Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2010., 19:55   #141
lavić26, ok, sad je malo jasnije, no meni i dalje nije jasno kako ti on misli uplaćivati novac na žiro račun, a ne platiti davanja i kako misli da mu to može proći.
Zaključujem da ti je prije plaćao iz svog džepa, pa mu se svakom uplatom na obrt povećavao dobitak i morao je platiti više poreza na kraju godine. Sad bi on 'praznio' svoj račun i zato zaključujem da bi ti plaćao s računa obrta na tvoj žiro račun (kreirajući trošak), ali mi nije jasno kako bi on to pravdao bez uplaćenih doprinosa i poreza. Pitaj ga malo...možda s još kojom informacijom shvatimo na što on točno cilja. Ovako samo nagađamo.

Akontacija poreza na ugovor o djelu obračunava se po stopi od 25%. O tome ti je pričala teta u Poreznoj. Plus prirez. To u vezi 35% što si našla je nešto drugo. No to je samo porez kojeg bi ti on na honorar trebao platiti. Tu su još i doprinosi, i to što govori je istina: tvoja bi ga usluga koštala 100% više od tvog neto honorara (ne opravdavam rad na crno, samo objašnjavam trošak onog tko isplaćuje honorar).

U svakom slučaju, kao što je i FileExplorer rekao, sama moraš procijeniti za koliko ti se isplati raditi, a da bi to mogla moraš otkriti za što te, potencijalno, u toj situaciji država može kačiti.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 20:45   #142
Lavic26, mislim da je ovo najjeftinija shema al vidi jel se isplati prateci trud:

Ti otvoris obrt u sustavu poreza na dobit ili cak i doo s tobom kao direktorom (ako je ovaj drugi poslodavac u sustavu PDVa onda i ti udjes u PDVase). Buduci si vec zaposlen onda se doprinosi placaju po toj osnovi. Ovom drugom poslodavcu jednostavno fakturiras racune za usluge (koje su za njega naravno trosak), na to ces platit 20% poreza na dobit i to je to.

Pitanje je naravno jel se isplati zezat sa svime time jer je i to birokratski napor, to moras sam procjenit. I moras uzet u obzir i da knjigovodstvo nesto kosta ali za parsto Kuna mjesecno i to sredis. Doo je malo overkill, obrt bi ti trebao bit dovoljan.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 14:04   #143
porez na dohodak i obrt

Imam par pitanja vezano za porez na dohodak, ako netko zna...

Uskoro krećem s obrtom koji je u sustavu poreza na dohodak. Kako trebam dobiti poticaj za samozapošljavanje, uvjet je na kraju godine prijaviti dohodak od cca 35k kuna.

Zanima me:

- Obračunava li se porez na dohodak obrta isključivo na kraju godine tj godišnje
- Znači li to da u ovom, mom slučaju, na kraju godine koju mi gledaju moram na računu imati 35k kuna ili novac koju zaradim mogu slobodno trošiti tokom godine a na kraju samo prijavljujem porez (Dakle pitanje je i mogu li slobodno raspolagati sredstvima koja zaradim u obrtu da dižem novac bez plaćanja poreza)?
- Računa li se osobni dobitak u osnovicu za oporezivanje ili ne?
- Koji je inače rok za prijavu, a koji za plaćanje poreza?

Unaprijed hvala svima na informacijama.
__________________
People prefer safe literature. They don't want to be awake and stir up. It's easier to over sleep their lives.
darrien fawkes is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2011., 18:13   #144
Quote:
darrien fawkes kaže: Pogledaj post
- Obračunava li se porez na dohodak obrta isključivo na kraju godine tj godišnje
Da, na kraju godine.

