Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2017., 22:16   #2041
Nije mi cilj na ovaj tekst reći ništa negativno, ovo je samo osvrt na deklaraciju „moje je najbolje“. Tko kome jamči da je to njegovo najbolje? To su zablude. Bog je svima pružio mogućnost da se pronađu i usklade. Zašto odvajati nešto na uštrb nečega? Napadaju se sve religije, ovisi od zemlje do zemlje, društvenog uređenja idr, a mnogi predstavnici religija tulumare sa predstavnicima tih istih koji će kasnije njihov narod staviti u podređenu ulogu. Istina, u nekoj religiji su neka obilježja vrlo interesantna, ali to su samo „zemaljske“ misli. Vidim, tj osjećam, ljudi kažu da su ovo ili ono, ali kada dođe do konretnog trenutka spoznaje, odmah na vidjelo dolaze podjele. A ako govorimo o toj pravednosti, pa budimo realni da su mnogi nepravedni, nema tu nešto posebno; svuda je stanje isto, svi su okrenuti ka potonuću, ali ne odustaju. Precjenjivanje istinskog trenutka, nije dobro. Ja osobno ne vidim ništa spektakularno; nema boljeg ili goreg, svi su na nekoj vagi. Može biti i jako slatkoljubno a opet magla i opsjena. Onaj tko pobjedi sebe (iz nutra) skontat će smisao. Tad će mu biti jasno mnogo toga, a ovdje još uvijek vladaju takmičarski turniri.

LP
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 22:24   #2042
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
mala ispravka: lijena, a ne slijepa.
nema zamjerke. znam da nema svako stomak za gledati vijesti.
Uvrijediš pa se ispravljaš? Kaj, frka te kartona? Ma gle, ne gajbri, ja ti nikog ne prijavljujem. S bezobraznicima porazrješavam io solo. Mislim si, tako ću uštedjeti trud moderatorima, znam da njima s forumašima nije lako.

Nego,
čuo si za one bez televizora?, ajd pliz navedi postotak muslimana koji doma nemaju tv-uređaj a još manje internet. O takvima nam pričaj, kako bismo usporedili s kršćanima koji i tv i internet pogled 24h na dan, di ko muti po planeti, jerbo kršćani sve vijesti moraju doznati, i vijest od jutra uvečer im je već vijest od prekjučer. Tolko svijet kaska za kršćanskim pogledom.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 22:33   #2043
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Primjeti nešto, svi tvrdite da ste sluge Božije, a vjerovatno ste svjesni da nitko ne može definirati Boga Gospoda.
Bog je vrhovna osoba koja ničim nije uvjetovana. Bog može bez naše službe, ali Mu je draže kad smo u znanju i blaženstvu, nego kad nismo.
Dobro, no vidim da ne razumiješ smisao (mog) napisanog, pišeš nešto drugo. Tko tvrdi da je znanju i blaženstvu? Misliti i znati, zaista su dva različita pojma. Tako i kad čitaš jedno a odgovaraš nešto drugo. LP
jitro, medvjed ti je odlično odgovorio. ja ga dobro shvatam, govorio je baš o onom što si ti pisao, možda ga samo nisi razumio. evo da ti pokušam objasniti. ti si najprije napisao veoma smjelu tvrdnju da "niko ne može definisati Gospoda Boga" (što smatram da je pogrešno, jer Kur'an ga savršeno definira, 100 na sto). Na to ti je medvjed dao prilično islamski odgovor: "Bog je vrhovna osoba koja ničim nije uvjetovana". za medvjeda. ovim te je demantirao u tvom stavu da se Bog ne može definirati, jer ti je dao veoma dobru definiciju Boga.

drugi dio njegovog posta u kojem medvjed kaže: "Bog može bez naše službe, ali Mu je draže kad smo u znanju i blaženstvu, nego kad nismo.", odnosi se na tvoju tvrdnju gdje kažeš: "To su vaše apstrakcije da ste vi to, ti i ti službenici. Možda to Njemu uopće od nas ne treba." . ne bih htio uvrijediti srebrnog medvjeda, ali to je za jednog muslimana zaista savršen odgovor. malo koji musliman bi bolje.

