Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2010., 18:28   #41
Quote:
Ahisma kaže: Pogledaj post
I za kraj - mi svi ovdje prisutni nismo u situaciji borbe za opstanak niti smo u situaciji naših davnih predaka koji su započeli tradiciju kolinja. Sama činjenica da sada o ovome diskutiramo to dokazuje. Povlačiti borbu za opstanak kao argument u ovoj diskusiji je oblik samoobmanjivanja i otklanjanja odgovornosti za vlastite izbore.

Budimo iskreni prema sebi - živimo u obilju. To nam daje mogućnost da promišljamo o ovakvim pitanjima. Neki će to nazvati sindromom pune guzice i prazne glave, no to je povijesno gledano zapravo vrlo netočna konstatacija. Većina kulturnih napredaka ostvarena je u periodima i podnebljima obilja. Od nas se očekuje kulturni i etički napredak. Pitanje je jesmo li spremni prihvatiti tu odgovornost? Ili ćemo si pričati pričice o lavu i antilopi?
borba za opstanak je neprekidna i ochitava sa na tako mnogo stvari, negirati istu...jest negirati covjeku srz i prirodu.

a zivimo u relativnom obilju.to sve sutra moze biti borba za goli opstanak....kao sto je bilo za vrijeme rata, kad su ljudi sadili vrtove na svakoj mogucoj zelenoj povrshini i vadili povrce pod uzbunama i prijetnjom kise garanata.

i da jesam, bila sam prisutna na kolinju otkad znam za sebe i imala sam srece sto su me nauchili kako se prehraniti bez kupovanja plastificiranih omota iz samoposluge.Na zalost danas trenutno ne mogu izbjeci takav nachin prehrane.


smrt je sastavni dio nashih zivota...ona ljudska ili zivotinjska.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.

Zadnje uređivanje happygoose : 01.12.2010. at 18:35.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 18:38   #42
Quote:
dora kaže: Pogledaj post
Ponekad, da.
Iskreno?
Jadno mi je to.
Zasto?
Zato sto mi je bizarno da se cudom cudis necijem obicaju ko pura dreku.
Obicaj mozda ne mora biti po tvom cefu, cak ti ne mora biti ugodan niti oku, al obicaj je. Postuj ga.

Jer, ja da dodem npr. u Kinu.
I udem u restac i serviraju mi macku ili psa ili zmiju ili bubu, smatrala bi se prvorazrednom seljacinom da se cudom cudim koji li su Kinezi barabari i debili jer jedu sve te zivine.

Misim hej, kad si u Rimu ponasaj se ko Rimljanin.
Simple as that.
Ne želim ni pomislit onda na što bi sve pristala da zaglaviš u nekoj kulturi s još malo bizarnijim običajima. U nekim kulturama nisu priznata ni ljudska prava kao takva. Hoćemo li cijeniti i prakticirati njihove običaje?

Quote:
dora kaže: Pogledaj post
Znam, reci ces - zbijaju sale da razbiju napetost smrti u zraku i leseva kraj njih.
Vjeruj mi - wrong
Neću ništa reći. Pitanje je bilo retoričko s ciljem da te potakne na malo istraživanja. Ali ti već, kao i kumek, znaš sve odgovore.

Quote:
dora kaže: Pogledaj post
Ja nigdje nisam spomenula - borbu za opstanak.
Ja sam spomenula elementarnu prirodnu stvar, a to je odnos predatora i lovine.

Ma kako se to tebi ne svidalo, covjek je predator.
Ne kao lav, ne trci brzo, nema velke zube i snagu, ali mi imamo artefakte i inteligenciju kojom smo se probili na vrh hranidbenog lanca.
Na tom vrhu velikoj većini više nije ugodno ubijati. To je činjenica. I sama je potvrđuješ. Očito je taj predatorski dio zamro, jer nam više nije nužan za opstanak. Otvorio se prostor za kulturni napredak.

Quote:
dora kaže: Pogledaj post
I gle cuda, ljudi su svejedi.
To sto se jedan mali dio populacije odlucio da nece jesti mesinu iz etickih razloga, to ne znaci da je samo zato i zbog toga covjek - najednom - prestao biti svejed.
To što je čovjek svejed, je predivna stvar. Omogućuje nam velik izbor i velik manevarski prostor za prilagodbe - one krizne i one inspirirane drugačijim pobudama (kulturnim, etičkim, vjerskim itd.). Pa ipak, najčešće biramo kao da izbora nemamo.

