Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2005., 10:41   #1
Ideje za svadbeni poklon

Sta ste dobili od kumova za svadbu? Jel bilo iznenadjenje ili ste se dogovorili za poklon? Jel obicaj da mladenci nesto poklone kumovima?



Help !
sugarfree30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2005., 10:56   #2
Re: Sta kumovi kupuju mladencima?

Iako se mnogi srame reci, mladenci su u danasnje vrijeme najsretniji kad im se za vjencani poklon daju novci, pa poslije sami kupe ono sto zele. Pitaj ih pa ces vidjeti sto ce ti reci.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2005., 11:33   #3
kumovi su ti valjda najbolji prijatelji... bar je to uobičajeno... najbolje je pitati.... mi smo od jednog dobili poklon koji smo sami odabrali, nije bio skup... a moja kumu smo zamolili za cash, što je ona drage volje prihvatila, i onda smo joj pokazali za što je to bilo utrošeno...

i svi sretni

medissima is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2005., 13:12   #4
ovo je moj muz od svog kuma dobil
a ja ovo od svog

xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2005., 14:24   #5
Kad je vec potegnuto to pitanje mene zanima, koliko se obicno stavlja u kuvertu ?

Ne kumovi nego mi obicni gosti npr.jedan bracni par ?
__________________
a šta da vam kažem
afro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2005., 14:31   #6
Negdje sam pročitala: samci 700kn, parovi 1000kn. Ali možda je to već pojela inflacija
vinova lozinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2005., 15:00   #7
Quote:
afro kaže:
Kad je vec potegnuto to pitanje mene zanima, koliko se obicno stavlja u kuvertu ?

Ne kumovi nego mi obicni gosti npr.jedan bracni par ?
Cuj, jako je tesko odgovoriti tocno koliko. Nekakvo pravilo je da ne stavljas kovanice. Znaci, idu papirnate krupnije novcanice. Sto vise stavis to bolje, pa tako ako naprimjer puknes 200 Eura ili vise valjda ne bi smjela pogrijesiti.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2005., 15:05   #8
Mi smo nedavno bili u situaciji i dali su se nofci.

Ako par nema želju koju im možete ispuniti, a što ovisi o koječemu, onda su definitivno nofci najbolji izbor.

A što se kovanica tiče, znam za slučaj kad je bio dogovor da par dobije novac, a prijatelji od mladoženje su smislili to s kovanicama i dali su (zajedno) dosta veliku lovu, u prekrasnim crvenim vrećama, svaka je težila nekoliko kg, to je bio baš štos.
Ne znam što se događa kad par i nema smisla za šalu.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2005., 16:08   #9
Evo, mi smo u subotu naše dogovorene kumove svečano i službeno pozvali na naše svatove. Čitaj - uručili pozivnicu. Odlučili smo kumove prve pozivati, kasnije za par tjedana sve ostale. Ljudi su nas pitali to i jednima i drugima neugodno pitanje. Dogovorili smo da ne rpetjeruju i da nam daruju novac koji nam je trenutno najpotrebniji. Za sve ćemo sotalo lako, no novac nam je najpraktičniji i najpotrebniji.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2005., 16:53   #10
Lova je super, no kumovi bi se (kao najbolji frendovi) mogli "izdici" iznad love. Lovu neka daju ostali svatovi. Tu je zgodno znati koliko mladenci placaju "stolac", pa ak je to npr 50 Eura, onda bi par morao dati vise od 100 Eura da bi mladencima ista ostalo. Bliza rodbina daje vise (na mnogim se svadbama u stvari "vraca" familijama slicno kako su one svojedobno "kraditirale" pripadnike tvoje familije). Frendovi bi trebali dati koliko mogu, ja dajem onoliko koliko mislim da bih od doticnoga para volio dobiti da se ja zenim.

Mi smo od svojih kumova dobili tjedan dana Provanse - pun pogodak (to je ono kaj si prizeljkujes ali nikako da ti se samome popne na vrh ljestvice prioriteta), a bilo je i totalno iznenadjenje!
Rurik is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2005., 17:26   #11
Ne bih ulazila u svote koje se poklanjaju niti poklone...

Jedino što sam čula je da je neko nepisano pravilo da mladoženjin kum plati fotografije i aperitiv (ako je u pitanju neki kafic prije rucka/vecere)
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2005., 17:46   #12
nama je kum kupiJo računalo oliti kompjutor, jer smo se tako upoznali
Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2005., 17:58   #13
ja sam se sa kumom krvavo zajebo!!!
izabrao sam za kuma ne frenda nego tipa punog love i starijeg oko 15 kuka od mene - reko taj ce moc tutnut malo vishe, ne
i sad kad je doshlo vrijeme da se daju darovi i dolazi kum i donosi lijepu kristalnu vazu umotanu u celofan, ono lijepa je ali samo to jebote...nema ni kuverte s lovom...a u pm!!!
i ja dostojanstveno primim to sranje od poklona zahvalim i teatralno se majmunirajuci kao sluchajno ispustim vazu...
vaza se razbije a ja nishta okrenem se iducem gostu s poklonom
a kum se sagnuo na pod, razgrnuo staklovinje i onaj sjebani celofan i uzima neshto ... jebote u vazi bili kljuchevi od novog golfa... vaza bila samo shtos.
a u 3 pm naceri se kum, pobra kljucheve i ode
Beni_Gabor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2005., 00:59   #14
Od kuma smo dobili novac, od kume isto, jos sam ja dobila od nje ogrlicu i nausnice.
Mi smo takodjer kupili jedan mali poklon njima.
Arianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2005., 01:33   #15
kupila sam svojoj kumi mašinu za suđe i to mi je ok...

