Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2013., 00:54   #61
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
nemam link sad, ali iz glave..
6 dana
3 tjedna
6 tjedana
3 mjeseca
6 mjeseci

ali skokovi mogu doći bilo kad..
moj mlađi je imao 6 skokova u prva 2 mj, poslje nijedan (bar nisam skužila)
tnx
no znam tu sturu podjelu,ali ja sam imala genijalnu i precizniju iz jedne knjige i to sve do druge ili trece godine..
i tamo su skokovi bili gusci i tocno je bilo opisano o cemu se radi(da li ce doci do motorickog,senzornog,govornog napretka) i kod nas je to bilo poprilicno tocno..
moguce da su ti tvoji "vanserijski"skokovi zapravo bili bas savim normalni,ali ih po ovoj podjeli nije bilo,jer je neprecizna..
ako nadem u knjiznici tu knjigu i tablicu sve cu fino skenirati i zakeljiti tu
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 13:40   #62
Aha, kako je ova tema započeka sa dojenjem ja računam samo na skokove što se dojenja tiče i to do prvih 6 mj
Ajd ako nađeš zakelji i ovdje
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 08:25   #63
Ima li netko linkove o skokovimaod strane doktora ili znanstvenika, sto struka misli o skoku? Buduci da hrv doktori nikad nisu culi za skok, da li su americki, britanski, francuski, itd doktori culi za taj skok?
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 08:41   #64
evo prvi link na guglu, nije bas tako tesko naci
http://www.askdrsears.com/topics/bre...ing-frequently

a istrazivanja prava o bilo cemu i tako nikad nisam na netu nasla, samo spominjanja istrazivanja.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 08:45   #65
Nisam znala engleski naziv za skok. Hvala.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 11:39   #66
Evo još
http://kellymom.com/bf/normal/growth-spurts/
http://kellymom.com/bf/normal/frequent-nursing/

engleski naziv za skok u razvoju je growth spurt
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 12:47   #67
ja isto nisam znala engl naziv al sam se snašla tako da sam guglala pojmove breastfeeding i 3weeks 6 weeks
naravno da sam dobila rezultate.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 18:16   #68
Potjerana s druge teme (o dojenju) dodjoh ovdje vidjeti o cemu se radi i mogu li dokuciti sto, kako i zasto...
Quote:
ane_007 kaže: Pogledaj post
mi smo imali taj skok sa 3 mj ali ovaj sa 6 nismo...a isto sam ga očekivala
Quote:
bubasta kaže: Pogledaj post
moja beba inace od rodjenja dosta kratko sisa, mislim da nam je najduzi podoj trajao 15 min i to ono u samom pocetku, a stvarno je velika beba ...i nemam pojma uopce jesmo li mi imali te skokove sad ce brzo 4mj
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
Termini skokova su okvirni.
Većina djece ih ima točno u te dane (+/- koji dan), a neki (kao moj mlađi) ih imaju potpuno van tih okvira.
Stariji je imao samo 1, onaj sa 6 dana. Mlađi ih je imao 6 u prva 2 mj...svakih 10-12 dana 1-2 dana nacicavanja i onda opet sve po starom a dojke buknu kad stane nacicavanje.
Neke niti ne primjete skokove. Kod nekog ih ima vise, kod nekog manje, kod nekog evo samo jedan jedini.

Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
nemam link sad, ali iz glave..
6 dana
3 tjedna
6 tjedana
3 mjeseca
6 mjeseci

ali skokovi mogu doći bilo kad..
moj mlađi je imao 6 skokova u prva 2 mj, poslje nijedan (bar nisam skužila)
Ako je moguce da nakon drugog mjeseca nije imao skok, ako je moguce da je prvo dijete imalo jedan jedini, ako je moguce da neke mame ne primjete da je dijete u skoku (iako dijete nije stalno na cici) jer nikada nije plakalo tj. trazilo obrok vise/obrok izmedju obroka...niti su primjetile ikakve promjene, kako je moguce da se tvrdi da bas sva djeca imaju te skokove?
Zasto je moguce da neko dijete ima svih 5 skokova (kako su navedeni po terminima) a neko ima jedan jedini, a kao nemoguce je da neko dijete nema ni taj jedan?