Quote:
dora kaže: Pogledaj post
Da.
To je osnovni razlog za razvoj cudnikavih teorija o nejedenju mesa i ostalih isfura koje ljudi prakticiraju danas. IMHO naravno.
Me included
Tako to ide s društvenim promjenama. I ropstvo je ukinuto tek s industrijskom revolucijom.
Ahisma is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 01.12.2010., 18:48   #43
Quote:
Ahisma kaže: Pogledaj post
Po čemu je to validan argument kad se radi o svjesnom biću s autonomnim interesima?
Koji su, molim te, autonomni interesi svinje uzgojene za klanje?

Da živi u svijetu u kojem bi oslijepila čim bi provirila van? Ili bi ju zgazio kamion dok bi prelazila cestu?
__________________
“Knowledge without wisdom is a load of books on the back an ass”
Bukoroshe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 18:49   #44
Quote:
Ahisma kaže: Pogledaj post
Ne želim ni pomislit onda na što bi sve pristala da zaglaviš u nekoj kulturi s još malo bizarnijim običajima. U nekim kulturama nisu priznata ni ljudska prava kao takva. Hoćemo li cijeniti i prakticirati njihove običaje?
Ovdje pricamo o prehrambenim navikama i obicajima vezanim uz to.

Quote:
Na tom vrhu velikoj većini više nije ugodno ubijati. To je činjenica. I sama je potvrđuješ. Očito je taj predatorski dio zamro, jer nam više nije nužan za opstanak. Otvorio se prostor za kulturni napredak.
To sto nekom nije ugodno ubijati ne znaci da mu nije ugodno pojest stejk.
A pojest stejk je posredno - ubijanje.
Jer da niko ne jede stejk, krmice, junetinu ili pohana krilca - mesna industrija bi vec davno propala a mi svi ovdje bi bili debelo osiromaseni za ovakve diskusije

To sto ja ne uzivam u ubijanju npr. stakora.
Ne. Ne uzivam. Ali ubiti stakora je - potreba. Ne radim to iz gusta.
Ali sumnjam da su ljudi prije šoping centara i indusrije mesa bili u ekstazi i gustali kad su lovili i da je bas svima to bilo super duper.
To je potreba. To je nesto sto moras napraviti ako zelis jesti. I bok.

Quote:
To što je čovjek svejed, je predivna stvar. Omogućuje nam velik izbor i velik manevarski prostor za prilagodbe - one krizne i one inspirirane drugačijim pobudama (kulturnim, etičkim, vjerskim itd.). Pa ipak, najčešće biramo kao da izbora nemamo.
Svejed - je netko tko jede sve.
Znaci i meso i povrce i voce.
I vecina i jede sve
Jedenje samo povrca, voca i soje nije u opisu - svejeda.

Quote:
Tako to ide s društvenim promjenama. I ropstvo je ukinuto tek s industrijskom revolucijom.
Jel ja vidim onu analogiju ropstvo - jedenje mesa?
To mi je u rangu argumenta - Hitler je bio vegetarijanac (rece kumek)
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 19:00   #45
Quote:
Ahisma kaže: Pogledaj post
...
Djeca plaču na kolinju (i u sličnim situacijama), jer im se još nije dovoljno razvio taj alat, pa je reakcija izvorna. Njezina vrijednost je neprocjenjiva i trebala bi nam u puno situacija poslužiti kao moralni kompas.
Ne plaču sva, niti jedan od mojih susjeda klinaca nije plakao dok su njihovi imali kolinje. Plaču samo ako se "vežu" za životinju kao što je jedan urlao kad je shvatio da njegove ovčice više nema u štali
I inače, kad ljudi žive u "skladu s prirodom", a definitivno ovi na selu su u većem skladu nego ovi u gradovima, imaju manje drastične reakcije na takve njima uobičajene i posve normalne prizore. Svinje se, kao i većina kokoši, pataka, purana itd. uzgaja da bi ih jednog dana pojeli, ne da bi hodali po dvorištu ko paunovi na dvoru nekadašnjih careva Kine.

