Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2009., 00:17   #61
Quote:
lilaamrit kaže: Pogledaj post
A sta ima lose s senzibiliranim osobama?
Što to točno znači "senzibilizirana osoba"? Po meni bi to mogla biti i osoba koja uviđa odnose i pravila u okolini te im se uspiješno prilagođava. Prema iskustvima navedenim ranije u topicu, reklo bi se da dio djece koja završe waldorfsku školu baš i ne odgovara takvom opisu.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:19   #62
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Zanimljivo, ti to primjenjujes kao pravilo, bez obzira na to o kakvom alternativnom principu se radilo? Jer, cak i da imas predrasude prema alternativnim principima poput Waldorfskih skola, Marija Montessori je bila psihijatrica po struci...
Škola ne služi samo obrazovanju, nego i socijalizaciji. I zato od nje očekujem da mi dijete pripremi ne samo učenjem znanja i metodike učenja, nego i malo razblaženom varijantom stvarnog života. Dakle džungle. Konvencionalna škola to radi prilično dobro.

Alternativne škole taj element, koliko sam mogao vidjeti, izbacuju i rade prije svega na razvoju kreativnih potencijala djeteta. To je lijepo ali opasno. Spomenuo sam već Društvo mrtvih pjesnika. Odlična metafora.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:20   #63
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Ne znaci da je dobro. Ne znaci ni da je lose. To samo znaci da su rasirene neke potrebe ljudi koje zadovoljavaju upravo takvi pokreti.
Jednako tako kao sto ocito postoji potreba za alternativnim sistemima klasicnom skolstvu. Nije pitanje je li to dobro ili lose. Pitanje je zasto? Sto ljudi traze u takvim skolama sto im klasicno skolstvo ne moze ponuditi?
Upravo tako. I za dosadasnje raspravljanje dovoljno je postaviti si to samo kao pitanje.
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:21   #64
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Ne znaci da je dobro. Ne znaci ni da je lose. To samo znaci da su rasirene neke potrebe ljudi koje zadovoljavaju upravo takvi pokreti.
Jednako tako kao sto ocito postoji potreba za alternativnim sistemima klasicnom skolstvu. Nije pitanje je li to dobro ili lose. Pitanje je zasto? Sto ljudi traze u takvim skolama sto im klasicno skolstvo ne moze ponuditi?
Nemam pojma što traže. Ljudi svašta tarže i u kokainu.

Za svoje osobne potrebe kažem, ohne mich, bitte.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:24   #65
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Škola ne služi samo obrazovanju, nego i socijalizaciji. I zato od nje očekujem da mi dijete pripremi ne samo učenjem znanja i metodike učenja, nego i malo razblaženom varijantom stvarnog života. Dakle džungle. Konvencionalna škola to radi prilično dobro.

Alternativne škole taj element, koliko sam mogao vidjeti, izbacuju i rade prije svega na razvoju kreativnih potencijala djeteta. To je lijepo ali opasno. Spomenuo sam već Društvo mrtvih pjesnika. Odlična metafora.
Em, i ta djeca se druze.

Metafora ti nije odlicna jer je tesko mozes primjeniti na Hrvatsku.
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:25   #66
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Škola ne služi samo obrazovanju, nego i socijalizaciji. I zato od nje očekujem da mi dijete pripremi ne samo učenjem znanja i metodike učenja, nego i malo razblaženom varijantom stvarnog života. Dakle džungle. Konvencionalna škola to radi prilično dobro.

Alternativne škole taj element, koliko sam mogao vidjeti, izbacuju i rade prije svega na razvoju kreativnih potencijala djeteta. To je lijepo ali opasno. Spomenuo sam već Društvo mrtvih pjesnika. Odlična metafora.
Mozda je problem cijelog drustva upravo u takvom razmisljanju. Ako smatramo da bi skole u kojima nam se djeca socijaliziraju trebale funkcionirati po principu dzungle, odakle nam onda pravo da se bunimo kad nam se drustvo pretvori u istu?

Uostalom, koliko ja znam u razvijenim zemljama se bas ne tendira prema tom "dzungla-principu".

