Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2018., 09:26   #1321
Quote:
dori94 kaže: Pogledaj post
Kužim to, ali zar ja sa svojom plaćom pa čak i ako dvije trećine maknemo i uzmemo u obzir jednu trećinu od plaće koja je 1800+ kn NE mogu dobiti 45.000€ na 30 godina??

Ili posebno nije mi jasno zašto mi je rekla da više nije moguće uzeti kredite kao sudužnici

dakle ja i dečko skupa imamo primanja cca 10.000kn nemožemo uzeti kredit na 15 godina. U iznosu od tih 45.000€.
Za neto plaće preko 5.297,78 treba ti ostati za život 3.975,00 HRK (2/3 prosječne neto plaće u Republici Hrvatskoj, ne tvoje osobno). To bi značilo da tvoj anuitet s neto plaćom od recimo 5.500,00 HRK može maksimalno iznositi 1.525,00 HRK. Treba uzeti u obzir i to što je sve na platnoj listi uključeno u tih 5.500,00 HRK i vidjeti koju su osnovicu bankari uzeli u izračun kreditne sposobnosti (razni dodaci, putni troškovi i sl. ponekad ne ulaze u izračun).

Za podići 45.000,00 EUR-a na 30 godina pod pretpostavkom da je kamata 4% trebaš moći podnijeti anuitet u iznosu od cca 1.600,00 HRK. Ne znam kolika je kamata u ZABI, ovo je čisto hipotetski izračun.
Od 01.01.2018. sudužništva za stambene kredite više nema.

Ključne su tvoje platne liste, tj. kako koja banka gleda iznos neto plaće, kao i kamatna stopa, jer ti malo fali do pune kreditne sposobnosti. Prošetaj po bankama i sretno .
makyca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 11:06   #1322
u kojem zakonu pise da nema suduznistva? meni su u pbz i rba rekli da moze suduznistvo
ayasha is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 12:03   #1323
Odluku o dodatnim kriterijima za procjenu kreditne sposobnosti potrošača te provođenju postupka naplate dospjelih neplaćenih obveza i dobrovoljne namire koju je nedavno donio HNB (Narodne novine br. 107/2017.) i koja je stupila na snagu 1. siječnja 2018. godine, a donesena je na temelju Zakona o stambenom potrošačkom kreditiranju.

Ali ... HNB objašnjava: Nemamo ovlasti naređivati bankama kome i kada dati kredit
RayBan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 16:38   #1324
Quote:
ayasha kaže: Pogledaj post
u kojem zakonu pise da nema suduznistva? meni su u pbz i rba rekli da moze suduznistvo
Moram priznati da nisam 100% sigurna da je sudužništvo po stambenim kreditima ukinuto u svim bankama, ali zasad sam čula za 2 banke u kojima ga nema od 01.01.2018. Moja pretpostavka je da to ima veze s Odlukom koju RayBan spominje jer se u njoj posebna pozornost skreće na ispravnu procjenu kreditne sposobnosti samog potrošača (ne spominju se ostali sudionici u kreditnom poslu). Ovo je samo moje nagađanje, a za točan odgovor najbolje je pitati u pojedinoj banci prihvaćaju li još uvijek sudužnike po stambenim kreditima ili ne.
makyca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 17:57   #1325
Quote:
makyca kaže: Pogledaj post
Moram priznati da nisam 100% sigurna da je sudužništvo po stambenim kreditima ukinuto u svim bankama, ali zasad sam čula za 2 banke u kojima ga nema od 01.01.2018. Moja pretpostavka je da to ima veze s Odlukom koju RayBan spominje jer se u njoj posebna pozornost skreće na ispravnu procjenu kreditne sposobnosti samog potrošača (ne spominju se ostali sudionici u kreditnom poslu). Ovo je samo moje nagađanje, a za točan odgovor najbolje je pitati u pojedinoj banci prihvaćaju li još uvijek sudužnike po stambenim kreditima ili ne.
Koje dvije?
__________________
Besplatno hranim trollove
Loborek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 19:42   #1326
Koliko znam ZABA i HPB.
makyca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 16:05   #1327
Ovo sa sudužništvom nije dio novog zakona već interne odluke pojedinih banaka.
dean1x is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 00:02   #1328
Ja sam bila u zagrebačkoj i rekli su mi da je ukinuto sudužništvo, makar ne vidim neki razlog zašto?
Također su rekli da su sve banke to ukinule od 1.1...
Sad, koliko je točna ta informacija, ne znam. Nisam još stigla ići do drugih banki da provjerim.
dori94 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 18:45   #1329
Meni nije jasno zašto svugdje piše da "banke vam više ne mogu plijeniti cijelu plaću", pa nisu ni do sada mogle cijelu, već trećinu?

