Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2017., 12:13   #141
Molila bih moderatora da ovaj post izbriše jer sam ga greškom ponovila bez potrebe. Hvala.

Zadnje uređivanje georgy : 02.07.2017. at 12:18. Reason: ponovljeni post
georgy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 12:14   #142
Da li imam pravo na otpremninu ili ne?

Molila bih bilo kakav savjet ili link, po mogućnosti.
Naime, ove sam godine navršila 62 godine života, te 35 godina neprekidnog radnog staža kod istog poslodavca. Željela bih nastaviti raditi do 65 godina života, međutim poslodavac mi želi uručiti otkaz uvjetovan novom poslovnom politikom. U najboljem slučaju postoji još mogućnost rada na pola radnog vremena.
Kolektivnim ugovorom, koji ističe krajem godine, su definirani opći uvjeti i iznos otpremnine. No i pored svega navedenog, ne znam još da li imam pravo na otpremninu ili ne. Što je najgore, ni zaposlenici u našoj pravnoj službi nisu bili jedinstveni u tumačenju propisa, koji su za ovo područje vrlo općeniti i nedorečeni.
Bila bih zahvalna na bilo kakvoj pomoći.
georgy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 17:32   #143
Po ZOMO-u imate pravo raditi do 65 godina starosti, kao sto spominjete poslodavac vam eventualno moze dati otkaz ako prestane potreba za obavljanjem određenog posla zbog gospodarskih, tehnoloških ili organizacijskih razloga (poslovno uvjetovani otkaz), po takvom otkazu imate pravo na otpremninu. No po takvom otkazu na vase radno mjesto nemoze primiti nikoga daljnih 6 mjeseci.
Kako imate navrsene 62 godine starosti imate pravo u prijelaznom razdoblju za žene ostvariti pravo na starosnu mirovinu.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 18:04   #144
Quote:
georgy kaže: Pogledaj post
Molila bih bilo kakav savjet ili link, po mogućnosti.
Naime, ove sam godine navršila 62 godine života, te 35 godina neprekidnog radnog staža kod istog poslodavca. Željela bih nastaviti raditi do 65 godina života, međutim poslodavac mi želi uručiti otkaz uvjetovan novom poslovnom politikom. U najboljem slučaju postoji još mogućnost rada na pola radnog vremena.
Kolektivnim ugovorom, koji ističe krajem godine, su definirani opći uvjeti i iznos otpremnine. No i pored svega navedenog, ne znam još da li imam pravo na otpremninu ili ne. Što je najgore, ni zaposlenici u našoj pravnoj službi nisu bili jedinstveni u tumačenju propisa, koji su za ovo područje vrlo općeniti i nedorečeni.
Bila bih zahvalna na bilo kakvoj pomoći.




Morate dobit otpremninu 1 trečinu prosjeka bruto plače po godini radnog staža.Nemojte se dati najebat lopovu da vas se samo tako riješi.I nikako ne potpisat sporazumni raskid ugovora o radu jer nećete dobit ništa.
dejankockar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 19:45   #145
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Po ZOMO-u imate pravo raditi do 65 godina starosti, kao sto spominjete poslodavac vam eventualno moze dati otkaz ako prestane potreba za obavljanjem određenog posla zbog gospodarskih, tehnoloških ili organizacijskih razloga (poslovno uvjetovani otkaz), po takvom otkazu imate pravo na otpremninu.
Samo sam ovu informaciju trebala. Sad u miru čekam daljnji razvoj situacije.
Puno Vam hvala na informaciji koju nisam nigdje mogla dobiti, a još manje pročitati na webu..
georgy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 19:52   #146
Quote:
dejankockar kaže: Pogledaj post
Morate dobit otpremninu 1 trečinu prosjeka bruto plače po godini radnog staža.Nemojte se dati najebat lopovu da vas se samo tako riješi.I nikako ne potpisat sporazumni raskid ugovora o radu jer nećete dobit ništa.
Kolektivnim ugovorm je određeno 65% od prosjeka bruto plaće u zadnja tri mjeseca prije otkaza.
georgy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 13:09   #147
Prijenos ugovora i otpremnina

