Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2015., 21:19   #61
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Komentari drze vodu i slazem se s njima.
Onih 30kw i potrosnja bilo je samo pojednostavljivanje da cca laici i oni koji tek ulaze u problematiku mogu lakse razumjeti problematiku.
Pufer zaplavo "pegla" potrosnju...sto zapravo jako dobro opisuje cemu sluzi, plus naravno mogucnost uz pomoc pufera koristenja dogrijavanja sanitarne vode ili solarni kolektori (koji mogu funkcionirati i ljeti)

...ako netko nije zadovoljan sa pecima brenda BIOJunko, slobodno me kontaktirajte u inbox, ukoliko su u garanciji (5 godina) postoji mogucnost zamjene ili povrata novca za iste zbog laziranja ISO certifikata, ...
Gle ajde jednostavno pitanje za tebe:

U pufferu imas spremljeno 90kWh energije. Kotao je od 30kWh.

Potrebe za grijanjem 3 stana su 60kWh.

Koliko dugo mozes sa energijom u kotlu I pufferom grijati te stanove?

Moj odgovor je 3 sata.

Korisnici zele grijati od 6-22h, dakle 16 sati dnevno. Krenes u 6, sto ce se desiti u 9 sati I kasnije?
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 21:50   #62
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Gle ajde jednostavno pitanje za tebe:

U pufferu imas spremljeno 90kWh energije. Kotao je od 30kWh.

Potrebe za grijanjem 3 stana su 60kWh.

Koliko dugo mozes sa energijom u kotlu I pufferom grijati te stanove?

Moj odgovor je 3 sata.

Korisnici zele grijati od 6-22h, dakle 16 sati dnevno. Krenes u 6, sto ce se desiti u 9 sati I kasnije?
Pitanje za tebe, sta se dogodi s grijanjem kada se u stanu postigne zadana temperatura?
Sta stvarno ne kuzis da ti svi objasnjavamo jedno te isto a ti silujes putem koji smo neki isprobali i u PRAKSI dokazali da ne funkcionira?
Oces neces, 400m2 grijano cijelu zimu s 30kw, pufer 1m3 nikada prifalilo topline (osim ako je nestalo peleta ili sl).
Dakle...nemamo sta raspravljati o tvojoj teoriji jer ne drzi vodu u praksi.
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 22:16   #63
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Pitanje za tebe, sta se dogodi s grijanjem kada se u stanu postigne zadana temperatura?
Sta stvarno ne kuzis da ti svi objasnjavamo jedno te isto a ti silujes putem koji smo neki isprobali i u PRAKSI dokazali da ne funkcionira?
Oces neces, 400m2 grijano cijelu zimu s 30kw, pufer 1m3 nikada prifalilo topline (osim ako je nestalo peleta ili sl).
Dakle...nemamo sta raspravljati o tvojoj teoriji jer ne drzi vodu u praksi.
Gle za 400m2 ti je 30kW i dovoljno.

Ja ti pokusavam reci da je tvoj concept poimanja puffera kao generator topline iz kojeg mozes uzimati koliko god ti srcu drago je kriv. Pa mi molim te odgovori konkretnim odgovorom na moje konkretno pitanje.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 07:14   #64
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Gle ajde jednostavno pitanje za tebe:

U pufferu imas spremljeno 90kWh energije. Kotao je od 30kWh.

Potrebe za grijanjem 3 stana su 60kWh.

Koliko dugo mozes sa energijom u kotlu I pufferom grijati te stanove?

Moj odgovor je 3 sata.

Korisnici zele grijati od 6-22h, dakle 16 sati dnevno. Krenes u 6, sto ce se desiti u 9 sati I kasnije?
U trenutku kada se voda u kotlu ohladi za 5C kotao pocinje dogrijavati vodu u puferu.
Ista srvar sa vodom u kotlu, cim temp povrata padne ispod zadane vrijednosti, kotao se pali (pod uvjetom da nije radio kada je bila max temperatura) i znaci tvoja teorija nije tocna jer nece to biti 3h. Vec ce dogrijavanjem raditi 24\7 i kada stanovi dostignu zadanu temperaturu, kotao napuniti do zadane temp pufer i eto...
Pufer (kao sto je rekao netko pametniji od mene) sluzi peglanju....a ti u svojim razmisljanjima ne uzimas u obzir sve faktore nego si pojednostavljujes problematiku.
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 09:37   #65
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
U trenutku kada se voda u kotlu ohladi za 5C kotao pocinje dogrijavati vodu u puferu.
Ista srvar sa vodom u kotlu, cim temp povrata padne ispod zadane vrijednosti, kotao se pali (pod uvjetom da nije radio kada je bila max temperatura) i znaci tvoja teorija nije tocna jer nece to biti 3h. Vec ce dogrijavanjem raditi 24\7 i kada stanovi dostignu zadanu temperaturu, kotao napuniti do zadane temp pufer i eto...
Pufer (kao sto je rekao netko pametniji od mene) sluzi peglanju....a ti u svojim razmisljanjima ne uzimas u obzir sve faktore nego si pojednostavljujes problematiku.
OK ti fakat ne znas fiziku.