Wtf...

Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
JayDeena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 20:18   #1330
Stvarno nerazumim nasu drzavu i finu itd... Novi ovrsni zakon, i uzmu ti cijelu placu, da sam znala da ce mi leci ovrha bi otvorila zasticen racun da mi ostane makar 100kn do sljedeće place al neeeeee uzmu sveeeee.. Ispričavam se nije vezano za tu temu al zaista san ljuta
helena1605 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 11:10   #1331
Quote:
dori94 kaže: Pogledaj post
Ja sam bila u zagrebačkoj i rekli su mi da je ukinuto sudužništvo, makar ne vidim neki razlog zašto?
Također su rekli da su sve banke to ukinule od 1.1...
Sad, koliko je točna ta informacija, ne znam. Nisam još stigla ići do drugih banki da provjerim.
To mi je skroz logično i čudi me da nisu i prije. Dosadilo im je valjda izigravati utjerivače dugova od onih koji su samo htjeli nekom pomoći pa su to platili. Ako ne možeš sam dignut kredit onda i nemoj jer ćeš vjerojatno sudužnika uvaliti u probleme, ali većina ljudi tako ne razmišlja. I onda svako toliko eto ti nekoga tko plaća tuđi kredit jer je htio pomoć...

Quote:
helena1605 kaže: Pogledaj post
Stvarno nerazumim nasu drzavu i finu itd... Novi ovrsni zakon, i uzmu ti cijelu placu, da sam znala da ce mi leci ovrha bi otvorila zasticen racun da mi ostane makar 100kn do sljedeće place al neeeeee uzmu sveeeee.. Ispričavam se nije vezano za tu temu al zaista san ljuta
Nije tu baš banka nešto kriva niti imaš što biti ljuta na ikog osim sebe. Čim ti je došlo rješenje pred ovrhu trebala si reagirati...
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 13:11   #1332
Ima kakvih novosti iz prve ruke? Da li je tko išao po bankama?

Što je sa sudužništvom? Može li se ili ne?
__________________
Besplatno hranim trollove
Loborek is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 19:16   #1333
odgovorili su mi iz zabe da je sudužništvo supružnika moguće.
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 11:18   #1334
gdje bi najlakse mogao dobiti neki nenamjenski kredit u iznosu od cca 30k kuna?nemam blokada i cist mi je hrok,imam 2 kredita u iznosu od 30%place i dvije kartice koje me muce,bio sam u addiku pa su mi rekli da nemogu dobiti kao malo mi ostane za zivot sad cekam povecanje place pa cu ponovo kod njih,ima li jos neka banka malo laksi put do novaca ?
lega_iz_osijeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 11:24   #1335
Probaj Sberbank

Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
JayDeena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 11:42   #1336
Sberbank ili HPB, imaju sad neku online ponudu pa probaj
boky1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 11:46   #1337
hpb nista,imaju prestroge uvijete od 1.1
lega_iz_osijeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 14:32   #1338
Quote:
lega_iz_osijeka kaže: Pogledaj post
gdje bi najlakse mogao dobiti neki nenamjenski kredit u iznosu od cca 30k kuna?nemam blokada i cist mi je hrok,imam 2 kredita u iznosu od 30%place i dvije kartice koje me muce,bio sam u addiku pa su mi rekli da nemogu dobiti kao malo mi ostane za zivot sad cekam povecanje place pa cu ponovo kod njih,ima li jos neka banka malo laksi put do novaca ?
probaj naci suduznika ili jamca da ti pojaca kred. sposobnost
RayBan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 16:29   #1339
Quote:
RayBan kaže: Pogledaj post
probaj naci suduznika ili jamca da ti pojaca kred. sposobnost
hvala,al nebi nikog uvlačio,dogovorio sam sastanke u predlozenim bankama pa ćemo vidjeti što će biti,lova mu treba da zatvorim kartice koje me polako ubijaju...
lega_iz_osijeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 18:31   #1340
Može li meni neukoj netko objasniti jednu stvar.
Po starom ovršnom zakonu mogla se plijeniti trećina plaće.
Pa ipak su banke davale kredite do pola plaće, pa čak neke i na ostatak.

Sad se po novom zakonu može plijeniti četvrtina plaće (kod iznadprosječne plaće sve iznad 4000 kn) pa sad odjednom se ne može dobiti rata ni na trećinu plaće (ili da ti ostane tzv socijalni minimum).

Što se to tako jako promijenilo od te trećine do četvrtine da se odjednom ne može ništa osim četvrtine?

Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
JayDeena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:03.