Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2011., 19:51   #1
Svećeničko ređenje

Evo čisto informativno, ništa osobno, me zanima kako funkcionira sve to kada se mladić odluči zarediti. Primjerice, nije se odlučio na zaređivanje tijekom srednje škole jer nije osjetio poziv i nije bio u sjemeništu. Da li je kasno kasnije se zarediti i što sve treba proći taj dečko?
I još me zanima, da li on mora studirati katoličko bogoslovni fax ili može izabrati nešto drugo?

Hvala
vitamin D is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 20:40   #2
mora se zavrsit teologija, ima i institucija koje se bave i specificno obrazovanjem odraslih koji se lasnije odlucuju za svecenstvo.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 20:48   #3
Quote:
vitamin D kaže: Pogledaj post
Primjerice, nije se odlučio na zaređivanje tijekom srednje škole jer nije osjetio poziv i nije bio u sjemeništu. Da li je kasno kasnije se zarediti i što sve treba proći taj dečko?
Kandidat koji osjeti poziv može se bilo kada odlučiti za taj poziv. Ja sam čuo za primjer da se netko zaređuje i poslije 60-e godine.

Najčešće se za svećenički poziv kandidati odlučuju ili poslije osnovne škole ili poslije srednje. Nije obveza da se bude tijekom srednje škole u sjemeništu. Oni koji jesu tamo prate zapravo gimnazijski program, tako da se poslije sjemeništa mogu odlučiti i za koji drugi fakultet.

U moderno vrijeme sve češće je da se kandidati odlučuju ne nakon srednje nego nakon nekog fakulteta otići na bogosloviju i zarediti se.
Quote:
I još me zanima, da li on mora studirati katoličko bogoslovni fax ili može izabrati nešto drugo?
Ne znam u kojem smislu ovo misliš. Ne mora na Katolički bogoslovni fakultet u Zagrebu, postoje i u Rijeci, Osijeku, Sarajevu naravno i svugdje po svijetu.

Ipak da - mora se ići na teološki fakultet
Quote:
Kan. 1032
§ 1. Pripravnici za prezbiterat mogu se promaknuti u đakonat samo pošto završe petu godinu filozofsko-bogoslovnih studija.
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 22:53   #4
Quote:
OliverZG kaže: Pogledaj post
Ne znam u kojem smislu ovo misliš. Ne mora na Katolički bogoslovni fakultet u Zagrebu, postoje i u Rijeci, Osijeku, Sarajevu naravno i svugdje po svijetu.

Ipak da - mora se ići na teološki fakultet
U Osijeku ne postoji KBF.

Što se Hrvatske tiče ima u Nadbiskupskim sjedištima: ZG, ST, RI i DJ
vuk u priči is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 22:57   #5
Quote:
vuk u priči kaže: Pogledaj post
U Osijeku ne postoji KBF.

Što se Hrvatske tiče ima u Nadbiskupskim sjedištima: ZG, ST, RI i DJ
Istina u pravu si, zamjenio sam Osijek i Đakovo.
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 18:19   #6
Onda se primjerice student ekonomije ne može odlučiti za svećeništvo ako ne odustane od ekonomije i krene na bogoslovni fakultet?
vitamin D is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 20:40   #7
Quote:
vitamin D kaže: Pogledaj post
Onda se primjerice student ekonomije ne može odlučiti za svećeništvo ako ne odustane od ekonomije i krene na bogoslovni fakultet?
Naravno da moze. Moze se odlucit bilo tko (doduse neka ograniceja prakticnog tipa vjerojatno postoje), samo mora potom zavrsit bogosloviju.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 11:13   #8
Quote:
vitamin D kaže: Pogledaj post
Onda se primjerice student ekonomije ne može odlučiti za svećeništvo ako ne odustane od ekonomije i krene na bogoslovni fakultet?
Ne možeš biti ni nuklearni fizičar s ekonomskim fakultetom, pogotovo onim smjerom koji u nazivu sadrži riječ "menadžment".
vuk u priči is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 11:21   #9
Al dobro je da imas i taj fakultet jer treba uvijek dobrih menadžera i ekonomista.
Treba puno obrazovanih ljudi na tom području jer treba i znat raspolagat sa tim crkvenim bogatstvom- ulaganje, korištenje resursa, upravljanje nekretninama itd.
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 22:12   #10
...ja se unaprijed ispričavam, ovo pitanje možda nije direktno povezano s glavnom temom, ali ima veze s njom...
Dakle...svećenik koji je prestao biti svećenik...tj. kojeg je biskup razriješio dužnosti svećenika...upućena sam da mu sveti red ostaje za cijeli život... No, može li se taj "bivši" svećenik, sada, kad to nije...oženiti/osnovati obitelj....?
Zašto ovo pitam..pa.. ja se razumijem! Tako da...bila bih vrlo zahvalna na odgovoru. Unaprijed hvala.
__________________
♥ ...Što te više volim, znam, ja sve više propadam...
Idi ti...kad ne mogu ja, nemam snage; slaba sam... ♫♫ ♥
Duhizproslosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 22:22   #11
Quote:
vitamin D kaže: Pogledaj post
Onda se primjerice student ekonomije ne može odlučiti za svećeništvo ako ne odustane od ekonomije i krene na bogoslovni fakultet?
Ne moraš odustati, nitko ti ne brani da imaš dva završena faksa Ne možeš biti svećenik ako nisi završio teologiju, to je osnovni uvjet. Naravno, to što imaš završenu teologiju ne znači da se automatski možeš zarediti sa svećenika - potrebno je i određeno vrijeme duhovne formacije, pozitivna ocjena povjerenstva koje odlučuje o primjerenosti kandidata za ređenje, itd.

