Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2017., 11:19   #41
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Ventilacija sa rekuperacijom ne ide u stanove?
Ne! Jedino ako nije u pitanju neko zavrtanje
N1H1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 11:27   #42
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Potpuno tvoj izbor ja na stvari gledam drugacije i debelo se raspitam prije. Da li svaka perilica pere rublje, da. Da li su sve iste, ne. Isto je sa autima, slavinama, svime. Morao bi detaljno uci u usporedbe svih rekuperatora sto sam osobno radio da vidis koje su znacajne razlike medu njima i sto sve dobivas za odredeni novac. Kakva je kasnija podrska, koliko trose struje, da li imaju adaptivnu kontrolu izmjene zraka, da li je protok zraka u tri koraka low, med, high ili kontinuirani, da li ima bajpas, kako se izmjenjuju flteri, kakvi su uopce filteri, kako se cisti rekuperator, kakva je elektronika, koje standarde upravljanja podrzava, najbitnjije koja su mu stvarna ceftificirana mjerenja.

Ako si ti zadovoljan ovime sto si odabrao, to je onda to. Trazio si misljenje i ja sam ti dao svoje

Nekih detalja ima u brosuri:

Mitsubishi Electric measures the machine according to the Japan Industrial Standards(JIS B 8628

http://www.mitsubishielectric.com.au...AY_LGH_RX5.pdf
Jesam, i hvala ti na tome.
Emmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 11:30   #43
Quote:
N1H1 kaže: Pogledaj post
EDIT: sada sam pogledao malo bolje, ove cijevi su "propuštene" znači prilikom izračuna AB grede ostavljena su tzv. "polja" u kojima ništa nema i koja mogu imati bilo kakav oblik, u ovakvim slučajevima su opet DVIJE grede jedna iznad i jedna ispod poprečnog propusta. Za UZDUŽNI propust (po dužoj osi grede) ovo bi izgledalo ovako al malo sutra.
Znači da I grede/nosači u montažnoj laganoj gradnji imaju dvije grede:
Koliko sam ja upoznat svaka greda ima tlačnu i vlačnu zonu i zonu minimalnih naprezanja. Ovo nisam znao da se greda dijeli na gornju i donju gredu... Zanimljivo, nastavi samo...
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 11:35   #44
Quote:
N1H1 kaže: Pogledaj post
To ti je samo pokazatelj da je taj tvoj biro za čist kurac! (da izvinete) Naša posla, svak radi svoje koa da drugi ne postoje i onda 100x preračunavaj preračunato jer je jedina opcija razbijanje betona!
Molim te da ovakve komentare zadržiš za sebe, budući nemaš apsolutno nikakve ideje što komentiraš. Ja sam ti naveo činjenice iz konkretnog projekta na kojem sa radio. Razloge zbog čega je došlo do ovoga do čega je došlo nisam navodio, to si sam zaključio. Izmjene tokom gradnje su najnormalnije stvari, pa tako i odabira drugačijeg sustava strojarskih instalacija, njihov položaj, ili namjena samog prostora. Kad se radi takav jedan kapitalni projekt čija realizacija traje 5 i više godina od ideje na papiru do useljenja (korištenja), promjene su najnormalnija pojava. Ali gledajući ostale tvoje postove, ne čudi me ovakav komentar.

LP
Emmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 11:47   #45
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Znači da I grede/nosači u montažnoj laganoj gradnji imaju dvije grede:
Koliko sam ja upoznat svaka greda ima tlačnu i vlačnu zonu i zonu minimalnih naprezanja. Ovo nisam znao da se greda dijeli na gornju i donju gredu... Zanimljivo, nastavi samo...
E jebi ga ako ćeš izvlačiti iz konteksta onda je tako, a ako hoćeš neš i naučiti onda pogledaj sliku koju si sam zakačio i napiši iz koliko je i kakvih djelova sačinjena.
Što se tlaka, vlaka i neutrale tiće, vidiš, grede iz hale u Dugom Selu su klasićni montažni elementi od prenapregnutog betona toliko napregnutog da su ostale zone zanemarive. A onda sam vidio da se našao i neko ko je zaborovao pomični koš u donju zonu :klap:
N1H1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 11:52   #46
Quote:
Emmet kaže: Pogledaj post
Molim te da ovakve komentare zadržiš za sebe, budući nemaš apsolutno nikakve ideje što komentiraš. Ja sam ti naveo činjenice iz konkretnog projekta na kojem sa radio. Razloge zbog čega je došlo do ovoga do čega je došlo nisam navodio, to si sam zaključio. Izmjene tokom gradnje su najnormalnije stvari, pa tako i odabira drugačijeg sustava strojarskih instalacija, njihov položaj, ili namjena samog prostora. Kad se radi takav jedan kapitalni projekt čija realizacija traje 5 i više godina od ideje na papiru do useljenja (korištenja), promjene su najnormalnija pojava. Ali gledajući ostale tvoje postove, ne čudi me ovakav komentar.

