Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Planinarenje

Planinarenje Po šumama i gorama

Pogledaj rezultate ankete: Cijepite li se protiv KME?
Cijepim se. 5 20.83%
Ne cijepim se. 10 41.67%
Razmišljam o tome. 9 37.50%
Glasovatelji: 24. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2011., 00:35   #1
Cijepljenje protiv KME (krpelji)?

Jeste li cijepljeni protiv KME (krpeljni meningoencefalitis) i što mislite o tome? Koliko često se susrećete s tim beštijama u vlastitoj koži? Imate li, ili netko koga znate, loša iskustva s njima? Isplati li se cijepiti?
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 17:53   #2
Pošto mi je prijatelj prošlo proljeće završio u bolnici zbog ugriza krpelja, najozbiljnije razmišljam da se cijepim.
__________________
Restart and reboot yourself
Prolaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 11:55   #3
ništa od cjepljenja kod mene unatoč planinarenju, poslu i kolegici s posla koja je došla u treći stupanj borelioze.
da postoji jedno cjepivo protiv svih bolesti koje prenose krpelji cjepila bi se, ovako ništa od toga. pregledavanje, pregledavanje i samo pregledavanje.
na pdf zdravlje ima tema o boreliozi.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 00:18   #4
Cjepivo protiv KME ne stiti od borelioze, ali za prevenciju od KME-a je dobro za one koji su cesto u sumama.
snowleopard is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 12:07   #5
Naročito ako bauljaš kroz grmlje i ideš po neoznačenim stazama (npr ja :-( )..
Prošle godine popušio Boreliozu, pa odlučih da budem barem 50% mirniji..
Naravno - cjepivo sam kupio u Mađarskoj po točno 51% nižoj cijeni nego je kod nas (isti proizvođač, isti tip cjepiva (FSME)..)
Postoji i jeftinija varijantam (Encepur), ali nisu imali pa sam kupio ovo..
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 12:54   #6
Bio sam cjepljen ali sam se zaboravio nadocjepiti nakon tri godine (mislio sam da su prošle dvije). Cjepit ću se opet na jesen. Svake godine pokupim par krpelja a sa 16 g. sam pobrao i krpeljni meningoencefalitis.
Od 01.05 su povečali cijenu cjepiva sa 225 na 270 kn.
ZakS
kako to ide sa kupovinom cjepiva, samo uđeš u bilo koju apoteku i kupiš, ili?
Prigorecc is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 13:36   #7
Quote:
Prigorecc kaže: Pogledaj post
Od 01.05 su povečali cijenu cjepiva sa 225 na 270 kn.
ZakS
kako to ide sa kupovinom cjepiva, samo uđeš u bilo koju apoteku i kupiš, ili?
Zašto ne odeš u Zavod za javno zdravstvo?
__________________
Sve životinje su jednake, ali neke životinje su jednakije od drugih.
GlupiNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 14:28   #8
Quote:
GlupiNick kaže: Pogledaj post
Zašto ne odeš u Zavod za javno zdravstvo?
Mislio sam na kupovinu cjepiva u Mađarskoj ali se nisam dobro izrazio.
U zavodu za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" sam se cijepio, i ove godine sam cjepio trogodišnju čerkicu. Ja se nisam mogao cjepiti jer sam par dana prije pobrao krpelja (ne na planinarenju nego u gradu) pa onda nema cjepljenja mjesec dana.
Uskoro mislim do Mađarije pa ako je ista stvar tamo jeftinija 50% zašto ne iskoristiti.
Prigorecc is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 02:14   #9
Ovisi gdje, kako u kom gradu, i kojoj apoteci u njemu, ali nemaju u svim apotekama to na zalihi. Ja sam preko maila dogovorio dolazak, i rezervirao količinu (naručio sam toga dosta, i u dva navrata)..
Prije uzmeš recept od Opće prakse. Neznam što će njima to, ali napisali mi da trebaju..
Trebaš naručit ono za koje ti i OP napiše recept.
Znači ako uzimaš Encepur (jeftinije) traži recept za Encepur, ako pak uzimaš i narucuješ FSME - recept za to..
I - napomenuti treba je li za klince ili za odrasle.
Cijepila pak me med. sestra od moje dr Opće prakse, i zavela to u program uredno i tak..
Platio sam Maestrom i ispalo me više nego dvostruko jeftinije, kaj je bezobrazno, bez obzira na rodoljublje.
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 12:28   #10
Nadam se da će netko vidjeti post iako je prošlo dosta vremena od zadnjeg...