Uostalom, evo izjave specij­a­l­nog izaslanika UNESCO-a za područje obrazovanja Jana De Groofa: “
Quote:
Hrvatska bi, prema mišljenju Europe, trebala biti mnogo otvorenija prema diferencijaciji u obrazovanju, jer je pluralizam pedagoških metoda jedan od glavnih karakteristika demokracije. Pravo izbora na vrstu obrazovanja danas je jedno od temeljnih prava čovjeka. U zapadnim zemljama alternativne škole su financirane od vlada; u Nizozemskoj i Belgiji su, primjerice, tretirane jednako kao i državne. Ako je osnovno školstvo besplatno i svi imaju pravo na njega, a ako imaju i pravo na izbor, neminovno je da alternativne škole potpomažu vlade. To u budućnosti čeka i Hrvatsku, samo je na njoj da to shvati i požuri s reformama. Uostalom, nerealno je očekivati od države da vodi računa o čitavom području obrazovanja, da bude stručnjak za sve. Pogotovo kad se rijetko pokaže stručnjak za išta. Osim toga, svi znamo da je konkurencija preduvjet kvalitete - to vrijedi za sve zemlje podjednako.”
http://www.nacional.hr/clanak/33019/...oli-montessori
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:29   #67
Pa, i naša Waldorfska je djelomično financirana od MZOŠ.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:29   #68
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Nemam pojma što traže. Ljudi svašta tarže i u kokainu.

Za svoje osobne potrebe kažem, ohne mich, bitte.
Jao, sad stvarno pretjerujes. Ne pravedno postavljas stvari. Sta te skola naucila!
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:32   #69
Montessorovci kazu da bolje pripremaju djecu za socijalne odnose nego klasicne skole :

http://www.montessori-ami.org/research/research.htm

A iskreno, ja bas i nisam primijetila da klasicne skole dobro pripremaju djecu za socijalne odnose, nisam ni primijetila da se time posebno bave.
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:33   #70
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Nemam pojma što traže. Ljudi svašta tarže i u kokainu.
Pa da, traze i u kokainu ako imaju razloga traziti

Quote:
Za svoje osobne potrebe kažem, ohne mich, bitte.
A dobro, ukusi su razliciti.
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:38   #71
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Mozda je problem cijelog drustva upravo u takvom razmisljanju. Ako smatramo da bi skole u kojima nam se djeca socijaliziraju trebale funkcionirati po principu dzungle, odakle nam onda pravo da se bunimo kad nam se drustvo pretvori u istu?

Uostalom, koliko ja znam u razvijenim zemljama se bas ne tendira prema tom "dzungla-principu".

Uostalom, evo izjave specij­a­l­nog izaslanika UNESCO-a za područje obrazovanja Jana De Groofa: “

http://www.nacional.hr/clanak/33019/...oli-montessori
Sve je to lijepo i krasno. Ali, drago mi je da ja sa svojom djecom nisam eksperimentirao. Nekako su mi za to bila predragocjena.

Progurao sam ih kroz žrvanj klasične škole (najzahtjevnije i najteže koje sam našao) i stajao kraj njih da dopunim što škola nije dala i ispravim gdje je škola griješila. I ispalo je, hvala Bogu dobro. Kako sam i očekivao.

Ja sam konzervativan, a u nekim stvarima i reakcionaran čovjek. Htio sam da mi djeca budu u stanju ravnopravno se nositi s bilo kime u realnom svijetu, a ne da se pretvore u nekakva alternativna čuda. Alternativu -- mislio sam si -- nek bira onaj tko ima alternativne poglede.

Naravno, ovo govorim iz sasvim osobne, privatne perspektive, a ne kao recept za nekog drugoga. Nisam kvalificiran da drugima dajem recepte.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:40   #72
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Montessorovci kazu da bolje pripremaju djecu za socijalne odnose nego klasicne skole :

http://www.montessori-ami.org/research/research.htm

A iskreno, ja bas i nisam primijetila da klasicne skole dobro pripremaju djecu za socijalne odnose, nisam ni primijetila da se time posebno bave.

O montessorovcima pak ne znam ništa pa ne komentiram.

Klasične škole dobro pripremaju djecu za socijalne odnose, jer kroz njih djeca mogu na brojnim praktičnim primjerima vidjeti kako socijalni odnosi funkcioniraju u stvarnom svijetu - nasilje, veze, korupcija i sl.

Također, nauče da postoje obaveze koje nisu nužno ugodne, ali se moraju izvršavati pod prijetnjom određenih sankcija. A ako to ne nauče, teško će se uklopiti u standardni radni odnos.

