Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2016., 15:26   #1
Patološki altruizam

Počet ću sa mišljenjem da samo najveći ignoranti danas mogu zanijekati sveprisutnost političke korektnosti i selektivnog tumačenja činjenica u današnjem svijetu, i tu ne mislim samo na medije nego i na društvo na osnovnom nivou, u susjedstvu, u obitelji, "na ulici".

Altruizam je u zapadnjačkim kulturama sigurno među najvećim dostignućima civilizacijske norme. Ali kao što to uvijek biva, ideologije koje preziru zapadnjačke kulture iskoristile su slabost altruizma za svoje ciljeve zbog kojih je danas nemoguće voditi raspravu o aktualnim političkim događajima bez eskalacije u krajnosti i/ili cenzure i stigmatizacije govornika.

Patološki altruizam je praktički nametnut kao jedini način razmišljanja svakog onog tko se ne želi poistovjetiti sa "politički nekorektnim".

Ako se spustimo na individualni nivo i pitamo slučajnog prolaznika o bilo kojoj aktualnoj temi, bilo politika na lokalnoj razini, ratovi, imigracija itd. najvjerojatnije će odgovor bit takav da ga se može sumarizirati kao "svijetu samo treba mir, ja sam za mir, i ljubav".

Koliko je tu iskrenog altruizma - a koliko je to odmicanje od odgovornosti i realnosti?

Ako netko kaže da želi mir u svijetu, da li on radi na tome, ili samo priča o tome iz udobnosti i sigurnosti svojeg doma i poznate okoline? Da li je moralno da ljudi koji ne ponavljaju te fraze se kategoriziraju u zagovarače rata i mržnje, po modelu "tko nije sa nama je protiv nas".

Da li je onda današnji patološki altruizam zapravo samo refleks i obrambeni mehanizam protiv ružnih činjenica života i načina na koji svijet funkcionira, bez ikakvog istinskog "kozmopolitskog i univerzalnog" altruizma?
Salauk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2016., 17:43   #2
Ima netko mišljenje o ovome?
Salauk is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2018., 23:45   #3
Mislim da je ovakva kategorizacija samo pranje ruku od vlastitog licemjerja.
Earnest is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2018., 02:11   #4
Quote:
Salauk kaže: Pogledaj post
Počet ću sa mišljenjem da samo najveći ignoranti danas mogu zanijekati sveprisutnost...
Fala, ovo mi je trebalo.

Laku noć.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2018., 03:23   #5
Ne znam da li je začetnik ove teme mislio na patološki altruizam u vidu kako ga je predstavila Barbara Oakley (sa suradnicima), čini mi se da nije, već da je tema pokrenuta više kao bunt protiv političke korektnosti (opravdan nili ne - to nije tema ovdje).

PDF verzija knjige je ovdje, pa ako nekog zanima može pročitati

Da. mislim da pored zdravog i poštenog altruizma postoje i drugi vidovi altruizma koji mogu imati oprečne ciljeve i rezultate. Barbara Oakley je definirala patološki altruizam kao onaj koji propagira pomoć drugima ali rezultira neočekivanom štetom. Dio gdje se ne slažem s Barbaom Oakley je u riječi "neočekivanom". Jer ima tu i vrlo ciničnog patološkog altruizma gdje rezultat je sve samo ne neočekivan.

Altruizam je, naravno, dobar, i sam sudjelujem u akcijama pomoći ljudima i okolini. Nekad su to beskućnici, nekad čistimo plaže, skupljamo pomoć za bolesne i siromašne. Kompanije i korporacije, skoro sve za koje znam, imaju te neke akcije gdje se radi ovo ili ono za pomoć ovome ili onome. I to je OK, mada je kristalno jasno da primarni motiv ovog ne osobnog nego kapitalnog, (nazvao bih ga "korporacijskim altruizmom") nije pomoć ljudima no korporacijski marketing, pokazivanje okolini kako su kompanije dobri građani koji brinu, a čak postoje i određene poreske olakšice. No - sve 5, dok god na kraju ta nekakva pomoć ipak nađe one kojima treba.

Radije no samo patološki, ima tu još oblika iskrivljenog altruizma, ja bi ih nazvao: cinični altruizam, lažni altruizam, profitabilni altruizam... možda ih ima još. I ovo što sam već spomenuo - marketing altruizam (ali taj nije baš loš ili zlonamjeran u korijenu).

