Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2010., 20:48   #1
"Dizajnerske bebe"

Jedna nedavna rasprava mi je puno dala misliti. Radi se o tzv. "dizajnerskim bebama", kako sam naslov kaze.
Mozda je netko upoznat sa slucajem gluhih lezbijki koje su pomocu sperme donirane od strane muskarca gluhog od rodjenja (sa 5 generacija gluhonijemih u obitelji) zacele dvoje djece putem IVF-a, potpuno gluhu curicu i deckica sa minimalnim sluhom, u samo jednom uhu.
To im je bio cilj. Htjele su da im i djeca budu "dio njihove subkulture".

Jedan gluhonijemi heteroseksualan par je na isti princip (ali prirodnim putem) napravio gluhu curicu, zbog cije gluhoce su "slavili". Sada zele ici korak dalje i napraviti dijete putem IVF-a. Naime, embrije je moguce "screenati" za genetske bolesti i to, i moguce je otkriti da li ce dijete biti gluho od rodjenja. Oni zele implantirati upravo tog embrijica, za kojeg je sigurno da ce biti gluho.

Argumenti su im da zele da su im djeca kao oni. Usporedjuju to sa uobicajenim zeljama roditelja da im dijete bude iste rase. Kazu da je "diskriminacija" i "nehumano" ne dopustiti im to, ili izabrati embrija koji cuje vs. onog koji ne cuje. Jer "gluhoca uopce nije hendikep."



Ja bi ove ljude u zatvor strpala. Lastane, jesam li normalna? Namjerno, pazi NAMJERNO dati djetetu hendikep, nikada mu ne dati da cuje? Bas smo citali o tome kako vrlo cesto gluhonijema djeca gluhih roditelja ne idu na operacije koje bi im mogle djelomicno povratiti sluh, jer roditelji to ne zele. Zele da ostanu gluhi, da se mogu svi skupa lijepo sporazumijevati i ostati "isti".

Postoji li razlika izmedju ovog sta oni rade i npr. parova koji istom metodom "odabiru" spol ili zdravu djecu? Jel jedno ok, a drugo ne? Treba li se dozvoliti?

Your thoughts, please

http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/7287508.stm
http://www.guardian.co.uk/science/20...edicalresearch
http://www.time.com/time/magazine/ar...989987,00.html - dizajnerske bebe
__________________
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.
imi18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 20:55   #2
Joj joj joj

Ja sam išla na tečaj komunikacije za gluhe, davno dosta. No, sjećam se da su pričali neki od ljudi iz udruge u koju smo išli, da ne žele djeci stavljati umjetne pužnice, jer da ih na taj način isključuju iz svoje populacije gluhih, a svejedno neće pripadati populaciji čujućih.
To mi je već bilo čudno, ali nisam previše o tome razmišljala.

A ovo o čemu pišeš mi je prestrašno. Jednostavno, mislim da nitko ne smije odlučivati koju bolest ili hendikep će netko drugi imati. Pa ma koliko to bilo njima OK, tko kaže da će se njihovo dijete znati s time nositi, da će se dobro uklopiti, da neće proći sve i svašta dok se ne snađe....ne znam, meni je to grozno.

Paralelu koju vučeš na screening bolesti, pa da li će netko zadržati embrij samo ako vidi da je zdrav... možda sam jadna i puna predrasuda, ali to mi ima logike. Ne kažem da je to ispravna odluka, ali tu odluku mogu razumjeti, da čovjek želi da mu je dijete zdravo. A ovu da želi da nije, to ne kužim nikako.
__________________
Mali miš Fran stigao je 17.5.
Calliope is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 20:57   #3
da nema ovih linkova stvarno bi mislila da zezaš... pa jadna dica, tako ih od samoga početka NAMJERNO osakatit, kad se tako moran izrazit, pa ko da su njihovi roditelji tili da one budu gluhe, ko da same neznaju koliko to problema nosi sa sobomč... nemogu virovat, još san u šoku...
__________________
buhtlica 08.08.2009. & vriskica 30.08.2010.
baby joe is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 20:58   #4
Quote:
imi18 kaže: Pogledaj post
Jedna nedavna rasprava mi je puno dala misliti. Radi se o tzv. "dizajnerskim bebama", kako sam naslov kaze.
Mozda je netko upoznat sa slucajem gluhih lezbijki koje su pomocu sperme donirane od strane muskarca gluhog od rodjenja (sa 5 generacija gluhonijemih u obitelji) zacele dvoje djece putem IVF-a, potpuno gluhu curicu i deckica sa minimalnim sluhom, u samo jednom uhu.
To im je bio cilj. Htjele su da im i djeca budu "dio njihove subkulture".