Razumijem da stari tip kolinja, bez prethodnog omamljivanja, kad bi nekoliko ljudi navlačili uznemirenu svinju od dvjestotinjak kilograma koja bi se otimala i skvičala dok ne bi iz nje izašlo dovoljno krvi da se onesvijesti, djeluje dosta krvnički i nehumano nekome tko to prvi put vidi, a do tada je meso vidio samo u trgovinama, ali c'est la vie
Jebiga, jedemo meso. Meso je dio nečijeg tijela i da bi do njega došli trebamo ubiti životinju. Ne vidim još uvijek alternative. "Odrezak" od soje barem meni ne dolazi u obzir, barem ne sada i ne tako uskoro.

Quote:
Ahisma kaže: Pogledaj post
Po čemu je to validan argument kad se radi o svjesnom biću s autonomnim interesima?
Imam problema s ovim boldanim. Prvo drugi dio - autonomni interesi. Apsolutno svako živo biće, od najjednostavnijih bakterija, gljiva i biljaka do najodvedenijih sisavaca ima nekakav autonomni interes, zato bi to izbacio
Zatim prvi dio - svjesno biće. To ti je jaaaaaako nategnuto I vrlo bi ti bilo teško dokazati da je svinja samosvjesna. Do sada, koliko mi je poznato, osim kod nas, postoje naznake da bi samosvijest mogla postojati samo kod nekih majmuna i kitova, prema nekima mogla bi se u tragovima pojavljivati i kod nekih vrsta ptica i sisavaca, ali i to je još uvijek pod velikim upitnikom i vjerojatno se više radi o "učenju" nego o samosvijesti per se.
Kad se dokaže za svinje da su svjesne sebe itd. prestat ću ih jesti. Zato ne bih jeo bush meat ni kitove.
Quote:
Ahisma kaže: Pogledaj post
Je li orah po tebi svjesno biće poput čovjeka?

Nije. A jel je svinja? Ja znam brojiti do sto, znam tablicu množenja, mogu prepoznati razliku između slika P. Picasa i L. da Vincia, znam da u ogledalu vidim sebe i da ću jednog dana odapeti. Što od toga zna svinja?

Quote:
Ahisma kaže: Pogledaj post
Kako objašnjavaš da se stranci zgražaju i čude nad našim kolinjem? Bi li ti mogla klati na kolinju?
...
Nema velike razlike između stranaca i tebe. Jednostavno nisu imali dodira s takvim životom, kupovali su meso u trgovačkim centrima itd.

Koliko su "pametni" pokazuje primjer jednog takvog stranca turista koji je ušao u tor da pomazi slatke kozice, pa se čudio ko picek glisti kad ga je jarac skoro zatukao Jedva je preskočio ogradu
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.

Zadnje uređivanje morbidangel : 01.12.2010. at 19:30.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 19:04   #46
Quote:
Bukoroshe kaže: Pogledaj post
Koji su, molim te, autonomni interesi svinje uzgojene za klanje?
Zivot
Kriste, pa nije to tak bas tesko dokucit.

Oke, ne kazem da svakog mora bolit kurac za tu svinju, niti kazem da ekipa generalno treba plakat svaki put kad prolazi kraj mesnice, a jos manje kazem da ekipa treba ili jos bolje mora prestat jest meso in general - al jebote nije tako tesko dokucit da i svinja - ima interesa da ostane ziva u cijeloj prici

I da pitanje - koji je interes svinje je u rangu argumenta 'Hitler je bio vegetarijanac' sukladno tome - vegetarijanci mrze Zidove i zele ih vidjet kako umiru od Ciklona-B
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 19:15   #47
Quote:
dora kaže: Pogledaj post
Zivot
Kriste, pa nije to tak bas tesko dokucit.

Oke, ne kazem da svakog mora bolit kurac za tu svinju, niti kazem da ekipa generalno treba plakat svaki put kad prolazi kraj mesnice, a jos manje kazem da ekipa treba ili jos bolje mora prestat jest meso in general - al jebote nije tako tesko dokucit da i svinja - ima interesa da ostane ziva u cijeloj prici

I da pitanje - koji je interes svinje je u rangu argumenta 'Hitler je bio vegetarijanac' sukladno tome - vegetarijanci mrze Zidove i zele ih vidjet kako umiru od Ciklona-B
No shit, Sherlock. Ne bih nikad rekla.


