Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2023., 18:49   #1
Koliko vjerujujemo u to što vjerujemo?

Počnimo logički (Tabula Rasa).
Odabereš si sistem vjerovanja ili ne vjerovanja, ili ti je nametnut mimo dječjeg radara. I nastavljaš nesvjesno kanalizirati roditeljske, medijske ,.. razgovore i sl. , pravila, ograničenja.

I proučiš taj svoj put, osjetiš ga, Živiš ga! rituali i to, .. ali nešto tu ne valja. Pitanja se vraćaju, ili tu spoznaju skriva neka mudra ego taktika ili samo iskra instantne vizije u riječima. Nema takvog suda nad Prirodnim.
I kako je sad? Da li je prirodno sa cjelinom?

Koliko vjerujujemo u to što vjerujemo?
__________________
.
Thorh is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2023., 18:56   #2
Misli su ti nejasne. Sta u stvari pitas ?
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2023., 19:05   #3
Staro pitanje - "tko-što sam zapravo ja ?
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2023., 19:20   #4
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Misli su ti nejasne.
Pitanje se moze prosirit...odakle dolaze misli?
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2023., 19:50   #5
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Pitanje se moze prosirit...odakle dolaze misli?
Pitanje se moze prosiriti na bilo sto i po dobrom starom forumskom obicaju raspravljati o tome koliko andjela stane na vrh igle.
Zato i pitam - sta postavljac teme zapravo pita ?
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2023., 06:13   #6
Quote:
Thorh kaže: Pogledaj post
Počnimo logički (Tabula Rasa).
Odabereš si sistem vjerovanja ili ne vjerovanja, ili ti je nametnut mimo dječjeg radara. I nastavljaš nesvjesno kanalizirati roditeljske, medijske ,.. razgovore i sl. , pravila, ograničenja.

I proučiš taj svoj put, osjetiš ga, Živiš ga! rituali i to, .. ali nešto tu ne valja. Pitanja se vraćaju, ili tu spoznaju skriva neka mudra ego taktika ili samo iskra instantne vizije u riječima. Nema takvog suda nad Prirodnim.
I kako je sad? Da li je prirodno sa cjelinom?

Koliko vjerujujemo u to što vjerujemo?
Odgovor je: mizeriju...
Logika, vrijednosti društva, pravednost, ispravnost, različitost, opstanak, pripadnost su učenja/nastojanja koja me dovode u stanje da su mi ostale mrvice vjere...
No može biti i drugačije...
Kad se sjetim što sam u određenoj situaciji, vjera je ta koja nosi moje odluke koje dovode do toga da sam sretan živeći ovaj život
Pitanje je jesam/jesmo li materijalno-vremenske prirode ili smo/sam u materijalno-vremenskoj prirodi?
Koja mi je osnova?
Je li mi osnova apsolutna ljubav, sloboda, život u izobilju (bez petlji sa riječima: ako, tek kad, usprkos...) ili mi je osnova: logika, pravednost, jednakost?
Svaki odabir donosi svoj odgovor apsolutno (sudim li - sudim si istim kriterijem)
jer apsolutno uvijek vjeruje u nas
__________________
Mt 5,9
"Blago mirotvorcima:
oni će se sinovima Božjim zvati!
"
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2023., 18:24   #7
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Staro pitanje - "tko-što sam zapravo ja ?
prdnuo si u kmicu.
__________________
.
Thorh is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2023., 18:28   #8
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Misli su ti nejasne. Sta u stvari pitas ?
misli su prečesto sebi nejasne. Pitanje je intuitivan odgovor na pitanje: Koliko vjeruješ u to što vjeruješ?
__________________
.
Thorh is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2023., 19:46   #9
Quote:
Thorh kaže: Pogledaj post
misli su prečesto sebi nejasne. Pitanje je intuitivan odgovor na pitanje: Koliko vjeruješ u to što vjeruješ?
Onoliko koliko vjeruješ da vjeruješ jer vjeruješ.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2023., 20:51   #10
Quote:
Thorh kaže: Pogledaj post
misli su prečesto sebi nejasne. Pitanje je intuitivan odgovor na pitanje: Koliko vjeruješ u to što vjeruješ?
Vjerujem kako kada, nekad vise nekad manje, nekad uopste ne verujem, a zavisi i o tome moram li da verujem, ili hocu li, koliko je ugodno i korisno, ili o kojoj pojavi se zapravo radi, osim toga vremenske prilike imaju izvesnu ulogu, naravno i moja religiozno-duhovna naobrazba, moje godine i iskustvo, spol i nacija.
Jednom recju verovati se mora - ponekad, ali ne uvek, jer uvek postoji prostor za sumnju, mada nije lose verovati jer ti to daje izvesnu sigurnost i orjentaciju, a moze biti i interesantno i probitacno u ovom drustvu koje ide ko zna kuda, a pitanje je i sta ko misli o verovanju-neverovanju.
Ja licno mislim da je to nadasve vazna tema, jer bez verovanja u ono sto verujemo svakako ne bi verovali dovoljno.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2023., 16:05   #11
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Onoliko koliko vjeruješ da vjeruješ jer vjeruješ.
haha
__________________
.
Thorh is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2023., 16:10   #12
Da li je ova dolje tvrdnja ili premisa ispravna?

