Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2012., 16:25   #81
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
gdje je Budha nirvanu definirao kao nistavilo (u najboljem slucaju to bi bila sunjata, ako i to) ili kao sredinu izmedju askeze i robovanja strastima (to je definicija budistickog puta prema nirvani eventualno), kao potpunu radost, srecu i mir, raj itd?
Budha je Nirvanu "opisao" šutnjom, kako ja shvaćam stvar on traži da sami spoznamo to "stanje", a ne da o tome pišemo službene dogme
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 17:45   #82
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
gdje je Buda nirvanu opisao kao blazenstvo?
Evo i ovdje na primjer ....

The Buddha on his eternal and blissful ultimate nature as he stands on the brink of physical death: " ... if you perceive things truly, you will become free from attachment, separated from them, you will indeed be liberated. I have well crossed the watery waste of existence. I abide in bliss, having transcended suffering, therefore I am devoid of unending desire, I have eliminated attachment and gained Liberation [moksha]. There is no old age, sickness or death for me, my life is forever without end. I proceed burning bright like a flame. You must not think that I shall cease to exist. Consider the Tathagata [i.e. Buddha] to be like [Mount] Sumeru: though I shall pass into Nirvana here [i.e. physically die], that supreme bliss is my true nature

Mahaparanirvana suta
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 18:35   #83
Zanimljivo pitanje, orgazam i nirvana, doduše na strani humorističnog, satiričnog zapravo...

Da se pridružim zabavi i samo da spomenem očito, orgazam uglavnom nastaje kao vrlo angažirano stimuliranje tijela, a samim time i mozga, plus ostala gomila mehanizama koje nema potrebe spominjati, ali su svi u svrhu stimulacije mozga i rezultiraju pomućenjem svijesti (i tjelesnim zadovoljstvom, naravno). Dok nirvana, između ostaloga, nastaje kao rezultat istinskog odsustva potrebe za bilo kakvo, što uključuje i ugodno, stimuliranje uma. Nirvana je zapravo potpuna suprotnost orgazmu. Mogli bismo reći, apsolutni antiorgazam i stanje potpune jasnoće, što za orgazam ne bismo mogli reći.
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 18:48   #84
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
Zanimljivo pitanje, orgazam i nirvana, doduše na strani humorističnog, satiričnog zapravo...

Da se pridružim zabavi i samo da spomenem očito, orgazam uglavnom nastaje kao vrlo angažirano stimuliranje tijela, a samim time i mozga, plus ostala gomila mehanizama koje nema potrebe spominjati, ali su svi u svrhu stimulacije mozga i rezultiraju pomućenjem svijesti (i tjelesnim zadovoljstvom, naravno). Dok nirvana, između ostaloga, nastaje kao rezultat istinskog odsustva potrebe za bilo kakvo, što uključuje i ugodno, stimuliranje uma. Nirvana je zapravo potpuna suprotnost orgazmu. Mogli bismo reći, apsolutni antiorgazam i stanje potpune jasnoće, što za orgazam ne bismo mogli reći.
Ali imaš onih koji su ludi i pomračeni prije orgazma i onih koji sami sebe lažu pa si nađu još gore surogate od same spolnosti
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 19:21   #85
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ali imaš onih koji su ludi i pomračeni prije orgazma i onih koji sami sebe lažu pa si nađu još gore surogate od same spolnosti
a imaš i onih razbuđene kundalini. Kundalini i libido stoje u proporcionalnom odnosu. Budnija kundalini znači snažniji libido, jaču seksualnost i magnetizam, privlačnost i sjaj .... Jedni savjetuju osobi koja je razbudila ili budi kundalini što više seksa, drugi celibat .... anyway i jedna i druga praksa se "igra" sa izostankom orgazma, s ciljem da bi se seskualna energija u višim centrima svijesti preobrazila u duhovno buđenje.