Ako imas 1000l vode to ti je cca 1000 kg.

100kg sa razlikom od 5 stupnjeva C ti iznosi 5000kCal odnosno 5.8kWh.

Ako ti je polaz u stanove 55C reguliran motornim mis ventilom, a puffer zagrijes na 80C to znaci da ti taj puffer moze dati 25000 kCal odnosno 29kWh energije.

Kaj nije bolje da ti se kotao pali tek nakon sto se 29kWh potrosi iz puffera i na taj nacin pegla on/off ili ti je bolje da se kotao pali kada se potrosi svega 5.8kWh? Jer rjedje ce se paliti u slucaju da se potrosi 29kWh pa se tek onda pali.

U svakom slucaju sada si opet promijenio spiku. Prvo si tvrdio da puffer + kotao od 30kW mogu grijati objekt koji ima potrebe za 60kW toplinske energije. Pa si skuzio da si se zeznuo i sada tvrdis da nije to tako da kada se zagrije da vise ne treba 60kW. Daj se odluci - da li su potrebe objekta na projektnoj temperaturi 30kW ili 60kW.

Mislim odgovor znamo - potrebe tvog konkretnog objekta su 30kW. Ali nemoj stalno ici vamo tamo.

Uostalom rasprava je da li je potreban puffer ili ne. Kak ne kuzis da puffer nije potreban ako moze raditi odnosno modulirati u rasponu toplinskih potreba objekta. Samim time se nece paliti i gasiti non-stop pa nema niti potrebe peglati paljenje i gasenje jer do njega niti ne dolazi. To sto je tebe netko zeznuo, pa su ti drugi ispravili greske ne znaci da je tvoje rjesenje jedino rjesenje za sve objekte sada i u buducnosti.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 10:08   #66
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
OK ti fakat ne znas fiziku.

Ako imas 1000l vode to ti je cca 1000 kg.

100kg sa razlikom od 5 stupnjeva C ti iznosi 5000kCal odnosno 5.8kWh.

Ako ti je polaz u stanove 55C reguliran motornim mis ventilom, a puffer zagrijes na 80C to znaci da ti taj puffer moze dati 25000 kCal odnosno 29kWh energije.

Kaj nije bolje da ti se kotao pali tek nakon sto se 29kWh potrosi iz puffera i na taj nacin pegla on/off ili ti je bolje da se kotao pali kada se potrosi svega 5.8kWh? Jer rjedje ce se paliti u slucaju da se potrosi 29kWh pa se tek onda pali.

U svakom slucaju sada si opet promijenio spiku. Prvo si tvrdio da puffer + kotao od 30kW mogu grijati objekt koji ima potrebe za 60kW toplinske energije. Pa si skuzio da si se zeznuo i sada tvrdis da nije to tako da kada se zagrije da vise ne treba 60kW. Daj se odluci - da li su potrebe objekta na projektnoj temperaturi 30kW ili 60kW.

Mislim odgovor znamo - potrebe tvog konkretnog objekta su 30kW. Ali nemoj stalno ici vamo tamo.

