Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2011., 08:55   #1
Unhappy Jednogodišnja beba u jaslicama

Znam da ima slična tema, ali molim moderatore da ne prebacuju.

Pričale smo tu već o iskustvima u jaslicama, ali mene zanimaju vaša iskustva u jaslicama sa tako malim bebama.

Namjerno kažem bebama, jer kad dođeš s djetetom od godinu dana koje ne hoda, ne priča i ne jede krutu hranu, onda tek vidiš kako su mali i koliko trebaju mamu.

Moj mali ima sad godinu i moram ga dati u jaslice. Ne hoda. Jede miksano. Ne zna sam zaspat.

Ne spavam zbog toga. Ići će u privatne, jer državne ne možemo dobiti, nismo se rodili u pravo doba godine, pa vas drage mame molim da napišete iskustva.

Jesu li se prilagodili i kako teško ili lako?
Jesu li im miksali hranu? Moj krutu povraća.
Kako je bilo sa spavanjem?
Nehodači? Da li je to problem?

Molim da pišu isključivo mame čije su bebe krenule sa točno godinu dana.

tnx
__________________
Those kilometres and the red lights, I was always looking left and right, Oh, but I˙m always crashing in the same car
Zairra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 09:00   #2
evo moja cura je krenula sa točno godinu dana i jako se lagano i brzo adaptirala, nije bilo problema sa uspavljivanjem, sama bi zaspala, jela bi sve što bi joj dali, bila je puzač kad je krenula i tu nije bilo nikakvih problema...

ja sam je uspavljivala, dojila još kod kuće a u vrtiću je sve bez problema prihvatila da ide spavati bez mame i bez sise...

jedini i najveći problem i zbog čega smo na kraju morali tražiti drugo riješenje su jako česte bolesti i jako česta bolovanja, u prosjeku svaka dva tjedna i tako je bilo svake zime, sada mi cura ima 3,5 god. i znam definitivno da drugo dijete neću dati u jaslice nego tek u vrtić sa 3 god. jer to nebi htjela još jedanput prolaziti
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 09:02   #3
Quote:
Zairra kaže: Pogledaj post
Znam da ima slična tema, ali molim moderatore da ne prebacuju.

Pričale smo tu već o iskustvima u jaslicama, ali mene zanimaju vaša iskustva u jaslicama sa tako malim bebama.

Namjerno kažem bebama, jer kad dođeš s djetetom od godinu dana koje ne hoda, ne priča i ne jede krutu hranu, onda tek vidiš kako su mali i koliko trebaju mamu.

Moj mali ima sad godinu i moram ga dati u jaslice. Ne hoda. Jede miksano. Ne zna sam zaspat.

Ne spavam zbog toga. Ići će u privatne, jer državne ne možemo dobiti, nismo se rodili u pravo doba godine, pa vas drage mame molim da napišete iskustva.

Jesu li se prilagodili i kako teško ili lako?
Jesu li im miksali hranu? Moj krutu povraća.
Kako je bilo sa spavanjem?
Nehodači? Da li je to problem?

Molim da pišu isključivo mame čije su bebe krenule sa točno godinu dana.

tnx
Moja je krenula na adaptaciju s 11,5 mj. Sad ima 14,5 - još ne hoda , pomalo se počela puštat. Priča puno - traži papati i piti kad joj treba. Jede normalnu hranu. U mojim jaslicama su bebe od 6 mj., za njih i za ove malo veće koji jedu samo miksano imaju miksanu hranu!! Pitaju te na razgovoru što ti dijete jede pa to naglasi. Što se tiče spavanja - ona može tamo spavat kad god joj se spava - ujutro, poslije ručka ili popodne. Zadnje dane kad dođem po nju oko 4:30 ona spava. Sve ti je stvar teta, uglavnom se možeš dogovorit. I još za spavanje - ona tamo kad joj se spava sama uzme svoju bočicu i pođe spavati u krevetić - to doma nema šanse da bi napravila.

Ajde drž se, bit će sve OK
MarSin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 09:04   #4
Quote:
Zairra kaže: Pogledaj post
Znam da ima slična tema, ali molim moderatore da ne prebacuju.

