Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2012., 23:58   #61
Kako do novca?

Situacija je malo komplicirana, ali sam obecao prijatelju da cu se raspitati pa ovako:

Dakle, taj prijatelj je mjesecima djevojci davao novce jer ona nigdje neradi, placao hranu, odjecu, obucu, kozmetiku, dzeparac i tako dalje. Doslo je do toga da se saznalo da se ona kurva to jeste da ga vara. Novce koje joj je davao ima crno na bijelo jer je islo preko racuna, vidi se kome su isli novci i uvijek kada bi joj prebacivao novac, upisao bi svrhu.

Ja znam da je njemu povrijedjen ego i da je ljut i hoce sve sto je ulozio nazad. Postoji li zakonski kakva mogucnost povratka novca, sudski, jer ga je ona varala, stvarala mu nadu, vukla ga za nos, lagala, a jebala se okolo da tako kazem. Dakle, on joj je sluzio kao hodajuci novcanik.

Znaci, od prvog dana ima sve racune, svaki puta kada joj je prebacivao novac, sve crno na bijelo.
DAFanatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 08:41   #62
Ako joj je davao novce kao dar, onda ne može tražiti natrag. Jedino ako ih je posuđivao i to uspije dokazati.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 10:51   #63
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Ako joj je davao novce kao dar, onda ne može tražiti natrag. Jedino ako ih je posuđivao i to uspije dokazati.
Nikakav dar to nije bio, bez tog novca bi ona svaki dan jela samo kruv i vodu, da ne govorim da nebi bilo ni niceg ostalog.

On kada bi joj prebacivao novac, pod svrhu bi upisao, hrana i njezino ime na primjer.
DAFanatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 22:32   #64
Pozz!Kupio sam motor od priljatelja i vozio ga 2 god ali ga nisam prepisao na sebe.Nakon 2 godine dogovorio se sa njim da mu ga prodam nazad on mi dao neke novce i ostao mi dužan oko 5000 eura koje mi je trebao dat u roku od pola godine.Prošlo 2 godine nista neda stalno govori kako nema,ja imam kljuć od motora i 100 svjedoka da sam vozio motor,ali nemam nikakvi papir šta radit!!!
mravojed11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 07:56   #65
Eto zbog par stotina kn poreza nastaje problem.Možeš ga prijavit s tim da imaš dobre svjedoke o izvršenoj "kupnji" i "prodaji".Imaš svjedoke da si vozio a ove druge?Kad će sud počet,završit i kad ćeš se naplatit je otvoreno pitanje.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 08:24   #66
privatni dug - šef - što napraviti?

Molim savjet - moj šef je prije dvije godine posudio od mene 7.000 kn "do sutra".Dakle, nije me prisilio da mu posudim, ali je vješto iskoristio poziciju nadređenog. Do danas nije vratio ni lipe.

Pisane dokaze nemam, ali sam se nakon nekog vremena (prije godinu dana) požalila glavnom direktoru (nadređenom nama oboma) i njemu je dotični priznao dug, dapače preko firme mu odobrio pozajmicu da bi mi od tog novca vratio dug. Šef je lovu uzeo, a dug nije vratio.

U međuvremenu je izašlo na vidjelo da dotični šef lovu posuđuje i ne vraća na sve strane (znam za barem deset drugih osoba iz našeg poslovnog kruga), te ga je glavni direktor smijenio nekidan i više mi nije šef, iako i dalje radimo u istoj firmi, mada pretpostavljam da će ubrzo otići iz firme.

Znači, sad napokon mogu potraživati vraćanje duga bez posljedica na svoj profesionalni život, pa molim savjet šta da učinim? Nekako ga natjerati da pred svjedocima potpiše da mi duguje? Pismeno ga zatražiti vraćanje duga (što je dokaz toga?) ? Mogu li mu zaprijetiti sudom radi prijevare i/ili zloupotrebe položaja?