Na osobnoj razini altruizam, uz empatiju, iskren i bez fige u džepu, je nažalost nešto čega mislim da sve manje ima. Učahureni smo u svijet svojih mobitela-tableta-laptopa (i ja također, priznajem krivicu), tako da sve manje vidimo oko nas one kojima je prava pomoć potrebma. Uz to, altruizam biva i zloiskorišten od pojedinaca i grupa.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 09:56   #6
Quote:
Salauk kaže: Pogledaj post

Ako netko kaže da želi mir u svijetu, da li on radi na tome, ili samo priča o tome iz udobnosti i sigurnosti svojeg doma i poznate okoline?
Da li netko priča o tome ili radi na tome je stvar karaktera. Uostalom, o kome pričaš? Ne može se tako generalizirati. U svemu ima patologije ako je licemjerno i bez iskrenosti.
Tortoises is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2018., 19:27   #7
Altruizam se mislim bazira na empatiji. Empatija je dualna po svojoj prirodi: sa jedne strane izazava zastitnicki stav prema objektu empatije, a sa druge strane iskljucuje sve ostale. Lavica kada brani svoje mlado ne preza ni pred cime - sve ostale funkcije mozga su podredjene tom cilju (supresane). To je evolucijska osnova empatije, primarno prema zastiti najuzih genetskih srodnika (potomstva). To naravno moze rezultirati totalnom nekriticnoscu i odstustvom bilo kakve logike (kako su neke funkcije neokorteksa blokirane, ako se dobro sjecam djelovanjem amigdale), a i ekstremnom agresijom i bezosjecajnoscu prema svemu sto nije predmet zastite. Znamo da recimo kod zena hormon oksitocin regulira razinu empatije (luci se u velikim kolicinama prilikom radjanja i dojenja) sto dovodi do jake veze sa djetetom i hiper zastitnickog ponasanja. Nuspojava toga je da dovodi do povecanja preferencija prema clanovima iste grupe (in-group preferences), primarno obitelji, ali i siroj zajednici i rasi. Vasopresin je hormon kod muskarca sa izgleda slicnim djelovanjem.
Uglavnom, ono sto zadnje otkrivamo iz psiholoije i neurofiziologije je malo obrnuto od onog sto smo vjerovali. Naime neokorteks izgleda ima znatno "manju" funkciju nego se mislilo i primarni uzrocnici naseg ponasanja su podsvjesni. Neokortkeks je samo servis podsvjesnog (Helo Freud, my old friend...).
Imaju neke dvije vrste neke voluharice, zaboravio sam kako se zovu... Jedne su monogamne (hiper socijalne), druge stalno mijenjaju partnere. Locirali su genetske razlike izmedju dvije vrste vezane za receptore za oksitocin i vasopresin. Naizgled mala mutacija gena dovela je do ogromne razlike u drustvenu ustroju. Takodjer supresanjem jednog jedinog gena kod miseva se moze dobiti da zenke uopce ne brinu za mlade... Potpuno izostane zastitnicko ponasenje. Fakat je to malo scary...
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2018., 23:45   #8
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Uglavnom, ono sto zadnje otkrivamo iz psiholoije i neurofiziologije je malo obrnuto od onog sto smo vjerovali. Naime neokorteks izgleda ima znatno "manju" funkciju nego se mislilo i primarni uzrocnici naseg ponasanja su podsvjesni. Neokortkeks je samo servis podsvjesnog (Helo Freud, my old friend...).
Pa naravno, inteligencija je samo jedan od alata koji se razvio za naš opstanak. Emocije i nagoni su motivatori, inteligencija je egzekutor. Stroj sa svrhom prenosa sebičnog gena. Samo nas ponekad zajebe taj štetni nusproizvod civiliziranog društva zvan etika.
Pod "nas" mislim ustvari na neke. Neki drugi su tu nenadjebivi, i onda ih zovemo psihopate.
Earnest is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2018., 16:13   #9
Quote:
Earnest kaže: Pogledaj post
Pa naravno, inteligencija je samo jedan od alata koji se razvio za naš opstanak. Emocije i nagoni su motivatori, inteligencija je egzekutor. Stroj sa svrhom prenosa sebičnog gena. Samo nas ponekad zajebe taj štetni nusproizvod civiliziranog društva zvan etika.
Pod "nas" mislim ustvari na neke. Neki drugi su tu nenadjebivi, i onda ih zovemo psihopate.
Sarkastičan si ili...?
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2018., 16:34   #10
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Sarkastičan si ili...?
Podebljaj i ostatak teksta, pa ćeš sama sebi odgovoriti.
Earnest is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:14.