Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2007., 13:38   #21
Čitao sam nedavno da su u Češkoj neki fondovi devedesetih zbog negativnog kretanja MASE na tržištu kapitala imali velikih problema.
Naime velika količina novca se isplatila iz fonda u vrlo kratkom vremenu što je dovelo do toga da više nije bili novca dovoljno za sve. (ne znam detalje)
Srećom, uplela se država, pa su svi investitori do 20000€ uloga dobili svoj novac, takov je ZAKON u EU.Što je bilo s večim igračima nemam pojma...
Tko će INTERVENIRATI kod nas ako bude frka.... (Polančec možda...)
hrast is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 12:35   #22
Quote:
hrast kaže: Pogledaj post
Čitao sam nedavno da su u Češkoj neki fondovi devedesetih zbog negativnog kretanja MASE na tržištu kapitala imali velikih problema.
Naime velika količina novca se isplatila iz fonda u vrlo kratkom vremenu što je dovelo do toga da više nije bili novca dovoljno za sve. (ne znam detalje)
Srećom, uplela se država, pa su svi investitori do 20000€ uloga dobili svoj novac, takov je ZAKON u EU.Što je bilo s večim igračima nemam pojma...
Tko će INTERVENIRATI kod nas ako bude frka.... (Polančec možda...)
Imali li smisla ovo komentirati?
tesko, ali evo da pokusam.
slican scenarij se moze ponoviti i kod nas pogotovo ako se neke ludjaci sjete nabiti veliki porez na kapitalnu dobit. i kod nas se drzava uplice u investiranje, ali kako joj ide bolje joj je da bjezi od njega ko vrag od tamjana.
(likovi u ovom objavku su izmisljenji. svaka slucajnost sa stvarnom osobom je slucajna i nemamjerna).
do prije 15 godina cesi su bili Jan i Pal (likovi iz crtica A je to), a danas su gradjani EU cije interese kojeg li cuda stiti drzava i to da 20000 eura.
Kod nas vlada pravilo vuk pojeo magare! Interveniracija u nasu korist nece biti. mozda samo na stetu.
Nekad smo, prije 15-20 godina bila zemlja broj 1. u svijetu po mnogim stvarima. sada imamo trzisno gospodarstvo i super nam ide .
mnoge stvari su u nasem kontekstu apsurdne, sulude i nelogicne.

P.S. A da se preselimo u Cesku? Tamo cemo kao fondovski ulagaci proci sigurno bolje.
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 12:38   #23
Quote:
Blagajnica kaže: Pogledaj post
slican scenarij se moze ponoviti i kod nas pogotovo ako se neke ludjaci sjete nabiti veliki porez na kapitalnu dobit.
i koliko može biti maksimalni porez na kapitalnu dobit?
fondovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 17:40   #24
ne vjerujem da će za nas sitne ribe biti iznad 20%,
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 23:50   #25
Zakon kaže:

Članak 93.

Vrijednost imovine otvorenoga investicijskog fonda s javnom ponudom ne smije pasti ispod 5.000.000,00 kuna tijekom tri uzastopna kalendarska mjeseca, a ako se to dogodi, fond mora biti likvidiran ili pripojen nekom drugom fondu.


Moj zaključak:
Što je fond veći pad do likvidacije će biti duži.
I pad je let.
nulakuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 23:57   #26
ali čim je fond veći....i let do većeg prinosa postaje duži............
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 08:16   #27
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
ne vjerujem da će za nas sitne ribe biti iznad 20%,
prihvaćam 15%......tu treba dodati i prirez (ako ga plaćaš)...tak da ukupno davanje ne bude preko 17,7% za zg.....
fondovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 14:16   #28
Quote:
fondovi kaže: Pogledaj post
prihvaćam 15%......tu treba dodati i prirez (ako ga plaćaš)...tak da ukupno davanje ne bude preko 17,7% za zg.....
sta bi ti i prirez na kapitalnu dobit?

jesi ti malo posandrco ne mogu vjerovati koji lik.. da mi je znat samo kako izgledas pa da se smijem jos vise
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 14:44   #29
Da, koliko znam prirez se plaća samo na dohodak od samostalnog i nesamostalnog rada.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 13:36   #30
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
ali čim je fond veći....i let do većeg prinosa postaje duži............
hipotetički
Ako postoje fondovi a i b (svaka sličnost sa stvarnim fondovima je namjerna, ali nije zlonamjerna)
prinosi fonda a: zadnji mjesec 7%, zadnja 3 mjeseca 22% zadnjih 6 mjeseci 34%
prinosi fonda b: zadnji mjesec 13%, zadnja 3 mjeseca 21% zadnjih 6 mjeseci 30%