Jedan gluhonijemi heteroseksualan par je na isti princip (ali prirodnim putem) napravio gluhu curicu, zbog cije gluhoce su "slavili". Sada zele ici korak dalje i napraviti dijete putem IVF-a. Naime, embrije je moguce "screenati" za genetske bolesti i to, i moguce je otkriti da li ce dijete biti gluho od rodjenja. Oni zele implantirati upravo tog embrijica, za kojeg je sigurno da ce biti gluho.

Argumenti su im da zele da su im djeca kao oni. Usporedjuju to sa uobicajenim zeljama roditelja da im dijete bude iste rase. Kazu da je "diskriminacija" i "nehumano" ne dopustiti im to, ili izabrati embrija koji cuje vs. onog koji ne cuje. Jer "gluhoca uopce nije hendikep."



Ja bi ove ljude u zatvor strpala. Lastane, jesam li normalna? Namjerno, pazi NAMJERNO dati djetetu hendikep, nikada mu ne dati da cuje? Bas smo citali o tome kako vrlo cesto gluhonijema djeca gluhih roditelja ne idu na operacije koje bi im mogle djelomicno povratiti sluh, jer roditelji to ne zele. Zele da ostanu gluhi, da se mogu svi skupa lijepo sporazumijevati i ostati "isti".

Postoji li razlika izmedju ovog sta oni rade i npr. parova koji istom metodom "odabiru" spol ili zdravu djecu? Jel jedno ok, a drugo ne? Treba li se dozvoliti?

Your thoughts, please

http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/7287508.stm
http://www.guardian.co.uk/science/20...edicalresearch
http://www.time.com/time/magazine/ar...989987,00.html - dizajnerske bebe
ja mislim da to nije potrebno ni komentirat. bolesno je da netko ko kao voli svoje dijete, mu želi "podariti" hendikep ja da ne znam kakav problem imam, samo bi molila boga da mi dijete to ne dobije. mislim da je to normalna roditeljska reakcija, a sve ostalo su bolesni umovi

i mislim da se malo previše petljamo u prirodu, i to izabiranje spola djeteta i sl. gluposti, ja bi zabranila. jedno je medicinski napredak radi poboljšanja života, a drugo su preverzije
__________________
G. moja sreća :)
Velandra is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 21:02   #5
Quote:
Calliope kaže: Pogledaj post
No, sjećam se da su pričali neki od ljudi iz udruge u koju smo išli, da ne žele djeci stavljati umjetne pužnice, jer da ih na taj način isključuju iz svoje populacije gluhih, a svejedno neće pripadati populaciji čujućih.
E, to, o tom operacijama pricam (znala sam samo kako se na eng. zovu ). Okej, cinjenica je da se sa tim aparaticima ne cuje "normalno", niti ce sluh ikada biti savrsen, ali, sto se prije implantira, to ce djeca bolje reagirati. Citala sam o studijama radjenim sa bebacima kojima su umjetne puznice implantirane prije 18.-tog mjeseca zivota, i oni unutar mjesec dana pocinju brbljati, proizvoditi zvukove. Ma kako im netko to moze namjerno oduzeti, ne znam da li mi je vise ili
__________________
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.
imi18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 21:04   #6
Ha ne znam, iskreno, ja ne vidim problem u izabiranju spola

Pogotovo recimo u Kini, gdje se zenska djeca masovno abortiraju, bacaju u smece nakon rodjenja, daju na posvajanje, i tako dalje. Pa bolje onda neka prije rodjenja izaberu i zdravo Ili roditelji koji zele deckica, pa imaju 8 cura dajte ljudima da si rode decka i mirna bosna

Mislim, biti musko ili zensko nije hendikep.

A da, i usporedili su namjerno radjanje gluhog djeteta sa namjernim radjanjem crnog djeteta (u crnackim obiteljima) jer i oni "imaju tezi zivot". Ali brate, ne mozes usporediti medicinski hendikep sa rasom s kojom je "teze" samo zato jer na ovom svijetu ima primitivaca. Nije isto
__________________
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.
imi18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 21:08   #7
Naravno da nije isto. Ali, argumenti se traže, pa se onda svašta piše.
Meni je to jadno i odvratno. Da vlastitom djetetu želiš loše. Ne kužim. Baš ne kužim.
__________________
Mali miš Fran stigao je 17.5.
Calliope is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 21:10   #8
Baš tužno kakvih ima ljudi, kako razmišljaju i što rade. Baš tužno.
mekmek is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 21:12   #9
Pa, ali oni vele da to nije lose. Da gluhoca nije hendikep, nego su oni jednostavno subkultura sa svojim jezikom i drugacijim nacinima zivota. U tekstu kojeg na faksu citamo cak usporedjuju taj "screening" embrija sa genocidom, jer ih mi zelimo "iskorijeniti". Ozbiljno su raspizdjeni jer medicina pokusava izlijeciti gluhocu, a oni tvrde da to nije bolest, te da ih ne treba lijeciti (samim time, ni njihovu djecu).

