Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2009., 14:20   #1
Razna pravna pitanja koja nemaju svoju temu

Zanima me slijedeća situacija. Sabor (ovaj ili neki budući nebitno) donese zakon po kojem je kazna za neki prekršaj u prometu:

1.) fiksna i iznosi Ykn za sve one čija je plaća <= X
2.) varijabilna i iznosi Z% za sve one čija je plaća > X, gdje bi se Z odredio kao odnos Y i X

Xkn je prosječna plaća isplaćena u RH za prošli mjesec u odnosu na počinjenje prekršaja



Npr. Prosječna plaća za studeni bude 5000kn. Pero i Mate u prosincu ove godine prođu kroz crveno svaki sa svojim autom. Perina plaća za studeni je npr. 4200kn a Matina 6700kn. Peri se odrapi kazna (novčani dio) od recimo 700kn (govorim napamet kolka je kazna za prolaz kroz crveno) a 700kn u odnosu na prosječnu plaću od 5000kn je 14%. Mati se odrapi kazna (novčani dio) od 14% njegove plaće što ispadne 938kn.

Meni se ovo čini pošteno, al me zanima s pravne strane ima li šanse da se takav zakon održi, u politički aspekt hoće li se ikada donijeti ne bih ulazio.

P.S. mislim da bi bilo dobro imati neki chat topic sa "letećim pitanjima"
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 14:29   #2
Takav sistem postoji, mislim, u Svedskoj znam da nam je neki prof na faxu to spominjao.
Kod nas nije ni toliko problem Ustava, nego naseg mentaliteta i gospodarstva. S jedne strane imas tajkune, bogate privatnike i ine koji sebe prijavljuju na minimalac a svoju imovinu prepisuju na svu mogucu rodbinu. S druge strane drzavu koja jako malo toga radi za dobrobit svojih gradjana, te joj je u cilju sto vise love spremiti u svoju blagajnu, na bilo koji nacin.
Tako nesto moze proci samo u zemljama sa stabilnim gospodarstvom i postenijim gradjanstvom.

(Evo, bit ce topic s letecim pitanjima )
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 15:25   #3
novcane kazen su uglavnom nacin na koji drzava sebi puni dep pod maskom brige za gradane
hajdemo postaviti stvari malo drugacije:
1. za prekrsaje za koje je zaprijecena kazna do 1000 kuna se naplacuje novcana kazna
2. za prekrsaje iznad soma kuna se oduzima vozacka na odredeno vrijeme (7 dana , 14 , dana , mjesec dana , 3 mjeseca , 6 mjeseci , godina , zauvijek)
pa onda mozemo jos dodati i opciju da se u nekoj kombinaciji vozacka ponistava i da treba iznova polagati skou voznje i ispit ...

pa da vidimo kako je biti racer opaki , kad moras u skolu voznje za uopce dobiti dozvolu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 15:49   #4
@Katrin - a čuj, samo koriste ono što im je omogućeno. al da vidiš "veselja" kad supruga koja nema veze s firmom, prošiša kroz crveno i umjesto da plati fiksno, plati par tisuća kn

@ZgSash - slažem se, mada sam se ja koncentrirao samo na financijski aspekt
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 15:54   #5
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
samo koriste ono što im je omogućeno
to i je problem treba prvo srediti puuuuuuno drugih stvari da bi se moglo uopce raspravljati o ovakvom nacinu sankcioniranja.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 15:57   #6
u nekim zemljama zakon "krivi" automobile
kazna ce doci vlasniku auta , ana njemu je da dovede krivca i da taj prizna i plati globu
u suprotnom , auto se ne moze registrirati ...

