Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2011., 22:37   #1
Pitka voda, problematika, budućnost

U svijetu pitka voda postaje komoditet vrijedni od crnog zlata, pa stoga bi bilo dobro imati temu na kojoj se raspravlja o vrlo ozbiljnom globalnom problemu.

Također bi trebalo izvući informacije kako se Hrvatska država odnosi prema svojim rezervama pitke vode, na koji način ih štitimo od prevelike ekspolatacije, zagađenja i slično...

U svijetu trenutno nekoliko rijeka je prestalo teći, te je upitan njihov opstanak, te opstanak žitelja u krugu umirućih rijeka...

rijeka Jordan
Zbog prevelike eksploatacije, rijeka Jordan ne teče više u more te joj u 2011 prijeti nestanak...
Colorado
Također ne teče više do mora, niti imalo podsjeća na brzace koje smo davno svi gledali u filmu "divlja rijeka"...
Jedan od razloga nestanka je golema eksploatacija rijeke da napaja Las Vegas...
Podzemne zalihe vode, koje su nastajale tisućama godina u centralnoj Africi, su presušile
Kilimanjaro vpo prvi put kroz cijelu godinu nema bijelu krunu, zapravo je nema više uopće...sukladno time sve rijeke koje su bile rađane na tom vrhuncu, više ne teču...
Presušile su neke rijeke koje izviru sa Himalajskog masiva (ne sićam se imena)
.
.
.
Primjera ima mnogo, pa da ne nabrajam do sutra...

Za raspravu nekoliko linkova:
Vodena kriza - wiki

Što je pitka voda - wiki

Mrtvo more propada, također zbog ljudske eksploatacije...1 metar godišnje pada razina
Mrtvo more - wiki



Kakav utjecaj potencijalnog porasta razine mora uslijed globalnog zatopljenja ima na pitku vodu, zagađenje i ostalo...
LINK


Problem vode više nije pitanje budućnosti, nego sadašnjosti, možda ne kod nas...ali u ostatku svijeta je vrlo aktualno pitanje...
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 22:43   #2
Kako Hrvatska brine? Pa tko kaže da brine uopće? Vjerujem da se po malo uvode neki koraci kojima se ide napijed, ali sve je to slabo. Kod nas je to po sistemu lako će mo! Vode ima, momentalno u izobilju. Ima li? A što je sa otocima? Imamo vode, ali što ako ju prodamo strancima?
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 23:03   #3
Znate li što o rasprodaji hrvatskih voda?
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 00:24   #4
Možda najgori primjer: Aralsko jezero. Praktički je nestalo sa mape.
iridium is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 00:31   #5
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
Znate li što o rasprodaji hrvatskih voda?
Taman sam razmišljao o otvaranju teme. Možda bi i trebalo otvoriti posebnu, ne znam.

Da, čuo sam za ovo. Ponudili su dionice Hrvatskih voda i to 15 posto, ne znam jesu li i kupljene. Tako sam čuo.
I sad se ti misli, neće proći dugo prije nego li ih kupe stranci. Baš će naši debili to čuvati, prodat će ih dok kažeš keks za nofčiće. Završit će dionice u inozemnom vlasništvu.

Nevjerojatno kako je to šutke palo. Mediji skoro uopće nisu ni beknuli.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 00:48   #6
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
neće proći dugo prije nego li ih kupe stranci.

Završit će dionice u inozemnom vlasništvu.
Što je lošije nego da završe u privatnom vlasništvu RH državljana, kako točno?
__________________
I feel the need, the need for speed.
Vale_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 01:05   #7
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
Znate li što o rasprodaji hrvatskih voda?
A malo prije toga, dogodilo se ovo:

http://www.voda.hr/Default.aspx?art=817&sec=2
iridium is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 01:18   #8
Quote:
Vale_23 kaže: Pogledaj post
Što je lošije nego da završe u privatnom vlasništvu RH državljana, kako točno?
Koliko i kako se može kontrolirati i utjecati na to što se radi sa njima jednom kad prijeđu u privatno vlasništvo?
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 03:59   #9
Mene ne muči nedostatak pitke vode, jer nje u biti ima u neograničenim količinama. Mene više muči vlasništvo nad izvorima, da nam se ne dogodi Bolivija.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 09:47   #10
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
Koliko i kako se može kontrolirati i utjecati na to što se radi sa njima jednom kad prijeđu u privatno vlasništvo?
Endimion spominje strance, kao da su oni neki bauk, ja samo pitam po čemu bi domaći privatni vlasnik bio bolji.

Takvo razmišljanje mi je malo zadrto.

Uostalom, (zasad) se prodaje samo 15% vlasništva u tim trgovačkim društvima. To ne daje nikakve ovlasti upravljanja.

