Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2016., 11:48   #181
Trebao bi mi savjet!! Dvoje inozemnih penzionera (nekad nasi drzavljani) imaju punu ino mirovinu. Ali i nekoliko godina rada kod nas. Oko 5-6 godina a mozda i vise!! Imaju li oni pravo na mirovinu za taj dio rada kod nas??
bolje jutro is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2016., 23:19   #182
Vjerojatno da ali trebamo jos koji podatak.
U kojoj zemlje ste zasluzili ino mirovinu i koliko godina staza imate u toj zemlje, koliko godina starosti imate.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2016., 15:36   #183
nije za mene,, moji rođaci,, imaju 71-72 godine i američke mirovine,, ali ne znam kojiko imaju r.staža u RH tj u bivšoj Jugi,,
u SAD su od kraja 60-setih,!! , ne bi ništa ni tražila bez da znam koliki je minimum godina rada,, ona možda ima i samo 5-6.. on ima više,
bolje jutro is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2016., 07:34   #184
jedno teoretko ...radim npr u inozemstvu cijeli svoj zivot...tipa 10 godina njemačka,10 godiina švica,10 godina francuska i recimo da imam 5 godina u RH staža...na kakvu bi onda osobu mirovinu imala pravo
murof7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2016., 21:55   #185
imas pravo na hrvatsku za ono što si tu radila ako se dobro sjećam

dalje primaš strane jel
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2016., 22:46   #186
Quote:
murof7 kaže: Pogledaj post
jedno teoretko ...radim npr u inozemstvu cijeli svoj zivot...tipa 10 godina njemačka,10 godiina švica,10 godina francuska i recimo da imam 5 godina u RH staža...na kakvu bi onda osobu mirovinu imala pravo
Sav taj staz iz pojedinih zemlja EU u kojima ste radili se zbraja i vrijedi za stjecanje uvijeta koji su po mirovinskim zakonima pojedinih zemalja potrebni kako bi udovoljili tim uvjetima i stekli prema njima svoj dio mirovinskih primanja.
U ovom slucaju mirovinu bi primali iz cetri zemlje u trima valutama, prema stazu koji ste odradili u pojedinoj zemlji.
http://www.mvep.hr/hr/hmiu/opce-info...ko-osiguranje/
http://europa.eu/youreurope/citizens...d/index_hr.htm
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2016., 17:32   #187
molila bih vas informaciju.tata je u prvom mjesecu napunio 65 god.91 je bio na ratištu.ima oko 30 god radnog staža.u 3 mjesecu je dobio riješenje mislim da piše privremeno rješenje odnosno akontacija mirovine 1900 kn.još uvijek nije došlo konačno rješenje.koliko mjeseci treba da se ta mirovina riješi.hvala
bralee is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2016., 17:48   #188
- Dali je sav staz stekao u Hrvatskoj
- Koliko dana (mjeseci) ima provedena u domovinskom ratu
- Dali je ranjavan - invalidnost

Sta pise u obrazlozenju privremenog rijesenja, dali se spominju clanci iz mirovinskog ili nekog drugog zakona.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 19:33   #189
Molim pomoć!