Ovako stvari stoje. 19.8. trebam ići na teren u šumskom području u Štajerskoj i obavezno je cijepljenje protiv KME. U Štamparu su mi rekli da su potrebne tri doze da bi cjepivo djelovalo. Tehnički, prije odlaska na teren stugnem dobiti samo jednu ili dvije... Moje je pitanje - djeluje li to cjepivo nakon jedne ili dvije doze? Hvala.
Frigg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 17:27   #11
Dakle, slucajno naletim na ovu temu..
trcim cesto po sumama papuka, bavim se trekingom, trail trcanjem, hikingom..
Ove godine sam pokupio vec 10ak krpelja, obavezno se pregledam cim dodjem doma, za sad nije bilo posljedica a za cjepljenje, iskreno, nisam ni cuo..
Ali sad kad vas citam bas mi i nije svejedno...
Ako sam dobro shvatio, kod dr po recept, pa u madju po cjepivo, ??
Rollover is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 18:20   #12
Quote:
Rollover kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro shvatio, kod dr po recept, pa u madju po cjepivo, ??
Bedastoce, od KME su puno gore borelioza i erlihija, protiv njih NEMA cjepiva a B. najgore djeluje na ljudske zglobove, a u SAD je cak bilo umrlih od E (a ubija i zarazene pse). Postoje jako skupe terapije inzulinom.
Problem je sto nema dostupnih "karata rasirenosti" zarazenih krpelja.
Duge hlace i dugi rukavi su najbolja preventiva (rekao bih da se kod trcanja K bas i ne stigne "nastaniti"), je "malo toplije", ali ako je tanki pamuk moze se...
Najgore mi je kad vidim starce koji pustaju klince da se valjaju po Sljemenu (pogotovo u jesen, po hrpama lisca)


Pozdrav, Cobra

P.S. Poznam osobu koja je jednog 6.1. (da, na Sv.3kralja) sjedeci na zelenoj "rupi" u snijegu, "pobrala" krpelja!!!

Zadnje uređivanje toni_cobra : 01.07.2013. at 18:34.
toni_cobra is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 22:36   #13
Mi se prema preporuci infektologa nismo cijepili iako smo vrlo cesto u prirodi. Ona veli da se ionako treba paziti krpelja, pregledavati i sl. zbog borelioze protiv koje nema cjepiva... a da je po njenoj procjeni udio krpelja zarazenih KME-om malen na nasem podrucju... ali moram priznat da me i dalje malo kopka...
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2014., 01:52   #14
Možda nije najbolji izbor teme jer me ne zanima cjepivo. Uglavnom sam već pokupio 2-3 krpelja ovo proljeće no na sreću u području gdje nema neke opasnosti od bolesti ali ipak svejedno nije ugodno kad ti se prikvači.
Malo sam istraživao i našao sprejeve sa sastojkom Permethrin s kojim se tretira odjeća/oprema i sl. i to krpelje ubiva.
To mi se nekako čini najboljim rješenjem pa ako netko zna gdje se može nešto takvo nabaviti u Hrvatskoj?
symbian0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 10:06   #15
Quote:
arorua kaže: Pogledaj post
Mi se prema preporuci infektologa nismo cijepili iako smo vrlo cesto u prirodi. Ona veli da se ionako treba paziti krpelja, pregledavati i sl. zbog borelioze protiv koje nema cjepiva... a da je po njenoj procjeni udio krpelja zarazenih KME-om malen na nasem podrucju... ali moram priznat da me i dalje malo kopka...
nisam se cijepila iz istog razloga iako nam je u firmi (HŠ) bilo organizirano cijepljenje (na vlastiti trošak).
žena, psihoneuroimunolog, kaže da bježe od kombinacije češnjaka i eteričnog ulja i čini mi se još nećega. kada sam zadnji put bila kod nje imala je nekoliko teglica u svakoj po nekoliko krpelja i svaka tretirana na drugi način.
nisam probala. već sam navikla na te krpelje, pregledavam se i đukca, naravno.
ne mogu zamisliti za se pentram po brdima i smrdim na češnjak.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:30.