I po novom zakonu o vodama, voda je i dalje opće dobro i ne može biti ničije vlasništvo.
__________________
I feel the need, the need for speed.
Vale_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 10:14   #11
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Mene ne muči nedostatak pitke vode, jer nje u biti ima u neograničenim količinama. Mene više muči vlasništvo nad izvorima, da nam se ne dogodi Bolivija.
Kako je ima u neograničenim količinama, kad neka rijeka prestane teći...zbog toga što je izvor presušio (iscjeđen)...

Mediji ne obavještavaju o tome kako cijeli jug SAD-a praktički pati od nedostatka vode...vode im naravno ne fali...zbog dovlačenja vode sa drugih predjela...

Ako na nekom području iskorištavate vodu izvan kapaciteta njene obnove (ogromna polja za uzgoj određenih kultura),narušava se lokalni biotop...te voda polagano nestaje...a na to upućuje pad razine u akumulacijskim jezerima diljem juga SAD-a...

Vrh Kilimanjara nema snijega...svi izvori tom lokalnom biotopu su bili napajani upravo tim snijegom...ako nema snijega, nema izvora, nema rijeka, nema pitke vode...gdje je voda nestala...


@Vale
Pa problem koji ja vidim ulaskom stranog ili domaćeg vlasništva je kontrola rezervi pitke vode...
Sve države koje raspolažu sa velikim zalihama, se na sve moguće načine trude zaštiti izvor, a ne ih rasprodat...
Al se krene od 15%, pa u roku 5-10 godina odjednom bukne vijest kako neka strana korporacija polaže pravo na 51% i bum...rade što ih volja...
Smatram da javno dobro treba biti pod kontrolom države...al problem je što je pod kontrolom hrvatskih političara...koji veći dio vremena ne znaju tko im glavu nosi...a kamoli zaštita javnog dobra na dugi rok...
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 10:28   #12
Jezero Chad

Alternativni izvor - uključuje satelitske snimke jezera



Jezero Čad praktički je nestalo...ukoliko računate baruštinu kao jezero...također stravičan primjer pretjeranog iskorištavanja...
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 10:36   #13
Quote:
zoser kaže: Pogledaj post
@Vale
Pa problem koji ja vidim ulaskom stranog ili domaćeg vlasništva je kontrola rezervi pitke vode...
Sve države koje raspolažu sa velikim zalihama, se na sve moguće načine trude zaštiti izvor, a ne ih rasprodat...
Al se krene od 15%, pa u roku 5-10 godina odjednom bukne vijest kako neka strana korporacija polaže pravo na 51% i bum...rade što ih volja...
Smatram da javno dobro treba biti pod kontrolom države...al problem je što je pod kontrolom hrvatskih političara...koji veći dio vremena ne znaju tko im glavu nosi...a kamoli zaštita javnog dobra na dugi rok...
Pa voda i je zaštićena zakonom o vodama, koji kaže da je voda opće dobro i time ima posebnu zaštitu Republike Hrvatske i ne može biti ničije vlasništvo. Zakon je dobar.

Pa ne može se samo od sebe pretvoriti s 15% na 51%, netko to mora odlučiti, a da se i desi, ne vidim tu ništa loše, vidimo iz proteklih 20 godina da su preduzeća u vlasništvu države leglo korupcije i nesposobnosti.
__________________
I feel the need, the need for speed.
Vale_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 10:37   #14
zoser, dobra tema, no zanima me jedno. Dosta se vrtiš oko stranjske vodene tematike - kakav je tvoj sud o pitkoj vodi RH, resursima i manipulacijom istih? Gdje su nam kritične točke i na što sve treba obratiti pažnju?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 11:00   #15
Quote:
Vale_23 kaže: Pogledaj post
Pa voda i je zaštićena zakonom o vodama, koji kaže da je voda opće dobro i time ima posebnu zaštitu Republike Hrvatske i ne može biti ničije vlasništvo. Zakon je dobar.
Ma zakon je dobar...mene zanima njegova provedba u budućnosti...kad uđemo u EU, kada velike korporacije nanjuše kakvo prirodno bogatstvo leži ispod bivše YU...kao, već ne znaju...


Quote:
Vale_23 kaže: Pogledaj post
Pa ne može se samo od sebe pretvoriti s 15% na 51%, netko to mora odlučiti, a da se i desi, ne vidim tu ništa loše, vidimo iz proteklih 20 godina da su preduzeća u vlasništvu države leglo korupcije i nesposobnosti.
Naravno da ne može...treba malo porast nezaposlenost, treba malo izvuć novaca za mirovine i nezaposlene, pa malo za investicije i bum imaš novi natječaj za narednih 15%...