Dakle postavio si pitanje koja je razlika između orgazma i nirvane, moj odgovor je: s obzirom da duhovni putevi koji imaju za cilj buđenje kundalini energiju orgazma čuvaju i preusmjeravaju umjesto vani i prema dole u smjeru unutra i gore, očigledno postoji i razlika na suprotnim stranima polariteta kao i zajednički nazivnik između seksualne aktivnosti i prosvjetljenja.

Veliki učitelji kundalini tantre kažu da je sve to jedna te ista energija. U prvoj čakri ona je sex u sedmoj prosvjetljenje. Razlikuje se samo u profinjavanju njene vibracije kroz razna stanja svijesti, sve dok ne eksplodira s one strane u big bang prosvjetljenja.

Zadnje uređivanje Cherie : 07.01.2012. at 19:27.
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 22:14   #86
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
...
Da se pridružim zabavi i samo da spomenem očito, orgazam uglavnom nastaje kao vrlo angažirano stimuliranje tijela, a samim time i mozga, plus ostala gomila mehanizama koje nema potrebe spominjati, ali su svi u svrhu stimulacije mozga i rezultiraju pomućenjem svijesti
...
Sto to pomucuje svijest za vreme orgazma ?
Misli prestaju (mozes li misliti tada?), a to slici onom Patandjalijevom "yogachittanirodha".
Osecaj o ja ? Da te neko pita za vreme orgazma "tko si", sta bi odgovorila ?
Koje emocije su prisutne za vreme orgazma ?
Koju radnju izvodimo ?

Pitanja se odnose na trenutke "eksplozije" u glavi, za vreme orgazma, a ne na ono pre i nakon toga.

I mozda jos ovo - cemu orgazam uopste ?
Vrsta bi se mogla razmnozavati i bez njega. Dovoljna je samo ejakulacija.

PS
Problem usporedjivanja lezi i u nemogucnosti potpunog izricaja dozivljaja i unutranjih stanja.
Orgazam smo verovatno vec svi doziveli, no pitanje je da li su svi orgazmi kvantitativno i kvalitativno isti ?
O nirvani uglavnom znamo iz starih prica. I tu se postavlja isto pitanje - da li su svi uvidi, bljeskovi, prosvetljenja... isti i da li su oni nirvana ?

Zadnje uređivanje Dragan : 07.01.2012. at 22:30.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 22:34   #87
Buda je mogao sjedeci pod drvetom postici nirvanu i svesti se na ugarak, na blank prazan komad nepostojeceg zapisa, i na taj nacin za svoga vremena i sa tadasnje covjekove svijesti odrzavati ravnotezu zakona prirode i svemira (dharma), mogao je postici transcendentno znanje i oslobodjenje od materijalnoga svijeta (mokshe), ali je rekao da the One tek dolazi iza njega

i sto sad s tom orgazmickom zen-like transformacijom i ego otapajucom nirvanom?

i Isus se svojim ucenicima mogao preobraziti, Matej i Luka opisuju kako je par njih znao odvesti u goru na skrovito mjesto, i pokzati im svoje pravo lice preobrazavajuci se u svjetlost zasljepljujucega sunca

no, sto je to za nas?

za mene je to upravo nadrastanje svake boli . Orgazam . Nirvana

u svakoj instanci ih mogu izjednaciti, dokle god me nirvana zanima, i dokle god ju poznajem . jedino zastajem pred bitnim dijelom razlike gdje mi je nirvana nespojiva s nama individuama kojima nije ODUMRIJETI i pretociti se u Bice za ovoga nam zivota (ako ga uopce ima jer budizam je ateisticki, bez Boga) . nije nam fuzionirati se u Nistavilo dok god nam je zivjeti , vec naprotiv, pretakati nam se jedno u drugo, mi u Bitak, i On u nas con-tactom na nivou personhooda (a ne objecthooda)


i to trima uvidima (krscanski POV, teolog suvremenik otac Kevin O'Shea) :