LP
Izvini al moram,

KAPITALNI OBJEKAT je nešto što se gradi istina dugoročno ali i usko ciljano, kapitalni objekat nije više hala od 9 katova pa će se kasnije naći namjena to rade samo u tvom i takvim biroima. Kukala mu majka ko izabere takve KAPITALCE.
N1H1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 11:55   #47
I nosači sa slike iznad se rade iz 3 elementa lijepljenjem. No zajedno čine gredu htio ti to priznati ili ne ;-)
Grede u sportskoj u Dugom Selu su napravljene iz više dijelova, a zajedno čine gredu koja ima otvore za ventilaciju; htio to ti priznati ili ne ;-)
Jel ti znaš da se gornji i donji dio one montažne lagane grede sa slike radi iz više dijelova, a opet te dijelove gornjeg dijela je drvo sastavilo iz više dijelova, a te dijelove je drvo sastavljalo iz nekih molekula, a te molekule iz atoma, a ti atomi iz... A uostalom kaj mi znamo ;-)
Meni su sve grede na mjestu, a tebi?
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 11:56   #48
Quote:
N1H1 kaže: Pogledaj post
Ne! Jedino ako nije u pitanju neko zavrtanje
Sto si dosao tu spamati temu? U svakoj temi koju spamas je isto, ne treba rekuperator, ne treba TP, ne treba recirkulacija.
Kakvi kompleksi te more, jasno mi je da nemas kapaciteta to sve pojmiti ali pusti nas ostale koji takve stvari koristimo i trebamo da diskutiramo o tome.

Hvala.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 12:11   #49
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
I nosači sa slike iznad se rade iz 3 elementa lijepljenjem. No zajedno čine gredu htio ti to priznati ili ne ;-)
Grede u sportskoj u Dugom Selu su napravljene iz više dijelova, a zajedno čine gredu koja ima otvore za ventilaciju; htio to ti priznati ili ne ;-)
Jel ti znaš da se gornji i donji dio one montažne lagane grede sa slike radi iz više dijelova, a opet te dijelove gornjeg dijela je drvo sastavilo iz više dijelova, a te dijelove je drvo sastavljalo iz nekih molekula, a te molekule iz atoma, a ti atomi iz... A uostalom kaj mi znamo ;-)
Meni su sve grede na mjestu, a tebi?
Pa one glavne jesu!

a sad mi reci jel ja i ti pričamo o AB ili lamelnim nosačima? I od čega su napravili tu halu u Dogom Selu !!?

BTW: kako ubaciti sliku? želio bih postati jednu kojoj se naj više smijemo zove se rekuperator iz bajke!
N1H1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 12:16   #50
Mi pričamo o isplativosti ventilacijskog rekuperatora topline, a ti?
Ove grede što ti nisu na mjestu - podupri znanjem
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 17:59   #51
Quote:
N1H1 kaže: Pogledaj post
taj sistem se postavlja u tzv. podnu deku ili ti "ESTRIH" ili kako god ko kako zove i nema veze sa AB, vertikale idu kroz slijepi zid (rjeđe, uglavnom kod naknadne ugradnje ili češće, projekltovane žljebove). I mani se se slovenačkih projekata, toliko ih spomineš da već pomišljam da ..
Nisam ja linkao na slovence, već američku podružnicu švicarske firme, inače vodeće na tom polju..