Postoje i drugi putevi. Recimo da se zavjetuješ u nekom monaškom redu (benediktinci, cisterciti) pa te oni interno školuju ili te pošalju na neki teološki fakultet. Onda opat odluči kada si spreman na ređenje i zaredi te. Toga kod nas baš i nema (Napoleon je praktički istrijebio svu monašku tradiciju u Hrvatskoj), ali ima vani, posebno u zemljama njemačkog govornog područja.

Postoje i bratovštine gdje možeš otići živjeti i školovati se, s vremenom se zarediti. Recimo Bratovština sv. Petra (http://fssp.org/index.htm) - kod njih ima dosta kasnijih poziva. Opet, toga za sada nema u Hrvatskoj pa bi morao otići negdje gdje ti je najbliže ili najzgodnije radi jezika...
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.

Zadnje uređivanje Rob-Roy : 21.01.2012. at 22:28.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 23:03   #12
Quote:
vitamin D kaže: Pogledaj post
Evo čisto informativno, ništa osobno, me zanima kako funkcionira sve to kada se mladić odluči zarediti. Primjerice, nije se odlučio na zaređivanje tijekom srednje škole jer nije osjetio poziv i nije bio u sjemeništu. Da li je kasno kasnije se zarediti i što sve treba proći taj dečko?
I još me zanima, da li on mora studirati katoličko bogoslovni fax ili može izabrati nešto drugo?

Hvala
Možeš se zarediti a da ne budeš svečenik.Npr.možeš postati redovnik i bez fakulteta. Npr.Franjevac. Onda ne možeš služiti Svetu misu,ne možeš ispovijedati i sl. no,živiš u samostanu,nosiš habit(redovničku uniformu) i obavljaš određene poslove u samostanu.Moraš položiti određene zavjete:Čistoća,Poslušnost i Siromaštvo.Slično kao Časne koje mogu imati fakultet ali i ne moraju.
morsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2012., 15:45   #13
Quote:
morsky kaže: Pogledaj post
Možeš se zarediti a da ne budeš svečenik. Npr.možeš postati redovnik i bez fakulteta. Npr.Franjevac. Onda ne možeš služiti Svetu misu,ne možeš ispovijedati i sl. no,živiš u samostanu,nosiš habit(redovničku uniformu) i obavljaš određene poslove u samostanu.Moraš položiti određene zavjete:Čistoća,Poslušnost i Siromaštvo.Slično kao Časne koje mogu imati fakultet ali i ne moraju.
Samo mala ispravka, to nije ređenje, već zavjetovanje. Ne možeš biti zaređen, a da nisi svećenik, jer je to jedno te isto: svećenik je zaređena osoba :-) Ali jasno je što si htio reći, od prilike isto što i ja u postu iznad.