- Najviše sumnjaju oni koji najviše vjeruju!
__________________
.
Thorh is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2023., 19:54   #13
Quote:
Thorh kaže: Pogledaj post
Da li je ova dolje tvrdnja ili premisa ispravna?

- Najviše sumnjaju oni koji najviše vjeruju!
Nije.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2023., 17:14   #14
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Nije.
Koliko vjeruješ u tu svoju tvrdnju?
Ajde od 0 do 10.
__________________
.
Thorh is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2023., 17:21   #15
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Odgovor je: mizeriju...
Logika, vrijednosti društva, pravednost, ispravnost, različitost, opstanak, pripadnost su učenja/nastojanja koja me dovode u stanje da su mi ostale mrvice vjere...
No može biti i drugačije...
Kad se sjetim što sam u određenoj situaciji, vjera je ta koja nosi moje odluke koje dovode do toga da sam sretan živeći ovaj život
Pitanje je jesam/jesmo li materijalno-vremenske prirode ili smo/sam u materijalno-vremenskoj prirodi?
Koja mi je osnova?
Je li mi osnova apsolutna ljubav, sloboda, život u izobilju (bez petlji sa riječima: ako, tek kad, usprkos...) ili mi je osnova: logika, pravednost, jednakost?
Svaki odabir donosi svoj odgovor apsolutno (sudim li - sudim si istim kriterijem)
jer apsolutno uvijek vjeruje u nas
genije ��
, da treba čitati između redaka.
__________________
.
Thorh is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2023., 20:27   #16
Quote:
Thorh kaže: Pogledaj post
Koliko vjeruješ u tu svoju tvrdnju?
Ajde od 0 do 10.
Jednostavno je.
Ako nešto vjerujem, onda u to ne sumnjam.
Ako posumnjam, prestajem vjerovati što nije neuobičajeno s vjerovanjima.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2023., 21:04   #17
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Jednostavno je.
Ako nešto vjerujem, onda u to ne sumnjam.
Ako posumnjam, prestajem vjerovati što nije neuobičajeno s vjerovanjima.
Ćovjek istodobno postoji na nekoliko razina i ono što sad svjesno vjeruješ, podsvjesno možda ne vjeruješ i obrnuto
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2023., 21:05   #18
Quote:
Thorh kaže: Pogledaj post
Da li je ova dolje tvrdnja ili premisa ispravna?

- Najviše sumnjaju oni koji najviše vjeruju!
Čvrsta fanatična uvjerenja skrivaju tešku nesigurnost u sebe
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2023., 21:46   #19
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ćovjek istodobno postoji na nekoliko razina i ono što sad svjesno vjeruješ, podsvjesno možda ne vjeruješ i obrnuto
Ne znam.
Nekako mislim da, kad vjeruješ, vjeruješ cijelim svojim bićem, na svim razinama postojanja.
Kako možeš podsvjesno ne vjerovati?
Pa ne vjeruje se razumom.
Zato se i zove vjera.
Kada podsvjesno počneš sumnjati, znači da više ne vjeruješ i samo te neka navika može držati da se dalje siliš na to.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2023., 11:59   #20
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Ne znam.
Nekako mislim da, kad vjeruješ, vjeruješ cijelim svojim bićem, na svim razinama postojanja.
Kako možeš podsvjesno ne vjerovati?
Pa ne vjeruje se razumom.
Zato se i zove vjera.
Kada podsvjesno počneš sumnjati, znači da više ne vjeruješ i samo te neka navika može držati da se dalje siliš na to.
Nikad nisi bila podijeljenog mišljenja? Bila u periodu kada se stalno predomišljaš?

Teorija psihoanalize uči da ono što nije bjelodano se odvija paralelno sa onim što se čini. Čovjek paralelno ima više mišljenja o nečemu.
Psiha nije "ovo da, ovo ne" , nego je najčešće i da i ne
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:30.