Uostalom rasprava je da li je potreban puffer ili ne. Kak ne kuzis da puffer nije potreban ako moze raditi odnosno modulirati u rasponu toplinskih potreba objekta. Samim time se nece paliti i gasiti non-stop pa nema niti potrebe peglati paljenje i gasenje jer do njega niti ne dolazi. To sto je tebe netko zeznuo, pa su ti drugi ispravili greske ne znaci da je tvoje rjesenje jedino rjesenje za sve objekte sada i u buducnosti.
Ovako, nas dva smo zavrsili, jer jednostavno ti si uvjeren da sve znas (cak i fiziku), a imas instaliran predimenzionirani kotao instaliran kod sebe (sto nije dokaz da ne znas fiziku nego da ne razumijes funkcioniranje grijanja na pelet)

Ja nisam promijenio pricu, niti u jednom momentu (niti sam u meduvremenu naucio fiziku bolje nego sto sam je znao na pocetku ove rasprave)

Cinjenica je isto tako da sam primjetio da nitko ne sudjeluje u debati osim nas dvojice (a znam da ima ljudi koji se razumiju u problematiku) pa cu zakljuciti da se neke stvari ne daju popraviti...ili ostatak forumasa zna nesto sta ja ne znam... ali sam sada naucio.


Odustajem od debate jer jednostavno nema smisla.

Fiziku znas neznas... ak sam se takmicio iz fizike u osnovnoj skoli... razmisljao i o studiju iste... a cinjenica je da jedan od nas dvojice nema pojma... samo je pitanje TKO
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 10:21   #67
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Ovako, nas dva smo zavrsili, jer jednostavno ti si uvjeren da sve znas (cak i fiziku), a imas instaliran predimenzionirani kotao instaliran kod sebe (sto nije dokaz da ne znas fiziku nego da ne razumijes funkcioniranje grijanja na pelet)
Ja?
Ja imam kotao koji ima efikasnost preko 91% da li radi 4.6kWh ili sa 14kW snage a to ulazi u potrosnju moje kuce kada je vani -20 i do +10 i kotao sam modulira odnosno mjenja snagu da odrzava zeljenu temperaturu polaza vode bez da se pali i gasi.

Quote:
Cinjenica je isto tako da sam primjetio da nitko ne sudjeluje u debati osim nas dvojice (a znam da ima ljudi koji se razumiju u problematiku) pa cu zakljuciti da se neke stvari ne daju popraviti...ili ostatak forumasa zna nesto sta ja ne znam... ali sam sada naucio.
Drugi odustali jer sam ti dao par upisa sa kojima su se svi slozili osim tebe, pa nema poante vise s tobom pricati.

Svaki sustav grijanja se projektira za svaki projekt. Nema pausalno puffer uvijek treba. Ne treba uvijek.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 15:44   #68
Od 11. do 16. svibnja 2015 g. u toku je " ZAGREBAČKI ENERGETSKI TJEDAN ".

U Subotu 16.svibnja 2015 g. održava se izložba na Trgu Bana Jelačića , pa kome je zgodno ,neka navrati .
tehnodom is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2015., 13:58   #69
CM