bilobrkster , ja smatram da je najbolji nacin da se nesto rijesi , onaj u kojem se ide direktno na problem
zamisli da te policajac zaustavi i oduzme ti vozilo na 1 dan zbog nekog prekrsaja?? (podrazumijeva se da to vozilo bude odslepano na deponij i da ti placas slepanje , cuvanje i preuzimanje)
pa bi onda vidjeli kako bi se neki likovi smijali drotima u facu kad im naplate 500 kuna kaznu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 15:57   #7
sorry , duplich
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 16:13   #8
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Takav sistem postoji, mislim, u Svedskoj znam da nam je neki prof na faxu to spominjao.
Kod nas nije ni toliko problem Ustava, nego naseg mentaliteta i gospodarstva. S jedne strane imas tajkune, bogate privatnike i ine koji sebe prijavljuju na minimalac a svoju imovinu prepisuju na svu mogucu rodbinu. S druge strane drzavu koja jako malo toga radi za dobrobit svojih gradjana, te joj je u cilju sto vise love spremiti u svoju blagajnu, na bilo koji nacin.
Tako nesto moze proci samo u zemljama sa stabilnim gospodarstvom i postenijim gradjanstvom.

(Evo, bit ce topic s letecim pitanjima )
Kod nas bi najvise najebali odvjetnici i obrtnici. Svi sa bilo kakvom tvrtkom, koji su ipak zeru financijski visi sloj bi platili manje od prosjecnog gradjanina jer su svi na minimalcu. Jedino da se naplacuje po ukupnoj imovini, a ne samo po prihodima, al to bi neslavno propalo kao i prijedlog poreza na imovinu, jer eto postoji sirotinja sa stanovima od 80-150 kvadrata pa bi njih to jako pogodilo.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 16:22   #9
U dubaiu ja ne mogu regati auto(obavezno svake godine) dok se ne plate kazne...za crveno svjetlo kazna je novchana i oduzimanje auta na 14 dana...troshak vuchne slube je na tebi.
Za drugi prolazak kroz crveno u istoj godini kazna je tri dana zatvora
ono sto cini cijelu stvar efikasnom, iako ceksh cijelu godinu da platish kazne i regash auto,su visine kazni...poznanica je platila otprilike 600 eura u kaznama i oduzimanje vozila.A mozesh provjeriti na netu imash li kazne, sam ubacish broj tablice...tako da sve svakom znaju kakve kazne imaju...i naravnmo postoji sustav bodova..ako se nakupi 24 boda tokom godine oduzimanje vozachke i ponovno polaganje vozachkog.

ono sto se meni chini kao najveci problem je efikasnost kaznjavanja kod nas...predugo ti procesi traju..to mora bit sad odmah...a ne razvlachiti..kad bi se nekog kaznilo sa oduzmanjem vozila na licu mjesta te novchanom kaznom, zbog voznje pod utjecajem, troshkovi vuche, deponiranje i ostalo...mislim da bi to bila drugachija pricha.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 18:29   #10
Meni je to totalno nepravedno. Prekršaj radi čovjek, jedinka, OIB, MBG, a ne njegov novčanik, imovinska kartica i sl. Kakve veze koliko mu zarađuje ćaća, kakav auto vozi, koji sat nosi. Pred zakonom moraju svi biti jednaki.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 18:39   #11
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Pred zakonom moraju svi biti jednaki.
ako bi placali isti postotak od svojih primanja i jesu jednaki.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 18:49   #12
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
to i je problem treba prvo srediti puuuuuuno drugih stvari da bi se moglo uopce raspravljati o ovakvom nacinu sankcioniranja.
ma napravimo mi ovaj zakon već sada, tako da kad ostale stvari napravimo, ne moramo opet čekat

Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
u nekim zemljama zakon "krivi" automobile
kazna ce doci vlasniku auta , ana njemu je da dovede krivca i da taj prizna i plati globu
u suprotnom , auto se ne moze registrirati ...

bilobrkster , ja smatram da je najbolji nacin da se nesto rijesi , onaj u kojem se ide direktno na problem
zamisli da te policajac zaustavi i oduzme ti vozilo na 1 dan zbog nekog prekrsaja?? (podrazumijeva se da to vozilo bude odslepano na deponij i da ti placas slepanje , cuvanje i preuzimanje)
pa bi onda vidjeli kako bi se neki likovi smijali drotima u facu kad im naplate 500 kuna kaznu
može i tako. vlasnik auta neka plati kaznu, a kasnije neka utužuje od vozača

a i s ovim šlepanjem se slažem. momentalno isključenje iz prometa, pauk, i sutra (ne danas!) dođi po auto

Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Kod nas bi najvise najebali odvjetnici i obrtnici. Svi sa bilo kakvom tvrtkom, koji su ipak zeru financijski visi sloj bi platili manje od prosjecnog gradjanina jer su svi na minimalcu. Jedino da se naplacuje po ukupnoj imovini, a ne samo po prihodima, al to bi neslavno propalo kao i prijedlog poreza na imovinu, jer eto postoji sirotinja sa stanovima od 80-150 kvadrata pa bi njih to jako pogodilo.
nema problema. kako ZgSash predlaže vlasnik auta nek plati. Ako je vlasnik Pero neka plati Pero, al ako je vlasnik firma onda neka plati firma s tim da plaća prema prošlomjesečnoj zaradi. Pa kasnije kad od svog djelatnika bude utuživala 10ak tisuća kuna onda će djelatnik puno pametnije vozit

Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
U dubaiu ja ne mogu regati auto(obavezno svake godine) dok se ne plate kazne...za crveno svjetlo kazna je novchana i oduzimanje auta na 14 dana...troshak vuchne slube je na tebi.
Za drugi prolazak kroz crveno u istoj godini kazna je tri dana zatvora
ono sto cini cijelu stvar efikasnom, iako ceksh cijelu godinu da platish kazne i regash auto,su visine kazni...poznanica je platila otprilike 600 eura u kaznama i oduzimanje vozila.A mozesh provjeriti na netu imash li kazne, sam ubacish broj tablice...tako da sve svakom znaju kakve kazne imaju...i naravnmo postoji sustav bodova..ako se nakupi 24 boda tokom godine oduzimanje vozachke i ponovno polaganje vozachkog.

ono sto se meni chini kao najveci problem je efikasnost kaznjavanja kod nas...predugo ti procesi traju..to mora bit sad odmah...a ne razvlachiti..kad bi se nekog kaznilo sa oduzmanjem vozila na licu mjesta te novchanom kaznom, zbog voznje pod utjecajem, troshkovi vuche, deponiranje i ostalo...mislim da bi to bila drugachija pricha.
ma lipo šerijatski zakon i gotovo, ukradeš - ode ruka, ubiješ - ode glava, siluješ - ode...

Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Meni je to totalno nepravedno. Prekršaj radi čovjek, jedinka, OIB, MBG, a ne njegov novčanik, imovinska kartica i sl. Kakve veze koliko mu zarađuje ćaća, kakav auto vozi, koji sat nosi. Pred zakonom moraju svi biti jednaki.
Pa ni mene ne briga koliko mu zarađuje ćaća, ni kakav auto vozi, ni koji sat nosi. Ali ako postoje različiti porezni razredi od 25%, 35%, 45% onda bi trebale postojati i kazne po istom principu
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 21:16   #13
a cuj, sherijat ili ne, stopa smrtnosti ovdje je jedna od vecih u svijetu..morash doc da dozivish voznju ovdje..zadnjih godinu dana se malo primirilo...jer su uvedene kamere na svakih kilometar cesta valjda i sva raskrizja...do kraja sljedece godine ce valjda imati cijeli grad pokriven..pa ti radi gluposti. Kazne i kamere za sada funcioniraju,IMHO.Nije bash svejedno kad vozach taxija koji mjesechno zaradi 3-4 tisuce AED ima kaznu od 1- 2 tisuce.

vozache kamiona za crveno deportiraju(mahom su gasterbajteri iz indije i pakistana vozachi)
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 21:30   #14
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
Meni se ovo čini pošteno, al me zanima s pravne strane ima li šanse da se takav zakon održi, u politički aspekt hoće li se ikada donijeti ne bih ulazio.