Mislila sam malo dalje od toga; u vidu obavljanja nekih svjesnih funkcija koje je spominjala u koliziji s interesima ljudi koji su je maltene proizveli da ju pojedu.
__________________
“Knowledge without wisdom is a load of books on the back an ass”
Bukoroshe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 19:19   #48
A paz vamo:
1. An extended chapter of our talk was devoted by the Führer to the vegetarian question. He believes more than ever that meat-eating is harmful to humanity.

2. Do you know that your Führer is a vegetarian, and that he does not eat meat because of his general attitude toward life and his love for the world of animals? Do you know that your Führer is an exemplary friend of animals, and even as a chancellor, he is not separated from the animals he has kept for years?...The Führer is an ardent opponent of any torture of animals, in particular vivisection, and has declared to terminate those conditions...thus fulfilling his role as the savior of animals, from continuous and nameless torments and pain. (iz novina tog vremena)

To ja zovem razvojem svijesti.... Pa da nastavimo u istom tonu lođike: kulturnim razvojem smo ukinuli ropstvo pa ćemo tako i mesojedstvo odnosno čim više vegeterijanaca na svijetu to više hitlera...
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 01.12.2010., 19:28   #49
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
To ja zovem razvojem svijesti.... Pa da nastavimo u istom tonu lođike: kulturnim razvojem smo ukinuli ropstvo pa ćemo tako i mesojedstvo odnosno čim više vegeterijanaca na svijetu to više hitlera...
Nemoj mi rec, ovo dokazuje (po tebi naravno) da je Hitler bio lagano () sjeban upravo radi toga kaj se hraniJo travuljagama?
Docim da se isti hraniJo mesinom od jutra do mraka bio bi sav svoj jel?
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 01.12.2010., 19:44   #50
Quote:
dora kaže: Pogledaj post
Zivot
Kriste, pa nije to tak bas tesko dokucit.

Oke, ne kazem da svakog mora bolit kurac za tu svinju, niti kazem da ekipa generalno treba plakat svaki put kad prolazi kraj mesnice, a jos manje kazem da ekipa treba ili jos bolje mora prestat jest meso in general - al jebote nije tako tesko dokucit da i svinja - ima interesa da ostane ziva u cijeloj prici

I da pitanje - koji je interes svinje je u rangu argumenta 'Hitler je bio vegetarijanac' sukladno tome - vegetarijanci mrze Zidove i zele ih vidjet kako umiru od Ciklona-B
kuis, teta kaze da je svinja autonomna i ima nagon za prezivljavanjem...a u isto vrijeme negira covjeku njegovu "prirodu"..koja zamisli u sebi sadrzava i izjedanje mesine. a posebno je muchi mesina... mada ja mislim da nju muchi nesh drugo, a ne mesina.Toliko o autonomnosti.


meni je ova rasprava onak u rangu razgovora sa pajcekom prek ograde svinjca i uvjeravanja istog da ne jede puno kuruze jer ce se udebljati.Ili da mora ochisiti taj svinjac iza sebe.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 20:05   #51
Baš svaku iole ozbiljniju raspravu morate usrati uvijek istim glupostima? Prizivanjem Hitlera, trollanjem i off-om? Podijeljeno je par kartona, nešto je izbrisano. Dajte se sredite malo.
__________________
Oj mjeseče, sunčeva guzico.
Siješ, a ne griješ.
Pizdo.
Khufu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 20:38   #52
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
meni je ova rasprava onak u rangu razgovora sa pajcekom prek ograde svinjca i uvjeravanja istog da ne jede puno kuruze jer ce se udebljati.Ili da mora ochisiti taj svinjac iza sebe.
Čitam ovu raspravu i krepavam od smijeha

Vidla sam te slike i žao mi je svinjice jer vidi se da je patila, al kaj je tu je. No, koliko mi je žao kaj je patila, s druge strane se ne bi bunila da mi je sad tu uz komp malo paškog i fino sušenog, posedarskog jel Čudna je ljudska priroda - mi bi fino papali, a da pritom ne bi ubijali.

Osobno nikad nisam bila na kolinju jer sam gradsko dijete, al kad je deda nekad s ekipom krvnički klao piliće na dvorištu, sestra i ja smo hodale s maramicom i visoko uzdignutih noseva. Znači, trebala sam i ja i ostali oko mene slušat taj prvobitni "nagon" i ne jesti više nikad meso? No way.