dodao bih ovdje, tamo gdje ti kažeš, citiram: "Možda to Njemu uopće od nas ne treba.", da kur'an časni daje duboki odgovor na baš to pitanje - ne treba njemu nego nama, i to je Božija milost nama, koji imamo svijest. odgovor se krije u ljubavi između čovjeka i Boga (kršćanstvo je također bilo veroma blizu dobrom odgovoru, ali ne toliko koliko islam, jer islam nije skrenuo u obožavanje čovjeka... o tome možemo nekom drugom zgodom)

Na kraju da kažem, da si u ovoj rečenici skroz u pravu:
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Možda je čovječanstvu potrebna debela katarza pa da shvate tko su doista, pa će onda razumjeti svoju ulogu i misiju.
, možda će opet biti nadmeno od mene (nekima često izgleda nadmeno kad ja nešto pišem) ali da, zaista nam svima treba katarza. kršćanski korijeni su možda nepovratno devastirani, posebno kršžanska teologija... i katarza bi možda mogla pomoći zapadu da se vratite u koliko toliku normalnu ako žele opstati. istok bi pak mogao primiti pouku od zapada, da ne bi udarili glavom u zid kako je to prije njih učinio zapad. mislim da istok ima snage za to. za zapad nisam siguran.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 22:33   #2044
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post

a ovdje još uvijek vladaju takmičarski turniri


šta se može, pa vidiš kakvi su, htjeli bi biti glavni a ni sami nisu ziher po kojoj to skali
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 22:43   #2045
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Uvrijediš pa se ispravljaš? Kaj, frka te kartona? Ma gle, ne gajbri, ja ti nikog ne prijavljujem. S bezobraznicima porazrješavam io solo.
ne, nije me bilo strah, nego je "lijena" bolji izraz (ma da ni "slijepa" nije bilo skroz pogrešan). to je u onom smislu gdje npr. i pisac biblije kaže "slijepi su,, ne vide.." dakle, u pitanju je duhovno sljepilo. ali je lijenost ipak bolji termin, zato što nema svako stomak za gledati vijesti i pokušavati da provali šta se u svijetu dešava. oni koji nisu lijeni, jasno vide da je opća agresija na muslimansk isvijet.

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Nego, čuo si za one bez televizora?, ajd pliz navedi postotak muslimana koji doma nemaju tv-uređaj a još manje internet. O takvima nam pričaj, kako bismo usporedili s kršćanima koji i tv i internet pogled 24h na dan, di ko muti po planeti, jerbo kršćani sve vijesti moraju doznati, i vijest od jutra uvečer im je već vijest od prekjučer. Tolko svijet kaska za kršćanskim pogledom.
znam ima takvih među muslimanima.. zovu ih "vehabije". mnogi od njih ne gledaju tv, ne miješaju se sa svijetom... ne bih o njima, to su mračnjaci po meni. kad bi ti i ja bili takvi, nikad ne bismo pričali na forumu, recimo.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 22:47   #2046
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Onaj tko pobjedi sebe (iz nutra) skontat će smisao.
to su rekli, Budha a.s., Muhammed a.s... možda i Isus a.s.

Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
a ovdje još uvijek vladaju takmičarski turniri. LP
neko mora biti, i jest, najbolji.

šalu na stranu, tvoj post je u suštini jako dobar. pročitao sam s uživanjem.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 22:59   #2047
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
ne, nije me bilo strah, nego je "lijena" bolji izraz (ma da ni "slijepa" nije bilo skroz pogrešan). to je u onom smislu gdje npr. i pisac biblije kaže "slijepi su,, ne vide.." dakle, u pitanju je duhovno sljepilo. ali je lijenost ipak bolji termin, zato što nema svako stomak za gledati vijesti i pokušavati da provali šta se u svijetu dešava. oni koji nisu lijeni, jasno vide da je opća agresija na muslimansk isvijet.

znam ima takvih među muslimanima.. zovu ih "vehabije". mnogi od njih ne gledaju tv, ne miješaju se sa svijetom... ne bih o njima, to su mračnjaci po meni. kad bi ti i ja bili takvi, nikad ne bismo pričali na forumu, recimo.

Velim ti, do mene je da se napravim lijena i slijepa i gluha. Ti, dakako, nemaš utjecaja na moje odluke.
(ovo zapamti, jer u svoje vrijeme stiže prilika ignora)



Agresija na muslimanski svijet? Pa dobro ko je tu sad slijep i gluh.

Znaš, da su muslimani stvarno slušali svog proroka, tada bi danas na istoku vladalo ujedinjeno islam-carstvo. Ali, obzirom da takvog nečeg nema ni u 21.stoljeću, time onda zaključujemo da kako su uspjeli kod sebe doma isto će tako uspjeti i po svijetu.

