Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2008., 17:48   #21
Quote:
JankoX kaže: Pogledaj post
O pa to se Juda vratio.
He he dok mi je Herold rezao glavu ja sam si mislio " daj si podrezi si te dlake iz nosa "
Maitreya is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2008., 17:51   #22
Quote:
Djeca izraelska su zanemarila Isusov kruh, pa su mrvice prihvatili "peseki" i "kujice", posvuda po svijetu.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2008., 18:28   #23
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Djeca izraelska su zanemarila Isusov kruh, pa su mrvice prihvatili "peseki" i "kujice", posvuda po svijetu. Hrvati od stoljeća sedmoga...
Što se Hrvata tiče - mi smo Is'sovi, Is's je naš! jer stvari izgledaju ovako prije 7. stoljeća: neki od prvih promatrača Slavena kažu da je bio jedan Bog kod svih njih, a u povijesti Dalmatinske zagore čitam da je imao sina, čije se rođenje slavilo 22. 12., a usred ljeta su se palile i preskakale vatre. Tijekom godine smo se na nekoliko dana pretvarali u vukove. Postojao je i zli bog kojeg se poštovao. Na vrhovima brda su se gradila svetišta i molilo se za plodnost polja i sl.

Sada rođenje božjeg sina slavimo par dana kasnije, vatre palimo i preskačemo oko svetog Ivana, poštujemo Papu Ivana Pavla II (čija je rečenica tko ne vjeruje u Sotonu ne vjeruje ni u Evanđelja), za karneval nosimo ovjče ostatke i zvona preko sebe pa skačemo uokolo, na vrhovima brda su crkve oko kojih se u određen dan u godini kruži nekoliko puta i na sve strane svijeta upućuju obredne riječi, samo što ih izgovara katoliči svećenik, i crkva je katolička. Bog se ne zove više Svarog nego Jahve, njegov sin se ne zove Svarožić nego Isus, zli anđeo nije više Crnobog nego Sotona, a brdo na kojem sam bio svjedok obredu (katoličkom!) još uvijek se zove Perun (pokraj Splita - Žrnovnica). Dakle nije se ništa promijenilo osim imena, oprošteni su nam svi grijesi jer vjerujemo da je Svarožić patio pa uskrsnuo, i sve nam oprostio jer vjerujemo da je uskrsno (tko bi mu se molio u suprotnom).
filozof30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2008., 01:08   #24
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Lukavi su ti sofisti...
Nemam baš previše povjerenja u leksikone objavljene na web stranici tipa "Search God's word".
Nemam ni ja, no dok ne nadjemo neki bolji prijevod ili bar razlog zasto jednostavno nije rekao "pas" nego nesto slicno, moracu im vjerovat. Bolje vjerovati ljudima koji proucavaju starogrcki nego da izmisljamo vlastite zakljucke
Almighty Watashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2008., 20:58   #25
Quote:
Maitreya kaže: Pogledaj post
He he dok mi je Herold rezao glavu ja sam si mislio " daj si podrezi si te dlake iz nosa "
Juda je uzeo konop i objesio se,ne znam kakve veze ima Herod s tobom.
JankoX is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 18:51   #26
Isus za sebe tvrdi da je poslan od Boga, Ivan tvrdi o Ivanu :

Pojavi se čovjek, poslan od Boga, komu bijaše ime Ivan. (Iv 1,6)
filozof30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2008., 19:47   #27
Quote:
filozof30 kaže: Pogledaj post
Isus za sebe tvrdi da je poslan od Boga, Ivan tvrdi o Ivanu :

Pojavi se čovjek, poslan od Boga, komu bijaše ime Ivan. (Iv 1,6)
Na što hočeš s ovime uputit?

Zar ne govori Isus o tome da i mi možemo primit Boga, i da možemo činit čuda?
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 02:04   #28
Quote:
bumbar kaže: Pogledaj post
Na što hočeš s ovime uputit?