@Ahisma, pa djeca ionak uvijek prije posežu za dobrim komadom mesa nego da mu složiš čak i tortu od povrća u obliku Miki Mausa ako treba (vide da je unutar kamuflaže ipak zeleno i odmah negoduju). To ti je nagon

Inače nisam nikakav vegetarijanac iako jedem nešto manje mesa pošto obožavam povrće, no nemam ništ protiv kolinja. Veliki sam ljubitelj životinja i sve ostalo (donirala kile i kile hrane Udruzi za životinje u Vž).

Na kolinju zbijaju šale? Pa naravno da zbijaju. A kaj bi trebali plakat? Pa vesele se, bit će hrane, a i novaca ako nešto od napravljenog prodaju gradskim guzicama..Jbg, seljaka koji radi težak fizički rad i svaki dan je iscrpljen sigurno neće zadovoljiti komad sojinog odreska i krumpir. Jesi kad vidla kojeg bauštelca da jede brokulu na skeli za ručak? Ma da.

Pošto smo svejedi kaže ona, imamo pravo na biranje, a time i mogućnost za napredak. Pa daj reci kaj bi se to toliko promijenilo pa čak i na dugoročno (i u bilo kojem smislu) da sad odjednom svi prestanemo jesti meso i da nema više nikad famoznog kolinja/slika ovih tužnih ubijenih pajceka? A ko bi tvog psa nahranio? Opet bi trebali nekog zaklati da u onu konzervu ubace bar 1% mesa i opet ne bi bilo dobro..
__________________
ursula1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 20:53   #53
kobasice su zakon..
__________________
"It Ain't Over, 'Till It's Over"
Komar22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 21:03   #54
Quote:
Iz DNEVNIKA: Svinjokolju zadržati i u EU

Zbog propisa o dobrobiti životinja i higijenskoj ispravnosti hrane, suhomesnati proizvodi, kakve ih sada pripremamo u vlastitim dvorištima, neće se moći prodavati na tržištu. No pripremate li kobasice i čvarke za vlastite potrebe, to ćete moći činiti i dalje. Za vrijeme svinjokolje skuplja se dobra ekipa, a uz odlično meso i još bolje vino baranjsko kolinje može započeti.

Tradicija pripreme suhomesnatih delicija ovdje se čuva stoljećima. Baš kao i tajna dobre kobasice. 'U nju idu paprika, bijeli luk, a o drugim dodacima ne pričam. Jedino je sol kupljena, sve ostalo je domaće', kaže Laslo Šipoš, a njegovi prijatelji ističu kako je kolinje više od puke prerade mesa. Okupljanje je to obitelji i prijatelja, proslava kraja bogate poljoprivredne godine. 'Bez toga se ne može živjeti. To je kao što se dijete rodi, tako smo povezani za svinjokolju. Ako toga ne bude, zbog čega bi uopće radili cijele godine', pita se Lajoš Kolar.

Za običaje ni nakon ulaska u Europsku uniju nema bojazni. Ovakav način pripreme Europa dopušta, ali samo za vlastitu uporabu. U prodaju, pak, bez deklaracije - neće moći. 'EU će se rasformirati ako nam ne dopuste ovakve stvari, mi ćemo se izboriti da tradicijske običaje zadržimo', kaže Lajoš Kolar. Svinjokolju su zadržali i Rumunji, Bugari, Slovaci. Nekada je puna pušnica bila simbolom blagostanja. U Hrvatskoj je i danas je tako. I bit će.
Daklem, EU nema ništa protiv tradicije (toliko o tome da se stranci zgražaju nad time), ali ne odobravaju da se neprovjereno meso prerađuje i prodaje širokom krugu ljudi, što apsolutno podržavam.
Daklem, možeš uzgojiti svinju za svoje potrebe, obraditi je u dvorištu i pospremiti u svoju škrinju ili pušnicu. Jedino nezadovoljstvo ovime imaju oni koji smatraju da bi svinjica trebala bezbrižno trčati po livadi, ali ne pada ima na pamet koliko usjeva njihove zelenjave divlje svinje opustoše. Ako svugdje u prirodi postoji prirodni poredak gdje trava nikne, tu travu pojede antilopa, pa tu antilopu pojede lav, pa tog lava pojedu i razgrade crvići.... i tak u krug... ne vidim zašto se čovjek ne bi našao u tom krugu

Kao što je već netko rekao, nekad je čovjek lovio, danas uzgaja... nekad je čovjek brao jabuke sa drveta danas ih kupuje u dućanu ...
__________________
Žene nisu objekti, i kad se postaviš prema njima kao osobi, onda dobiješ onu "Dama na ulici, kurva u krevetu, samo za tebe!" by sused
Man er ikke norsk med mindre man kan navngi fem typar snø :D
Say goodbye to my John Cocke!—John Locke
roga27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 21:20   #55
Quote:
Bukoroshe kaže: Pogledaj post
Koji su, molim te, autonomni interesi svinje uzgojene za klanje?