Quote:
- Znači li to da u ovom, mom slučaju, na kraju godine koju mi gledaju moram na računu imati 35k kuna ili novac koju zaradim mogu slobodno trošiti tokom godine a na kraju samo prijavljujem porez (Dakle pitanje je i mogu li slobodno raspolagati sredstvima koja zaradim u obrtu da dižem novac bez plaćanja poreza)?
Ne moraš imati na računu, možeš slobodno trošiti. Gleda se da li si zaradio 35kkn.
Quote:
- Računa li se osobni dobitak u osnovicu za oporezivanje ili ne?
Valjda osobni odbitak
On je neoporeziv.

Quote:
- Koji je inače rok za prijavu, a koji za plaćanje poreza?
Kraj veljače je rok za prijavu, a plaćaš kad ti izdaju rješenje. Nije određeno kad će ga izdati. Obično do kraja godine.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 16:13   #145
@lili, imam još par pitanja:

- to znači da bez nekih poreza i zapreka mogu dizati novac s računa i trošiti?
- koliko se često i kako plaća pdv? (i njega moram prijavljivati?) :-)
- postoji li bilo koji tip troška to jest izdatka koji mi se nakraju ipak neće gledati na bilanci na porezu na dohodak? (dakle za koji bi mogao iskoristiti povrat pdv-a ali da ga ne prikažem kao izdakat to jest rashod)?
- postoji li možda neki drugi trik

ispričavam se ako davim, i unaprijed ti hvala još jednom.
__________________
People prefer safe literature. They don't want to be awake and stir up. It's easier to over sleep their lives.
darrien fawkes is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 11:01   #146
Pogledaj malo temu Računovodstvo za obrtnike dohodaše. Naći ćeš svašta što te zanima

Quote:
darrien fawkes kaže: Pogledaj post
@lili, imam još par pitanja:

- to znači da bez nekih poreza i zapreka mogu dizati novac s računa i trošiti?
Da

Quote:
- koliko se često i kako plaća pdv? (i njega moram prijavljivati?) :-)
Ovisi jesi li mjesečni ili tromjesečni obveznik, tako i plaćaš ili jednom mjesečno ili jednom svaka tri mjeseca. I da, sam ga obračunavaš, nosiš PDV obrasce i plaćaš.

Quote:
- postoji li bilo koji tip troška to jest izdatka koji mi se nakraju ipak neće gledati na bilanci na porezu na dohodak? (dakle za koji bi mogao iskoristiti povrat pdv-a ali da ga ne prikažem kao izdakat to jest rashod)?
Moram priznati da ovo nisam shvatila. Kako misliš dobiti povrat PDV-a za nešto što nećeš prikazati u knjigama?

Quote:

- postoji li možda neki drugi trik

ispričavam se ako davim, i unaprijed ti hvala još jednom.
Trikova nema, bar ne u knjigovodstvu. Sve je crno na bijelo.
Da li postoji način da se nešto doda ili izbaci, postoji, ali o tome se ne govori općenito nego se analizira slučaj po slučaj i gleda se najpametnije za svaku situaciju ponaosob. nema univerzalnog pravila št je dobro, a što loše. To ovisi o situaciji
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 12:21   #147
ljudima kao što je lili p koji na forumima odgovaraju totalnim početnicima na pitanja i tako im pomažu bih dao plaću i zaposlio ih, recimo umjesto ljudi zaposlenih u županijama.
__________________
People prefer safe literature. They don't want to be awake and stir up. It's easier to over sleep their lives.
darrien fawkes is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 11:22   #148
Radnik mora platiti porez na dohodak

