Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.07.2016., 14:02   #21
Quote:
ripero kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Imam problemčić. Imam maloljetnog sina, uzdržavanog člana obitelji. Njemu je moja majka uplaćivala životno osiguranje koje je isplaćeno na NJEGOV tekući račun krajem 2014 god. Iznos je prelazio onaj koji je granični za uzdržavanog člana.
Međutim, 2015 godine nitko nije postavljao pitanja, ja priznajem da nisam znao pravila i nije se dogodilo ništa, tj. nije izgubio status uzdržavanog člana.
No ove godine su mu ukinuli taj status zbog baš te isplate u 2014. godini. Mogu li to?

Uz to, zar nije prihod samo kamata koja se ostvaruje tim vidom štednje? Jer taj uplaćeni novac u životno osiguranje (pa i stambenu štedionicu - neovisno od gore navedenog slučaja) već je prošao kroz poreznu provjeru.
Naravno da mogu. Sve što primiš na tekući račun je prihod i ako znaš da će prijeći granični iznos treba ga odjaviti. Ako si imao uzdržavanog člana koji je primio više od 13000kn u godini obvezan si podnijet godišnju prijavu. Ako ju ne poneseš oni će ti sami poslat rješenje kad te otkriju, a to mogu i 3 godine nakon godine kad si trebao podnijet prijavu.
Plavooki Joe is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2016., 15:28   #22
Pitanje za znalce

Pozdrav svima

Stiglo mi je rješenje od porezne gdje moram platiti razliku poreza .

Razlog : Supruga kao uzdržavani član imala je primitke veće od 13.000 kn.

Sve jasno ko dan osim što supruga nije imala stvarne primitke.

Naime supruga je vlasnik paketa prognanički dionica .

Društvo ( SN Holding ) je odlučilo da u 2015. isplati dividendu u obliku donica.

Dionice na datum stjecanja imaju vrijednost od cca 7000 kn ( dopis Središnjeg klirinškog depozitarnog društva ) no u supruginom JOPPD -u je prikazana vrijednost od 18.000 kn razlog je taj što je društvo reklo da će za karikiram sto kuna dividende dobiti jednu dionicu koja vrijedi 10 kn.

Znači supruga je u stvarnosti dobila primitak od cca 7000 kn u dionicama ali je preko JOPPD a prikazana vrijednost od 18.000 kn.

Da bude malo jasnije http://zse.hr/userdocsimages/novosti...4DfgrIEQ==.pdf

Zbog toga moram platiti razliku poreza.


E sad dva su pitanja

Da li je društvo pokazalo pravu vrijednost kada je iskazalo 18.000 kn na JOPPD-u?

Imao sam diskusiju u poreznoj naime uzmimo da dobivene dionice vrijede više od 13.000 kn. Ako ih supruga proda u ovoj godini hoću li je suprugu moći staviti za uzdržavanog člana u tekućoj godini . Odgovor je ne .

Iz toga proizlazi da dvije godine ne mogu suprugu voditi kao uzdržavanog člana tj u godini 2015. jer je tad imala primitak u obliku dionica i u godini 2016. kada te iste dionice unovčim u keš. Nema mi to logike ???

Molim odgovor.
bajdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2016., 15:55   #23
ne razumijem zašto biste dobili bolji odgovor na forumu od onoga u poreznoj. Čak i da vam se tu kaže drugačije, vrijedi ono što kažu u poreznoj jer oni rade taj posao. Tako da najbolje po sve odgovore otići tamo. A ako im ne vjerujete ili ne znate napisat žalbu na ovo rješenje(po meni nije problem u poreznoj nego u toj firmi ako je uopće postojao pa s njima trebate riješiti koliko je isplaćeno, a koliko prikazano) pronađite odvjetnika.
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2016., 16:01   #24
Odgovor na ovo boldano pitanje, najprije ćeš dobiti na nekoj od tema na podforumu dionice.

a što se uzdržavanog člana tiče, uzdržavani članovi ne mogu biti oni koji su ostvarili primitke veće od propisanog.

