Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2008., 17:36   #21
Quote:
Party boy Japan kaže: Pogledaj post
Ekipo, danas sam dobio paket iz Amerike i zinuo kad sam cuo koje icfre naplacuju!

Naime, narucio sam nekakve nosace za auto za 40 dolara, postarina 32 dolara (72 ukupno). Sve uredno platio i danas da bi dobio paket trebao platiti DODATNIH 210 kn na ime carine. Wtf?

Carini ne podlijeze iznos iznad 300 kn, jel tako? Gdje mogu provjeriti da li racunaju postanske troskove u vrijednost posiljke? Ako racunaju postanske troskove, onda je to fakat prestrasno...

Carina bi trebala biti 10%, a da mi zaracunaju i porez 22% to teoretski ne moze biti takva cifra.

Da li znate za pravilnik gdje mogu procitati o tome?
Ukoliko ti nešto šalje fizička osoba, a da je vrijednost MANJA od 300kn, to se onda ne bi trebalo cariniti. Opet, ako oni procijene da to vrijedi više od 300kn, onda ti to opet mogu cariniti.

Ukoliko ti nešto šalje pravna osoba, tada bez obzira na iznos naši mogu opaliti carinu. E sad, koliki će to iznos biti - opet ovisi o njima jer oni mogu slobodno procijeniti koliko nešto vrijedi tako da ti opet ništa ni tu nije sigurno.

Uglavnom, po zakonu, ovih tvojih 72$ podliježe carini (da, tu ulazi i poštarina) samo ne znam po kojoj ti se tarifi to računa.
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2008., 21:59   #22
Ne naplacuje se samo carina nego i pdv kao i otvaranje i pregled posiljke. To znaci 3 stavke po kojoj ti mogu naplatiti. S druge strane CINJENICA je da isti paket ja mogu dobiti liso a frend koji nema srece sa svim mogucim dodacima :P
FFshocker is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 02:26   #23
Quote:
FFshocker kaže: Pogledaj post
Ne naplacuje se samo carina nego i pdv kao i otvaranje i pregled posiljke. To znaci 3 stavke po kojoj ti mogu naplatiti. S druge strane CINJENICA je da isti paket ja mogu dobiti liso a frend koji nema srece sa svim mogucim dodacima :P
Pa je, sve se naplaćuje. Danas ništa nije džabe. Uglavnom, uz PDV i carinu, još se naplati i ležarina, nekakve takse i bokte pitaj šta još.
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 08:15   #24
Quote:
Elektra kaže: Pogledaj post
Ukoliko ti nešto šalje fizička osoba, a da je vrijednost MANJA od 300kn, to se onda ne bi trebalo cariniti. Opet, ako oni procijene da to vrijedi više od 300kn, onda ti to opet mogu cariniti.

Ukoliko ti nešto šalje pravna osoba, tada bez obzira na iznos naši mogu opaliti carinu. E sad, koliki će to iznos biti - opet ovisi o njima jer oni mogu slobodno procijeniti koliko nešto vrijedi tako da ti opet ništa ni tu nije sigurno.