P.S. mislim da bi bilo dobro imati neki chat topic sa "letećim pitanjima"
Ima, ali probaj procijenit koliko od hrvatskih npr. 75.000 obrtnika isplaćuje sebi punu plaću i na npr. 10.000 kuna plate preko cca. 11.000 poreza i doprinosa (Zagreb), a ne isplaćuje sebi 3000 kn i ostatak do 21.000 uzme kao dobit, za koju će legalno morati platiti samo 20%. Ili isplati kroz putne naloge i bez tih 20% poreza...

A da idemo po vrijednosti imovine, da vidiš kako bi novinari graknuli kada bi "sirotinja" sa stanovima od 100 kvadrata u centru počela dobivati kazne.

Pravni sustav moraš prilagoditi stvarnosti. Po meni bi trebalo za ponavljanje teških prometnih prekršaja (npr. nekoliko puta "luda vožnja" ili alkohol) češće izricati kratkotrajne zatvorske kazne. Da je prvi Žužić dobio par puta po 10-30 dana, danas bi možda neki ljudi bili živi...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 21:52   #15
Na što su odvjetnici naj više osjetljivi tj. koje su njihove profesionalne deformacije sa kojima se oni susretnu na kraju njihovoga radnog staža?
Hej Boro is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 22:08   #16
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
ako bi placali isti postotak od svojih primanja i jesu jednaki.
Dobro, ako ćemo novčane kazne regulirati kao postotak od nečega, onda bi se i sve ostalo tj. zatvorska kazna ili pravo glasa trebalo regulirati kao postotak od nečega. Tako onda ja imam 5 prava glasa jer plaćam više poreza, ti 3, a beskućnici 0 jer samo koštaju državu. Ili netko tko pred suca dođe i bude po drugi put osuđen za neko kazneno djelo dobije dvostruku kaznu.

Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post

može i tako. vlasnik auta neka plati kaznu, a kasnije neka utužuje od vozača
Očito da imaš svoj automobil koji nikada nikome ne posuđuješ čim imaš ovakav stav. Nekako mi je bio dojam da si ti za veću pravednost. Kakva bi to bila pravednost kada bi vlasnik ni krivi ni dužan morao uložiti svoj novac i par godina tužiti nekoga? Super pravedno.


Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
Pa ni mene ne briga koliko mu zarađuje ćaća, ni kakav auto vozi, ni koji sat nosi. Ali ako postoje različiti porezni razredi od 25%, 35%, 45% onda bi trebale postojati i kazne po istom principu
Kako te nije briga kada prekršitelja ne gledaš kao osobu, jedinku nego kao golemi novčanik ili imovinsku karticu? To što postoje progresivni porezi ne znači da je to nešto dobro. U Kini postoji smrtna kazna, u Saudijskoj Arabiji su na snazi šerijatski zakoni, a u Nizozemskoj legalno djeluje Stranka pedofila. Nije sve što dolazi izvana med i mlijeko.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 22:12   #17
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Dobro, ako ćemo novčane kazne regulirati kao postotak od nečega, onda bi se i sve ostalo tj. zatvorska kazna ili pravo glasa trebalo regulirati kao postotak od nečega. Tako onda ja imam 5 prava glasa jer plaćam više poreza, ti 3, a beskućnici 0 jer samo koštaju državu. Ili netko tko pred suca dođe i bude po drugi put osuđen za neko kazneno djelo dobije dvostruku kaznu.
tvoja analogija, ne moja. banaliziras stvar i radis usporedbu s necim sto uopce nema veze...
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 22:55   #18
Točno, nema uopće veze. Karikirao sam i izvrnuo stvar do apsurda. Kakve veze ima imovina osobe s njegovim pravima i odgovornošću? Pa nema i ne smije imati.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 22:56   #19
Kakav ozbiljan chat
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 23:25   #20
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Kakav ozbiljan chat
polako ovdje nije bilo dugo chat teme, nismo navikli
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:47.