Kako već rekoh, radi se o višestrukom pogledu.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 23:10   #2048
[QUOTE=Kudum;66112943]

Quote:
upravo taj dio "iz sredine vaše" inicira da se tu misli na arabiju. istraži malo istorijat. rabini o tome uveliko govore, ali malo ko ih gleda i sluša. pogledaj ovo, šta misliš zašto rabini i židovski vjernici nose maketu Kabe (hram u Mekki) na sebi? Čak, mojsijev tast, Jitro, bio je prvosvještenik u Kabi. treba da učiš.
O svašta. Koju Arabiju kad se Arapi po imenu haarbim spominju tek za vrijeme kralja Jehošafata? A to potvrđuju i asirski izvori iz 10-og stoljeća p.n.e.
Iz Egipta su izašli izraelci i neki Egipćani s njima: ne spominju se Arapi uopće.
Tekst je jasan da se misli na proroke od Izraela, oni su si braća.
U stvari nema ni pravog dokaza da su današnji Arapi baš Išmaelovi potomci, bar ja ne znam za njih. Koran je nastao tek u 7-om stoljeću n.e. Prije toga niste ni imali nikakve zapise.
Pazi, Mojsije govori narodu pred ulazak u Kanaan svom narodu, izraelskom, i veli im od vaše braće, iz vaše sredine. Normalno da misli tu, sad a ne na neka pustinjska plemena istočno od rijeke Jordana koji su stotinama godina putovali pustinjom i trgovali ili ratovali jedni s drugima.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.

Zadnje uređivanje shaganappi : 23.10.2017. at 23:12. Reason: s
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 23:16   #2049
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
jeste, vjeruj, od religija - samo islam i ni jedna druga vjera. ujedno, smeta im svajki vid pravednosti, čisatoće morala, smetaju im apeli za smanjenjem kamatnih stopa. apeli za socijalnom pravdom, apeli za jednakošću svih ljudi bez obzira na nacionalnost, potreba da bogati ne ugrožavaju slabije imućne... itd, itd. uglavnom, sve to islam ima u sebi i nudi svijetu kao alternativu. iskreni i hrabri se odazivaju, uplašeni i lijeni ne znaju šta da misle, a tvrdoglavi odmahuju glavama svojim.
Oprosti ali mislim da su Židovi ipak na prvom mjestu trn u oku drugima.
I to nezasluženo. Muslimani imaju drugo mjesto ali dobro zasluženo.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 23:19   #2050
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
O svašta. Koju Arabiju...
pa kažem ti, treba da učiš, ne misliš valjda da sve o tome znaš?!
jesi li pogledao viudeo koji sam ti dao, za početak?
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 23:25   #2051
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
jitro, medvjed ti je odlično odgovorio. ja ga dobro shvatam, govorio je baš o onom što si ti pisao,
Ne kažem ništa loše o obojici (da me shvatite), samo vam skrećem pažnju da je zamišljanje i realni pristup nešto drugo. Mi kao ljudi govorimo ono što je dato iz svete Knjige, i to je ono što se može reći, a definirati Boga, što On jest i kako šta čini, ili općenito o Njemu, o tome vam ja govorim i pitam ali i zaključujem da nitko ne može definirati Boga; ispada onda da bi vaša definiranja bila svedena na onu stavku „pisano je“. Trudim se da vam olakšam da brže neke stvari otvorimo, teško prepoznajete tu traženu i potrebnu suštinu.

Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
drugi dio njegovog posta u kojem medvjed kaže: [I]"Bog može bez naše službe, ali Mu je draže kad smo u znanju i blaženstvu, nego kad nismo
Otvorio sam vam iskru pa da počnemo misliti malo dublje. Ono vaše je ipak na razini nespremnosti za nešto ozbiljno. Napisao sam tu rečenicu da probudim stanje kakvo jest, jel definiranje ljudskog poimanja je strogo individualno, a traženje konačnog aspekta je to za čim bi čovjek trebao da se vodi. Pa normalno da nećemo u pitanje dovoditi Božiju milost i pomoć ka čovjeku. Treba li čovjeku da laska to što sam o sebi ima misao da je on ovaj ili onaj, ili da se probudi i da to u praksi dokaže. Što vrijedi deklariranje?.
U praktičnom dijelu, malo je onih iskrenih, i ja im se divim jel su ustrajni i željni postići viši cilj. Progledati i djelovati, a ne ponavljati riječi. Početi htjeti uraditi nešto i biti dio cjeline, ne dijeliti se – već ako je moguće dijeliti iz sebe na dobrobit onih kojima to treba. Vidiš, taj Dobri, ja namjerno ne pričam u imenicama nego u parabolama, On je sve dao, a čovjek sjedi i dalje čeka, misleći da je dovoljno biti određen da gleda dal će stići nešto. Preskočio sam sve vaše natuknice u želji da vas probudim. Ili da kažem – hajde govorite konačno iz srca, služite se vašim umom kako bi trebalo, to ste dobili džabe. Od vaših deklaracija nitko ništa nema, ni vi, niti ja.
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 23:57   #2052
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Vidiš, taj Dobri... On je sve dao, a čovjek sjedi i dalje čeka, misleći da je dovoljno biti određen da gleda dal će stići nešto.
muslimanu možda ne bi trebao mnogo pričati o Njemu, jer ga muslimani štuju i znaju njegov doprinos svijetu, znaju muku koju je vidio, poznata im je ljepota i dubina njegovih prispodoba i savjeta... za muslimana, obojica su dali mnogo, s tim što je resul muhammed dao enormno više, a i postigao više. ostatak posta ne bih komentirao, pošto kažeš da nisam spreman !za nešto ozbiljno", pa te lijepo pozdravljam, BB
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 00:17   #2053
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
pa te lijepo pozdravljam, BB
Ma dobro, i ja tebe srdačno pozdravljam

LP
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 06:58   #2054
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
pa kažem ti, treba da učiš, ne misliš valjda da sve o tome znaš?!
jesi li pogledao viudeo koji sam ti dao, za početak?
Iz tog videa sam naučio da čovjek ne poznaje Toru dobro inače ne bi tako govorio. Nigdje se ne spominje da su Mojsije i njegov tast Jitro išli tamo gdje je današnja Kaaba. Nit je teflin bio znak za Mojsijevu braću u Egiptu da mu povjeruju da je od Boga poslat. Glavni znak je bio pretvaranje vode u krv, pored pretvaranja štapa u zmiju.
Naravno kako ne znam sve, ne znaš ni ti. A ne zna ni Avi Lipni.
U svezi s gore rečenim isto tako nema nigdje u Tori o podizanju prvog hrama za crni kamen od Avrahama i Išmaela. I ne znam zašto bi to Bog objavio tek u Kuranu a ne bi u Tori. Tu mi jedino na um pad kako Kuran nije Božja riječ več ljudska.
Također, prva zapovijed o teflinima je data ne u Egiptu nego izvan, na rubu pustinje. I nema veze s Kockom (Kaaba) jer je prvi hram za crni meteoritski kamen bio u obliku pravokutnika.
Zapovijed o nošenju teflinima je da Izraelci stalno imaju i na umu i u srcu izlazak iz egipatskog ropstva. A to opet daje jaku poveznicu kako je bnei israel odabrani narod jer su prihvatiil Toru bez da su i znali što piše u njoj.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.

Zadnje uređivanje shaganappi : 24.10.2017. at 07:11. Reason: k
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 09:34   #2055
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Iz tog videa sam naučio da čovjek ne poznaje Toru dobro inače ne bi tako govorio. Nigdje se ne spominje da su Mojsije i njegov tast Jitro išli tamo gdje je današnja Kaaba. Nit je teflin bio znak za Mojsijevu braću u Egiptu da mu povjeruju da je od Boga poslat. Glavni znak je bio pretvaranje vode u krv, pored pretvaranja štapa u zmiju.
Naravno kako ne znam sve, ne znaš ni ti. A ne zna ni Avi Lipni.
U svezi s gore rečenim isto tako nema nigdje u Tori o podizanju prvog hrama za crni kamen od Avrahama i Išmaela. I ne znam zašto bi to Bog objavio tek u Kuranu a ne bi u Tori. Tu mi jedino na um pad kako Kuran nije Božja riječ več ljudska.
Također, prva zapovijed o teflinima je data ne u Egiptu nego izvan, na rubu pustinje. I nema veze s Kockom (Kaaba) jer je prvi hram za crni meteoritski kamen bio u obliku pravokutnika.
Zapovijed o nošenju teflinima je da Izraelci stalno imaju i na umu i u srcu izlazak iz egipatskog ropstva. A to opet daje jaku poveznicu kako je bnei israel odabrani narod jer su prihvatiil Toru bez da su i znali što piše u njoj.
Uzmi u obzir da Tora nije bila zapisivana istim trenom kad su se događaji spomenuti u njoj desili. Neki detalji mogu biti točni, neki izostavljeni, a neki jednostavno krivo protumačeni od nas samih.

