Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2017., 13:28   #81
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Pogledaj recimo svastiku - niti je osoba niti ima neke posebne objektivne egzistencije, promjenila je vrijednost za 360 kad ju je iz azijskih okvira preuzeo nacizam i sad predstavlja ne znam kakvo zlo
Zapravo nije, i prije i poslije je bila povezana sa sotonizmom.
__________________
Freedom is the freedom to say that two plus two makes four. If that is granted, all else follows.
LeRoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 13:37   #82
Quote:
LeRoi kaže: Pogledaj post
Zapravo nije, i prije i poslije je bila povezana sa sotonizmom.
kakvim sotonizmom?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 13:41   #83
Quote:
LeRoi kaže: Pogledaj post
Zapravo nije, i prije i poslije je bila povezana sa sotonizmom.
Govorim o opcenarodnom dozivljaju i aosicijacijama, ne o ogranicenim sektaskim ufurima maje skupine fanaticnih vjernika kojima sotona iskace iz pastete
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 18:04   #84
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Govorim o opcenarodnom dozivljaju i aosicijacijama, ne o ogranicenim sektaskim ufurima maje skupine fanaticnih vjernika kojima sotona iskace iz pastete
A ja govorim o objektivnom značenju simbola koji je i prije i poslije Hitlera bio povezan sa demonologijom. Većina simbola koje čovjek koristi nemaju čovjeka za autora.
__________________
Freedom is the freedom to say that two plus two makes four. If that is granted, all else follows.
LeRoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 18:06   #85
Quote:
LeRoi kaže: Pogledaj post
A ja govorim o objektivnom značenju simbola koji je i prije i poslije Hitlera bio povezan sa demonologijom. Većina simbola koje čovjek koristi nemaju čovjeka za autora.
Ma naravno, poslano im direktno faksom bilo iz pakla ili raja. Ovjereno kod javnog biljeznika
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 18:08   #86
Zgodno je sve što nema veze sa tobom proglasiti demonologijom.
Svijet je onda pun opasnih demona.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 19:16   #87
Quote:
LeRoi kaže: Pogledaj post
Nema tu velike mudrolije. Ili prihvaćaš Krista za učitelja, ili ne. Ako da, onda radiš onako kako je on učio. Ako ne, onda možeš izmišljati što god želiš, samo je pitanje gdje će te to dovesti.
Daj mi samo reci na koji način moje poimanje Boga kao onoga/one koji/koja nadilazi sve nama ljudima znane kategorije isključuje Isusa kao učitelja? Nema tu izmišljanja.
Kako se Bog predstavlja čak i u SZ-u koji je ogledalo muške dominacije?
Ne kaže, evo me, ja sam Pero ili Stipe nego kaže neodređeno ja sam onaj koji jesam - ehjeh ašer ehjeh, (אני מי אני ומי יהיה) - I am that I am. Evo, u ovom hebrejskom i engleskom prijevodu nema govora o spolu nego ime koje to i nije u klasičnom smislu i koje otvara milijun pitanja.
Što se tiče Isusa, on je govorio u parabolama. Sigurna sam da je i taj put kad je predstavio Boga kao abba, oca, govorio prvo u kontekstu vremena u kojem je živio, a drugo, kako bi podvukao paralelu s parabolom o dobrom ocu kojom je želio neuk puk uputiti u to kakva je priroda Boga. Otac koji prašta i voli bezuvjetno, to je jedan paradoks, tu se autoritet podcrtava samilošću i ljubavi umjesto u poretku i strogosti.
Uostalom, kako da Isus priča o Bogu nakon višestoljetne tradicije Boga kao muževnog lika? Ionako ga nisu shvatili, a da je krenuo o Bogu koji nema spol, razapeli bi ga prije vremena.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 19:21   #88
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Zgodno je sve što nema veze sa tobom proglasiti demonologijom.
Svijet je onda pun opasnih demona.
Nije li Hitler imao odjel za paranormalno i istraživanja okultnog zvani Ahnenerbe?

