Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2019., 22:47   #141
Quote:
korektur kaže: Pogledaj post
Pozdrav, je li mi možete objasniti lažnu trudnoću? Je li ona može nastupiti za vrijeme tjeranja samo ako se psi ponjuše ili su u kontaktu? Hvala
Ne. Za vrijeme tjeranja, točnije za plodnih dana, može nastupiti samo prava trudnoća. Lažna trudnoća, bar koliko ja znam iako se danas tvrdi kako je to posve normalna pojava, rezultat je hormonalnog disbalansa kod kuja koje se niakda nisu parile niti ostale skotne. Javlja se otprilike dva mjeseca nakon tjeranja i naoko izgleda kao prava trudnoća - kuji bradavice nateknu i počnu lučiti mlijeko, kuja se često udeblja pa se čini da je zbilja skotna, a ponašanje je onakvo kao u skotne kuje: kopaju se rupe, navlače krpe i deke da se složi leglo, nerijetko kuja posvoji neku igračku pa se prema njoj ponaša kao prema mladuncu. Ne nastupa za vrijeme tjeranja i uzročnik nije izvanjski.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2019., 22:58   #142
Lažna trudnoća nastupa u vrijeme kad bi se kuja porodila da je kojim slučajem ostala trudna i nema veze s druženjem i njuškanjem, nego s hormonima, točnije prolaktinom koji kod kuja raste i bez trudnoće.
amaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2019., 10:23   #143
Pozdrav, nisam sigurna saljem li upit na pripadajucu temu pa me, molim Vas, usmjerite ako grijesim.

Naime, imam kujicu staru 9 mjeseci i sterilizirat cu ju nakon prvog tjeranja. Zanima me kako cu znati tjera li se i moze li ona ostati skotna prije prvog tjeranja? Preplasile su me rijeci drugih vlasnika pasa jer navodno kujica uopce ne mora krvariti u vrijeme tjeranja ili krvarenje moze biti neprimjetno pa me brine kako cu znati tjera li se ili ne i prestati ju voditi u parkove u blizinu muzjaka?

Unaprijed hvala na odgovorima
__________________
Nickname je jadan koliko je i star, a ne znam ga promijenit.
xXxTiNaxXx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2019., 16:43   #144
Prije tjeranja ne može ostati skotna, bez obzira na to koje je tjeranje po redu.

Da, prvo tjeranje može biti tzv. tiho tjeranje, uz vrlo malo krvarenja i sluzi, a i kad krvari, kujica se može uredno oblizati pa opet ništa ne znaš. Mojoj je pet i pol godina i uopće ne znam kog će nam vraga gaće i pelenice.

Koja je pasmina u pitanju? Velike se pasmine prvi put protjeraju kasnije od malih - osam mjeseci, godinu dana, godinu i pol. Tako da znaš kad ćeš početi pratiti.

Mjesec dana (otprilike) prije tjeranja kujica počinje učestalije mokriti jer tako za sobom ostavlja trag. Nije isto kao kod upale mjehura kada se muči da se pomokri i uspije iscijediti dvije-tri kapi. Na stidnici se ne mora vidjeti promjena, pogotovo ako ne znaš prepoznati, ali promijeni se boja. Neki ljudi guraju kujama u rodnicu štapiće za uši da provjere počinje li krvarenje, no mislim da je dovoljno uzeti papirnatu maramicu ili komad toaletnog papira pa prstom pritisnuti stidnicu - ako krvari, vidi se trag.

Isto tako, ako posumnjaš da se kuja počela tjerati, možeš je odvesti veterinaru koji će po vaginalnom brisu ustanoviti je li tjeranje počelo ili nije odnosno, ako je blizu, kad bi trebalo početi.

Kastriraj na polovici između dva tjeranja, dakle, najmanje dva mjeseca nakon završetka prvoga. Ako je veća pasmina ili veća rastom, kastriraj kad završi fizički rast da ne narušiš skeletalni razvoj.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2019., 23:16   #145
Puno, ali PUNO HVALA na iscrpnom odgovoru!
Kujica je mjesanka u tipu bull te je manjeg rasta.
Pretpostavljam da ce uskoro poceti proces pa cu pripaziti vani.
__________________
Nickname je jadan koliko je i star, a ne znam ga promijenit.
xXxTiNaxXx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2021., 18:16   #146
Pitanje, da li šetate svoje kuje dok se tjeraju?
Žao mi je držati ju bez šetnje, no želim izbjeći situaciju gdje ju moram braniti od drugih pasa (koja se neki dan i desila) ili se opravdavati drugim vlasnicima.
Enid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2021., 19:15   #147
Quote:
Enid kaže: Pogledaj post
Pitanje, da li šetate svoje kuje dok se tjeraju?
Žao mi je držati ju bez šetnje, no želim izbjeći situaciju gdje ju moram braniti od drugih pasa (koja se neki dan i desila) ili se opravdavati drugim vlasnicima.
Šećem na lajni. Ne približavam se psima. Ako vidim da idu prema meni, promjenim smjer kretanja.

Poslano sa mog JNY-LX1 koristeći Tapatalk
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2021., 21:27   #148
Quote:
Enid kaže: Pogledaj post
Pitanje, da li šetate svoje kuje dok se tjeraju?
Žao mi je držati ju bez šetnje, no želim izbjeći situaciju gdje ju moram braniti od drugih pasa (koja se neki dan i desila) ili se opravdavati drugim vlasnicima.
Šećemo u nedoba - rano ujutro ili kasno navečer kad su manje šanse da ćemo sresti druge pse. Srećom, imamo vrt pa je preko podneva pustim da se popiški, a da ga nemamo, piškila bi na najbližu travu. Šetnje su kraće nego inače, strogo smo na lajni, a ta tri tjedna smanjene aktivnosti nadoknađujemo igrom i maženjem kod kuće.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:06.