I da, šef-dužnik je pravnik, ja nisam
Madmaxa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 10:36   #67
Probaj ga nagovoriti da kod javnog biljeznika potpisete ugovor da ce ti npr.vracati u nekim ratama ili nesto tipa da imas pravo prodati njegov auto ako ti do tog dana ne vrati taj i taj dug

Naravno ako pristane.
A ovo ostalo nisam sigurna koliko bis dobio parnicu privatnu jer st azelis reci da mu nisi posudio lovu da bi otkaz dobio mozda?
__________________
Kužim sve. Za sitne pare. - Ako je piti problem,problema nema
Kuzerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 10:47   #68
Quote:
Kuzerica kaže: Pogledaj post
. npr.vracati u nekim ratama ili nesto tipa da imas pravo prodati njegov auto ako ti do tog dana ne vrati taj i taj dug
Da se njemu vraćala lova već bi to i učinio.Najbolje da će napravit ugovor za auto.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2012., 08:31   #69
Imam dosta iskustva sa ovakvim stvarima.
Posudio sam novac mnogo puta u dobroj vjeri,tzv. prijateljima.

Imam 3 pravomoćne sudske presude u moju korist a da sam im dao novac na lijepe oči,bez pisanog traga.

Može se. Legalno. Ali ako se upustiš u to,zaboravi na te osobe kao prijatelje. Prekriži ih skroz jer će te mrziti.
Ali mene to ne brine. Ne više. Jer ako nekome 20 godina 'prijateljstva' vrijedi npr 1000kn, nikada mi niti nije bio prijatelj nego parazit.

Detalji mogu na pp jer su mi već brisali postove kada sam htio pomoći ljudima.

Opišite situaciju u grubo pa da vidimo šta se može učiniti.

Nisam odvjetnik već čovjek sa iskustvom.
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 04:00   #70
TRAZIM SAVJET

posudjivao sam novac dvojici muskaraca,iskreno da kazem i davao sam im kamate,lijepo smo se dogovorili kolika ce biti velicina kamate i do kojeg roka odnosno datuma,posudjivao sam im novac cijelu godinu i lijepo smo poslovali,jedan od njih dvojice mi je vratio sav novac i naravno vise ne poslujem s njim,a izmedju nas nikad nije bilo problema nikakvih,cak sam mu i dosta oprastao i smanjio sam mu dug,ali kad smo to sve zavrsili,i dan danas smo u veoma dobrim odnosima jer je taj posao izmedju nas bio sve sa dogovorom zajednickim-i naravno da nikad nije bilo problema,i sam mi je priznao da me ne krivi sto mi je toliki novac dugovao,ali trazim savjet od vas jer ovaj drugi mi je obecao vratiti novac kad se vrati iz Svicarske-jer je otisao kod rodbine da zaradi i zaradio je dosta para,ja sam ga sacekao i nisam mu na to davao nikakve kamate,obecao mi je vratiti sav novac,i vec ga nekoliko puta molim da mi vrati novac moj,ne zelim da mu prijetim,ne zelim da se fizicki obracunavam s njim sto cu na kraju i morati uciniti,svaki put kad ga nazovem kaze mi da nema para,a ima para-ne zna sta ce od njiha jer je zaradio u Svicarskoj kao sto sam i pomenuo i trenutno radi i ima redovnu placu,ali ja zelim svoj novac,MOLIM SAVJET jer ne zelim da cinim gluposti...
barimba is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 02:20   #71
Najgore je kad posudiš nekome od najbliže rodbine tko ti godinama ne vrati i još zavlači i dan danas. Moj slučaj je posudba "za pokretanje firme / posao" od svojih 25 tisuća dolara još prije više od 14 godina. Posao pokrenut (i dan danas traje) ali se meni nije vatilo ni centa/lipe. Uvijek isti izgovori - teško je u Hrvatskoj, nema se, ne boj se - vratit ću već i slični bla-bla-bla izgovori. Srećom, meni ta lova nije nikad bila kritično potrebna a osoba koja mi je duguje nije netko koga ću se ikad moći odreći (krv nije voda).
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 08:37   #72
Quote:
barimba kaže: Pogledaj post
posudjivao sam novac dvojici muskaraca,iskreno da kazem i davao sam im kamate,lijepo smo se dogovorili kolika ce biti velicina kamate i do kojeg roka odnosno datuma,posudjivao sam im novac cijelu godinu i lijepo smo poslovali,jedan od njih dvojice mi je vratio sav novac i naravno vise ne poslujem s njim,a izmedju nas nikad nije bilo problema nikakvih,cak sam mu i dosta oprastao i smanjio sam mu dug,ali kad smo to sve zavrsili,i dan danas smo u veoma dobrim odnosima jer je taj posao izmedju nas bio sve sa dogovorom zajednickim-i naravno da nikad nije bilo problema,i sam mi je priznao da me ne krivi sto mi je toliki novac dugovao,ali trazim savjet od vas jer ovaj drugi mi je obecao vratiti novac kad se vrati iz Svicarske-jer je otisao kod rodbine da zaradi i zaradio je dosta para,ja sam ga sacekao i nisam mu na to davao nikakve kamate,obecao mi je vratiti sav novac,i vec ga nekoliko puta molim da mi vrati novac moj,ne zelim da mu prijetim,ne zelim da se fizicki obracunavam s njim sto cu na kraju i morati uciniti,svaki put kad ga nazovem kaze mi da nema para,a ima para-ne zna sta ce od njiha jer je zaradio u Svicarskoj kao sto sam i pomenuo i trenutno radi i ima redovnu placu,ali ja zelim svoj novac,MOLIM SAVJET jer ne zelim da cinim gluposti...
Oprosti al ti si posudio pare na majkemi?
ja sam za 2000 kn morala auto ostavit u zalog i jos kod javnog biljeznika dat izjavu da moze moje auto prodati ga i sta ja znam sta
A ti ga mozes tuziti i nadam se da imas svjedoke ili bilo sto slicno
__________________
Kužim sve. Za sitne pare. - Ako je piti problem,problema nema
Kuzerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 13:46   #73
Moj prijatelj je ostao dužan 10 000 eura nekoj gospođi. Imaju ugovor kod javnog bilježnika uredno spečatiran. Ali nema ništa od vraćanja novca jer je prijatelj totalno u bankrotu. Vjerovnik ni ne pomišlja na tužbu jer zna situaciju. Mene zanima, kada i kao počinje zastara ako vjerovnik ništa ne poduzima. Čuo sam 10 godina? Da li je to istina?
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 18:16   #74
Ne, 5 godina.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 22:00   #75
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Ne, 5 godina.
Onda se samo treba moj prijatelj praviti englez još godinu dana. I moliti Boga da gospođa ne sazna za vrijeme zastare. I neće trebati vraćati novce.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 22:28   #76
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Onda se samo treba moj prijatelj praviti englez još godinu dana. I moliti Boga da gospođa ne sazna za vrijeme zastare. I neće trebati vraćati novce.
Mislim da to ne ide bas tako lako, kad tad ce imati nesto sto ce mu se moci uzeti da vrati dug.

