Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2017., 11:32   #301
Mojoj danas nastava zavrsava u 10:25. Ja sam doma oko 17:30. Ona ima 8 godina.
Meni osobno ne bi bilo prihvatljivo da mi je dijete od 8 godina doma samo 7 h. Ali srecom imamo rjesenje. No da je do skole - ne bi ga bilo.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 12:29   #302
potpis.

Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
organiziranog produzenog boravka s uciteljicom razredne nastave za djecu od 10 godina.
jos dodaj odgode skola, pa zaokruzi na 11.
kojih 11? 6-1. razred, 7-2. razred, 8- 3. razred. 9 godina u 4. razredu u kojem zbilja minimalan broj skola ima boravak.

a rucak u skoli je super ako je dijete jako blizu skole ili je rucak u vise navrata i ima negdje u skoli pricekati.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 12:43   #303
samostalnost se moze "vjezbati" na xy nacina, ne nuzno glumljenjem kul roditelja pri cemu dijete od 9-10 godina ostaje satima samo kod kuce bez nadzora iz dana u dan i tako jedno 335 dana u godini.

i, ah, koliko kontradiktornosti..
toliko odgoda skole s izlikom da dijete "nije spremno" za prvi razred, da bi odjednom procvalo za svega tri godine i sa 10-11 godina bilo sposobno samo o sebi brinuti pol dana.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 12:52   #304
Ja sam bila ključić oko vrata klinka i mogu reći da sam najviše pizdarija po doma napravila u dobi 9-12 godina
A bila sam stvarno dobro dijete ali jbg, ekipa te povuče
Bilo je tu zagorenih palačinki i spaljenih tavi, zapaljenih kuhinjskih krpi, oživljavanja krepanih kaniranaca, spašavanje klompi iz potoka... bolje da ne nabrajam
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 12:52   #305
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
samostalnost se moze "vjezbati" na xy nacina, ne nuzno glumljenjem kul roditelja pri cemu dijete od 9-10 godina ostaje satima samo kod kuce bez nadzora iz dana u dan i tako jedno 335 dana u godini.



i, ah, koliko kontradiktornosti..

toliko odgoda skole s izlikom da dijete "nije spremno" za prvi razred, da bi odjednom procvalo za svega tri godine i sa 10-11 godina bilo sposobno samo o sebi brinuti pol dana.


Ma točno to sam htjela napisati.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nour Bin Laden is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 12:52   #306
bas to, za samostalnost zbilja nije nuzno da tako malo dijete bude satima samo. niti me itko moze uvjeriti da je to dobro za i jedno dijete. to je nuznost u masu slucajeva, ali da je dobro da je dijete samo 6-7 sati dnevno nema fcking sanse
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 13:01   #307
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Ja sam bila ključić oko vrata klinka
bila sam i ja, nismo li svi bili...?

ali, koliko god to izlizano zvucalo, bila su to neka druga vremena.
svejedno, ruku na srce, bila je to i velikim dijelom glava u torbi i puno srece u mnogim situacijama.

inace nisam nikakav helikopter, big brother niti bdijem nad djetetom non stop, ali da bi ga pustila tako da se brine sam o sebi iz dana u dan koliko god sati treba... ne bi.
doduse, zasad nemamo rjesenje sto nakon drugog razreda (ili, ne daj boze, samo prvog), ali morat cemo ga naci.
a samostalnost cemo uvjezbavati negdje drugdje.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 13:05   #308
ja nisam ,meni je stari bio doma. i moji kljucic oko vrata prijatelji iz razreda su jako cesto visili kod mene jer nisu htjeli biti sami. iako se tada krace radilo i brze kuci dolazilo nego danas pa bi bili sami 3-4 sata.
tamo negdje 4-5 razred su se uloge zamijenile pa sam ja kod njih visila jer su bili sami
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 13:14   #309
ja sam bila doma sama od 8 godina, u prvom razredu su povremeno uskakale bake, mama je radila u smjenama i tako.
zapravo, nemam pojma zasto me nisu upisali u boravak...
svakakve pizdarije sam izvodila, posvuda me bilo, uzivala sam biti solo.
bila sam ful samostalna: grijala rucak, hodala po gradu, ducanima,vozikala se tramvajima, sama lozila pec na drva...

i jest da sam u konacnici prezivjela, ali kad se sjetim zbilja opasnih situacija... radije bih to s vlastitom djecom izbjegla ako je ikako moguce.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 13:36   #310
Mi imamo super susjede pa si tako međusobno možemo pripaziti živine, djecu, bilje...

Jedan je kućni ključar, u jednom je trenu valjda 8 ključeva imao

Smije mu i frend doći kad ja počnem raditi, moći će u park (ionako ide sam), zna si podgrijati i brinuti se o sebi, klapalo je i prije, klapat će i sad.