Quote:
Neroslava kaže: Pogledaj post
Tijekom skoka jede više/češće da si navuče više mlijeka. Nakon skoka se obroci prorijede (u odnosu na to visenje na siki tijekom skoka), tj. vrate se na neki prosjek od prije. Kako beba raste i jača, s vremenom se podoji obično skrate u trajanju jer beba bude u stanju pocicati više mlijeka u kraćem vremenu, tj. brže se zasititi. Neke skokove možda toliko i ne osjetiš, čak ni ne primjetiš možda, a neki te skokovi totalno iscrpe. Neki dođu točno na dan, a neki mogu uraniti ili malo zakasniti, sve je to normalno!
Mogu uraniti ili zakasniti? ali dodju, kad tad?
A sto je onda s ovim gore mamama koje kazu da njihovo dijete nije imalo sve te skokove?
Ili nije imalo ni jedan? (tj. mozda je imalo samo je bio nevidljiv)

Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Ima li netko linkove o skokovimaod strane doktora ili znanstvenika, sto struka misli o skoku? Buduci da hrv doktori nikad nisu culi za skok, da li su americki, britanski, francuski, itd doktori culi za taj skok?
Kako je moguce da nesto sto ima svako dijete (tako sam procitala, iako sam skepticna prema toj tvrdnji) i o cemu se toliko govori doktori nemaju pojma?
Pa zar ne bi trebali upravo od njih saznavati takve stvari? Cudno.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 21:31   #69
Oh Kajperinja, kako ti se samo da analizirati rečenicu po rečenicu.

I dalje mi nije jasno u čemu je tvoj problem sa skokovima.

A držiš se kao pijan plota toga da dijete mora plakati za vrijeme skoka. A nije samo skok u pogledu gladi. Nekada se to ogleda u napretku u motorici i sl.
__________________
Bogatstvo se ne može kupiti ali se može roditi. 💓💓💓
Ex Wannabe mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 21:49   #70
...ni ja ne razumijem što je tako čudno..kajperinja pojasni što je čudno?

sve je tu
__________________
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.
cheril is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 23:30   #71
Kajperninja je isecirala već 30 tak postova, al meni i dalje nije jasno što nju točno zanima...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 09:29   #72
Quote:
cheril kaže: Pogledaj post
...ni ja ne razumijem što je tako čudno..kajperinja pojasni što je čudno?
Pa cudno mi je ovo sto je napisala Lyanna:

"... hrv doktori nikad nisu culi za skok..."
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 09:52   #73
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Pa cudno mi je ovo sto je napisala Lyanna:

"... hrv doktori nikad nisu culi za skok..."
a sto je tu cudno?
pedijatri su za bolesnu djecu, oni su ucili primarno o bolestima i razvoju. netko je napisao da imaju na faxu jedan jedini semestar o prehrani djece, u to treba ugurati sve i svasta.
ako netko od njih nije zainteresiran o dojenju nema blage veze.
i vecina ih ne zna ni osnovne najosnovnije principe, ponudu i potreznju a o polozajima i problemima ne da ne znaju nego nisu nikad ni culi.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 09:57   #74
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
a sto je tu cudno?
pedijatri su za bolesnu djecu, oni su ucili primarno o bolestima i razvoju. netko je napisao da imaju na faxu jedan jedini semestar o prehrani djece, u to treba ugurati sve i svasta.
ako netko od njih nije zainteresiran o dojenju nema blage veze.
i vecina ih ne zna ni osnovne najosnovnije principe, ponudu i potreznju a o polozajima i problemima ne da ne znaju nego nisu nikad ni culi.
Upravo to sto si napisala.
Barem meni.
Ako drugima nije cudno da pedijatri o tome nista ne znaju, ok...nis ne kazem, ali ja bih od pedijatra ocekivala da nesto o tome zna i da friskoj mami udijeli koji savjet.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 10:02   #75
pa zapravo mislim da u malo zemalja na svijetu to koncipirano kao kod nas, da j epedijatar jedina strucna osoba koju imas na raspolaganju.
pedijatri su ljecnici, lijece bolesti i prate da li se dijete opcenito razvija kako spada.
ovo ne spada pod bolesti, ovo je nesto sto bi se trebao obavljati u nekakvom svajetovalistu, negdje posebno.
i ne smao o dojenju, mnostvo stvari ima vezano za djecu koje pedijatri ne znaju a ni nije im primarni posao da znaju.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 10:11   #76
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa zapravo mislim da u malo zemalja na svijetu to koncipirano kao kod nas, da j epedijatar jedina strucna osoba koju imas na raspolaganju.
pedijatri su ljecnici, lijece bolesti i prate da li se dijete opcenito razvija kako spada.
ovo ne spada pod bolesti, ovo je nesto sto bi se trebao obavljati u nekakvom svajetovalistu, negdje posebno.
Mozda. Savjetovaliste bi svakako bila dobra stvar.
Ali (to je samo moje misljenje) mnoge mame jedva da do pedijatra odu...(ili su nezainteresirane, ili im je daleko/skupo ili im ne pada na pamet da nekavu pomoc traze jer misle da ne trebaju savjete...jer one i ne vide problem ili imaju vec neke odgovore i savjete koje prihvacaju, pa im drugi ne trebaju...
Pa mislim da bi opcija dobivanja nekih osnovnih informacija o bebi u tom prvom periodu, pa time i o dojenju i problemima vezanim uz dojenje bilo dobro dobiti tamo gdje vise-manja svaka mama dodje na prve preglede.
Ako ne direktan savjet, onda neku brosuru s osnovnim uputama, linkovima i sl. koji bi mozda bar nekome pomogli.
Nije isto citati na forumu...cuti od nepoznate osobe i dobiti (to isto) direktno od strucne osobe od dr. ....mnoge u to puno vise vjeruju pa mislim da bi bilo dobro da takve stvari dolaze i iz strucnih krugova, a ne samo od raznoraznih udruga, po forumima, neznancima iz parka i sl.
Quote:
i ne smao o dojenju, mnostvo stvari ima vezano za djecu koje pedijatri ne znaju a ni nije im primarni posao da znaju.
Jasno da ima, ne mogu znati sve o svemu. Samo, dojenje koje je tako vazno za bebu, za njeno zdravlje i razvoj mi se cini kao dosta bitna stavka, pa eto..tu sam nekako vise ocekivala i zato napisala da mi je cudno.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 12:46   #77
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Mozda. Savjetovaliste bi svakako bila dobra stvar.
Ali (to je samo moje misljenje) mnoge mame jedva da do pedijatra odu...(ili su nezainteresirane, ili im je daleko/skupo ili im ne pada na pamet da nekavu pomoc traze jer misle da ne trebaju savjete...jer one i ne vide problem ili imaju vec neke odgovore i savjete koje prihvacaju, pa im drugi ne trebaju...
Pa mislim da bi opcija dobivanja nekih osnovnih informacija o bebi u tom prvom periodu, pa time i o dojenju i problemima vezanim uz dojenje bilo dobro dobiti tamo gdje vise-manja svaka mama dodje na prve preglede.
Ako ne direktan savjet, onda neku brosuru s osnovnim uputama, linkovima i sl. koji bi mozda bar nekome pomogli.
Nije isto citati na forumu...cuti od nepoznate osobe i dobiti (to isto) direktno od strucne osobe od dr. ....mnoge u to puno vise vjeruju pa mislim da bi bilo dobro da takve stvari dolaze i iz strucnih krugova, a ne samo od raznoraznih udruga, po forumima, neznancima iz parka i sl.

Jasno da ima, ne mogu znati sve o svemu. Samo, dojenje koje je tako vazno za bebu, za njeno zdravlje i razvoj mi se cini kao dosta bitna stavka, pa eto..tu sam nekako vise ocekivala i zato napisala da mi je cudno.
Evo mene opet dosadne, ali...brosuru netko treba koncipirati, napisati, graficki urediti, lektorirati, prelomiti, tiskati i distribuirati. A to sve kosta. Ozbiljan novac. Naklada mora biti poprilicna.
Ja bih rekla da ovom trenutku oni koji bi se takvog posla mozda i uhvatili nemaju za njega love.
Sponzore za to ne mozes bas lako pronaci, jer oni koji bi sponzorirali nesto za mame i bebe, cesto zaradjuju upravo na "nedojilackoj opremi".
Skokovi u razvoju, odnosno nekuzenje istih su zlatna koka industrije usmjerene na mame i bebe. Sa svakim skokom svake bebe njihovo trziste raste.