Za korupciju je jedini lijek pravna država i sudstvo koje eto je leglo iste korupcije...uistinu ne znam kako luđaku objasniti da je lud... to bi bila analogija kako dovest pravdu u pravni sustav

Quote:
Götterdämmerung kaže:
kakav je tvoj sud o pitkoj vodi RH, resursima i manipulacijom istih? Gdje su nam kritične točke i na što sve treba obratiti pažnju?


Mislim da smo do sada odlično manipulirali prirodnim bogatstvima, voda i šuma (za ovo znam dosta, al je offtopic), glavni problem se bojim leži u politici koja je ne kratkovidna na dugoročna pitanja strategije razvoja države, nego ćorava za nevirovat...

Ključ turističke zemlje koja želimo postati, je bezpresedana, te pod svaku cijenu zaštita izvora vode, prirodnih ljepota...te ne pretjerana eksploatacija iste...

Zagrepčani nisu ni svjesni kakav luksuz imaju, dok okrenu špinu da im poteče pitka voda...jednom kad to nestane...budu bili...nadajmo se da do toga neće doći..

Sigurno ima ljudi na forumu koji znaju o tematici iz prve ruke...
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 11:08   #16
Aralsko jezero

Također jezero koje začudo odlučilo nestat...



IZVOR
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 11:20   #17
Koliko ja znam, pitka voda se ne može vodovodom transportirati daleko (Članak u njemačkom časopisu DER SPIEGEL, a flaširane vode se ne prodaje toliko da bi ugrozila naše izvore. Prema tome ne vidim razloga zašto se ne bi prodale dionice Hrvatskih Voda. Ne smije se prodati previše, inače prijeti prevelika štednja da bi se profit povečao, ali 15% nije kritično.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 13:06   #18
kriticno je .. dok tgod je voda "vlasnistvo2 sto je protuprirodno za svaki oblik zivot .. a to znaci svaki oblik zivota na ovoj planeti .. jer je voda medij zivota .. kriticno je uopce postavljati i pricati na takav nacin o vodi ...

sve ce se toodbiti o glavu djeci .. bit ce sve gore ..

da se razumijemo i prirodnim pojavama moze doci do katastrofa .. ali kada covjek sam sebi oduzima pravo na zivot to je vec na granicama zdravog razuma .. a ako nema razuma onda nema ni smisla pricati ..

nije kriticno .. lol .. kriticno je bilo u proslom stoljecu
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 14:32   #19
Ne kužim odakle te senzacionalističke vijesti kako je voda ne znam kako vrijedna, kako će postati skuplja od zlata i ne znam što sve ne. Voda je skupa tamo gdje je ima malo. Mi živimo u dijelu svijeta u kojem vode ima dovoljno i s toga njezina cijena nije visoka i teško da će u budućnosti znatnije rasti.

Naravno, to tvrdim uz pretpostavku da vlada neće napraviti nešto idiotski kao dati koncesiju za crpljenje vode privatniku, no pošto bi za to morala mijenjati dosta zakona i navuči gadan bijes građana, nekako mislim da do toga neće doči.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 17:07   #20
Quote:
zoser kaže: Pogledaj post
Ma zakon je dobar...mene zanima njegova provedba u budućnosti...kad uđemo u EU, kada velike korporacije nanjuše kakvo prirodno bogatstvo leži ispod bivše YU...kao, već ne znaju...
I vode i nafte i plina. Svašta imamo.


Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Ne kužim odakle te senzacionalističke vijesti kako je voda ne znam kako vrijedna, kako će postati skuplja od zlata i ne znam što sve ne. Voda je skupa tamo gdje je ima malo. Mi živimo u dijelu svijeta u kojem vode ima dovoljno i s toga njezina cijena nije visoka i teško da će u budućnosti znatnije rasti.
Klima se mijenja. Ono što je danas neće biti i sutra.
I svijet se mijenja, u političkom smislu. Bit će svega. Senzacionalizmu nema mjesta, ali ponekad, kao u slučaju tupih i nesvjesnih nacija kao što je hrvatska nacija (namjerno kažem nacija), treba drečati. Jer svi spavaju dok im se krade pred nosom.

Quote:
Naravno, to tvrdim uz pretpostavku da vlada neće napraviti nešto idiotski kao dati koncesiju za crpljenje vode privatniku, no pošto bi za to morala mijenjati dosta zakona i navuči gadan bijes građana, nekako mislim da do toga neće doči.
Već neko dulje vrijeme ljude se može nadzirati bez nekog posebnog zahtjeva. MUP i srodne službe. Pukanićevo ubojstvo je tome značajno doprinijelo.
Ne kažem da je zbog toga privatnost ljudi u zemlji manja. Realno gledajući, ista je kao i prije, jer su u službama rođe kojima zakon ne znači ništa, ali sada je sve lakše. I lakše je zlorabiti. To je velika, preogromna stvar koja se dogodila, a je li se tko bunio? Nitko nije ni čuo. Važne stvari šutke padaju.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:54.