U prosjeku će biti 5 sati sam. Ne vidim problem. Ne pada mi na pamet organizirati mu čuvanje, meni je to degradirajuće za tu dob (9), osim ako je u pitanju noći izlazak.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 13:44   #311
Kao i u puno drugih stvari, ljudi imaju razlicita vidjenja. bilo boravak, kako vidimo, bilo jaslice koje su nekima odlicne i pozeljne, nekima nuzno zlo koje izbjegavaju ako ikako mogu ili bilo sto trece...
Da imam opciju moje bi dijete sigurno bilo treci razred u boravku.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 14:36   #312
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
ja sam bila doma sama od 8 godina, u prvom razredu su povremeno uskakale bake, mama je radila u smjenama i tako.
zapravo, nemam pojma zasto me nisu upisali u boravak...
svakakve pizdarije sam izvodila, posvuda me bilo, uzivala sam biti solo.
bila sam ful samostalna: grijala rucak, hodala po gradu, ducanima,vozikala se tramvajima, sama lozila pec na drva...

i jest da sam u konacnici prezivjela, ali kad se sjetim zbilja opasnih situacija... radije bih to s vlastitom djecom izbjegla ako je ikako moguce.
Kod nas nije bilo boravka

I to, prezivjela sam al bila su druga vremena
I mama je radila do 14, dakle najkasnije u 15 je bila doma
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 16:01   #313
A jel postoji mogucnost da je dijete jedan dan u boravku, a drugi nije i sl?

Moje ce ici u skolu koja ima boravak, ali kako i ja radim u skoli nekad ce se sigurno dogoditi da zavrsim kad i ona ili da ako dodje sama kuci poslije nastave bude pola sata sama. Ne bih ju u takvim situacijama ostavljala u boravku do ne znam kad ako ne budemo mogli odmah diejte izvesti iz boravka kad zavrsimo s poslom, npr.oko 13-14 pa da doma radi zadacu i sl.
Kad radimo i ja i mm poslijepodne, tj.ako se poklope smjene onda bi u svakom slucaju morala taj tjedan biti do kraja dok baka ne dodje po nju
__________________
cura
beba
profesorka87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 18:24   #314
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Kao i u puno drugih stvari, ljudi imaju razlicita vidjenja. bilo boravak, kako vidimo, bilo jaslice koje su nekima odlicne i pozeljne, nekima nuzno zlo koje izbjegavaju ako ikako mogu ili bilo sto trece...
Da imam opciju moje bi dijete sigurno bilo treci razred u boravku.
Jasno da će se svatko odlučiti za sebi bližu opciju, ja samo htjedoh reći da postoje i druge opcije. Ima djece koju ne bih ostavila, kako ide, ovaj manji će unatoč svim istim uvjetima odgoja vjerojatno biti malo nepouzdaniji pa ću možda pjevati i ja drugu pjesmu za koju godinu
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 20:02   #315
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post

kojih 11? 6-1. razred, 7-2. razred, 8- 3. razred. 9 godina u 4. razredu u kojem zbilja minimalan broj skola ima boravak.

a rucak u skoli je super ako je dijete jako blizu skole ili je rucak u vise navrata i ima negdje u skoli pricekati.
prvi razred 7 gdoina (ili 6 godina i 5 mjeseci, al to su endemi, to se najcesce odgadja)
drugi razred, 8 godina
treci razred 9 godina
cetvrti razred 10 godina



ja bazicno nemam nista protiv skola koje su organizirane cjelodnevno i prate nase radno vrijeme. pa imas nastavu, pa pauzu za rucak i dva sata igre i onda opet nastavu, i onda ides doma.
ovo o cemu mi pricamo, je cuvanje djece stare 10 godina, i pomaganje oko zadace koju tada moraju raditi samostalno.
ima tu jos jedan moment, a to da djeca razlicitom brzinom usvajaju gradivo, pa organizirano ucenje, nema smisla. tjerat svu djecu da sjede dok svi nisu napisali zadacu, je mucenje. i gubitk vremena
meni se cak niti ne cini tolko furanje na neku samostalnost, nego dozvoljavanje djeci da slijede svoje interese, bave se s onim sto vole,a ne da kolektivno vjezbaju matematiku.

iako je nama, nazalost, tj boravak dio socijalizacije i druzenja s djecom.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 20:22   #316
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
ja bazicno nemam nista protiv skola koje su organizirane cjelodnevno i prate nase radno vrijeme. pa imas nastavu, pa pauzu za rucak i dva sata igre i onda opet nastavu, i onda ides doma.
ovo o cemu mi pricamo, je cuvanje djece stare 10 godina, i pomaganje oko zadace koju tada moraju raditi samostalno.
ima tu jos jedan moment, a to da djeca razlicitom brzinom usvajaju gradivo, pa organizirano ucenje, nema smisla. tjerat svu djecu da sjede dok svi nisu napisali zadacu, je mucenje. i gubitk vremena
meni se cak niti ne cini tolko furanje na neku samostalnost, nego dozvoljavanje djeci da slijede svoje interese, bave se s onim sto vole,a ne da kolektivno vjezbaju matematiku.