Pričale smo tu već o iskustvima u jaslicama, ali mene zanimaju vaša iskustva u jaslicama sa tako malim bebama.

Namjerno kažem bebama, jer kad dođeš s djetetom od godinu dana koje ne hoda, ne priča i ne jede krutu hranu, onda tek vidiš kako su mali i koliko trebaju mamu.

Moj mali ima sad godinu i moram ga dati u jaslice. Ne hoda. Jede miksano. Ne zna sam zaspat.

Ne spavam zbog toga. Ići će u privatne, jer državne ne možemo dobiti, nismo se rodili u pravo doba godine, pa vas drage mame molim da napišete iskustva.

Jesu li se prilagodili i kako teško ili lako?
Jesu li im miksali hranu? Moj krutu povraća.
Kako je bilo sa spavanjem?
Nehodači? Da li je to problem?

Molim da pišu isključivo mame čije su bebe krenule sa točno godinu dana.

tnx
i moj će krenuti sa godinu dana u jaslice...isto privatne jer se (kako si i sama napisala) nije rodio u pravo doba godine. kreće početkom 4mj i ja se užasavam toga. nemam drugog izbora, moram se vratiti na posao a nemam ga kome dati na čuvanje.
tako da za temu
mene, osim svega što si napisala, zanima i koju hranudaju u jaslicama? mislim, obzirom na to da su to ipak djeca od godinu dana
__________________
<3 08.04.2010 <3
kikica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 09:09   #5
mi smo krenuli na adaptaciju tri tjedna prije prvog rodjendana
s malo manje od njenih godinu dana ja sam se vratila na posao

cuj...
tesko je pogotovo kad su tako mali
nasa je najmanja i najmladja u grupi
kad smo krenuli taman je pocela klimavo hodati, sad vec juri
hranu joj nisam miksala ni doma (samo sam sitno rezala i grubo gnjecila vilicom) tako da ti to ne znam al pretpostavljam da ce u prvo vrijeme miksati ako ih zamolis
ja sam samo tetama slozila popis hrane koju jos nismo probali (kravlje mlijeko, jaje i sl) i trazila da joj to ne daju
sto se tice spavanja, to je krenulo u trecem tjednu adaptacije i proslo je ok

problem su bolestine
nama je adaptacija prosla s dva dana smrkavim nosicem al smo zato cetvrti tjedan ostali doma s upalom uha, sad kad je to proslo mucimo se s proljevom i crvenom guzom

nisi nista napisala za dudu i bocicu
nasa dudu doma koristi samo za spavanje a u jaslicama joj zakvace za majicu i stalno joj je u ustima
zamolili smo da to ne rade, ali ocito nema pomoci dok se ne odvikne od dude
sto se tice bocica, pije iz case pa to ne nosimo ali ima klinaca koji nose bocice
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 09:11   #6
Quote:
blond lady kaže: Pogledaj post
evo moja cura je krenula sa točno godinu dana i jako se lagano i brzo adaptirala, nije bilo problema sa uspavljivanjem, sama bi zaspala, jela bi sve što bi joj dali, bila je puzač kad je krenula i tu nije bilo nikakvih problema...

ja sam je uspavljivala, dojila još kod kuće a u vrtiću je sve bez problema prihvatila da ide spavati bez mame i bez sise...

jedini i najveći problem i zbog čega smo na kraju morali tražiti drugo riješenje su jako česte bolesti i jako česta bolovanja, u prosjeku svaka dva tjedna i tako je bilo svake zime, sada mi cura ima 3,5 god. i znam definitivno da drugo dijete neću dati u jaslice nego tek u vrtić sa 3 god. jer to nebi htjela još jedanput prolaziti
Točno, bolesti su užas. Mi smo od prvih 7 tjedana jaslica bili 4 na bolovanju, onda 3 tjedna godišnjeg, opet u jaslicama drugi tjedan na bolovanje. Katastrofa.
MarSin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 09:14   #7
Curke hvala vam na javljanju.

Malo ste me utješile.
Idem na još jedan razgovor sa ravnateljicom pa ću naglasiti što me brine i vidjeti koje su metode.