Zar ne govori Isus o tome da i mi možemo primit Boga, i da možemo činit čuda?
Odgovaram na tvoju opasku "Isus kaže da ga šalje Otac a ne Ivan.", jer je točno reći da Isus kaže da ga Bog šalje, a izgleda da je slao i druge,

skupljam paralele Ivana i Isusa što je naslov teme,

i ukazujem na to da nisam našao nigdje zadovoljavajuće odgovore na pitanje što je Ivan tražio od Židova? i protuargumente mojim zaključcima; jer 1) imao je učenike, i nastala je njegova sekta 2) tražio je od naroda da se "obrati" 3) to obraćenje ima sadržaj - dakle učenje; nova pravila; nešto novo čime je privukao gomilu. 4) ako je jedino što je učino Ivan bilo to da dolazi veći od njega 5) u čemu je sadržaj "obraćenja" - da dube na glavi dok dođe veći? 6) u što su to farizeji trebali "povjerovati"; na koji način "obratiti"; koji je praktičan i konkretan sadržaj te riječi?? 7) pogotovo ako Ivan Krstitelj sam za sebe nije govorio da je Ilija, mesija...

A učenici ga ispitivaše: ` Zašto dakle *pismoznanci govore da najprije treba doći Ilija? `
Matej 17,11 On odgovori: ` Sigurno, Ilija treba doći i on će uspostaviti sve"

Kako crkva objašnjava ovo - on će uspostaviti sve?
filozof30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 02:10   #29
Quote:
filozof30 kaže: Pogledaj post
Isus za sebe tvrdi da je poslan od Boga, Ivan tvrdi o Ivanu :

Pojavi se čovjek, poslan od Boga, komu bijaše ime Ivan. (Iv 1,6)
1)Apostol Ivan pise o
2) Ivanu krtitelju

kao sto ima na svjetu vise filozofa30
tako i ima na svjetu vise IVANA
pozdrav harec
harec is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 02:26   #30
Ivan Krstitelj je poslan od Boga, jer njegovi roditelji nisu mogli imati djece. i tako se njogov otac molio Bogu za dijete, i jedne prilike u hramu dok se moli obrati mu se Jahve i kaza pođi kući tvoje molitve su uslišane. i tako je Ivan Krstitelj poslan od Boga.

Druga stvar, Isus je rekao da je Ivan Krstitelj najsvetiji od svih ljudi, i kaza ovo " taj čovjek ni vina nije proba" koliko je sve pokazuje to, jer se ni najmanje poroku nije dao.

Treča stvar sam Ivan Krstitelj kada je krsti Isusa Krist je potvrdio "Evo onoga koji dolazi, ja mu nisam dostojan ni sandale dodirnuti".
Malevar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2008., 14:05   #31
Quote:
filozof30 kaže: Pogledaj post
Odgovaram na tvoju opasku "Isus kaže da ga šalje Otac a ne Ivan.", jer je točno reći da Isus kaže da ga Bog šalje, a izgleda da je slao i druge,
Da, kroz mnoge proroke je govorio Bog.

Quote:
filozof30 kaže: Pogledaj post
i ukazujem na to da nisam našao nigdje zadovoljavajuće odgovore na pitanje što je Ivan tražio od Židova? i protuargumente mojim zaključcima; jer 1) imao je učenike, i nastala je njegova sekta
Da, imao je one koji su prišli na njegovu stranu

Quote:
filozof30 kaže: Pogledaj post
2) tražio je od naroda da se "obrati"
Da, propovjedao je dolazak Kraljevstva Božijega i obraćenje Bogu....



Quote:
filozof30 kaže: Pogledaj post
3) to obraćenje ima sadržaj - dakle učenje; nova pravila; nešto novo čime je privukao gomilu.
Pravila su uvijek ista, samo je on bio jako rijedak, bio je svijetlo, i svjedočio je za istinu, te su neki ,čuvši da Bog govori kroz njega , prešli na njegovu stranu

Quote:
filozof30 kaže: Pogledaj post
4) ako je jedino što je učino Ivan bilo to da dolazi veći od njega
to nije jedino-

7Kad ugleda mnoge farizeje i saduceje gdje mu dolaze na krštenje, reče im: "Leglo gujinje! Tko li vas je samo upozorio da bježite od skore srdžbe? 8Donosite dakle plod dostojan obraćenja. 9I ne usudite se govoriti u sebi: 'Imamo oca Abrahama!' Jer, kažem vam, Bog iz ovoga kamenja može podići djecu Abrahamovu. 10Već je sjekira položena na korijen stablima. Svako dakle stablo koje ne donosi dobroga roda, siječe se i u oganj baca."