E sad... ako ti u startu zacrtaš da će tvoje dijete kad odraste biti učitelj joge, slikar ili trbušna plesačica, onda ti to nije ni važno. Ako pak očekuješ da će ti dijete kad odraste biti službenik u nekom d.o.o.-u... onda bi bilo potrebno da nauči te stvari.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:40   #73
Quote:
lilaamrit kaže: Pogledaj post
Jao, sad stvarno pretjerujes. Ne pravedno postavljas stvari. Sta te skola naucila!
Skoro svemu, budući da mi roditelji baš i nisu bili osobito nadareni za roditeljstvo, niti su mu posvećivali bogznakakvu pažnju.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:42   #74
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
bas i nisam primijetila da klasicne skole dobro pripremaju djecu za socijalne odnose, nisam ni primijetila da se time posebno bave.
Zato sam i naglasio ad je stvar u indirektnom djelovanju. Škola pruža okoliš koji je ublažena preslika okoliša izvan škole. Ja mislim da je to dobro. Mislim da je loše da se ta 'razblažena džungla', da tako kažem, djetetu oduzme i da na nju ne bude pripremljen.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 00:57   #75
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
O montessorovcima pak ne znam ništa pa ne komentiram.

Klasične škole dobro pripremaju djecu za socijalne odnose, jer kroz njih djeca mogu na brojnim praktičnim primjerima vidjeti kako socijalni odnosi funkcioniraju u stvarnom svijetu - nasilje, veze, korupcija i sl.

Također, nauče da postoje obaveze koje nisu nužno ugodne, ali se moraju izvršavati pod prijetnjom određenih sankcija. A ako to ne nauče, teško će se uklopiti u standardni radni odnos.

E sad... ako ti u startu zacrtaš da će tvoje dijete kad odraste biti učitelj joge, slikar ili trbušna plesačica, onda ti to nije ni važno. Ako pak očekuješ da će ti dijete kad odraste biti službenik u nekom d.o.o.-u... onda bi bilo potrebno da nauči te stvari.
I ovo je pretjerivanje.

Pa, dajte se malo odmaknite od Hrvatske. U Hrvatskoj je cisto normalno izderat se na radnika ili sluzbenicu na salteru, a da te nitko krivo ne pogleda.

Vani su ljudi vise upuceni u svoja prava (kao i mogucnost ostvarivanja istih) i zive dostojanstvenije.

Neminovno je da ce te zivot nauciti onoj njegovoj losoj strani. Tja, pa ne postoji toliko izolirana skola, izolirani covjek tko nije osjetio ne pravdu zivota na svojoj kozi.

Stajaliste covjeka da tezi sto humanijem drustvu ili smo to zaboravili. Sto nije niti cudno.

Svi se mi krecemo u "zatvorenim krugovima" i svojoj stvarnosti, koju prenosimo na dijete. Nepravda je nepravda, steta je steta bilo da se radilo o kradji novcanik ili milijunskim svotama preko interneta. Kad dijete uvrijezi dobro i lose, nepravdu raspoznaje.

A ako cemo o Hrvatskoj i skolama, onda samo u najbolju privatnu. Tu se i nema izbora (ako se ima mogucnosti za to).

Zadnje uređivanje lilaamrit : 02.12.2009. at 01:06.
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 01:01   #76
Quote:
lilaamrit kaže: Pogledaj post
A ako cemo o Hrvatskoj i skolama, onda samo u najbolju privatnu. Tu se i nema izbora.
Pod uvjetom da nije previše alternativna. (Ako mene pitaš.)
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 01:03   #77
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Pod uvjetom da nije previše alternativna. (Ako mene pitaš.)
Slazem se.
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 01:05   #78
Quote:
lilaamrit kaže: Pogledaj post
I ovo je pretjerivanje.

Pa, dajte se malo odmaknite od Hrvatske.
Oprosti, ali ja živim u Hrvatskoj. Situacija u Lihtenštajnu mi zaista nije toliko relevantna
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 01:08   #79
Quote:
lilaamrit kaže: Pogledaj post
A ako cemo o Hrvatskoj i skolama, onda samo u najbolju privatnu. Tu se i nema izbora.
Hmm... u neku ruku. Ako si je možeš priuštiti, onda odnosi u njoj vjerojatno i predstavljaju tvoju životnu realnost, kao i realnost tvojeg djeteta.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 01:08   #80
Quote:
lilaamrit kaže: Pogledaj post
A ako cemo o Hrvatskoj i skolama, onda samo u najbolju privatnu. Tu se i nema izbora.
Aha. Ako ti dijete nema nikakvog predznanja i ako ne želiš strepiti da će imati jedinice i da ćeš ti kao roditelj zbog toga imati gnjavaže.

Privatne škole ne daju dobro znanje. Upisuju ih oni koji imaju novaca, a nemaju znanja.

Ovo su iskustva mojih prijatelja, poznanika i kolega.
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:45.