dependency on a dis-closing infinity – odrazavajuci (mirroring) ontolosku covjekovu ovisnost o Bogu koja postaje ljepotom ovisnosti i zudnjom za Svojim partnerom izrazavajuci to kroz simplicity, gratitude and humility

amazemet at a freeing touch – gdje dodir drugoga ljudskoga bica koje nam prilazi u potpunom postovanju, u cistom odusevljenju , u svom svom uzivanju istrazivanja razlicitosti, kao ogledalo odrazava Bozju njeznost

and inner peace overflowing into self-dis-closure

sumirajuci, confidence of personhood pruza upravo taj interpersonhood gdje


zivot muskarca i zene u duhovnoj i tjelesnoj vijernosti postaje ziva misterija koja pruza pravo otkrovenje integriranog u peaceful Self


za neuroscience orgazam je posebna instanca svijesti koja ukljucuje ne samo dodir, vec i memoriju, nagradu pa cak i bol . da, bol : isti neural mehanizam je zaduzen za procesuiranje kako boli tako i ugode . orgazam ima analgetski efekt, i zato onaj pravi orgazam (a ne iskljucivo onaj dijelova tijela fizickim stimulansom, vec onaj umni, duboko u svijesti) daje savrseni mir umu i olsobadja ga od svake zudnje, bijesa, i drugih stanja

dok vas decke vecinom seks privlaci jer vam pomaze da se osjecate dobro, mi cure u seksu mozemo uzivati tek kad se zaista najprije osjecamo dobro . zato je i nas orgazam visi/ slozeniji od vaseg, i moze trajati .. life long .. ako ste Persona i znate podgrijavati i odrazavati Bozju njeznost kroz svakodnevne male stvari



Zadnje uređivanje todaytonight : 07.01.2012. at 22:56. Reason: edit
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 01:33   #88
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Sto to pomucuje svijest za vreme orgazma ?
Misli prestaju (mozes li misliti tada?), a to slici onom Patandjalijevom "yogachittanirodha".
Osecaj o ja ? Da te neko pita za vreme orgazma "tko si", sta bi odgovorila ?
Koje emocije su prisutne za vreme orgazma ?
Koju radnju izvodimo ?

Pitanja se odnose na trenutke "eksplozije" u glavi, za vreme orgazma, a ne na ono pre i nakon toga.
Ne možeš odvojiti prije i poslije od samog trenutka orgazma, sve to ide u paketu. "Eksplozija" nije samo u glavi već u cijelom tijelu.

Nisam baš najsretniju riječ odabrala, priznajem. Nije riječ o tome da čovjek poludi zato jer ima orgazam, mislila sam da je to svima jasno. Jednostavno rečeno, radi se o tome da je priroda orgazma, ne samo njega, ali ovdje je o njemu riječ, takva da vodi svijest u pobuđeno, aktivno stanje koje je jako daleko od dhyane, a kamoli nirvane.

To što za vrijeme samog orgazma nema misli ne znači puno jer to stanje traje kratko dok s druge strane svijest i dalje prima podražaj kroz sva ostala čula. Nisu samo misli te koje imaju uticaj na svijest. Imamo 5 čula, pa su tu i sjećanja, pa aktivnost vegetativnog sustava, itd...

Da se razumijemo seks je dobra stvar, orgazam također ali, da kažem Patanjalijevim riječnikom, treba se sabrati!

Koga detaljnije zanima neka pročita početak Patanjalijevih Yoga Sutri i biti će odmah jasno o čemu je riječ.

S druge strane vlastito iskustvo poklapa mi se s time što piše u YS.

Ali, ako te to privlači nastavi marljivo usavršavati orgazme dok ne dosegneš nirvanu. Ja ću drugim putem
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 01:43   #89
@todaytonight

lijepo je da si svoj put prepoznala u slijeđenju Isusa, da ideš kroz ljubav i osjećaje prema Njemu ali to niti je jedini put niti jedini ispravan. Ispravan za tebe ali dozvoli i drugima da budu na ispravnom vlastitom putu.