Imovina fonda a je 10 puta veća od imovine fonda b sada. I prije 6 mjeseci imovina fonda a je bila veća od fonda b sa manjim omjerom.
Pošto je ovo tema o sigurnosti i nesigurnosti ulaganja, molio bih vas za mišljenje koji fond biste radije izabrali sada sa te točke gledišta.
Ukoliko je odgovor oba molio bih vas omjer ulaganja u pojedini fond.
nulakuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 13:56   #31
Quote:
nulakuna kaže: Pogledaj post
hipotetički
Ako postoje fondovi a i b (svaka sličnost sa stvarnim fondovima je namjerna, ali nije zlonamjerna)
prinosi fonda a: zadnji mjesec 7%, zadnja 3 mjeseca 22% zadnjih 6 mjeseci 34%
prinosi fonda b: zadnji mjesec 13%, zadnja 3 mjeseca 21% zadnjih 6 mjeseci 30%

Imovina fonda a je 10 puta veća od imovine fonda b sada. I prije 6 mjeseci imovina fonda a je bila veća od fonda b sa manjim omjerom.
Pošto je ovo tema o sigurnosti i nesigurnosti ulaganja, molio bih vas za mišljenje koji fond biste radije izabrali sada sa te točke gledišta.
Ukoliko je odgovor oba molio bih vas omjer ulaganja u pojedini fond.
Hipotetički?

A cca 35%
B 100-cca 35%

B izgleda kao da se zahuktava.
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 11:48   #32
Sjedim u kafiću i čitam novine. Dolaze dva tipa i sjedaju sa stol do mene.
Razgovor je tekao odprlilike ovako (nisam namjerno prisluškivao bili su glasni):
lik prvi: "Ma to banke samo navlače ljude da ulažu pa maznu lovu i odnesu vani"
lik drugi: "pa postoje zakoni, hanfa..."
lik prvi: "Treba bježati iz tih fondova. Zašto bi banka tebi dala 40% a sebi uzela 0,3%. to su najobičnije gluposti i bajke za naivne..."
Razgovor je nastavljen u sličnom tonu uvjeravanja i razuvjeravanja.
Razmišljao sam da ovo stavim i na tread o porezu na kapitalnu dobit. Zanima me jeli se još netko sreo sa sličnim razmišljanjem izvan kruga investitora i koliko je to rašireno? Bankarski sustav počiva na povjerenju klijenata u njega. Što bi se dogodilo sa našim bankarskim sustavom kad bi neka utjecajnija osoba izvalila nešto slično javno.
nulakuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 12:25   #33
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
sta bi ti i prirez na kapitalnu dobit?

jesi ti malo posandrco ne mogu vjerovati koji lik.. da mi je znat samo kako izgledas pa da se smijem jos vise

pa porez na kapitalnu dobit bit će reguliran zakonom o porezu na dohodak....

opet vrijeđanje..... može li argumentirana rasprava?....a ne govnaru, kako izgledaš..i ostalo
fondovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 13:03   #34
sta je sad, porezna kapitalnu dobit, porez na dohodak, ili guljenje po nekim novim principima..? nisam jos nigdje cuo za takvu glupost.. sto ne bi onda i na nekretnine placao porez na dohodak?
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 13:04   #35
ma uopce mi nije jasno zasto vise uopce raspravljam s tobom..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 13:20   #36
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
sta je sad, porezna kapitalnu dobit, porez na dohodak, ili guljenje po nekim novim principima..? nisam jos nigdje cuo za takvu glupost.. sto ne bi onda i na nekretnine placao porez na dohodak?
zašto se plaća porez na dividendu ? i kojim je to propisom određeno?... opet vrijeđanje bez argumenta...
fondovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 13:39   #37
Quote:
fondovi kaže: Pogledaj post
zašto se plaća porez na dividendu ? i kojim je to propisom određeno?... opet vrijeđanje bez argumenta...
ne placa se
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 13:40   #38
a ti si nesto jako uvredljiva osoba.. pricas gluposti, pa se onda uvrijedis jer te istina vrijedja
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 13:43   #39
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
sta je sad, porezna kapitalnu dobit, porez na dohodak, ili guljenje po nekim novim principima..? nisam jos nigdje cuo za takvu glupost.. sto ne bi onda i na nekretnine placao porez na dohodak?
Pa ako ih prodas u manje od tri godine, obveznik si poreza na dohodak. Nazalost. Iako se i to moze zaobici.
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 13:47   #40
Quote:
Zafashan kaže: Pogledaj post
Pa ako ih prodas u manje od tri godine, obveznik si poreza na dohodak. Nazalost. Iako se i to moze zaobici.
mislim da si obavezan platiti porez na dobit, a ne na dohodak, i to samo u slucaju 3 nekretnine unutar 3 godine.. sto je onda vec jedna bitno druga stvar.. i to samo kad ih PRODAS.. ja sam predlagao porez na dohodak na posjedovanje nekretnine, jer onda ne moras placati stan.. to bi moglo bit po ukusu fondova mozda predlozi jurcicu
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:50.