Zato je , u nekim situacijama, bolje ne koristiti pravo na uvećani osobni odbitak preko PK kartice svaki mjesec, nego čekati kraj godine, pa ako taj član nema primitke veće od propisanih , zatražiti pravo na uvećanje osobnog odbitka i povrat poreza, predavanjem ZPP DOH obrasca.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 15:11   #25
Iz novog zakona o porezu na dohodak koji će ići od 1.1.2017.:

"...ne uzimaju se u obzir kod određivanja uzdržavanog člana niti novčana pomoć koju ostvaruje nezaposlena osoba u visini 50% proračunske osnovice te novčana naknada osobi koja ostvaruje pravo na naknadu do visine 50% proračunske osnovice prema zakonu kojim se uređuju rodiljne i roditeljske potpore,..."



Također, cenzus za uzdržavanog člana se diže na 15.000 kn.
trener morskih pasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 12:54   #26
Molio bih pojašnjenje ukoliko netko zna jer su me u poreznoj otkantali..

Da li mogu u PK-kartici staviti suprugu kao uzdržavanog člana koja je trenutno nezaposlena i prima naknadu za nezaposlene zaključno sa 04/2017. U poreznoj kažu da moram čekati dok suprugi istekne prvo na naknadu pa tek onda, iako je na potvrdi iz HZZ-a vidljivo da supruga neće primiti iznos veći od censusa 15000kn za ovu godinu

Također kažu da ću tek dogodine imati pravo na prijavi poreza koristiti suprugu za povećanje osobnog odbitka.

Hvala unaprijed !
Batman_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 14:45   #27
Ubrajaju li se u zaradu dobici od igara na sreću(kladionica )? Zanima me to jer mi je sin ,koji mi je porezna olakšica ,dobio veći iznos od 13000 kn, pa ne znam može li i dalje ostati olakšica.
kika777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 18:57   #28
Limit za 2017. godinu je 15.000,00 kuna.
Ako je ostvario prihode unutar toga (u 2017. godini) , može ostati olakšica i može i on dobit povrat poreza.
Ako samo za jednu lipu pređe taj prag, ne može biti olakšica.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2018., 15:36   #29
ima li nekakvih posebnih zakonskih obveza prema roditeljima, ako ih se prijavi kao uzdravane clanove obitelji?

moze li se u bilo kojem trenutku i skinuti s moje porezne kartice?
bbboy77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2018., 22:31   #30
Uzdržavani član
Majka mi je prijavljena kao uzdržavani član, jer nije imala nikakvih primanja. Tata je primao mirovinu iz Njemačke. Tata je umro u sedmom mjesecu i mama je od 01.08.2018. ostvarila pravo na obiteljsku mirovinu. Da li bi je trebao maknuti s obrasca PK, s obzirom da sada prima mirovinu iz Njemacke?
Ako tko zna bio bi zahvalan.
Pozdrav!!!
Pero-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2018., 06:08   #31
Quote:
Pero-zg kaže: Pogledaj post
Uzdržavani član
Majka mi je prijavljena kao uzdržavani član, jer nije imala nikakvih primanja. Tata je primao mirovinu iz Njemačke. Tata je umro u sedmom mjesecu i mama je od 01.08.2018. ostvarila pravo na obiteljsku mirovinu. Da li bi je trebao maknuti s obrasca PK, s obzirom da sada prima mirovinu iz Njemacke?
Ako tko zna bio bi zahvalan.
Pozdrav!!!
pa naravno da ju trebas maknut...zena prima mirovinu i ima se od cega uzdrzavati sama...
testing is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2018., 08:37   #32
Quote:
Pero-zg kaže: Pogledaj post
Uzdržavani član
Majka mi je prijavljena kao uzdržavani član, jer nije imala nikakvih primanja. Tata je primao mirovinu iz Njemačke. Tata je umro u sedmom mjesecu i mama je od 01.08.2018. ostvarila pravo na obiteljsku mirovinu. Da li bi je trebao maknuti s obrasca PK, s obzirom da sada prima mirovinu iz Njemacke?
Ako tko zna bio bi zahvalan.
Pozdrav!!!
Ako ti smeta za npr dopunsko, povrat poreza....onda ju makni, ako ju možeš, pretpostavljam da možeš.
__________________
🐾🌞
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2018., 21:52   #33
Pozdrav svima, vidim da je tema i dalje djelomicno aktualna, pa cu se nadovezati