U Vigjan bhairava tantri, koju smo prije koji dan spominjali, Shiva je Parvati prenio znanje o 112 različitih načina kako do oslobođenja, ili nazovi to stanje svojim riječnikom kako ti paše. 112!
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 02:05   #90
Krajnosti su uspostavljene da bi se balans našao...
A ne da bi se krajnosti sljedile..

Učitelji svaki i obmanjuje i objelodanjuje.
Hermes je i varalica i prosvjetitelj.

Nikakve razlike nema ni u mitu o Isusu niti bilo kojem drugom ućitelju svi su ambivalentni u djelovanju..

Čovjek treba sam da balans nađe nema puta koji crta istinu ..
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 02:46   #91
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Po meni duhovnost ima tri izvora, a svako je slobodan vjerovati više ili manje nekom od tih izvora, a ti izvori su:

a) kanoni, dogme, spisi, prave religije... nekad su dijelovi međusobno kontradiktorni

b) hereza... tko može dokazati da istina nije sadržana i u nekim odbačenim djelovima religija

c) osobna iskustva ( ne moraju biti nužno mistična), ovo je za mene najbitniji izvor, a prva dva mogu biti nekakva nadahnuća (ili pouka kako se nebi smjelo).

Po meni je cilj duhovnosti u prvom redu osvijestiti sebe i to u svim komponentama, u protivnom, naš život je nesvjesan, a takva percepcija nesvjesnog života je obična halucinacija. Stoga smatram, ako smo na duhovnom putu, onda su nam vlastita iskustva bitnija od službenih tumačenja spisa

Ako mi samo prihvaćamo spise, bez da smo svjesni njihovog okusa, onda nas to dodatno baca u iluziju i gasi svjesnost, ukoliko mi pokušavamo biti subjekti života, onda nam se otvara novi prostor percepcije.

Da. ono oko čega se mi nikako složiti na ovom forumu, ti kažeš da budist ima jedan cilj, jogi drugi cilj, kršćanin treći cilj..., a ja tvrdim da mistik ima jedan cilj koji se zove spoznaja stvanosti, a nazivi poput nirvane, raja, samadhija, mokše, prosvjetljenja...mogu biti razlike u terminologiji i nivoima spoznaje.
sve to stoji, no ako raspravljamo i pokusavamo iskustva i spoznaje staviti u racionalni i verbalni okvir onda termini kojima baratamo moraju imati odredjeno znacenje. Inace ako ja pod hrkljusem mislim na nutelu, Dragica na grah, Blue na vibrator, Parsi na Kur'an, a ti na ono sto ti u trenutku pase da bi bio u pravu komunikacija postaje besmislena kao i sam jezik.

Nirvana je budisticki termin, posebno danas. I kao takav je opisan u budistickoj doktrini, spisu i iskustvu.

Ako zelis nesto drugo podrazumjevat pod tim terminom sto ti vise pase nema se o cemu raspravljat, jezicni i logicki anarhizmi nisu plodno tlo za bilo kakvu komunikaciju niti za kristalizaciju i usporedbe koje se zele na temama poput ovih, onda treba sutit i meditirat

I ne, nisu sva iskustva ista, to je jesno svakome tko je isprobao razlicite sadhane i imao razlicita iskustva, samo floskula modernih "gurua" koji zele pod svoje okrilje ugurati cjelokupnost ljudskog iskustva i umisljati su da su sve shvatili, objasnili i sistematizirali.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 02:48   #92
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Budha je Nirvanu "opisao" šutnjom, kako ja shvaćam stvar on traži da sami spoznamo to "stanje", a ne da o tome pišemo službene dogme
nije bas sutnjom, a nije niti odbijao rasprave, da je tako ne bi postojali toliki zapisi i ne bi drzao tolike govore.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 02:54   #93
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Evo i ovdje na primjer ....