naravno pitaš je šta joj treba, a kako ti je obično najbolja prija zna i tvoje muogućnosti!
Malta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2005., 10:21   #16
Kod nas je obicaj da i kumovi i bliza rodbina osim love kupe i poklon.

Koliko dati i sta kupiti zavisi prvenstveno od materijalnih mogucnosti onog ko je pozvan u svatove i od odnosa uzvanika sa svatovima (naravno da ces se za nekog tebi dragog i bliskog potruditi vise,nego kad nekom ides u svatove samo formalno,reda radi).
__________________
It's not PMS I'm always bitch!!!
Ruzgar i Zeynep [♫ Esmeray - Soruyor musun ♫]
Ona se, slučajno, udala 18. maja 1980. Da se udala za mene, verovatno bih, kao pravi muž, ponekad i zaboravio taj datum. Ovako, zapamtio sam ga zauvek… (Đorđe Balašević)
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2005., 10:30   #17
Moram napisati da prije nikad nisam cula da je neko 'pao' na slatkoj.Mislim,ma kako siromasni gosti bili,bar se pokriju troskovi.

U zadnjih godinu dana nekoliko svjeze vjencanih parova je kukalo da su ljudi stavljali na slatku prazne koverte,po 1 km (pola eura) i slicno,te da nisu otplatili ni stolice i hranu za svatove sa dobijenim.
(Ako nije isla slatka,koja je ovdje obicaj,onda na "darivanju" ili nekim drugim nazivima za nekadasnju 'slatku' - ali koji se svode na isto,dati lovu mladencima.)
Buduci da ni sa jednim parom nisam bas bliska,nisam ulazila u detalje koliko malo su dobili,tacnije koliko puno su pali,jer ih uglavnom znam preko nekoga,slucajno smo se nasli u drustvu,pa bi ici u detalje o pitanjima novca bilo ruzno.

Ovdje citam minimum 250 eura...
Pa ja zaradim 200 eura mjesecno i tesko da bih kao minimum dala toliko.
Doduse,ovdje su i plate,ali i troskovi manji (stolica recimo,tu procitah 50 eura,ovdje je 5-10 eura).
__________________
It's not PMS I'm always bitch!!!
Ruzgar i Zeynep [♫ Esmeray - Soruyor musun ♫]
Ona se, slučajno, udala 18. maja 1980. Da se udala za mene, verovatno bih, kao pravi muž, ponekad i zaboravio taj datum. Ovako, zapamtio sam ga zauvek… (Đorđe Balašević)
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2005., 10:43   #18
Sve vas koji se ženite i hoćete da vam ja dajem SVOJ KRVAVO ZARAĐENI NOVAC ovim putem srdačno i odrješito nabim nakurac. :2up: :2up:
Gazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2005., 10:53   #19
Ma slazem i sad si mislim jesmo mi bili glupi kada smo se zenili

Pa stvarno kaj moram placati upad na vjencanje


200 kuna u kovertu je ok
__________________
a šta da vam kažem
afro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2005., 13:07   #20
Vidiš, ja ne tražim nikoga ništa i ne očekujem od nikoga ništa. smisao darivanja nije upad na svatove ili obeštećenje stolca koji si zauzeo, hrane koju si pojeo i glazbe koju si slušao (itd,itd...) Mladenci se darivaju kako bi mogli što lakše započeti novi zajednički život, to je poticaj ljudi koji su došli podržati njihovo vjenčanje. Gazda, osobu sa takvim stavom nikad ni ne bi zvao na svatove, a kamoli birao za kuma iako naglašavam ne tražim ničiji novac ili poklon. Rekao sam to i našim kumovima no kako inzistiraju i kako znamo da će željeti nešto darovati odlučili smo se svima smanjiti muku i prihvatiti novac. I to u razumnoj mjeri, što se mene tiče može biti i 200kn.

Novac za dar nije novac kojim odplaćuješ svatove i loše jer raditi svatove uz računicu da ćeš ih pokriti darovima.

Neki dan mi je pričala sestrična koja se udala prije mjesec dana da su jako loše prošli. Iznimno jeftini darovi iz dućana "sve po 10 kuna" i koverte sa po 50kn. Uglavnom starci otplaćuju kredit za svatove, a oni su dobili neku siću i hrpu bezvezne jeftinarije s kojom ne znaju što učiniti.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:58.