Za hranu su mi već rekle da će ispočetka miksati, ali ja sam toliko nepovjerljiva... ma znam, nije ni prvo ni posljednje u jaslicama, ali meni je prvo

Za bolešćine znam i očekujem ih, ali moram ići raditi, a druge solucije nemam, tako da o tome pokušavam razmišljati što manje.

I baš to, doma imamo neke navike tako jake i ne prolazi ništa drugo, a teta mi je rekla da oni tamo brzo skuže nova pravila.

Baš sam sva nikakva, a inače sam dosta kul
__________________
Those kilometres and the red lights, I was always looking left and right, Oh, but I˙m always crashing in the same car
Zairra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 09:16   #8
htejal bi samo napomenuti kako su mame (i ja sam takva bila) kad dobiju jaslice super sretni i veseli i misle da su s tim riješili problem gdje sa djetetom i mogu fino raditi i dolaziti po dijete ali to je samo samo tako u rijetkim slučajevima kad djeca imaju dobar imunitet i rijetko su bolesni...

ja bi svakoj mami preporučila da pronađu neko dodatno riješenje, mogućnost za ta te česta bolovanja ako nemaju super dobrog šefa koji će ta česta bolovanja bez problema akceptirati ....

a dodatno riješenje može biti čuvalica, baka, tata itd. jer nije ni malo bajno ići non stop na bolovanje, hodati po doktorima, bolnicama, davati djetetu hrpu antibiotika ....to je za dijete i za roditelje jako iscrpljujuće
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 09:26   #9
ja sam nedavno baš pitala na temi o vrtićima..

mene toliko ne muči spavanje ni hranjenje, nego ostatak dana.

zanima me što oni rade s grupom tako male djece?

svekrva i mama mi rekle da su nekad u jaslicama čitave dane provodili u krevetićima.
to mi je grozno v ima 7 mjeseci, strašno je aktivan, puže već neko vrijeme i po svuda je. nema šanse da mu priuštim da odjednom čitav dan bude negdje zarobljen


pokušavamo naći tetu čuvalicu, i nikako.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 09:27   #10
Pitat ću kakva je konkretno hrana u pitanju pa javim. U ovim jaslicama je catering.

Moj nikada nije htio dudu, tako da je to prednost.

Da li ste nekako već doma pripremali bebe?
Ja mu sada dajem malo manje miksano, to prolazi tak tak. Inače, uvijek smo prakticirali finger food, tako da on zna uzeti sam...ali to često ne završi u ustima
__________________
Those kilometres and the red lights, I was always looking left and right, Oh, but I˙m always crashing in the same car
Zairra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 09:40   #11
prema iskustvu odgojiteljice:
radila u 2 vrtića do sad, u jednom su bili kikači od 6 mj.
prvih tjedan dana djeca bi se ostala malo poigrati, roditelji bi došli po njih nakon ručka (znači, prije spavanja). onda se to potegnulo i na spavanje. kikači su imali dude (oni koji ih koriste) zakbačene za majice, ali sami su ih stavljali u usta kad su ih trebali. flašica nije bilo, pilo se iz čašica, kad bi tražili. ti jasličari su bili od 6.mj do 2 god, imali su hrpu igračaka i većinom su se sami igrali s čim su htjeli. povremeno smo u danu imali zajedničke aktivnosti tipa pjevanje, slušanje muzike i tak. jeli su catering, paaaaa... sve. i variva i hrenovke, i namaze, sve. jako brzo to kikači skopčaju. dvije beboline koje su imale 6mj smo hranili na flašicu-po zahtjevu roditelja.