On se može zavjetovati i pristupiti nekom religioznom redu (franjevci, benediktinci, pavlini, cisterciti, trapisti, itd), ali bez da se zaredi. Kada položi trajne zavjet, on će postati redovnik. S vremenom se može i zarediti (bilo tako da prethodno dobije internu poduku u samostanu ili da ga pošalju na neki teološki fakultet).
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2012., 16:25   #14
Quote:
vitamin D kaže: Pogledaj post
Evo čisto informativno, ništa osobno, me zanima kako funkcionira sve to kada se mladić odluči zarediti. Primjerice, nije se odlučio na zaređivanje tijekom srednje škole jer nije osjetio poziv i nije bio u sjemeništu. Da li je kasno kasnije se zarediti i što sve treba proći taj dečko?
I još me zanima, da li on mora studirati katoličko bogoslovni fax ili može izabrati nešto drugo?

Hvala
Ako ćeš za dijacezanskog svećenika, onda bi trebao ići u sjemenište nakon srednje, a ako si propustio (ili ako želiš u redovnike), evo par opcija pa se informiraj:

www.dominikanci.hr
www.franjevci.com
www.isusovci.hr

Ako si se u međuvremenu oženio, možeš biti đakon (ili preći u grkokatolike kao don Ž. Kustić )
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2012., 18:58   #15
Quote:
Remington kaže: Pogledaj post
Ako ćeš za dijacezanskog svećenika, onda bi trebao ići u sjemenište nakon srednje, a ako si propustio (ili ako želiš u redovnike), evo par opcija pa se informiraj:

www.dominikanci.hr
www.franjevci.com
www.isusovci.hr

Ako si se u međuvremenu oženio, možeš biti đakon (ili preći u grkokatolike kao don Ž. Kustić )
navedeno su sve redovnicke zajednice, postoje opcije i za svjetovno svecenstvo u kasnijim godinama.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 08:42   #16
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Samo mala ispravka, to nije ređenje, već zavjetovanje. Ne možeš biti zaređen, a da nisi svećenik, jer je to jedno te isto: svećenik je zaređena osoba :-) Ali jasno je što si htio reći, od prilike isto što i ja u postu iznad.

On se može zavjetovati i pristupiti nekom religioznom redu (franjevci, benediktinci, pavlini, cisterciti, trapisti, itd), ali bez da se zaredi. Kada položi trajne zavjet, on će postati redovnik. S vremenom se može i zarediti (bilo tako da prethodno dobije internu poduku u samostanu ili da ga pošalju na neki teološki fakultet).
Malo razmisli o logici. Glagol zarediti se,što bi to značilo. To bi značilo,postati dio Svetog reda,tj.zarediti se. Dakle,svatko tko je redovnik je ujedno i zaređen. Naravno,kada položi trajne zavjete(čistoće,poslušnosti,siromaštva).Ne mora biti svećenik.Svećenik smije(mora) služiti misu,ispovijedati,davati oprost.Redovnik koji je primio trajne zavjete,tj.postao je zaređen ne mora biti svećenik.
Ne postoji riječ od prilike već se piše: otprilike
morsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 13:11   #17
Quote:
morsky kaže: Pogledaj post
Malo razmisli o logici. Glagol zarediti se,što bi to značilo. To bi značilo,postati dio Svetog reda,tj.zarediti se. Dakle,svatko tko je redovnik je ujedno i zaređen. Naravno,kada položi trajne zavjete(čistoće,poslušnosti,siromaštva). Ne mora biti svećenik. Svećenik smije(mora) služiti misu,ispovijedati,davati oprost.Redovnik koji je primio trajne zavjete,tj.postao je zaređen ne mora biti svećenik.
Nisi u pravu. Pogledaj u Katekizam ili u Zakonik Kanonskog Prava pa ćeš vidjeti o čemu govorim.

Zaređenje označava udjeljivanje sakramenta svetog reda. Ređenjem muškarac postaje đakon, svećenik ili biskup. Redovnik ili monah (franjevac, benediktinac, itd) može i ne mora biti zaređen. Na primjer, čovjek može po struci biti kuhar i kao takav se zavjetovati u franjevačkom redu i biti franjevac cio život, a da nikada ne bude bio zaređen za svećenika. U prošlosti benediktinskog reda, samostani su znali brojati po 300 redovnika, od kojih bi samo manji dio bio zaređen za svećenike - ostali bi živjeli svoje zavjete, ali bez primanja sakramenta sv. reda (nisu mogli slaviti Misu, ispovijedati, niti išta što je pridržano svećenicima).