Quote:
filozof30 kaže: Pogledaj post
5) u čemu je sadržaj "obraćenja" - da dube na glavi dok dođe veći?
da slušaju Živi Zakon, da donose plod vrijedan obraćenja, da služe Bogu a ne novcu i ljudima itd.

Quote:
filozof30 kaže: Pogledaj post
6) u što su to farizeji trebali "povjerovati"; na koji način "obratiti"; koji je praktičan i konkretan sadržaj te riječi?? 7) pogotovo ako Ivan Krstitelj sam za sebe nije govorio da je Ilija, mesija...
Trebali su se obratit iz nutra, trebali su se odreć oholosti (ponizit se), trebali su prestat biti licemjerni, trebali su se odreć bogatstva, trebali su se žrtvovat za druge itd.

Quote:
filozof30 kaže: Pogledaj post
A učenici ga ispitivaše: ` Zašto dakle *pismoznanci govore da najprije treba doći Ilija? `
Matej 17,11 On odgovori: ` Sigurno, Ilija treba doći i on će uspostaviti sve"

Kako crkva objašnjava ovo - on će uspostaviti sve?
Ne pripadam crkvi (instituciji) ali ču odgovorit kao crkva koja je sačinjena od onih koji su vjerni Kristu;

Uspostavlja se tako da to nečeš ni primjetit ako nisi s Bogom, evo ti usporedba o dolasku Kraljevstva Božijega

20Upitaju ga farizeji: "Kad će doći kraljevstvo Božje?" Odgovori im: "Kraljevstvo Božje ne dolazi primjetljivo. 21Niti će se moći kazati: 'Evo ga ovdje!' ili: 'Eno ga ondje!' Ta evo - kraljevstvo je Božje među vama!"
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 00:14   #32
filozof30
Izgledami da sam te ODJE pogrjesno razumjeo SORY!!!
harec is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 01:39   #33
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Katolička crkva ga naziva Krstiteljem jer je u rijeci Jordanu krstio samog Gospodina, kad je Duh sveti sišao na Nj. U istočnoj se pak Pravoslavnoj crkvi Ivan naziva Pretečom, jer je on onaj koji je svojom pojavom i djelovanjem prethodio Jaganjcu Božjem, kako Krista i sam naziva. Njega u povijesti Biblije nazivaju posljednjom starozavjetnom proročkom osobom. Istovremeno je i prvi novozavjetni svetački lik. On je spona između dva saveza, Staroga i Novoga.
Katolička crkva jedva i spominje Ivana i Magadelnu.Zna se i zašto.
Ivan je bio UČITELJ KRIST-KRIST znaći onaj koji je ovladao elementima stvaranja i doživio prosvijetljenje.Njega su i Templari imali za "vođu",a ne nekog stolara iz nepostojećeg Betlehema.
Jochanitska tradicija je bila izvorna koptskih učenja a ne prekrajanja nekog Isusa kojih je bilo na stotine u to doba, i o komu nije pisano ništa za vrijeme stvarnja mitskog bića već nakon stotine godina konstruirana prićica da djecu i omladinu.
__________________
Et in Arcadia Ego
chenonchenaux is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 01:41   #34
Quote:
bumbar kaže: Pogledaj post
Da, kroz mnoge proroke je govorio Bog.


Da, imao je one koji su prišli na njegovu stranu


Da, propovjedao je dolazak Kraljevstva Božijega i obraćenje Bogu....