u državnom vrtiću je bil sistem malo drugačiji (dobro, ja upala u neku šugavu grupu)-teta im je svakih pol sata stavljala na pod drugu kutiju s igračkama, tipa-prvo plišanci, pa gumene, pa knjige, pa kocke itd. u određeno vrijeme su svi dobili svoje flašice da se napiju čaja, bila je i strunjačica, pa ko je htel se legel spavat kad mu je pasalo i tak. puzači su glancali pod, hodači su trčkarali po sobi.... neki su se čak i u toj dobi igrali skupa. al kak god, naravno, bilo je i čupanja i uzimanja igrački iz ruke, jer u toj dobi još nisu za zajedničke igre previše. i isto tak, papali su svi skupa isto (u toj grupi nitko nije imal flašicu)-variva, namaze itd. i svi su bili zmazani od uha do uha i bilo im je full zabavno igrat se s hranom, prat ruke u tanjuru i tak.
__________________
Ayla
Arya
Runa
Tihi-vz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 09:51   #12
Quote:
tiki-vz kaže: Pogledaj post
prema iskustvu odgojiteljice:
radila u 2 vrtića do sad, u jednom su bili kikači od 6 mj.
prvih tjedan dana djeca bi se ostala malo poigrati, roditelji bi došli po njih nakon ručka (znači, prije spavanja). onda se to potegnulo i na spavanje. kikači su imali dude (oni koji ih koriste) zakbačene za majice, ali sami su ih stavljali u usta kad su ih trebali. flašica nije bilo, pilo se iz čašica, kad bi tražili. ti jasličari su bili od 6.mj do 2 god, imali su hrpu igračaka i većinom su se sami igrali s čim su htjeli. povremeno smo u danu imali zajedničke aktivnosti tipa pjevanje, slušanje muzike i tak. jeli su catering, paaaaa... sve. i variva i hrenovke, i namaze, sve. jako brzo to kikači skopčaju. dvije beboline koje su imale 6mj smo hranili na flašicu-po zahtjevu roditelja.

u državnom vrtiću je bil sistem malo drugačiji (dobro, ja upala u neku šugavu grupu)-teta im je svakih pol sata stavljala na pod drugu kutiju s igračkama, tipa-prvo plišanci, pa gumene, pa knjige, pa kocke itd. u određeno vrijeme su svi dobili svoje flašice da se napiju čaja, bila je i strunjačica, pa ko je htel se legel spavat kad mu je pasalo i tak. puzači su glancali pod, hodači su trčkarali po sobi.... neki su se čak i u toj dobi igrali skupa. al kak god, naravno, bilo je i čupanja i uzimanja igrački iz ruke, jer u toj dobi još nisu za zajedničke igre previše. i isto tak, papali su svi skupa isto (u toj grupi nitko nije imal flašicu)-variva, namaze itd. i svi su bili zmazani od uha do uha i bilo im je full zabavno igrat se s hranom, prat ruke u tanjuru i tak.
Tebi posebno hvala na javljanju.

Kakva su iskustva bila s bebama koje su doma jele miksano? Kad oni u vrtiću ne žele jesti kruto? Ne ostavljaju se bebe gladne?

Znam da sam koma, ali napiši mi to, pliiiz.

Mogu li ga ikako pripremiti?
__________________
Those kilometres and the red lights, I was always looking left and right, Oh, but I˙m always crashing in the same car
Zairra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 09:57   #13
mene zanima, na stranu sad fizičke pripreme bebe za jaslice.
štos djecom koja se ne mogu priviknuti na nove okolnosti i na nove osobe? koja jednostavno psihički nisu spremna na to i trebaju mamu, baš mamu? i koja u jaslicama plaču i plaču bez prestanka. jer ima i takvih.

i dok vas sad čitam, znam mame kod kojih su bebe imale neke laganije poteškoće pri porodu pa su hodale na vježbice. ako beba nije prohodala pazite - do 10. mjeseca života, vježbice su se nastavljale i u 2. godini života i mame su imale pravo na produljeni porodiljni. a vi ovdje pričate o bebama koje još sa 14 mjeseci ne hodaju. pa jel to normalno?
my baby is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 10:04   #14
Quote:
my baby kaže: Pogledaj post
mene zanima, na stranu sad fizičke pripreme bebe za jaslice.
štos djecom koja se ne mogu priviknuti na nove okolnosti i na nove osobe? koja jednostavno psihički nisu spremna na to i trebaju mamu, baš mamu? i koja u jaslicama plaču i plaču bez prestanka. jer ima i takvih.

i dok vas sad čitam, znam mame kod kojih su bebe imale neke laganije poteškoće pri porodu pa su hodale na vježbice. ako beba nije prohodala pazite - do 10. mjeseca života, vježbice su se nastavljale i u 2. godini života i mame su imale pravo na produljeni porodiljni. a vi ovdje pričate o bebama koje još sa 14 mjeseci ne hodaju. pa jel to normalno?