Sustav - zdravstveni, socijalni takvim se stvarima bavi, odnosno financirao bi ih mozda, ali trenutacno grcaju od gorucih potreba za koje - nemaju love.

Dojenje ne smatraju gorucom potrebom, jer se nije dogodio nikakav egzodus beba uzrokovan AD-om, pa da politika u podrsci dojenju vidi mogucnost prikupljanja bodova.
Osim toga, prenatalna i antenatalna skrb u Hrvatskoj uvelike ovisi o donacijama proizvodjaca "nedojilacke opreme" (dakle ne samo AD-a, vec cjelokupnog pribora i asesoara koji s tim ide, a dojilje ga naprosto ne trebaju).

Meni stoga nije nimalo cudno sto su skokovi u razvoju enigma za mainstream.
Onda kad Rode, untoc svemu, svim silama upiru da dopru do zena, daju informacije, naziva ih se militantnima i nastaju teme poput one o dvostrukoj poruci propagande dojenja

I da, nije zgorega spomenuti niti to, da ima pedijatara kojima iz vrlo prizemnih razloga uopce nije u interesu educirati o dojenju. Ni sebe ni mame. Jer vole ici na sponzorirane seminare, na primjer...a sustav ih na educiranje o dojenju ne prisiljava, nije im u opisu posla.

Na koncu, to sto se skokovi u razvoju u dijelu pucanstva promatraju prakticki kao cudoviste iz Loch Nessa je jedan veliki uspjeh spomenutih igraca. 9 od 10 ljudi skepticno je prema skokovima, jer "nisu znanstveno dokazani", "nedovoljno su istrazeni a da bi bili pravilo", bla bla...na takve zakljucke recimo navode i tvoja pitanja i potpitanja iz prethodnih postova.

Nadam se da sam uspjela barem malo pojasniti makar jednu perspektivu
Svi mi znamo sto bi i kako bi trebalo, educirati strucnjake da bi oni mogli nas, organizirati savjetovalista, udaljiti mame i svekrve od dojilja ...

Ali to sve kosta. A mi smo u drzavi koja je bankrotirala. I nitko u tome ne vidi mogucnost povrata investicije niti bilo kakvu drugu korist.
__________________
Rudeness is the weak person's imitation of strength.

Zadnje uređivanje Azriela : 16.10.2013. at 12:55.
Azriela is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 13:04   #78
Quote:
Azriela kaže: Pogledaj post
Evo mene opet dosadne, ali...brosuru netko treba koncipirati, napisati, graficki urediti, lektorirati, prelomiti, tiskati i distribuirati. A to sve kosta. Ozbiljan novac. Naklada mora biti poprilicna.
Da...znam, to si sve vec napisala i slozila sam se..i ja, a i drugi. Lova je uvijek problem. Pogotovo kad se radi o necemu za sto oni koji imaju lovu - nemaju i interes tj. zaradu.
Quote:
Na koncu, to sto se skokovi u razvoju u dijelu pucanstva promatraju prakticki kao cudoviste iz Loch Nessa je jedan veliki uspjeh spomenutih igraca. 9 od 10 ljudi skepticno je prema njima skokovima, jer "nisu znanstveno dokazani", "nedovoljno su istrazeni a da bi bili pravilo", bla bla...na takve zakljucke recimo navode i tvoja pitanja i potpitanja iz prethodnih postova.
Da, razumijem...u pravu si.
Zato mislim da treba tu brojku nekako smanjiti, argumetirano i kvalitetno educirati pa da ne bude toliko skepticnih. Samo kako ...
Btw, ja (bez obzira sto nisu znanstveno dokazani i nisu dovoljno istrazeni da bi bili pravilo) nisam skepeticna prema tome da skokovi postoje i sasvim mi je jasan problem bebe koja trazi vise, a mlijeka nema taj cas dovoljno pa se desava kriza od par dana kada ono samo povecanom potrebama stvara i povecanu proizvodnju - a mame onda dok to traje (beba place, gladna je i sl.) odustanu od dojenja i krenu s ad.
I savrseno mi je bistro to da mame za to trebaju znati kako bi prezivjele te skokove i kako bi se nakom problema koje skok donosi uspostavilo ugodno dojenje bez da beba place, a mama sizi.
Quote:
Nadam se da sam uspjela barem malo pojasniti makar jednu perspektivu
Jesi.
Jasno je da se sve vrti oko love i interesa.
No, ja sam malo naivna ...pa, iako mi je to jasno, ipak ocekujem i nadam se da kada je zdravlje u pitanju, djeca...i tako to...da je onima kojima je zdravlje struka...i dodatno angaziraju i educiraju oko takvih stvari koje su bitne za bebino zdravlje...ciji je jedan segment imo i dojenje.
Pa se onda cudim...iako ne bih trebala, jer je to jednostanvo tako.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 13:19   #79
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Jesi.
Jasno je da se sve vrti oko love i interesa.
No, ja sam malo naivna ...pa, iako mi je to jasno, ipak ocekujem i nadam se da kada je zdravlje u pitanju, djeca...i tako to...da je onima kojima je zdravlje struka...i dodatno angaziraju i educiraju oko takvih stvari koje su bitne za bebino zdravlje...ciji je jedan segment imo i dojenje.
Pa se onda cudim...iako ne bih trebala, jer je to jednostanvo tako.