The Buddha on his eternal and blissful ultimate nature as he stands on the brink of physical death: " ... if you perceive things truly, you will become free from attachment, separated from them, you will indeed be liberated. I have well crossed the watery waste of existence. I abide in bliss, having transcended suffering, therefore I am devoid of unending desire, I have eliminated attachment and gained Liberation [moksha]. There is no old age, sickness or death for me, my life is forever without end. I proceed burning bright like a flame. You must not think that I shall cease to exist. Consider the Tathagata [i.e. Buddha] to be like [Mount] Sumeru: though I shall pass into Nirvana here [i.e. physically die], that supreme bliss is my true nature

Mahaparanirvana suta
postoje dvije razlicite sute tog imena, nisam tolko upoznat sa budizmom da pogodim koja je po citiranom, ali iz konteksta i stila nagadjam da se radi o ovj iz mahayana, a ne pali kanona i koja je kao takva gotovo sigurno dosta kasnog datuma i izmjesana sa hindu i tantrickim ucenjima, odnosno nije nesto sto je bas blisko starijim i izvornijim tekstovima, a ja pitah di je Buda to definirao, ne kasnije sekte koje su kao i danas svasta muljale i podvadale da bi se Buddha okretao u grobu samo tako buduci je cesto direktno suprotno onome sto je on radio i vraca se svemu onome sto je pokusavao raskinuti u hindu tradiciji sa svojim novim ucenjima.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 02:57   #94
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Sto to pomucuje svijest za vreme orgazma ?
Misli prestaju (mozes li misliti tada?), a to slici onom Patandjalijevom "yogachittanirodha".
Osecaj o ja ? Da te neko pita za vreme orgazma "tko si", sta bi odgovorila ?
Koje emocije su prisutne za vreme orgazma ?
Koju radnju izvodimo ?

Pitanja se odnose na trenutke "eksplozije" u glavi, za vreme orgazma, a ne na ono pre i nakon toga.

I mozda jos ovo - cemu orgazam uopste ?
Vrsta bi se mogla razmnozavati i bez njega. Dovoljna je samo ejakulacija.

PS
Problem usporedjivanja lezi i u nemogucnosti potpunog izricaja dozivljaja i unutranjih stanja.
Orgazam smo verovatno vec svi doziveli, no pitanje je da li su svi orgazmi kvantitativno i kvalitativno isti ?
O nirvani uglavnom znamo iz starih prica. I tu se postavlja isto pitanje - da li su svi uvidi, bljeskovi, prosvetljenja... isti i da li su oni nirvana ?
Bez misli si i kad se naroljas do nesvjesti, kad si u nesvjesti, kad ovoono... pa to nije citivriti.... citivriti je nestanak valova u potpuno bistroj i budnoj svjesti, a to uobicajeni orgazam nisam siguran da jest sa svom tom navalom kemija.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 03:06   #95
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
Buda je mogao sjedeci pod drvetom postici nirvanu i svesti se na ugarak, na blank prazan komad nepostojeceg zapisa, i na taj nacin za svoga vremena i sa tadasnje covjekove svijesti odrzavati ravnotezu zakona prirode i svemira (dharma), mogao je postici transcendentno znanje i oslobodjenje od materijalnoga svijeta (mokshe), ali je rekao da the One tek dolazi iza njega
Koji The One? Maitreya?

Prije svega ako bi i prihvatili tu pricu nije nista vise The One od Gautame vec se jednostavno gubljnjem Dharme pojavljuje novi Budha da bi ju reanimirao, kao sto je bilo drugih Buddha i prije Gautame.

No u stvari i za to vrijedi komentar kao i za onu citiranu suttu, vjerojatno kasniji uplivi hinduizma i ostalih utjecaja sa svojim jugama i avatarima.

Iako se Maitreya spominje i u starijem kanonu, no na takav nacin i van konteksta i stila ostatka teksta da se uglavnom sumnja u autenticnost i kasnije umetanje.