Pravila su uvijek ista, samo je on bio jako rijedak, bio je svijetlo, i svjedočio je za istinu, te su neki ,čuvši da Bog govori kroz njega , prešli na njegovu stranu


to nije jedino-

7Kad ugleda mnoge farizeje i saduceje gdje mu dolaze na krštenje, reče im: "Leglo gujinje! Tko li vas je samo upozorio da bježite od skore srdžbe? 8Donosite dakle plod dostojan obraćenja. 9I ne usudite se govoriti u sebi: 'Imamo oca Abrahama!' Jer, kažem vam, Bog iz ovoga kamenja može podići djecu Abrahamovu. 10Već je sjekira položena na korijen stablima. Svako dakle stablo koje ne donosi dobroga roda, siječe se i u oganj baca."


da slušaju Živi Zakon, da donose plod vrijedan obraćenja, da služe Bogu a ne novcu i ljudima itd.



Trebali su se obratit iz nutra, trebali su se odreć oholosti (ponizit se), trebali su prestat biti licemjerni, trebali su se odreć bogatstva, trebali su se žrtvovat za druge itd.



Ne pripadam crkvi (instituciji) ali ču odgovorit kao crkva koja je sačinjena od onih koji su vjerni Kristu;

Uspostavlja se tako da to nečeš ni primjetit ako nisi s Bogom, evo ti usporedba o dolasku Kraljevstva Božijega

20Upitaju ga farizeji: "Kad će doći kraljevstvo Božje?" Odgovori im: "Kraljevstvo Božje ne dolazi primjetljivo. 21Niti će se moći kazati: 'Evo ga ovdje!' ili: 'Eno ga ondje!' Ta evo - kraljevstvo je Božje među vama!"
Ovo je iz Gnostičkih spisa..
Jasno je rećeno da je Nebo na zemlji, ali u takoj sitnoj micro formi da ga oči grube materije ne vide.Sve je živo i vjećno i vremena nema (NE POSTOJI) osim čulima kojma vlada neznanje.
__________________
Et in Arcadia Ego
chenonchenaux is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 22:55   #35
Quote:
chenonchenaux kaže: Pogledaj post
Katolička crkva jedva i spominje Ivana i Magadelnu.Zna se i zašto.
Ivan je bio UČITELJ KRIST-KRIST znaći onaj koji je ovladao elementima stvaranja i doživio prosvijetljenje.Njega su i Templari imali za "vođu",a ne nekog stolara iz nepostojećeg Betlehema.
Jochanitska tradicija je bila izvorna koptskih učenja a ne prekrajanja nekog Isusa kojih je bilo na stotine u to doba, i o komu nije pisano ništa za vrijeme stvarnja mitskog bića već nakon stotine godina konstruirana prićica da djecu i omladinu.
To jednostavno ne stoji.katolička Crkva spominje Ivana Krstitelja, biblija ga spominje. Isto tako i Mariju Magdalenu.
Malevar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2008., 10:02   #36
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Katolička crkva ga naziva Krstiteljem jer je u rijeci Jordanu krstio samog Gospodina, kad je Duh sveti sišao na Nj. U istočnoj se pak Pravoslavnoj crkvi Ivan naziva Pretečom, jer je on onaj koji je svojom pojavom i djelovanjem prethodio Jaganjcu Božjem, kako Krista i sam naziva. Njega u povijesti Biblije nazivaju posljednjom starozavjetnom proročkom osobom. Istovremeno je i prvi novozavjetni svetački lik. On je spona između dva saveza, Staroga i Novoga.

Netočno i bokić Koko.

Učitelj Ivan mu je Učitelj. A učio ga je GNOSTITICIZMU.

Dakako, ovi iza njega baš ništa nisu shvatili.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2008., 10:07   #37
Quote:
chenonchenaux kaže: Pogledaj post
Katolička crkva jedva i spominje Ivana i Magadelnu.Zna se i zašto.
Ivan je bio UČITELJ KRIST-KRIST znaći onaj koji je ovladao elementima stvaranja i doživio prosvijetljenje.Njega su i Templari imali za "vođu",a ne nekog stolara iz nepostojećeg Betlehema.
Jochanitska tradicija je bila izvorna koptskih učenja a ne prekrajanja nekog Isusa kojih je bilo na stotine u to doba, i o komu nije pisano ništa za vrijeme stvarnja mitskog bića već nakon stotine godina konstruirana prićica da djecu i omladinu.
Pozdrav (sam si piši nick).