Svijet bi bio jako tuzno mjesto da svi prestanemo ocekivati common sense i odgovornost od onih koji su placeni da promicu zdravlje. Bilo bi sjajno da imamo neki mehanizam prisile na preuzimanje odgovornosti...

Mene je to kako stvari zapravo funkcioniraju rastuzilo, razocaralo, razbjesnilo i svasta nesto kad sam rodila prvo dijete, osobito kada mi je na odlasku iz rodilista -prijatelja djece prisapnuto - "dajte nan, mama, sve je ok..."

Otad naprosto vodim politiku -uzdaj se u se...i kopam sama. Ne prihvacam savjete "strucnjaka" koji mi se ne cine suvisli (meni je pedica savjetovala da dam maloj Nestle puding), naravno, ako pritom vidim da zdravlje nije ozbiljno ugrozeno, tada trazis drugo, trece, sedmo misljenje i spreman si na svasta.
I koliko god sumnjicava prema informacijama s raznih foruma i od drugih zena, prihvatila sam da je to u drustvu koje pokrece novac katkad jedini nacin da dodjem do informacija koje su uistinu potrebne. Bitno je razlikovati nonsense od tocnih navoda (nije da sam prvakinja u tome, ali sve bolje mi ide)
I super sto imamo makar to
Nase mame nisu imale, dakle ipak ide na bolje
__________________
Rudeness is the weak person's imitation of strength.
Azriela is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 13:30   #80
Quote:
Azriela kaže: Pogledaj post

Svijet bi bio jako tuzno mjesto da svi prestanemo ocekivati common sense i odgovornost od onih koji su placeni da promicu zdravlje. Bilo bi sjajno da imamo neki mehanizam prisile na preuzimanje odgovornosti...

Mene je to kako stvari zapravo funkcioniraju rastuzilo, razocaralo, razbjesnilo i svasta nesto kad sam rodila prvo dijete, osobito kada mi je na odlasku iz rodilista -prijatelja djece prisapnuto - "dajte nan, mama, sve je ok..."
Ispricavam se na offu, ali tu bih dodala jednu kratku sliku koja opisuje odnos (nekih) pojedinaca prema friskim mamama.
Nakon poroda i anestezije, drugi da me sestra tjera da se dignem, jer kao moram stati na noge, hodati...
I ja se pridignem, sidjem s kreveta, a iz mene na pod ispadne "tona" poluzgusane krvi. Ja u soku....
A ona bijesno, povisenim tonom: "Pa sto ste sad to napravili!"
Kako od takvih likova ocekivati nekakvu podrsku i pomoc pri dojenju?
Sva sreca, kao sto kazes, ipak ide na bolje i stvari se po malo mijenjaju.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:45.