Da živi u svijetu u kojem bi oslijepila čim bi provirila van? Ili bi ju zgazio kamion dok bi prelazila cestu?
To nije baš istina jer svinje imaju sposobost preobrazbe u divlji oblik u roku 4 tjedna.
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 21:23   #56
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
A paz vamo:
1. An extended chapter of our talk was devoted by the Führer to the vegetarian question. He believes more than ever that meat-eating is harmful to humanity.

2. Do you know that your Führer is a vegetarian, and that he does not eat meat because of his general attitude toward life and his love for the world of animals? Do you know that your Führer is an exemplary friend of animals, and even as a chancellor, he is not separated from the animals he has kept for years?...The Führer is an ardent opponent of any torture of animals, in particular vivisection, and has declared to terminate those conditions...thus fulfilling his role as the savior of animals, from continuous and nameless torments and pain. (iz novina tog vremena)

To ja zovem razvojem svijesti.... Pa da nastavimo u istom tonu lođike: kulturnim razvojem smo ukinuli ropstvo pa ćemo tako i mesojedstvo odnosno čim više vegeterijanaca na svijetu to više hitlera...
A bio je i protiv pušenja i konzumacije alkohola.
mau123 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 01.12.2010., 21:43   #57
Slijedeći/a koji/a spomene Hitlera u bilo kakvom kontekstu dobiva nagradno hlađenje od tri dana.
__________________
Oj mjeseče, sunčeva guzico.
Siješ, a ne griješ.
Pizdo.
Khufu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 22:42   #58
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Zatim prvi dio - svjesno biće. To ti je jaaaaaako nategnuto I vrlo bi ti bilo teško dokazati da je svinja samosvjesna. Do sada, koliko mi je poznato, osim kod nas, postoje naznake da bi samosvijest mogla postojati samo kod nekih majmuna i kitova, prema nekima mogla bi se u tragovima pojavljivati i kod nekih vrsta ptica i sisavaca, ali i to je još uvijek pod velikim upitnikom i vjerojatno se više radi o "učenju" nego o samosvijesti per se.
Kad se dokaže za svinje da su svjesne sebe itd. prestat ću ih jesti. Zato ne bih jeo bush meat ni kitove.


Nije. A jel je svinja? Ja znam brojiti do sto, znam tablicu množenja, mogu prepoznati razliku između slika P. Picasa i L. da Vincia, znam da u ogledalu vidim sebe i da ću jednog dana odapeti. Što od toga zna svinja?

Test sa ogledalom je pizdarija jer samo pokazuje prepoznaje li životinja sebe u ogledalu a ne da li je svjesna ili je bezumni biološki robot koji reagira po nekom programu,na testu sa ogledalom padaju i ljudi koji boluju od prozopagnozije (ne prepoznaju lica).

Šta se tiče matematike ,umjetnosti ... ja ne znam riješiti jednadžbu sa jednom nepoznanicom a crteži su mi na razini škrabotina iz dječjeg vrtića jesam li zato manje svjesno biće od L. da Vincia ili Alberta Einsteina?
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 22:47   #59
Quote:
mau123 kaže: Pogledaj post
Šta se tiče matematike ,umjetnosti ... ja ne znam riješiti jednadžbu sa jednom nepoznanicom a crteži su mi na razini škrabotina iz dječjeg vrtića jesam li zato manje svjesno biće od L. da Vincia ili Alberta Einsteina?
Jesi.
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 22:49   #60
Quote:
dora kaže: Pogledaj post
Ubijala sam zivotinje, sama, ne zato sto sam malo bubina u glavu, nego imam zmije pa jel, treba pobit i nesto stakora da bi zmijice jele, al dal bi mogla priklat svinju... pretpostavljam da moram - bi.
Te tvoje zmije trebaju nekakav boot camp kad im mama mora ubiti štakora da ih on slučajno ne bi ozlijedio zubićima
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:34.