Quote:
N1H1 kaže: Pogledaj post
da znaš da ventilacija (pogotovu sa rekuperacijom) ne ide u individualne objkete ili stanove.
Ja o građenju ne znam skoro ništa, ali reci da si trol?

Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Prikaz izrade AB ploče sa razvodnim cijevima ventilacije u istoj:
https://www.youtube.com/watch?v=_AYg3FkLDUE
Što bi tu statički trebao biti problem?
Hvala na linku!

Da li znaš kolika je minimalna debljina ploče u tom slučaju? Stari spominje 22, ali bolje da imam info i iz više izvora?


BTW, da se vratim na temu.. O isplativosti..

Mislim da se to ipak ne može izračunati..
Nitko nije na cijelom svijetu napravio 2 kuće, identične po svemu, samo jedna sa mehaničkom ventilacijom sa rekuperatorom, druga se lufta na otvaranje prozora, pa usporedili potrošnju energeneta.. Niti je itko napravio matematički model za to. Prema tome,pada mi sve u vodu. A bio sam uvjeren da će proizvođači rekuperatora to imati, pa reklamirati na sve strane, "Ej ljudi, naš sistem je skup u staru, ali godišnje uštedite XYnovaca na grijanje I JOŠ ŽIVITE UGODNIJE I ZDRAVIJE". Mislim, da sam ja u marketingu takve firme, ja bih to forsirao

U mom slučaju, mislim da će ići ovako..
Arhitekt/biro će napraviti projekt, sa troškovnikom.
Pa ćemo od toga odbiti cijenu rada za ono što možemo sami napraviti, npr uzidati, eventualno čak i napraviti AB temljnu ploču te međukatnu ploču, ako nađemo materijal za unajmiti.
Pregaziti internet širom i dužinom za naći najjeftinije materijale koji su u projektu previđeni (ako su cigle jeftinije sa prijevozom iz ZG, nek dovoze iz ZG, a neću kupiti kod lokalnog dealera).

I na kraju, ako što od kredita ostane, kad sam sve pooduzimao, onda mogu ventilaciju :/
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 20:40   #52
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Nisam ja linkao na slovence, već američku podružnicu švicarske firme, inače vodeće na tom polju..




Ja o građenju ne znam skoro ništa, ali reci da si trol?



Hvala na linku!

Da li znaš kolika je minimalna debljina ploče u tom slučaju? Stari spominje 22, ali bolje da imam info i iz više izvora?


BTW, da se vratim na temu.. O isplativosti..

Mislim da se to ipak ne može izračunati..
Nitko nije na cijelom svijetu napravio 2 kuće, identične po svemu, samo jedna sa mehaničkom ventilacijom sa rekuperatorom, druga se lufta na otvaranje prozora, pa usporedili potrošnju energeneta.. Niti je itko napravio matematički model za to. Prema tome,pada mi sve u vodu. A bio sam uvjeren da će proizvođači rekuperatora to imati, pa reklamirati na sve strane, "Ej ljudi, naš sistem je skup u staru, ali godišnje uštedite XYnovaca na grijanje I JOŠ ŽIVITE UGODNIJE I ZDRAVIJE". Mislim, da sam ja u marketingu takve firme, ja bih to forsirao

U mom slučaju, mislim da će ići ovako..
Arhitekt/biro će napraviti projekt, sa troškovnikom.
Pa ćemo od toga odbiti cijenu rada za ono što možemo sami napraviti, npr uzidati, eventualno čak i napraviti AB temljnu ploču te međukatnu ploču, ako nađemo materijal za unajmiti.
Pregaziti internet širom i dužinom za naći najjeftinije materijale koji su u projektu previđeni (ako su cigle jeftinije sa prijevozom iz ZG, nek dovoze iz ZG, a neću kupiti kod lokalnog dealera).