Uglavnom, po zakonu, ovih tvojih 72$ podliježe carini (da, tu ulazi i poštarina) samo ne znam po kojoj ti se tarifi to računa.
Mislim jebote, ko na placu! Moglo bi, a ne mora. Kolko bude? Pa, kak mi se sprdne. Jebote države.
Frish is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 19.02.2010., 14:17   #25
Evo malo svježih informacija o carinjenju pošiljaka iz inozemstva. Situacija je porazna.
Dakle, radi se o Western Digital Media Playeru, težine 0,9 kg i vrijednosti (sa shippingom) 607 kn. Prva stavka je PDV (23%) od 139,61 kn i bilo bi super da je samo to, ali na to idu raznorazne usluge ( ne znam čije sve ne, od špeditera do same carine, valjda) od 296,55 kn. Razložit ću vam ovdje tih 296,55 kn da znate što vas točno čeka ako vam se pošiljka ocarini. Ovako kompletne informacije nigdje nisam našao do sada pa se nadam da će vam koristiti.
2,10 kuna za bankovnu garanciju (1,5% od PDV-a na vrijednost pošiljke) + 139 kuna za troškove carinskog skladištenja (fiksni iznos za pošiljke do 5 kg) + 100 kuna manipulativnog troška (fiksni iznos po pošiljci bilo koje vrijednosti) = 241,10 kuna. Na to ide još i PDV na usluge (23%) od 55,45 kn, koji podiže ukupan iznos na spomenutih 296,55 kuna.
Tako je meni ispalo da sam na razna davanja pljunuo 72% vrijednosti pošiljke (sa shippingom). Ranije sam na određenim topicima vidio da su spominjana davanja od nekakvih 30-tak% pa možete zamisliti kako sam neugodno bio iznenađen kad sam dobio navedeni račun. Pogotovo ako uzmem u obzir da sam mogao u dućanu kupiti taj isti predmet za 850 kuna, a na kraju sam ga platio 1.060 kuna.
Zaključno, s obzirom na fiksni karakter većine troška (139 kuna na sve do 5 kg bez obzira na vrijednost + 100 kuna bez obzira na sve), da mi je pošiljka bilo puno, puno vrijednija i teška 4,9 kg, postotno gledano sigurno bih prošao višestruko bolje, ali svejedno ne vjerujem da bih spustio do na internetu toliko spominjanih 30-tak%.
the_legend is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 15:05   #26
Zar nisu promijenili iznos do koje se NE CARINI na 1 000 kn? Zašto su ti onda išta carinili?
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 15:23   #27
1000 kn (prije 300) vrijedi u putničkom prometu.

Za poštanski je bilo 60 kn, ne znam koliko je sad.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 15:25   #28
160 kuna
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 16:08   #29
Sad je 160 kuna, a ne 1000, a carinili su mi jer im je FedEx poslao da bi njihovi špediteri zaradili. Spread the word.
the_legend is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 17:04   #30
1000 je u putničkom prometu

odi na pdf gospodarstvo i otvori temu fedex pa napiši (kopiraj) ovo
i tamo ćeš vidjeti da si još dobro i prošao
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 18:12   #31
rezime u jednoj rečenici: ne koristiti špeditere nego poštu.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 19:30   #32
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
160 kuna
da opet malo otvorim raspravu
naime, nije mi jasno ovo do 160kn,da li se moze bilo sta naruciti do 160kn pa da se ne plati carina,ili za odredjene neke stvari.
Ja zelim sebi naruciti neko kinesko smece,mp4 player koji kosta 19,99dolara,eto konkretnog primjera hocu li na to platiti carinu????
Zna netko???
Silaer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 19:43   #33
bilo koja roba za osobnu upotrebu do 160 kn uz original račun.znači ne plaćaš carinu.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 14:49   #34
ja ću se nadovezat na ovo...naime prijatelj mi je poslao paket (poker set) koji teži nekih 6kg i na kojem je stajala vrijednost paketa 25€ i išla je preko UPS-a (kod nas Overseas je njihov zastupnik) i naravno da nije prošlo bez carine već mora ići na carinu...i sad ja njima moram slati potpisanu punomoć da bi to Overseas sve obavio i da bi mi poslali predračun za platit ako ga želim vidjet.

iskreno me zanima koliko će me to sve na kraju koštati jer uz sve to nemaju fakturu ili što god da li je plaćena vozarina za taj isti paket (WTF???)...kako je došao...pješice....i sad ja pokušavam svim silama doći do toga ali kako prijatelj nije osobno slao već nekao druga firma koja zastupa njih i kad ih je pitao za to onda je dobio samo odgovor da je i Hrvatska među zemljama koje stvaraju nepotrebne probleme i da nažalost to nije njihov problem....LOL

vrag mi nije dao mira pa sam poslao mail toj firmi koja stoji na Proformi (Euro mail) i zamolio njih pomoć na što sam dobio odgovor da je sve uredno plaćeno i da će vidjet gdje je nastao problem.... mislim stvarno, tamoo jedna osoba (konkretno Nizozemska), će si dati truda mi pomoć, a ovi tu kod nas me traže neke stvari za koje ja niti ne znam ćemu služe jer mi je ovo prvi put da dobijam nekakav paket iz vana....

