Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2024., 20:27   #1
isključivo medicinsko pitanje

starorimsko izvršenje smrtne kazne raspinjanjem na križu dovodi do smrti gušenjem, jer se osuđenik iscrpi viseći na rukama i smanje mu se udasi

u tom smislu, bočna povreda probadanja plućne maramice, dali, sa medicinskog aspekta, ubrzava proces gušenja (proces mehanike pokretanja pluća ovisi o funkcionalnosti plućne maramice)

dakle, čisto medicinski, fiziološki
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2024., 16:14   #2
Pa zar nije da je jako friško ta teorija o gušenju kao uzroku smrti pri razapinjanju osporena, u smislu da je dosta znanstvenika prihvatilo alternativno objašnjenje (zaboravio sam koje je bilo)? Mislim, koliko je to uopće moguće osporiti bez da zaista razapinjemo ljude…

Nevezano za to, ljudi potcijenjuju koliko otvorene rane čak i ekstremiteta (a obično ih se pribijalo na križ) mogu biti opasne ako ih se ni ne pokuša sanirati. O probijanju plućne maramice da ne govorim, neovisno u kojem si položaju. Tako da bih rekao da je samo to probijanje u smislu rane već opasnije od dodatnog narušavanja mehanike disanja.

Uvijek se sjetim filma “Ničija zemlja”, lika drugi (sad dal Đurić Bitorajca ili obrnuto) u drugom dijelu filma propuca kroz abdomen, i poslije ovaj relativno normalno funkcionira još dobar dio filma. Ajde da film nije iz zemlje koja se friško nagledala ranjenih na liniji… U stvarnom životu umire kroz sat vremena ako ne završi u sali. Nepovršinske rane trupa koje dovode do unutarnjeg krvarenja, oštećenja vitalnih organa, sepse, udisanja krvi… koji su redom netretirani praktično smrtna presuda.

A u drugim filmovima, američke akcije i slično, upucaju čovjeka negdje u trup i umre u sekundi, ne pustivši pritom ni zvuk. How yes no…
leonardo10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2024., 21:28   #3
Quote:
leonardo10 kaže: Pogledaj post
Uvijek se sjetim filma “Ničija zemlja”, lika drugi (sad dal Đurić Bitorajca ili obrnuto) u drugom dijelu filma propuca kroz abdomen, i poslije ovaj relativno normalno funkcionira još dobar dio filma. Ajde da film nije iz zemlje koja se friško nagledala ranjenih na liniji… U stvarnom životu umire kroz sat vremena ako ne završi u sali. Nepovršinske rane trupa koje dovode do unutarnjeg krvarenja, oštećenja vitalnih organa, sepse, udisanja krvi… koji su redom netretirani praktično smrtna presuda.
smrtnost povrede trupa (abdomena) sigurno ovisi koji organ je oštećen, narodne pjesme su pune junaka koji smrtno ranjeni danima leže i primaju oproštajne posjete
u doba bez funkcionalne vojne kirurgije, svaka rana, makar i trivijalni ubod, bi imala neizbježni fatalni ishod

a za razapete, nalazo sam tekstove gdje bi kažnjenicima lomili potkoljenice da onemoguće oslanjanje i ubrzaju gušenje, ako sam dobro razumio uzrok smrti
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2024., 21:30   #4
A dobro, narodne pjesme… ja više iz prve ruke, iz relativno nedavnih vremena.
leonardo10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2024., 07:34   #5
Quote:
sali kaže: Pogledaj post
starorimsko izvršenje smrtne kazne raspinjanjem na križu dovodi do smrti gušenjem, jer se osuđenik iscrpi viseći na rukama i smanje mu se udasi

u tom smislu, bočna povreda probadanja plućne maramice, dali, sa medicinskog aspekta, ubrzava proces gušenja (proces mehanike pokretanja pluća ovisi o funkcionalnosti plućne maramice)

dakle, čisto medicinski, fiziološki

Nađi neku dovoljno dugačku horizontalnu cijev i probaj se rukama držati u tom položaju. Disanje predstavlja ogroman napor u tom položaju jer pri disanju podižeš čitavo tijelo.

Možda nije znanstveni dokaz, ali zbog navedenog eksperimenta objašnjenje djeluje plausible.


Probijanje plućne maramice je problem i inače, a kamo li tek kad ti je disanje ograničeno na plitke udahe.


Quote:
leonardo10 kaže: Pogledaj post
Nevezano za to, ljudi potcijenjuju koliko otvorene rane čak i ekstremiteta (a obično ih se pribijalo na križ) mogu biti opasne ako ih se ni ne pokuša sanirati. O probijanju plućne maramice da ne govorim, neovisno u kojem si položaju. Tako da bih rekao da je samo to probijanje u smislu rane već opasnije od dodatnog narušavanja mehanike disanja.
Dehidracija i infekcija mogu ubiti čovjeka i bez križa, ali kad čovjek visi u položaju u kojem mu je disanje mehanički otežano, pa ga još infekcija i dehidracija iscrpe, pitanje je samo kriterija po kojem ćemo odrediti kojem faktoru takvu smrt pripisati.

Quote:
A u drugim filmovima, američke akcije i slično, upucaju čovjeka negdje u trup i umre u sekundi, ne pustivši pritom ni zvuk. How yes no…
Da metak prođe kroz trbušnu šupljinu bez da ošteti neki organ ili veću krvnu žilu je malo vjerojatno, ali nije nemoguće. Plot armor tu vjerojatnost može poprilično povećati.

S druge strane, ako metak ošteti crijeva, smrt je bez medicinske intervencije sigurna, ali može biti spora i mučna.

Ako pogodi trbušnu arteriju ili neki od bolje prokrvljenih organa smrt može biti gotovo trenutačna (možda nije čovjek odmah mrtav, ali može brzo izgubiti svijest).

Pitanje je i kalibra. Neki meci uzrokuju i udar koji garantira da će biti oštećeni drugi organi, pa je preživljavanje gotovo nemoguće.

Quote:
leonardo10 kaže: Pogledaj post
A dobro, narodne pjesme… ja više iz prve ruke, iz relativno nedavnih vremena.
Ja poznajem čovjeka koji je upucan u JAR-u u zasjedi. Metak je prošao kroz prsni koš i kroz trbušnu šupljunu, pritom se odbio unutar tijela, pa su ulazna i izlazna rana bile na istoj strani. U takvom stanju je uspio pobjeći autom od napadača i sam se dovesti do bolnice.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:10.