Sezona grijanja zavrsena, svode se racuni i pripreme za iducu grejnu sezonu pa sam rjesio da se na vrijeme spremam. Prosla sezona slobodno mogu konstatovati da je bila krizna bar sto se mene tice. Kupljeno 8,5 t peleta toliko i potroseno, umalo nije i zafalilo. Da podsjetim, oko 180 kvm grejnog prostora na dva sprata (prizemlje i sprat), obicna maltana fasada, drvena stolarija sa drvenim griljama (u prilicno dobrom stanju), pec Centrometal 40kw (gorionik CM od 20-35kw) sa ugradjenim troputnim mjesnim ventilom. Dnevna potrosnja 3,5 vrece za 14h rada, prosjek oko 3,5-4 kg na sat,prosjecna temperatura u kuci oko 21-23 C. E ove godine nadam se da ce biti druga prica jer majstori vec uveliko rade fasadu debljine 8 cm stiropora. Kakve prognoze mi dajete za iducu sezonu, sa koliko tona peleta da se obezbjedim za iducu sezonu i kolika bi usteda u % trebala da bude, s obzirom da u novu sezonu ulazim sa pomenutom fasadnom izolacijom??? Veliko hvala i pozdrav svim pelet forumasima!!!
baltazar79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2015., 19:52   #70
Quote:
baltazar79 kaže: Pogledaj post
.. Kakve prognoze mi dajete za iducu sezonu, sa koliko tona peleta da se obezbjedim za iducu sezonu i kolika bi usteda u % trebala da bude, s obzirom da u novu sezonu ulazim sa pomenutom fasadnom izolacijom??? Veliko hvala i pozdrav svim pelet forumasima!!!
Prema nepotpunim podacima (kakva je izolacija tavana) 4-5 tona!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2015., 20:54   #71
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Prema nepotpunim podacima (kakva je izolacija tavana) 4-5 tona!
Iznad mene je jos jedan sprat koji koristi sustanar gdje nema razvedeno grijanje, a iznad njega potkrovlje koje nije ispravljeno ali je sve pod stiropor fasadom.
baltazar79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2015., 23:48   #72
Evo problema koji me muci danima pri projektiranju i slaganju kotlovnice. Naime za vrijeme gradnje kuce odradjen je razvod cijevi za radijatorsko grijanje PE-X/AL/PE cijevima, ukupno 6 radijatora + kombinirani bojler 80l. Ali dolaz do razdjelnika od kotlovnice cca 20m napravljen je od PP-R 80 cijevi. Znam sad cete me popljuvat radi toga, ali cinjenica je da u to doba nisam imao pojma o centralnom grijanju, a tzv. Majstori su me ocito zavaljali. I sta sad... U planu je kombinirani kotao, drvo-pelet (30kw). Pp-r cijevi prolaze svuda i kroz glazuru i zidove na putu do kotlovnice i ne bih ih mijenjao ako ne moram, ici tu trasu bakrom bi bilo ubojstvo... PPR je deklariran do 70 stupnjeva sto za lozenje drvima predstavlja veliku opasnost u slucaju problema u kotlovnici. Jedno od mogucih rjesenja bio bi acc10 troputni motorni mis ventil s pt100 sondom sa regulacijom (tipa regulusov acc10 cca 1000kn) na polaznom vodu iz kotlovnice kojim bi se osigurao da voda nece preci 70 stupnjeva. Jel ima tko kakvu drugu ideju?
trbljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2015., 09:50   #73
Da nije ta cijev na malo više deklarirana? Ipak se rabi i za razvod PTV, a tamo može temperatura i više.

http://www.aqt-aquatherm.hr/download/climatherm.pdf

Dakle ovisi i o tlaku. Npr stalna temperatura 80°C, i dozvoljeni tlak do 5,2 bar-a, radni vijek 25 godina. Pogledaj stranice 13-16. Pošto ti nećeš imati stalno takve temperature vrijede i tablice stranicu dvije iznad.
renato2107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2015., 21:48   #74
A nemam pojma svejedno mi taj ppr ne ulijeva povjerenje i zbog njega moram pljunuti dodatnih 1k kn za zastitnu opremu, te tablice su teoretske vrijednosti. Zanima me ima li tko iskustva sa ppr-om u grijanju. Najradje bi to sve polupao i pocupao, al bi bilo stete vise nego koristi... Pa ja ne mogu vjerovat kako se narod pokvario, u danasnje doba kad gradis kucu moras biti, zidar, armirac, tesar, limar, elektricar, staticar, instalater grijanja... Jer ce te u protivnom svi pokusat zahebati...
trbljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 06:42   #75
Quote:
trbljo kaže: Pogledaj post
Evo problema koji me muci danima pri projektiranju i slaganju kotlovnice. Naime za vrijeme gradnje kuce odradjen je razvod cijevi za radijatorsko grijanje PE-X/AL/PE cijevima, ukupno 6 radijatora + kombinirani bojler 80l. Ali dolaz do razdjelnika od kotlovnice cca 20m napravljen je od PP-R 80 cijevi. Znam sad cete me popljuvat radi toga, ali cinjenica je da u to doba nisam imao pojma o centralnom grijanju, a tzv. Majstori su me ocito zavaljali. I sta sad... U planu je kombinirani kotao, drvo-pelet (30kw). Pp-r cijevi prolaze svuda i kroz glazuru i zidove na putu do kotlovnice i ne bih ih mijenjao ako ne moram, ici tu trasu bakrom bi bilo ubojstvo... PPR je deklariran do 70 stupnjeva sto za lozenje drvima predstavlja veliku opasnost u slucaju problema u kotlovnici. Jedno od mogucih rjesenja bio bi acc10 troputni motorni mis ventil s pt100 sondom sa regulacijom (tipa regulusov acc10 cca 1000kn) na polaznom vodu iz kotlovnice kojim bi se osigurao da voda nece preci 70 stupnjeva. Jel ima tko kakvu drugu ideju?
Na 5vom mjestu ja bi promjenio cijevi. Znam za par slučajeva gdje su popustili spojevi na loženju krutim gorivom!
Sad pitanje je čiji je ppr aqt ili vargon ili nesto trece. I koja je vrsta cijevi. Za vecinu je max temp. Oko 70°. Mozda bolje da promjenis odmah pa mirno spavas.
ficorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 08:04   #76
Quote:
ficorama kaže: Pogledaj post
Na 5vom mjestu ja bi promjenio cijevi. Znam za par slučajeva gdje su popustili spojevi na loženju krutim gorivom!
Sad pitanje je čiji je ppr aqt ili vargon ili nesto trece. I koja je vrsta cijevi. Za vecinu je max temp. Oko 70°. Mozda bolje da promjenis odmah pa mirno spavas.
Vargon, Vargoterm, PP/R 80, deklariran na 67 stupnjeva pri 10 bara.