Naravno, ne svi gluhonijemi, ali ocito dovoljan broj da ih se cuje diljem svijeta.
__________________
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.
imi18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 21:16   #10
Quote:
imi18 kaže: Pogledaj post
Ha ne znam, iskreno, ja ne vidim problem u izabiranju spola

Pogotovo recimo u Kini, gdje se zenska djeca masovno abortiraju, bacaju u smece nakon rodjenja, daju na posvajanje, i tako dalje. Pa bolje onda neka prije rodjenja izaberu i zdravo Ili roditelji koji zele deckica, pa imaju 8 cura dajte ljudima da si rode decka i mirna bosna

Mislim, biti musko ili zensko nije hendikep.

A da, i usporedili su namjerno radjanje gluhog djeteta sa namjernim radjanjem crnog djeteta (u crnackim obiteljima) jer i oni "imaju tezi zivot". Ali brate, ne mozes usporediti medicinski hendikep sa rasom s kojom je "teze" samo zato jer na ovom svijetu ima primitivaca. Nije isto
a ne znam, al meni i izabiranje spola nije baš ok, imam osjećaj ko da narušavamo neku prirodnu ravnotežu opet kažem, drugačije mi je kad se te stvari koriste da bi se utjecalo na zdravlje i sprječavale neke bolesti kod djece, a drugo su mi ovakve stvari, gdje imam osjećaj ko da kad biraš spol djeteta, biraš neki modni dodatak. ono, baš mi je kul imat curicu, ja ću curicu, ili oni primitivci gdje im prvo dijete mora bit muško. ja takvima baš ne bi dala da to rade, al takvi bi najviše i željeli to.

inače u kini nije baš tako brutalno ko šta se čini, imam prijateljicu iz kine koja ima tri sestre pa mi je demantirala neke stvari za koje sam ja smatrala da se tamo primjenjuju
__________________
G. moja sreća :)
Velandra is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 21:22   #11
Quote:
Velandra kaže: Pogledaj post
inače u kini nije baš tako brutalno ko šta se čini, imam prijateljicu iz kine koja ima tri sestre pa mi je demantirala neke stvari za koje sam ja smatrala da se tamo primjenjuju
ja se iskreno nadam
__________________
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.
imi18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 21:22   #12
Evo vam vaš liberalizam,ovo je čak gore nego obrezivanje žena u Islamskim zemljama...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 21:22   #13
Jeste gledale film "Gataca", meni to sliči jedno na drugo.
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 21:28   #14
baš me zanima jel bi se ti roditelji isto ponašali da je riječ naprimjer o raku kostiju.
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 21:30   #15
Quote:
Velandra kaže: Pogledaj post
a ne znam, al meni i izabiranje spola nije baš ok, imam osjećaj ko da narušavamo neku prirodnu ravnotežu :ne zna
em što se narušava prirodna ravnoteža...em je totalno, ali totalno primitivno. možda čak i poremećeno.
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 21:33   #16
Apsolutno protiv. Podržavam svako istraživanje koje će pomoći da se izliječe teške bolesti, to da, ali granica mora postojat. Čitala sam da će se u bliskoj budućnosti moći birati i spol, boja očiju, kose i šta sve ne, to mi je prestrašno i pretužno.
__________________
Say something perfect, something I can steal.
me in honey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 21:34   #17
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Evo vam vaš liberalizam,ovo je čak gore nego obrezivanje žena u Islamskim zemljama...
Ne obrezuje se samo u Islamskim zemljama. I ne, definitivno nije gore. Mozes li mi molim te objasniti kako je selektiranje embrija gore od rezanja, sakacenja i ponovnog zatvaranja genitalija trogodisnjih djevojcica bez anestezije, sa neadekvatnim instrumentima, od strane nemedicinskog osoblja?
Slazem se s tobom da je ovo grozno, ali ajd molim te ne baljezgaj ako ne znas o kakvim hororima pricas.
__________________
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.
imi18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 08:03   #18
neka me netko ispravi ali ja koliko znam gluhoća nije nasljedna...odnosno nasljedna je samo periferna gluhoća znači do 50% oštećenja sluha

100% nasljedna gluhoća mislim da ne postoji kao takva genetska nasljedna

Kada sam radila amniocentezu, genetičar mi rekao da ona otkriva 101 genetsku bolest ali ne otkriva autizam, epilepsiju, gluhoću, sljepoću, zečiju usnu..
Na moje pitanje - zašto ne? odgovorio mi je jer to nisu genetske bolesti.

Zato mi je ovo čudno
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]

Zadnje uređivanje larazg : 03.05.2010. at 08:22.
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 08:23   #19
a da je cijela ideja po meni nenormalna - jest.
Baš si dobro napisala DOA... baš me zanima da li bi tako odabrali za djecu rak
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 08:41   #20
Boze sacuvaj!
__________________
bebica
silvaes85 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:19.