Primjera radi, nigdje se ne spominju židovska plemena na Arapskom poluotoku, a Poslanik ih izrijekom spominje čak 15-ak u "Medinskom Ustavu" jer je s njima sklapao ugovore. A ta plemena su nekad i nekako došla u Arabiju, nisu tamo bili oduvijek.

Drugo, i sama Tora/Biblija spominje da su hebreji lutali pustinjom prilično dugo, 40 godina. Previše ako bi tu uzimali samo prostor Sinajskog poluotoka. Naravno, pitanje je i da li je broj simboličan ili stvaran, ali da je i godinu dana bilo bi previše. Jer taj put (od Egipta do Palestine) se prijeđe za nekoliko dana ili tjedana, zavisno o brzini putovanja.

A tu su i pitanja poput točnog postavljanja geografskih lokacija. Najpoznatija je kontroverza oko samog Sinaja, tj. da li pisac Egzodusa misli na istu lokaciju kao i mi danas.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 12:50   #2056
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
jitro, medvjed ti je odlično odgovorio. ja ga dobro shvatam, govorio je baš o onom što si ti pisao, možda ga samo nisi razumio. evo da ti pokušam objasniti. ti si najprije napisao veoma smjelu tvrdnju da "niko ne može definisati Gospoda Boga" (što smatram da je pogrešno, jer Kur'an ga savršeno definira, 100 na sto). Na to ti je medvjed dao prilično islamski odgovor: "Bog je vrhovna osoba koja ničim nije uvjetovana". za medvjeda. ovim te je demantirao u tvom stavu da se Bog ne može definirati, jer ti je dao veoma dobru definiciju Boga.

drugi dio njegovog posta u kojem medvjed kaže: "Bog može bez naše službe, ali Mu je draže kad smo u znanju i blaženstvu, nego kad nismo.", odnosi se na tvoju tvrdnju gdje kažeš: "To su vaše apstrakcije da ste vi to, ti i ti službenici. Možda to Njemu uopće od nas ne treba." . ne bih htio uvrijediti srebrnog medvjeda, ali to je za jednog muslimana zaista savršen odgovor. malo koji musliman bi bolje.
Eto, hinduist i musliman se slažu oko najfundamentalnijih pitanja, jel vam sada jasno dokle doseže Božja slava?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 13:00   #2057
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Eto, hinduist i musliman se slažu oko najfundamentalnijih pitanja, jel vam sada jasno dokle doseže Božja slava?
Kad se stvari gledaju nepristrano, i postoji dobra volja...

Nisam imao potrebe išta dodavati na tvoje i Kudum-ovo objašnjenje.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 13:03   #2058
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Eto, hinduist i musliman se slažu oko najfundamentalnijih pitanja, jel vam sada jasno dokle doseže Božja slava?
To samo pokazuje da ste u istom problemu jer mrzite zapadnu civilizaciju pa ste kao fol zajedno.No da vas je ostaviti same pobili bi ste se kao hindu i muslimani u Indiji sto rade.
Ovo sto ja pisem je bozija slava koja se zove istina u ateistickom repertoaru.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 13:03   #2059
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Kad se stvari gledaju nepristrano, i postoji dobra volja...
Postoje različite religije jer Bog želi da svaki čovjek ima slobodu izbora, ali cilj treba biti da je u svakoj religiji Vrhovna Božanska Osoba prva na listi prioriteta
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 13:06   #2060
Quote:
Akvila kaže: Pogledaj post
To samo pokazuje da ste u istom problemu jer mrzite zapadnu civilizaciju pa ste kao fol zajedno.No da vas je ostaviti same pobili bi ste se kao hindu i muslimani u Indiji sto rade.
Ovo sto ja pisem je bozija slava koja se zove istina u ateistickom repertoaru.
Zapad je na prvo mjesto stavio materijalno uživanje, a Bog je zadnji na listi.

Zato zapad izumire i prestaje postojati
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:15.