Ergo Maitreya je u osnovi bajkica usla u budizam sa ostalim mistifikacijama, ritualima, vjerskim simbolima, sanskritizacijom tekstova i ostalim glupostima tradicionalne formalne religijske papazjanije kojih se Budha zelio rjesiti.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 04:45   #96
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
a imaš i onih razbuđene kundalini. Kundalini i libido stoje u proporcionalnom odnosu. Budnija kundalini znači snažniji libido, jaču seksualnost i magnetizam, privlačnost i sjaj .... Jedni savjetuju osobi koja je razbudila ili budi kundalini što više seksa, drugi celibat .... anyway i jedna i druga praksa se "igra" sa izostankom orgazma, s ciljem da bi se seskualna energija u višim centrima svijesti preobrazila u duhovno buđenje.

Dakle postavio si pitanje koja je razlika između orgazma i nirvane, moj odgovor je: s obzirom da duhovni putevi koji imaju za cilj buđenje kundalini energiju orgazma čuvaju i preusmjeravaju umjesto vani i prema dole u smjeru unutra i gore, očigledno postoji i razlika na suprotnim stranima polariteta kao i zajednički nazivnik između seksualne aktivnosti i prosvjetljenja.

Veliki učitelji kundalini tantre kažu da je sve to jedna te ista energija. U prvoj čakri ona je sex u sedmoj prosvjetljenje. Razlikuje se samo u profinjavanju njene vibracije kroz razna stanja svijesti, sve dok ne eksplodira s one strane u big bang prosvjetljenja.
Iz ovog bi se dalo zaključiti da imamo i drugih orgazama, konkretno mislim na čakre između prve i sedme

Kako bi objasnili manijaka, koji se može nasladiti na nekakvim sadističkim aktivnostima bez spolnog čina, zalutala kundalini ili nečiste čakre?

Dali je kondalini jedina energija koja budi čakre? Recimo, majčina ljubav, ona (pretpostavljam) dolazi iz srčane čakre?
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 04:56   #97
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
sve to stoji, no ako raspravljamo i pokusavamo iskustva i spoznaje staviti u racionalni i verbalni okvir onda termini kojima baratamo moraju imati odredjeno znacenje. Inace ako ja pod hrkljusem mislim na nutelu, Dragica na grah, Blue na vibrator, Parsi na Kur'an, a ti na ono sto ti u trenutku pase da bi bio u pravu komunikacija postaje besmislena kao i sam jezik.

Nirvana je budisticki termin, posebno danas. I kao takav je opisan u budistickoj doktrini, spisu i iskustvu.

Ako zelis nesto drugo podrazumjevat pod tim terminom sto ti vise pase nema se o cemu raspravljat, jezicni i logicki anarhizmi nisu plodno tlo za bilo kakvu komunikaciju niti za kristalizaciju i usporedbe koje se zele na temama poput ovih, onda treba sutit i meditirat

I ne, nisu sva iskustva ista, to je jesno svakome tko je isprobao razlicite sadhane i imao razlicita iskustva, samo floskula modernih "gurua" koji zele pod svoje okrilje ugurati cjelokupnost ljudskog iskustva i umisljati su da su sve shvatili, objasnili i sistematizirali.
Mislim da ne idem baš u takvu krajnost, u kojoj je terminologija neupotrebljiva, ja sam uvjerenja da svi mističari kad tad stižu do istog stanja, a na nekakvim međustanjima možemo govoriti i o različitim iskustvima, ali dokle god traje razlika, dotel ne možemo govoriti o krajnjem cilju

Dokle god je mistično iskustvo uobličeno, povezano s tradicijom ili doktrinom, dotle možemo govoriti o razlici, ali onog trenutka kada dođemo apstraktnih stanja (neuobličenih ili nirvikalpa) onda ne mogu postojati razlike, osim u intenzitetu i vremenu trajanja.

Recimo, ja imam odeređeno iskustvo pri vježbanju joge, ali ono se debelo razlikuje od onog što se inače očekiva od joge, o mantranju bolje da i ne pričam, jer da to nije moje iskustvo nebih vjerovao (naravno, nisu u pitanju nekakva mistična iskustva, prije bih rekao usklađivanje i pročišćavanje čakri).
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 04:58   #98
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
Zanimljivo pitanje, orgazam i nirvana, doduše na strani humorističnog, satiričnog zapravo...