I na kraju, ako što od kredita ostane, kad sam sve pooduzimao, onda mogu ventilaciju :/
Super, to ti i govorim svo vrijeme :klap:
N1H1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 22:33   #53
@davorradman
Nisam radio verziju polaganja u AB ploču, tako da se nisam interesirao. Imam linkanu knjigu o stambenoj ventilaciji (prethodno izdanje) i s obzirom što je profesor iznio u knjizi (prednosti i mane) - odlučili smo se za postavljanje razvoda u spušteni strop. Pitao sam profesora za neke opcije i bez ustručavanja mi se javio na mail i pojasnio. No najbolje bi bilo pitati proizvođača za upute/naputke statičaru za projekt...
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 07:04   #54
Quote:
N1H1 kaže: Pogledaj post
Super, to ti i govorim svo vrijeme :klap:
Ne govoriš ti ništa. Prosuo si se da se to uopće ne stavlja u kuće..

Quote:
viz kaže: Pogledaj post
@davorradman
Nisam radio verziju polaganja u AB ploču, tako da se nisam interesirao. Imam linkanu knjigu o stambenoj ventilaciji (prethodno izdanje) i s obzirom što je profesor iznio u knjizi (prednosti i mane) - odlučili smo se za postavljanje razvoda u spušteni strop. Pitao sam profesora za neke opcije i bez ustručavanja mi se javio na mail i pojasnio. No najbolje bi bilo pitati proizvođača za upute/naputke statičaru za projekt...
Hvala! U biti, nije mi ni statičar proble, već sam pričao sa arhitektom, kaže da oni mogu to napraviti u proračunu bez problema. Samo trebam izvođača. Valjda ću i to naći
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 12:02   #55
Da li je netko cuo za EuroAir firmu?

Mislim, cijena je sumnjiva, ali primamljivo zvuci..

EuroAir set za male pare
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 22:33   #56
Evo ja sam danas otiso do firme enetsi u ljubljanu. Sve sam detaljno prosao s njima i dogovorio projekt. Drago mi je da sam otisao sve to vidjeti u zivo, odnosno vidjeti takav nekakav top sustav. Stojim pred paul novus rekuperatorom i zamolim covjeka da ga upali, na sto doticni odgovori pa upaljen je. Dakle stvar je besumna, na maksimalnoj brzini se ajde malo cuje ali to je zaista i dalje tiho.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 06:51   #57
Ja sam u procesu istraživanja, da nađem planove kako se postavlja razvod za Zehnder. Cijevi su relativno jeftine, tream skupiti partlist cijeli za projekt kuće, pa ću viditi da li stari i ja to mozemo sami staviti. A onda naknadno ubaciti sam uređaj.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 07:56   #58
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Ja sam u procesu istraživanja, da nađem planove kako se postavlja razvod za Zehnder. Cijevi su relativno jeftine, tream skupiti partlist cijeli za projekt kuće, pa ću viditi da li stari i ja to mozemo sami staviti. A onda naknadno ubaciti sam uređaj.
Razvod je uvijek isti, neovisno o rekuperatoru. Kakav partlist trebas, ako imas tlocrt kuce onda ces besplatno u ponudi dobiti cijeli part list (ako zatrazis ponudu od neke firme). Ako nemas niti tlocrt niti kucu onda ne mozes niti napraviti partlist. Sam to staviti (razvod cijevi) moze svatko.

Meni se cini da se ponavljamo, ti (bez uvrede) imas stalno isto pitanje, a ja sam ti link vec dao. Pa ima li sto bolje kad ti firma da komplet sve objasnjeno svaku etapu svaki detalj, sve na dlanu?

http://www.e-netsi.si/si/prezracevan...a-sistema.html

Dakle, gdje se smjesta rekuperator, di se stavljaju dovodi, di odvodi, kako i di sa cijevima, svako ali bas svako pitanje je tamo odgovoreno. Znaci nema potrebe beskonacno istrazivati, treba sjesti skoncentrirati se i procitati dvadeset stranica teksta i pogledati slike.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 19:58   #59
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Razvod je uvijek isti, neovisno o rekuperatoru. Kakav partlist trebas, ako imas tlocrt kuce onda ces besplatno u ponudi dobiti cijeli part list (ako zatrazis ponudu od neke firme). Ako nemas niti tlocrt niti kucu onda ne mozes niti napraviti partlist. Sam to staviti (razvod cijevi) moze svatko.