Ako imas sve crno na bijelo, kome si dao, ime, prezime, kada i koliko, ako se ne moze ljudski dogovoriti => odvjetnik ce te vec stjerati u ugao.
__________________
...dao Bog da vam sin doveo zeta kuci zbog greske 503 i 504.
Sabrepulse is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 09:40   #77
Quote:
Sabrepulse kaže: Pogledaj post
Mislim da to ne ide bas tako lako, kad tad ce imati nesto sto ce mu se moci uzeti da vrati dug.

Ako imas sve crno na bijelo, kome si dao, ime, prezime, kada i koliko, ako se ne moze ljudski dogovoriti => odvjetnik ce te vec stjerati u ugao.
"ako vjerovnik nista ne poduzima" - citas li ti uopce ?

Nisu svi ljudi i situacije takve da ce te neki odvjetnik stjerati u ugao
__________________
Kužim sve. Za sitne pare. - Ako je piti problem,problema nema
Kuzerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2012., 01:12   #78
Nego, kako vratiti dug od nekoga tko nema novca? Dakle radi se o iznosu za koji se sve vidi fino crno na bijelo, znaci, kada, tocno i koliko sati, tocan iznos, potpis od jedne i druge strane, sve.

Odvjetnik nije problem, napumpan je i tak i tak, samo ceka takve slucajeve. Ali kako naplatiti taj dug ako osoba nema od cega da ti vrati osim mozda, eventualno da posudi ili ne znam ni sam sta.
__________________
...dao Bog da vam sin doveo zeta kuci zbog greske 503 i 504.
Sabrepulse is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2012., 02:04   #79
Ne mogu editirati iz nekog razloga. Zanima me tocno kako ide dalje ako ta osoba nema otkuda vratiti meni moj dug i recimo, nema od koga za posuditi, sta i kako onda, kada bi, kao sto rekoh, islo preko odvjetnika?
__________________
...dao Bog da vam sin doveo zeta kuci zbog greske 503 i 504.
Sabrepulse is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2012., 14:06   #80
Glavno da se sudskom presudom prethodno utvrdi dug (jer se zastara povisuje na 10 godina) i onda samo čekati kad nešto dobije od imovine, zaposli se, naslijedi itd. Drugo ti ne preostaje...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:04.