100x45-cm.html

jedna mi je krcata čilijem i solidno je osvjetljena no za dvije mi pada na pamet da ih "obućem" u mylar foliju i to sa svih strana a sa donjih stranica svake police bih stavio ove led cijevi ;
http://www.bubled.hr/proizvod/led-pr...ampa-20w-60cm/

cijeli sklop bi u u stvari bio za već stasale biljke,dakle samo za rast,isti bi bio u grijanom prostoru pa ako može kakova sugestija ili mišljenje glede navedenog ..pozdrav svima !
baretinjos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:15.