Da se pridružim zabavi i samo da spomenem očito, orgazam uglavnom nastaje kao vrlo angažirano stimuliranje tijela, a samim time i mozga, plus ostala gomila mehanizama koje nema potrebe spominjati, ali su svi u svrhu stimulacije mozga i rezultiraju pomućenjem svijesti (i tjelesnim zadovoljstvom, naravno). Dok nirvana, između ostaloga, nastaje kao rezultat istinskog odsustva potrebe za bilo kakvo, što uključuje i ugodno, stimuliranje uma. Nirvana je zapravo potpuna suprotnost orgazmu. Mogli bismo reći, apsolutni antiorgazam i stanje potpune jasnoće, što za orgazam ne bismo mogli reći.
Moglo bi se reći da je nirvana nešto kao budnost u dubokom snu
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 05:27   #99
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
Ne možeš odvojiti prije i poslije od samog trenutka orgazma, sve to ide u paketu. "Eksplozija" nije samo u glavi već u cijelom tijelu.

Nisam baš najsretniju riječ odabrala, priznajem. Nije riječ o tome da čovjek poludi zato jer ima orgazam, mislila sam da je to svima jasno. Jednostavno rečeno, radi se o tome da je priroda orgazma, ne samo njega, ali ovdje je o njemu riječ, takva da vodi svijest u pobuđeno, aktivno stanje koje je jako daleko od dhyane, a kamoli nirvane.

To što za vrijeme samog orgazma nema misli ne znači puno jer to stanje traje kratko dok s druge strane svijest i dalje prima podražaj kroz sva ostala čula. Nisu samo misli te koje imaju uticaj na svijest. Imamo 5 čula, pa su tu i sjećanja, pa aktivnost vegetativnog sustava, itd...

Da se razumijemo seks je dobra stvar, orgazam također ali, da kažem Patanjalijevim riječnikom, treba se sabrati!

Koga detaljnije zanima neka pročita početak Patanjalijevih Yoga Sutri i biti će odmah jasno o čemu je riječ.

S druge strane vlastito iskustvo poklapa mi se s time što piše u YS.

Ali, ako te to privlači nastavi marljivo usavršavati orgazme dok ne dosegneš nirvanu. Ja ću drugim putem
Ne secam se da sam negde napisao da "usavrsavam orgazme" ?
Samo sam naglasio da je sam trenutak orgazma, jedno interesantno stanje svesti. Ti kazes da se "ne moze odvojiti prije i posle od samog trenutka orgazma" (zasto?), da "to stanje traje kratko" (moze li se produziti?), da "priroda orgazma, ne samo njega, ali ovdje je o njemu riječ, takva da vodi svijest u pobuđeno, aktivno stanje koje je jako daleko od dhyane, a kamoli nirvane." (moja iskustva dhyane su da ona vodi u pobudjeno, aktivno stanje svesti - zar tebe dhyana vodi u pasivnost i inerciju? vec dozivela "kamoli nirvanu?).

@Beljki
"Bez misli si i kad se naroljas do nesvjesti, kad si u nesvjesti, kad ovoono... pa to nije citivriti.... citivriti je nestanak valova u potpuno bistroj i budnoj svjesti, a to uobicajeni orgazam nisam siguran da jest sa svom tom navalom kemija. "

Slazem se da naroljanost i nesvjesnost nisu nirodha (citivriti jesu ), no zar ih ti doista usporedjujes sa stanjem svesti pri orgazmu ?
Ja sam u najmanju ruku prilicno budan za vreme orgazma.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 09:47   #100
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Ja sam u najmanju ruku prilicno budan za vreme orgazma.
naravno, to znaci da si s dostojnom partnericom, i da si svjedokom neba na zemlji, da postojis
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:36.