Citiram FAQ sa stranice vargon-a:

Navedena cijev podnosi temperaturu od 67 ºC pri tlaku od 10 bara, odnosno 20 ºC pri tlaku od 20 bara. Za navedene parametre vijek trajanja cijevi je najmanje 50 godina. Cijevi se mogu primjenjivati pri višim temperaturama, ali se time smanjuje vijek trajanja.


Što se tiče trase kojom prolaze cijevi ima tu dosta lomova, recimo da je naduži ravni dio bez koljena cca 4m od ukupnih 20m, tako da istezanje cijevi ne bi igralo veliku ulogu...
trbljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 15:00   #77
Ja mislim da nema brige, to je ono što je deklarirano i sigurno. Pošto ćeš ti imati tlak 1 bar ili mrvicu više, to sigurno neće stvarat probleme, a pogotovo ako kratkotrajno prođe više kroz cijevi. Temperatura varenja (i "odvarivanja") je mislim oko 250 °C, slično kao i kod mekog lema. Da bi bilo bolje da su kak treba cijevi bi ali mislim da nema brige.

A i tak i tak moraš imati nekakav miš ventil u kotlovnici, nećeš valjda tjerati 70-80°C u podno.

Ja da idem radit podno ili radijatorsko s instalacijama ispod zida sigurno bi s tim cijevima radio, a pogotovo s miš ventilom. Ne treba radit paniku bez veze, treba malo i novim tehnologijama dati priliku. Tako su prije 10-15 godina radili paniku oko bakrenih cijevi s mekim lemom, jer ak nije bila željezna cijev s valjda 5 mm stijenkom i jednim spojem triput povarenim nije bilo dost sigurno...pa eto, vremena se mjenjaju.
renato2107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 17:16   #78
Ima tko kakav info o cijenama peleta?
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 22:58   #79
za ozbiljno,da li bi bilo ikako moguče preprogramirati ferroli sun p7 da ima stupnjevitu modulaciju,navodno to je standart kod ostalih plamenika,onako kako se pali od najmanje snage prema največoj zadanoj da se i spušta istim korakom,ako u međuvremenu u pojedinoj snazi ne uspije u tih do 100 sekundi diči ili bar zadržati trenutnu temperaturu da se vrača na onu iz koje se spustio,a ne ovako primitivno da se od maksimalne zadane automatski spušta na najnižu i tu cmolji i muči se ako ne uspijeva zadržati ili i diči temperaturu,mislim da se dajc proslavio sa svojim kontrolerom koji je sam napravio i isprogramirao primcip rada,ima li itko ako je ikako moguče da preprogramira/isprogramira/ubaci soft u postoječu original ferroli skalameriju na opče zadovoljstvo svih korisnika inih i čitatelja ovoga foruma a i šire,naravno spreman sam primiti i privatne poruke sveze glede ove tematike,nadam se da mi neče ramzay zamjeriti jer čini mi se da je on izjavio da neče si dati truda da feroli uspije na našem tržištu,e kad bi si ipak i on i dajc u kombinaciji zajedno (oprostite ako ima i drugih znalaca i mogučih dragovoljaca) dali malo truda,dečki nemojte ovo shvatiti kao prozivku u bilo kojem obliku,eto samo na glas razmišljam bez ikakve zle namjere sa željom da se ovo ostvari (kao korisniku spomenutog plamenika i kao članu ovoga foruma)
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 05:59   #80
Mislim da je Feroli kao firma propao ili ga je kupio kinez , a njih isto tako kao i žabare ne podnosim.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:15.