naravno da je normalno..

ne znam otkud ti to da djeca trebaju prohodati do 10. mjeseca
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 10:10   #15
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post

naravno da je normalno..

ne znam otkud ti to da djeca trebaju prohodati do 10. mjeseca
pa normalno da je trebaju prohodati s 10 mjeseci





a s 12 vec pocinju pisati memoare
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 10:12   #16
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
pa normalno da je trebaju prohodati s 10 mjeseci





a s 12 vec pocinju pisati memoare
da, u pravu si.

silly me!
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 10:15   #17
Uglavnom. Katastrofa.
Moj je krenuo s 14 mjeseci i adaptacija je trajala i trajala...i provela sam ondje skoro pa mjesec dana... i nagledala se svega i svačega...
to vam je ljudi moji... očaj živi.

Osobito ovi jadni klinci od 6 mjeseci.
Ma sačuvaj me bože.
Tete ih izvedu kao van u dvorište u kolicima i onda djeca zaspu u kolicima...pa da ih ne premještaju u krevet... ostave ih na dvorištu... a oni se svi pokupe unutra... ali kao prozor od vrtića bude otvoren pa kao one imaju nadzor preko prozora... pa samo sekundu da skoknu do kuhinje..a djeca bez nadzora... pa samo sekundu da nahrani ovo drugo dijete...

A ovi jadni klinci koji plaču za mamama...uglavnom pilaju živce tetama pa ih nakon nekog vremena jednostavno ostave same na hodniku da kmeče pred vratima.
Pa mali u trenutku plača i očaja izleti van iz vrtića i trči prema cesti... jer, naravno...vrtić se NE zaključava...jer tko bi se sjetio zaključati svaki put...
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 10:16   #18
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post

naravno da je normalno..

ne znam otkud ti to da djeca trebaju prohodati do 10. mjeseca
imam 2 prijateljice s istim slučajem kako sam prije opisala
i bile doma još godinu dana uz naknadu 2600 kn
my baby is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 10:17   #19
Quote:
my baby kaže: Pogledaj post
mene zanima, na stranu sad fizičke pripreme bebe za jaslice.
štos djecom koja se ne mogu priviknuti na nove okolnosti i na nove osobe? koja jednostavno psihički nisu spremna na to i trebaju mamu, baš mamu? i koja u jaslicama plaču i plaču bez prestanka. jer ima i takvih.

i dok vas sad čitam, znam mame kod kojih su bebe imale neke laganije poteškoće pri porodu pa su hodale na vježbice. ako beba nije prohodala pazite - do 10. mjeseca života, vježbice su se nastavljale i u 2. godini života i mame su imale pravo na produljeni porodiljni. a vi ovdje pričate o bebama koje još sa 14 mjeseci ne hodaju. pa jel to normalno?
Koliko ja znam normalno je da dijete prohoda i sa 18 mjeseci (to je gornja granica).
__________________
Robica za curice
Klara0908 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 10:18   #20
Quote:
my baby kaže: Pogledaj post
mene zanima, na stranu sad fizičke pripreme bebe za jaslice.
štos djecom koja se ne mogu priviknuti na nove okolnosti i na nove osobe? koja jednostavno psihički nisu spremna na to i trebaju mamu, baš mamu? i koja u jaslicama plaču i plaču bez prestanka. jer ima i takvih.

i dok vas sad čitam, znam mame kod kojih su bebe imale neke laganije poteškoće pri porodu pa su hodale na vježbice. ako beba nije prohodala pazite - do 10. mjeseca života, vježbice su se nastavljale i u 2. godini života i mame su imale pravo na produljeni porodiljni. a vi ovdje pričate o bebama koje još sa 14 mjeseci ne hodaju. pa jel to normalno?
pričala mi teta da ima i takve djece, koja stalno plaču i plaču i plaču. iz dana u dan. rekla je da u tim situacijama zamole roditelje da dijete jednostavno ispišu jer, kao što i sama kažeš nisu psihički spremni, te da probaju sljedeće godine kad bebač malo poraste.

a što se tiče prohodavanja, što se ne uzima pod normalno sve tamo do 18 mjeseci?
PandiCh is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:10.