sve se bojim da ću ako bude cifra paprena odustat da pokupim isti pa neka se vrati od kud je došao...a prijatelju se ispričat jer mi drugo ne preostaje....
__________________
https://t.me/pump_upp
lion406 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 19:40   #35
svaki paket mora proć carinu da se kontrolira što se šalje i kolika je vrijrdnost.Nema orginalne fakture pa carina procjenjuje vrijednost.Jedan papirić kojeg je zaboravio stavit u paket pošiljatelj pravi tebi problemčiće.Vozarina je dogovor pošiljatelja i primatelja.Netko je mora platit.Kao i dostavu.To se šalje običnom poštom i nema problema.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 19:49   #36
Quote:
Party boy Japan kaže: Pogledaj post
Planiram si naruciti laptop iz amerike, pa me zanima kolika je carina (i koja su sve davanja), opcenito kakve sve namete mogu ocekivati i u kojim postocima...

Ne znam da li sam pogodio rubriku, ako nisam, moja isprika.


Pozdrav
I mene zanima. Itko?
petra77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 21:54   #37
Možda nešto pomognu upute sa stranice Carinske uprave,te stranica općenito:

http://www.carina.hr/Putnici/Postupak.aspx
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 22:28   #38
Quote:
the_legend kaže: Pogledaj post
...
Prošle godine sam imao slično iskustvo kao i ti, samo što se nije radilo o eBayu.

Naručivao sam neke dodatke prehrani, vrijednosti cca 400 kn sa dostavom...
Kako sam po narudžbi dobio obavijest od fedexa da oni obavljaju dostavu, prošvrljao sam po domaćim forumima da vidim iskustva, kad ono

I tako, nakon par dana dobijem mail od jedne tete iz Zg da je pošiljka stigla i da čekaju moje odobrenje da ih zastupam na carini. Na moje pitanje koliko će sve zajedno doći (ležarina, troškovi zastupanja, carina, porez...) dobio sam odgovor da će dodatni troškovi biti još 100% originalne vrijednosti.

Lijepo sam joj rekao da može taj paket vratiti odakle je došao, jer da nemam namjeru platiti dvostruko veću cijenu od originalne. Nakon par dana opet stiže obavijest da oni ne znaju što će s mojim paketom i ja ih opet nazovem. Sljedećih dvadesetak dana je taj paket čekao, dok na kraju nisu popustili (jer pametniji popušta, a budale vladaju... ) i vratili ga nazad... Paket mi je ponovno poslan, ovaj puta poštom. Izgubio sam dodatnih 150 kn poštarine, što i nije puno, i nešto vremena. Ali barem jebeni fedex nije zaradio na meni.
Colas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 11:09   #39
Imam pitanjce vezano uz EBay i nasu carinu. Ako je maksimalno dopusten iznos po posiljci 160kn, koliko u teoriji netko smije dobiti posiljaka kroz neki kraci period ? Da li se i to gleda? Meni bas nema smisla da se jednako gleda jedna posiljka do 160kn i 100 posiljaka do 160kn, a nigdje nemogu naci taj podatak. Uf, bas ga zakomplicirah.
-Guybrush- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 11:44   #40
Evo da vam kažem svoje iskustvo..ako ste iz ZG,odite u sloveniju,najbližu poštu,otvorite poštanski pretinac i naručujte..
Oni u u EU i imaju totalno drugačije carine..ja sam naručivao mobitele,kamere i sve stiglo bez beda..sjedneš u auto i odeš po to..
danijelleni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:51.