Je bilo je Kristeva i nakon Isusa.

Mene zanima zašto baš niti jedna / jedan nisu imali medijski publicitet kao npr. Isus?
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2008., 10:07   #38
Quote:
Malevar kaže: Pogledaj post
To jednostavno ne stoji.katolička Crkva spominje Ivana Krstitelja, biblija ga spominje. Isto tako i Mariju Magdalenu.

Ono što spominuje o MAgdaleni daleko je najveća glupost koja se da pročitati, ako mene pitaš.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2008., 10:20   #39
Quote:
filozof30 kaže: Pogledaj post
Što se Hrvata tiče - mi smo Is'sovi, Is's je naš! jer stvari izgledaju ovako prije 7. stoljeća: neki od prvih promatrača Slavena kažu da je bio jedan Bog kod svih njih, a u povijesti Dalmatinske zagore čitam da je imao sina, čije se rođenje slavilo 22. 12., a usred ljeta su se palile i preskakale vatre. Tijekom godine smo se na nekoliko dana pretvarali u vukove. Postojao je i zli bog kojeg se poštovao. Na vrhovima brda su se gradila svetišta i molilo se za plodnost polja i sl.

Sada rođenje božjeg sina slavimo par dana kasnije, vatre palimo i preskačemo oko svetog Ivana, poštujemo Papu Ivana Pavla II (čija je rečenica tko ne vjeruje u Sotonu ne vjeruje ni u Evanđelja), za karneval nosimo ovjče ostatke i zvona preko sebe pa skačemo uokolo, na vrhovima brda su crkve oko kojih se u određen dan u godini kruži nekoliko puta i na sve strane svijeta upućuju obredne riječi, samo što ih izgovara katoliči svećenik, i crkva je katolička. Bog se ne zove više Svarog nego Jahve, njegov sin se ne zove Svarožić nego Isus, zli anđeo nije više Crnobog nego Sotona, a brdo na kojem sam bio svjedok obredu (katoličkom!) još uvijek se zove Perun (pokraj Splita - Žrnovnica). Dakle nije se ništa promijenilo osim imena, oprošteni su nam svi grijesi jer vjerujemo da je Svarožić patio pa uskrsnuo, i sve nam oprostio jer vjerujemo da je uskrsno (tko bi mu se molio u suprotnom).
Ja sam mišljenja da Hrvati nisu dobrovoljno i mirno prešli na krščanstvo nego su vjerojatno to učinili pod prisilom. To nije teško pretpostaviti a ovakve priče i legende to i dokazuju. Jer ni oni krščani koji su Hrvate prisilili na krščanstvo su znali da se nekoga nemože prisiliti na nešto samo i jedino grubom silom. Zato su izmislili takve običaje. A zašto su rekli da je Isus imao sina. Vjerojatno zato jer je taj mitski sin bio jedno staro božanstvo Dalmatinske Zagore.

Ali iako ova moja razmišljanja ne moraju biti točna, poznato je da su neki sveci upravo tako nastajali u stara vremena, kad se krščanstvo širilo Evropom. Maškare i nisu ništa drugo nego rituali Evropskih naroda koji su postojali prije krščanstva a koje Krščanstvo prihvača kao običaje.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2008., 10:23   #40
Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
Ono što spominuje o MAgdaleni daleko je najveća glupost koja se da pročitati, ako mene pitaš.
Ne možeš reći da je to glupost, ja ako vjerujem da je Bog Svemoguć, zašto ne bi vjerovao u to. Ti jedino možeš reći da ne vjeruješ u Boga i samim ti u ono što piše o Mariji Magdaleni.
Malevar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:03.