1. Zanima me može li papire za starosnu mirovinu predati druga osoba (naravno, uz punomoć)?

2. Koja je uloga prebivališta u cijeloj priči oko dobivanja mirovine? Mora li korisnik imati prebivalište u RH?
Lua is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 20:57   #190
Kod ispunjavanja "Zahtjev za priznanje prava na starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu" unasas ime i prezime te adresu opunomocenika, uz zahtjev prilazes i punomoc za tu osobu.
Nadalje u tom istom zahtjevu moras napisati adresu prebivalista i adresu boravista te moras uz zahtjev priloziti presliku osobne iskaznice (na njoj se vidi i tvoja adresa).
Kompletan radni staz je stecen u RH ili..., iz tvog post iscitavam da sad ne zivis u RH ili...
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 15:30   #191
Ne pitam za sebe, ali da, korisnik već duže vrijeme ne živi u RH i kako nije evidentiran prilikom zadnjeg popisa stanovništva, ne zna što se dogodilo s adresom prebivališta, odnosno je li ona još uvijek važeća. Zato pitam koliko je prebivalište važno u cijeloj priči jer ako je, onda se najprije treba prijaviti na novu adresu i promijeniti dokumente koje će onda priložiti zahtjevu za mirovinu. Jesam li u pravu?
Lua is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 16:54   #192
Najbolje je savjet potraziti u najblizem podrucnom uredu HZMO-a, kod pravnika za informacije, to moze u njegovo ime obaviti bilo ko. Ili dodatne informacije vezane uz ostvarivanje prava iz mirovinskog osiguranja, mogu se dobiti radnim danom od 8 do 16 sati, na INFO telefonima Zavoda 01/ 4595 – 011, 01/ 4595 – 022
http://europa.eu/youreurope/citizens...d/index_hr.htm
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 00:35   #193
Da ne otvaram novu temu, molim jednu informaciju ovdje .
Imam 66 godina, već godinu dana sam u starosnoj mirovini i radim na pola radnog vremena. Tijekom sklapanja ugovora o radu, poslodavcu sam izričito naglasio da ne uzima u obzir osobni odbitak kod izračuna poreza, budući da sam znao da ga ne mogu istovremeno koristiti kod plaće i mirovine.
Godinu dana je sve bilo OK, no zadnja mirovina je bila manja za 445 kunića . Provjerio sam kod kolega koji također rade pod tim uvjetima - njima se desilo isto..... zna li itko - što se promjenilo s novim propisima ?
"fosil" is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 18:16   #194
Sa 01.01.2017. promjenili su se porezne stope i razred za obracuna poreza na dohodak.
http://www.isplate.info/obracun-place-novi-izracun.aspx
Pogledaj stranu 182 na donjem linku:
https://www.racunovodstvo-porezi.hr/...1-2017-157.pdf
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 13.04.2017. at 19:00.
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 00:10   #195
Hvala ! Nakon što to proučim, sigurno ću imati dodatnih pitanja .
"fosil" is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 17:57   #196
Danas sam (nadam se) riješio problem - pa da prenesem svoje iskustvo, možda će nekom dobro doći .
Dakle, u firmi su mi dali ovjerenu kopiju zadnje isplatne liste, iz koje je vidljivo da ne koristim nikakve olakšice, a potom su me uputili na poreznu.
U poreznoj su rekli da oni nemaju ništa s tim - neka idem na mirovinsko. Na mirovinskom sam čekao 2-3 sata, budući da se ovo rješava samo na jednom šalteru - i tu sam ispunio zamolbu, kojom tražim da mi vrate porez, koji je naplaćen od mirovine za ožujak...... a kud se ta molba proslijeđuje ? Pa na poreznu !
A što reći, nego JLZ (valjda znate što to znači )
"fosil" is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 17:45   #197
Koliko se najranije mogu predati papiri za stjecanje starosne mirovine? Znam da je praksa to učiniti oko mjesec dana prije stjecanja uvjeta, ali može li se i ranije od tog i koliko?
Lua is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 16:43   #198
Nemože se ranije.

Članak 37. stavak 2, ZOMO-a

(2) Osiguranik kojemu nije prestalo osiguranje može podnijeti zahtjev za priznanje prava na
starosnu mirovinu i prijevremenu starosnu mirovinu najranije jedan mjesec prije prestanka
osiguranja uz pružanje dokaza o datumu prestanka osiguranja.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 18:45   #199
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Nemože se ranije.

Članak 37. stavak 2, ZOMO-a

(2) Osiguranik kojemu nije prestalo osiguranje može podnijeti zahtjev za priznanje prava na
starosnu mirovinu i prijevremenu starosnu mirovinu najranije jedan mjesec prije prestanka
osiguranja uz pružanje dokaza o datumu prestanka osiguranja.
Što znači "osiguranik kojemu nije prestalo osiguranje"?
Lua is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 19:29   #200
Konkretno to znaci da radis i da imas 64 godine i 11 mjeseci zivota i da ces za mjesec dana navrsiti 65 godina zivota i po sili zakona moras u mirovinu, znaci mozes predati zahtjev za mirovinu, ili da si dobio otkaz i odradjujes otkazni rok od 3 mjeseca a imas uvjete da nakon isteka otkaznog roka ides u mirovinu (prijevremenu ili starosnu) te ces kad ti preostane jos mjesec dana otkaznog roka predati zahtjev za mirovinu, itd. itd.

Edit: ako te bune rijeci osiguranik i osiguranje, evo sto kaze ZOMO,

"Osiguranik je fizička osoba koja je na osnovi radne aktivnosti (radni odnos, obavljanje djelatnosti i dr.) obvezno osigurana na mirovinsko osiguranje na temelju generacijske solidarnosti."
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 19.05.2017. at 20:12.
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:28.