Molim pomoć.
Suprug mi je u 2009 god radio kod poslodavca koji mu nije plaćao poreze i doprinose. S obzirom da je tada imao i obrt morao je podnjeti prijavu poreza na dohodak. Tek 2011 god. porezna uprava šalje riješenje u kojem navodi da mi je suprug dužan platiti porez i prirez jer to nije učinio njegov poslodavac.
Na to riješenje smo se žalili. Sada je dobio drugostupanjsko rješenje kojim se ta žalba odbija. Pozivaju se na čl. 69 pravilnika o porezu na dohodak u kojem piše da ako poslodavac ne podmiri svoje obveze to postaje obveza radnika.
Nije im bitno niti to što on nije primio bruto plaću nego neto. Oni traže porez i prirez kao da mu je isplaćen bruto. Hebate, ispada da je radio badava još kad su na to naprdili kamate i u minusu je.
Zanima me ima li nam pomoći u ovom krasnom zakonodavstvu koje tako otvoreno štiti lopovluk (njegovog bivšeg poslodavca koji je sve opljačko i lijepo se iz svega povukao). Ne moram niti pisati da mu je žena sutkinja pa ne sumnjam da ga je fino uputila u detalje kako da sve zajebe a on iz svega izađe čist.
... i nitko drugi iz njegove bivše firme nije dobio da plati te poreze. Ako je zakon takav, pa zar onda nije za sve isti ili je u pitanju diskriminacija.

Molim pomoć, ako itko ima kakav savjet da se iz toga izvučemo biti ću zahvalna. Kao pravni lijek ostaje nam samo tužba upravnom sudu.
slonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 18:01   #149
autorski ugovor i PDV

Oprostite ako sam fulala ( ako jesam, molim da me uputite na pravo mjesto )
Zanima me sljedeće: nezaposlena sam osoba prijavljena na Zavodu. Nemam nikakav obrt. Nedavno sam odradila jedan honorarni posao i sad za njega moram potpisati ugovor gdje moram zaokružiti da li sam obvezna plaćati pdv. Jesam li obvezna plaćati ga?
Zuzzu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 21:02   #150
Quote:
zuzz kaže: Pogledaj post
Oprostite ako sam fulala ( ako jesam, molim da me uputite na pravo mjesto )
Zanima me sljedeće: nezaposlena sam osoba prijavljena na Zavodu. Nemam nikakav obrt. Nedavno sam odradila jedan honorarni posao i sad za njega moram potpisati ugovor gdje moram zaokružiti da li sam obvezna plaćati pdv. Jesam li obvezna plaćati ga?
Ne moraš, jer kao prvo nisi, koliko sam shvatila, registrirana fizička osoba za obavljenje samostalne djelatnosti, a kamoli obveznik registriran u sustavu PDV-a, u koji se ulazi po prometu roba i usluga.
Granica po kojoj se ulazi u sustav (po sili zakona) je 230 000, 00 kn neoporezivih isporuka ili po vlastitoj želji ( proizvodna djelatnost ukoliko u tvojim isporukama materijal čini veliku stavku, pa ti je u interesu odbiti si predporez ilitiga PDV).
Pošto se u tvom slučaju radi o usluzi, vjerovatno o jednokratnom poslu, definitivno ne.
Jedino ako su te nasanjkali da se na Poreznoj prijaviš u RPO, riječima da ti je tako bolje i da nemaš nikavih troškova,dobiješ veći honorar i sl.(postoje i slučajevi da od tebe traže da im izdaš račun za obavljeni posao pošto si registriran, ma ima svašta), tada postaješ registrirani samostalni obveznik poreza na dohodak, pa si sama moraš plaćati doprinose, poreze i prireze (ili po honoraru ili po Rješenju porezne uprave svaki mjesec, ima različitih načina obračuna) tj.izjednačavaš se s obrtom. Takav običaj imaju razne osiguravajuće kuće, štedionice, kreditni posrednici i ostali prodavači magle, pojedini ti uplate bruto honorar, pa se ti dalje bakči s Poreznom, doprinosima i porezima.Uglavnom pazi što ugovaraš i potpisuješ, prouči što je RPO i što on donosi. Pretpostavljam da su ti ponudili Ugovor o djelu pa prouči što on nosi

http://www.orkis.hr/Ugovor-o-radu-vs-Ugovor-o-djelu (stopa doprinosa za ZO je promijenjena, ali suština je ista) ili ovo

http://www.zivotopis.hr/karijera/pro...or-o-djelu/38/

Zadnje uređivanje kikolo13 : 19.08.2013. at 22:20.
kikolo13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:44.