Pozdrav svima,

Moja situacija je ovakva.. Radila sam tri godine u jednoj firmi, te nakon toga 2 godine u firmi koja je bila u vlasništvu prve firme. Nakon te dvije godine vraćam se u prvu firmu- prijenosom ugovora i radim tu sljedeće tri godine. Zbog viška radnika se otpuštaju ljudi i zanima me zna li netko na kakvu otpremninu mogu računati u slučaju otkaza (koji je vrlo vjerojatan)? Da li mi pripada pravo otpremnine za osam godina po kolektivnom ugovoru sadašnje (prve firme) ili imam možda pravo na ovo što sam našla na netu:

"Točno je da su odredbom ugovora o radu sklopljenog s radnicima zaštićena njihova stečena prava, ali je preuzimatelj ugovora o radu sebe doveo u nepovoljniji položaj. Naime, u slučaju otkaza tih ugovora o radu kao novi poslodavac, u skladu s čl. 12. st. 2. toč. 20. Pravilnika o porezu na dohodak , moći će neoporezivo isplatiti otpremninu radi poslovno uvjetovanih otkaza i osobno uvjetovanih otkaza do visine četverostrukoga mjesečnog osnovnog osobnog odbitka važećeg u trenutku isplate za svaku navršenu godinu rada kod sebe kao poslodavca preuzimatelja ugovora o radu, a na iznose otpremnina za rad kod poslodavca prenositelja morat će obračunati zakonom propisane obveze."

Hvala unaprijed!
Sleepy Kitty is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 22:24   #148
Radio sam u gradskoj firmi više od 10 godina, nakon toga sam iz xy razloga napustio tu firmu i dobio otpremninu. Imam li se pravo ponovo zaposliti u istoj, da li moram vratiti otpremninu? Kojim zakonom/pravilnikom je to regulirano?
MordoGordo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 09:28   #149
Po mom skromnom misljenju, nemas sta kome vratiti, ako te zaposle ti si kao i svaki drugi novi radnik.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2019., 17:57   #150
Jedno glupo pitanje..... ima li teoretske sanse da se otpremina isplati u sklopu PREDZADNJE place?
GoogleGuy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2021., 19:21   #151
Zanima me ovo, ako netko možda zna odgovor.. Kad poslodavac radniku nudi poslovno uvjetovani otkaz, mora li osobi sa 70% tjelesnog oštečenja isplatiti dvostruku otpremninu? Znam da postoji pravo na otpremninu u dvostrukom iznosu samo neznam odnosi li se na osobu sa 70% tjelesnog oštečenja?
Niolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2021., 23:24   #152
Quote:
Niolina kaže: Pogledaj post
Zanima me ovo, ako netko možda zna odgovor.. Kad poslodavac radniku nudi poslovno uvjetovani otkaz, mora li osobi sa 70% tjelesnog oštečenja isplatiti dvostruku otpremninu? Znam da postoji pravo na otpremninu u dvostrukom iznosu samo neznam odnosi li se na osobu sa 70% tjelesnog oštečenja?
Poseban slučaj u vezi prava radnika na otpremninu propisan je Zakonom o radu za slučaj kada je radnik pretrpio ozljedu na radu, ili profesionalnu bolest.

Radnik koji je pretrpio ozljedu na radu, odnosno koji je obolio od profesionalne bolesti, a kojemu nakon završenog liječenja, oporavka i profesionalne rehabilitacije, poslodavac ne može osigurati odgovarajuće poslove za koje je radno sposoban, koji moraju, što je više moguće odgovarati poslovima na kojima je radnik prethodno radio, ima pravo na otpremninu najmanje u dvostrukom iznosu, ako je ispunio opće uvjete za stjecanje prava na otpremninu propisanu Zakonom o radu.

Međutim, radnik koji bi neopravdano odbio ponuđene poslove, gubi ovo pravo.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2021., 21:06   #153
Hvala puno. Baš me zanima da li je to netko zaista i dobio dvostruku otpremninu...
Niolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2021., 15:15   #154
Lijep pozdrav.
Osam godina sam radila u jednoj firmi koja je iznenada prestala s radom.
Potpisali smo poslovno uvjetovani otkaz zbog gospodarskih razloga i imamo pravo na otpremninu.
Međutim, odmah nam je rečeno da nema novca za otpremnine, jer je firma u unajmljenom prostoru, novca nema... ima samo nekakv stare strojeve koji će se prodati, ali neće biti dovoljno za otpremnine.
Ima li smisla tužiti se s poslodavcem za otpremnine?
pattemille is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:05.