Ovim ne ulazim u demonologiju, ali da je bilo zanimanja za okultno, bilo je.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 19:28   #89
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ovo me podsjeća na šok i vjevericu koji je doživjela moja pokojna baka kad je od svećenika saznala da pakao nisu lonci s vrućim uljem i đavli s trozubcima nego samo udaljenost od božje milosti. Sirota žena, nije više imala čime plašiti unučad.

Rod koji se pripisuje vrhovnom božanstvu odraz je strukture moći u društvu. I nije slučajno da se vjernici sad trzaju na nove definicije jer čak su i žene već navukle na svoju 'drugotnost' i sad im je teško pojmiti da su cjelovita bića a ne komad rebarca. Za par stotina godina možda će se nešto i promijeniti, ali do tada je bolje ne upuštati se u jalove diskusije s onima koji su veći katolici od pape.

Bako, počivala ti u miru, gdje god da jesi ili nisi.
Jooj, bakici je ipak možda laknulo kad se malo primirila nakon te spoznaje.
Ne kažem da je bila zloćka, ali ti stari ljudi i taj vječiti strah od kazne.

Jedan moj poznanik koji je bio baš ono redovit u crkvama, nakon što je završio strojarstvo i okušao se neko vrijeme u svjetovnom životu odlučio upisati teologiju i postati svećenik. Vidjela sam ga nakon otprilike godinu dana u prolazu, pitam ga kako je, a on sav blijed, smršavio veli, ma ne pitaj. Pa što ti je čovječe, pitam ga opet, a on meni znaš, Adam i Eva u stvari nisu postojali.

Teologija i mali čovjek - dva različita svijeta koji rijetko idu jedni drugima u goste.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 07:44   #90
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Zgodno je sve što nema veze sa tobom proglasiti demonologijom. Svijet je onda pun opasnih demona.
Demonologija je sve što ima veze sa štovanjem demona. Svijet je pun demona, to je točno. Manje nego što je bio prije kristijanizacije dobrog dijela svijeta, doduše.

Mi koji živimo u kršćanskim zemljama ne možemo ni zamisliti snagu demonske prisutnosti u poganskim zemljama Afrike ili potpuno dekristijaniziranima poput npr. Venezuele gdje je normalno da predsjednik ima svoju osobnu vješticu i da se okultni obredi izvode u parlamentu.

Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
Daj mi samo reci na koji način moje poimanje Boga kao onoga/one koji/koja nadilazi sve nama ljudima znane kategorije isključuje Isusa kao učitelja? Nema tu izmišljanja.
Zbog toga što je Isus predložio i ponudio neke kategorije koje nam mogu pomoći da razvijemo ispravan odnos s Bogom. Kada su ga pitali "Učitelju, kako trebamo moliti?", on im je odgovorio: "Kada molite, govorite: Oče naš..."

Dakle, sam Isus nam je rekao da Boga nazivamo Ocem. Ako misliš da je to neprimjereno, i da znaš bolje od njega, onda ga ne prihvaćaš učiteljem. Vrlo jednostavno.

Quote:
Uostalom, kako da Isus priča o Bogu nakon višestoljetne tradicije Boga kao muževnog lika? Ionako ga nisu shvatili, a da je krenuo o Bogu koji nema spol, razapeli bi ga prije vremena.
Razapeli su ga i ovako i onako, baš zato jer je razbijao pogrešne religijske predodžbe. Jedan od razloga je upravo taj što je Boga zvao "abba", što su Židovi onog vremena shvaćali kao potpuno neprimjerenu prisnost.

Isus nikada nije mario za političku korektnost, niti se podvijao slušaču. Pogledaj 6. poglavlje Ivanova evanđelja, na primjer. Ili način na koji je korio farizeje, istjerivao trgovce iz hrama, prkosio krivom shvaćanju subote, itd. Ispada da je u svemu bio izravan i beskompromisan, osim u ovome. Baš tu je eto bio oprezan da ne bi uvrijedio slušača.

Naprosto ti ovo ne drži vodu, u suprotnosti je sa svime kako je Isus djelovao i govorio. Da je htio se se Bogu obraćamo neutralno, onda ne bi rekao da molimo "Oče naš...", nego "Bože naš..."

Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
Jedan moj poznanik koji je bio baš ono redovit u crkvama, nakon što je završio strojarstvo i okušao se neko vrijeme u svjetovnom životu odlučio upisati teologiju i postati svećenik. Vidjela sam ga nakon otprilike godinu dana u prolazu, pitam ga kako je, a on sav blijed, smršavio veli, ma ne pitaj. Pa što ti je čovječe, pitam ga opet, a on meni znaš, Adam i Eva u stvari nisu postojali.
I ja sam tako reagirao kad sam skužio da na teološkom fakultetu naučavaju hereze.
__________________
Freedom is the freedom to say that two plus two makes four. If that is granted, all else follows.
LeRoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 07:50   #91
Quote:
LeRoi kaže: Pogledaj post
I ja sam tako reagirao kad sam skužio da na teološkom fakultetu naučavaju hereze.
Zgodan oksimorončić.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 08:17   #92
Najmanje demona ima kod sekularnih pak ateista koji ne vjeruju u pizdarije i ne proiciraju svoje paranoje uokolo.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 08:23   #93
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Najmanje demona ima kod sekularnih pak ateista koji ne vjeruju u pizdarije i ne proiciraju svoje paranoje uokolo.
Pa baš takvi vide klerofašiste i zlokobne vjernike kako iskaču iz svake paštete.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 08:40   #94
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Pa baš takvi vide klerofašiste i zlokobne vjernike kako iskaču iz svake paštete.
Uglavnom zato sto i iskacu i nisu produkt maste, za razliku od onog na sto se pozivaju.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 08:51   #95
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Uglavnom zato sto i iskacu i nisu produkt maste, za razliku od onog na sto se pozivaju.
A možda je to ipak paranoja...?
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 09:35   #96
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
Nije li Hitler imao odjel za paranormalno i istraživanja okultnog zvani Ahnenerbe?

Ovim ne ulazim u demonologiju, ali da je bilo zanimanja za okultno, bilo je.
Bilo je ali proglašavanje svastike unaprijed demonom jer igra bez pokrića pogotovo što se tvrdi da simboli nemaju ljude za svoje autore.

Demoni su onda napravili i križ kad smo dosljedni - budimo to do kraja.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 09:38   #97
Quote:
LeRoi kaže: Pogledaj post
Demonologija je sve što ima veze sa štovanjem demona. Svijet je pun demona, to je točno. Manje nego što je bio prije kristijanizacije dobrog dijela svijeta, doduše.

Mi koji živimo u kršćanskim zemljama ne možemo ni zamisliti snagu demonske prisutnosti u poganskim zemljama Afrike ili potpuno dekristijaniziranima poput npr. Venezuele gdje je normalno da predsjednik ima svoju osobnu vješticu i da se okultni obredi izvode u parlamentu.
Sve što nije uz nas je - DEMONSKO!


Odličan dvomilenijski recept za širenje straha i zbijanje redova i novaca u škrabicu
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 09:49   #98
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Najmanje demona ima kod sekularnih pak ateista koji ne vjeruju u pizdarije i ne proiciraju svoje paranoje uokolo.
Po toj logici najmanje inflacije ima među onima koji ne vjeruju da je inflacija moguća

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Sve što nije uz nas je - DEMONSKO!


Odličan dvomilenijski recept za širenje straha i zbijanje redova i novaca u škrabicu
Ili to, ili je istina jedna.
__________________
Freedom is the freedom to say that two plus two makes four. If that is granted, all else follows.
LeRoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 09:54   #99
Quote:
LeRoi kaže: Pogledaj post

Ili to, ili je istina jedna.
Jedno je istina a to je da mi istinu ne znamo.

Proglašavanje svega i svačega demonima odlika je onih koji demone trebaju da bi bolje vjerovali u ono što nisu sigurni.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 09:59   #100
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Jedno je istina a to je da mi istinu ne znamo.
Ja ne znam, ergo nitko ne zna. Zanimljiva logika.

Quote:
Proglašavanje svega i svačega demonima odlika je onih koji demone trebaju da bi bolje vjerovali u ono što nisu sigurni.
Ili to, ili je odlika onih koji su, za razliku od Nemruth Dagija, spoznali neke istine.
__________________
Freedom is the freedom to say that two plus two makes four. If that is granted, all else follows.
LeRoi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:11.