iako je nama, nazalost, tj boravak dio socijalizacije i druzenja s djecom.
ja ne znam kako kod vas funkcionira boravak, ali kod mojeg ni sad u prvom razredu ne sjede svi dok zadnji ne zavrsi sa zadacom.
uciteljica im dozvoli da se bave cime god hoce nakon sto napisu zadacu, sve dok nisu preglasni i ne ometaju one koji jos pisu.
pretpostavljam da su svi s vremenom jos fleksibilniji po tom pitanju, a ne strozi.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 20:26   #317
upravo ovo sto frupy kaze. plus, nitko im ne pomaze oko zadace u smislu da sjedi s njima i radi.
ako im nesto nije jasno, uputi ih danponovo procitaju i tek onda pojasni akon treba.
isto kao sto moja kolegica npr radi preko telefona djetetu od pocetka godine.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 21:59   #318
Pa ne znam, ni kod nas se ne provodi "organizirano učenje" niti se kolektivno vježba matematika. Uglavnom svatko radi svoje.
A i ne znam kako bi se provodilo kad su 1-4 razred zajedno u boravku... ne kužim?
Svatko napravi svoje, onda se bave sa čime hoće... ne znam.. moja se penje po stablima ili slaže puzzle ili gradi s prijateljicama kućicu u vrtu ili štogod...
Ako dan kasnije ima npr ispit iz prirode i društva onda dio tog slobodnog vremena ponavlja prirodu.... ili engleski ili šta već treba.
Učiteljica je na to više ne treba tjerat niti podsjećat, uči sama a ja je na večer ispitam.
Vidim i da se riječ ČUVANJE stavlja u negativan kontekst, ne znam zbog čega.
Pa to je moje dijete od tek navršenih 9, dabome da ću je čuvati.
Ako ne mogu ja, platit ću nekom drugom da to radi- u ovom slučaju učiteljici u produženom.
Da čuva sama sebe a usput pametno i kvalitetno provede vrijeme ( a ne da se "sama kod kuće" svede na puko preživljavanje i eventualno pisanje zadaće), to mislim da se u ovoj dobi ne može ostvariti.
Dopuštam da sam možda u krivu, pišem iz perspektive mame kojoj je ovo starije dijete, a oboje su upisani u jaslice sa godinu dana.
Tako da ja i ne znam za drugo nego- društvenu skrb, što bi rekla moja mama


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nour Bin Laden is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 09:26   #319
Naravno da se potiče da djeca u borvaku rade zadaću samostalno. Meni se to čini kao plus jer se potiče dijete na samostalnost.Normalno da je u prvom razredu manje toga što dijete može napraviti samostalno i da će učiteljica dio sata vježbanja posvetiti tome da svi zajedno ponove gradivo, da upute za rad, objasni zadatke i sl.
Nisu sva djeca jednako brza, pa je normalno da neće svi završiti u isto vrijeme, ali na učiteljici je da ostalima osigura da u miru dovrše zadaće (normalno, govorimo o nekom razumnom vremenskom roku, ne da su svi skupa tiho jer jedno dijete do 17 h rasteže zadaću, ali dva školska sata predviđena za rad na zadaći bi trebalo osigurati mir).
Ovisno o učiteljici, djeca mogu raditi nešto tiho na svom mjestu ako su prije gotovi, čitati, crtati, tiho u paru se igrati (ako je moguće da u paru budu što tiši ), napisati zadaću iz engleskog ili vjeronauka i sl.
Teže je kao su na boravku kombinirana dva, tri ili čak četiri razreda jer svaki ima svoju zadaću, gradivo za ponoviti, tad je više naglasak na tome da djeca velik dio ponavljanja naprave sama, uz upute što da ponove, pročitaju jer se učiteljica fizički manje može posvetiti pojedinačnom djetetu.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 11:03   #320
U nas je baš takav slučaj bio, organizirano pisanje zadaće, moralo se čekati s jednim predmetom i onda svi prelaze na drugi. Kratko je išao pa ne znam je li se to nastavilo.

Od svog devetogodišnjaka i ne očekujem da pametno i kvalitetno provede sve vrijeme koje će se sam "čuvati", očekujem i da zabušava, dosađuje se, pogleda crtić, poigra igricu, ode van.

Glavni je dogovor da se nakon odmora od škole napravi zadaća i ponovi gradivo ako je potrebno, spremi torba i pripremi potreban pribor.

Očekujem da je samostalan dovoljno da razumije granice koje su dogovorene, imam povjerenja u njega i u svakom sam mu trenu dostupna, ili otac, a za bilo kakav problem može se obratiti susjedi ili nazvati baku.

Nekoj djeci takav vid socijalizacije ne odgovara.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:01.