Meni se cini da se ponavljamo, ti (bez uvrede) imas stalno isto pitanje, a ja sam ti link vec dao. Pa ima li sto bolje kad ti firma da komplet sve objasnjeno svaku etapu svaki detalj, sve na dlanu?

http://www.e-netsi.si/si/prezracevan...a-sistema.html

Dakle, gdje se smjesta rekuperator, di se stavljaju dovodi, di odvodi, kako i di sa cijevima, svako ali bas svako pitanje je tamo odgovoreno. Znaci nema potrebe beskonacno istrazivati, treba sjesti skoncentrirati se i procitati dvadeset stranica teksta i pogledati slike.
Pa.. Kad kazem istražujem, između ostaloga i tvoj link
I još jednom hvala, odlične su informacije tamo

Ali, ima i puno drugih pitanja sa strane:
- hoću li moći direkt u AB ploču staviti, pošto bih htio i podno u ploču (to mi treba statičar finalnu dati, ali moram vidjeti unaprijed da li se to može)
- ako ne u ploču, koliko košta spušteni strop (ili neke lažne grede (kutije) za cijevi
- partlist okvirno da unaprijed znam koliko otprilike (+/- 1k € bi moglo koštati)
- koliki protok zraka mi je dovoljan za predviđenu kuću (jer je za sad imam samo u glavi), neću kupovati rekuperator od 3500€, ako može proći i neki "slabiji" od 2500€.
- da li je bolje entalpijski, ili obični+ovlaživač zraka (ne želim odmah odbaciti i tu opcju, jer isto ima zagovornike)
- gdje je najbolje staviti uređaj, može li u negrijanu sobu iza garaže (kotlovnicu), ili je bolje u glavnom sklopu kuće
- koliko razne visine stropova utječu na volumen zgrade, za dimenzioniranje uređaja

Plus još tona manje ili više povezanih stvari, npr kako učiniti kuću što više zrakotijesnom i slično..
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 09:11   #60
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Pa.. Kad kazem istražujem, između ostaloga i tvoj link
I još jednom hvala, odlične su informacije tamo

Ali, ima i puno drugih pitanja sa strane:
- hoću li moći direkt u AB ploču staviti, pošto bih htio i podno u ploču (to mi treba statičar finalnu dati, ali moram vidjeti unaprijed da li se to može)

Moze.

- ako ne u ploču, koliko košta spušteni strop (ili neke lažne grede (kutije) za cijevi

Koliko kosta kvadrat knaufa sa profilima za ucvrscivanje.

- partlist okvirno da unaprijed znam koliko otprilike (+/- 1k € bi moglo koštati)

Dok nemas layout kuce nema partlista, jer ovisi o broju prostorija, kolicini ventila i metrazi cijevi, logicno sto ne?

- koliki protok zraka mi je dovoljan za predviđenu kuću (jer je za sad imam samo u glavi), neću kupovati rekuperator od 3500€, ako može proći i neki "slabiji" od 2500€.

Pise na linku i koliki protok zraka i kako se racuna, a racuna se ovisno o broju ljudi koji zive u objektu. (pise na linku)

- da li je bolje entalpijski, ili obični+ovlaživač zraka (ne želim odmah odbaciti i tu opcju, jer isto ima zagovornike)

Entalpijski.

- gdje je najbolje staviti uređaj, može li u negrijanu sobu iza garaže (kotlovnicu), ili je bolje u glavnom sklopu kuće

Ne moze u kotlovnici. (pise na linku)

- koliko razne visine stropova utječu na volumen zgrade, za dimenzioniranje uređaja

Ne utjecu. (pise na linku)

Plus još tona manje ili više povezanih stvari, npr kako učiniti kuću što više zrakotijesnom i slično..

(Pise na linku)
Sad da dokazem da sve pise na linku cu staviti google translate sa slovenskog na engleski.

Projektiranje sustava

Kolicina zraka

Lokacija rekuperatora

Potrebni prikljucci za rekuperator

Izvodi na fasadu

Smjestaj razvodnih kutija

Povezivanje rekuperatora s razvodnim kutijama

Razvod do ventila

Proboji za cijevi po objektu

Smjestaj ventila

Ugradnja ventila
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:09.