Zarediti osobu može samo biskup, dok zavjeti mogu biti položeni ispred predstojnika samostana. Zavjetovanje nije sakrament, zaređenje jest.

Slijedom toga, časna sestra nikada ne može biti zaređena - ona može dati zavjete i postati redovnica, ali ne može biti zaređena. Samo muškarac može biti zaređen (i postati đakon, svećenik ili biskup).

Nije to pitanje logike, već terminologije koja se koristi u crkvenoj praksi. Tako je to definirano u Zakoniku kanonskog prava. Barem u Katoličkoj Crkvi, ne znam za druge zajednice.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 21:17   #18
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Nije to pitanje logike, već terminologije koja se koristi u crkvenoj praksi. Tako je to definirano u Zakoniku kanonskog prava. Barem u Katoličkoj Crkvi, ne znam za druge zajednice.
Od prilike je tako i u drugim kršćanskim crkvama (od prilike ću reći samo par sličnih: anglikanci, kalvinisti, luterani). To je od prilike to, i Rob Roy je svakako pogodio bit i od prilike sve lijepo objasnio kako to ide u KC.
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 23:56   #19
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Nisi u pravu. Pogledaj u Katekizam ili u Zakonik Kanonskog Prava pa ćeš vidjeti o čemu govorim.

Zaređenje označava udjeljivanje sakramenta svetog reda. Ređenjem muškarac postaje đakon, svećenik ili biskup. Redovnik ili monah (franjevac, benediktinac, itd) može i ne mora biti zaređen. Na primjer, čovjek može po struci biti kuhar i kao takav se zavjetovati u franjevačkom redu i biti franjevac cio život, a da nikada ne bude bio zaređen za svećenika. U prošlosti benediktinskog reda, samostani su znali brojati po 300 redovnika, od kojih bi samo manji dio bio zaređen za svećenike - ostali bi živjeli svoje zavjete, ali bez primanja sakramenta sv. reda (nisu mogli slaviti Misu, ispovijedati, niti išta što je pridržano svećenicima).

Zarediti osobu može samo biskup, dok zavjeti mogu biti položeni ispred predstojnika samostana. Zavjetovanje nije sakrament, zaređenje jest.

Slijedom toga, časna sestra nikada ne može biti zaređena - ona može dati zavjete i postati redovnica, ali ne može biti zaređena. Samo muškarac može biti zaređen (i postati đakon, svećenik ili biskup).

Nije to pitanje logike, već terminologije koja se koristi u crkvenoj praksi. Tako je to definirano u Zakoniku kanonskog prava. Barem u Katoličkoj Crkvi, ne znam za druge zajednice.
Eto,čovjek uvijek nauči nešto novo na forumu
U svakom slučaju,hvala Rob-Roy na dobrom i opširnom odgovoru. Fakat sam bio u krivu a mislio sam da znam dosta o tome. Imaš pravo,redovnički zavjeti nisu sakrament.
morsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 07:15   #20
Jutros sam u gradu sreo starog kolegu iz srednje škole (ali iz jednog drugog razreda) spika sim tam ove one –pitam ga za njegovog cimera i najboljeg prijatelja iz razreda istog
„Šta ti ne znaš za njegov životni put“ odgovori mi uz naslađivački izraz lica –Čovjek otišo u samostan
Ugl
Tip odličan učenik , samo jedan od sedam u cijeloj generaciji mioca koji su sva 4 razreda prošli s 5
visok i zgodan starci bogati ugostitelji a uza sve to ima je ponudu doć na probu u rukometni klub Zagreb koji je te godine bio prvak europe
netreba ni napominjati da su mu se cure vječito kačile i nudile (da se nije opirao mogu potvrditi i sam jer smo bili docimeri u studentskom domu , takve stvari sam noću riješavao upaljenim radiom)
prvo je upisao FER i dobro ga je išlo sve do treće godine kad mu je neš puklo u glavi i dok se nije prebacio na teologiju ?! Teologiju je kroz par godina završio ali mu to nije bilo dovoljno-odlučio se zaredit i postat svećenik .Priča mi lik kakav je to bio šok za roditelje (mada su i oni veliki vjernici)
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:03.