uglavnom, uzdrzavam oba roditelja koji nemaju nikakva primanja. mama je domacica i nikad nije bila zaposlena, tata je 50% invalid. Uz to imam maloljetnog brata koji se skoluje. Isao sam neki dan u poreznu upravu kako bi roditelje prijavio za odbitak, ali su mi rekli da je to nemoguce napraviti ako moja placa prelazi 15tkn godisnje? Po toj logici bi trebao imati manju placu nego zakonski minimalac

jesu li oni mene krivo razumjeli ili je stvarno tako?

zahvaljujem
__________________
kaeovo
Veliki decki imaju 18
Hesoyam is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2018., 22:07   #34
Mislim da su te krivo razumjeli jer uzdržavaš svoje roditelje i brata u zajednici
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2018., 08:43   #35
Quote:
Hesoyam kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, vidim da je tema i dalje djelomicno aktualna, pa cu se nadovezati

uglavnom, uzdrzavam oba roditelja koji nemaju nikakva primanja. mama je domacica i nikad nije bila zaposlena, tata je 50% invalid. Uz to imam maloljetnog brata koji se skoluje. Isao sam neki dan u poreznu upravu kako bi roditelje prijavio za odbitak, ali su mi rekli da je to nemoguce napraviti ako moja placa prelazi 15tkn godisnje? Po toj logici bi trebao imati manju placu nego zakonski minimalac

jesu li oni mene krivo razumjeli ili je stvarno tako?

zahvaljujem
Vjerojatno je došlo do nesporazuma.
Dakle, navedeni iznos ne smije prelaziti u njihovim dohodcima, ukoliko imaju mirovinu ili slične dohodke taj limit u njihovom slučaju ne smije prelaziti iznos godišnje od 15 000kn.

https://www.porezna-uprava.hr/baza_z...niOdbitak.aspx



Primici koji se računaju u godišnji limit od 15.000,00 kn.
__________________
🐾🌞
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2018., 20:20   #36
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Mislim da su te krivo razumjeli jer uzdržavaš svoje roditelje i brata u zajednici
hvala, i ja mislim da je doslo do nesporazuma

Quote:
duxi kaže: Pogledaj post
Vjerojatno je došlo do nesporazuma.
Dakle, navedeni iznos ne smije prelaziti u njihovim dohodcima, ukoliko imaju mirovinu ili slične dohodke taj limit u njihovom slučaju ne smije prelaziti iznos godišnje od 15 000kn.

https://www.porezna-uprava.hr/baza_z...niOdbitak.aspx



Primici koji se računaju u godišnji limit od 15.000,00 kn.
njihova primanja su 0, odnosno tata ima cca 50€ mjesecne invalidnine.
probat cu se opet zaletit sljedeci tjedan a u meduvremenu prouciti link koji ste mi dali. hvala na pomoci
__________________
kaeovo
Veliki decki imaju 18
Hesoyam is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 14:30   #37
Pozdrav, prijavila sam nedavno jednog roditelja kao uzdržavanog člana na svoju PK karticu. Zapravo sam to mogla i prije godinu dana napraviti, ali nisam znala da imam pravo na to. Zna li možda netko od vas mogu li ja sada predati prijavu poreza i dobiti zaostatke za prošlu godinu iako mi roditelj nije bio prijavljen kao uzdrđavani član, ili mi se roditelj kao uzdrđavani član računa tek od dana prijave?
Palomma is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2019., 14:50   #38
Možeš predati ZPP DOH obrazac, uz njega priloži rodni list i odnesi u poreznu.
Ostvarit ćeš pravo na povrat za 2018. godinu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2019., 21:49   #39
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Možeš predati ZPP DOH obrazac, uz njega priloži rodni list i odnesi u poreznu.
Ostvarit ćeš pravo na povrat za 2018. godinu.


Do koliko godina unatrag se može ostvariti pravo povrata, obzirom isto tako nismo znali da možemo koristiti ovo pravo (za uzdržavanog roditelja)

https://www.forum.hr/showthread.php?t=600336&page=355
londonStangica1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:52.