Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2017., 13:34   #41
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
...cim kazes da je uloga partizana u ww2 apsolutno cista ali samo do kraja rata nakon cega se pretvaraju u partijski aparat za gusenje razvoja - odmah si nacionalist, ognjistarac i primitivac.
Sticenje svojih zlocina i zlocina svojih djedova i oceva. Borba za bolju proslost.

Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
lako za dijasporu koja broji isto ljudi koliko je hrvata u hrvatskoj, to su valjda ljudi odlazili jer im je tu bilo predobro pa su htjeli nove izazove. partizani do '45. i branitelji domovinskog rata - moze, sve ono od '45. do devedesetih, e ne moze. ko zeli vozit yugo neka vozi yugo, ja ne zelim.
Igrali su Jugopol, https://www.reddit.com/r/croatia/com...2531r/jugopol/
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 14:32   #42
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
procitaj svoj upis i procitaj joj jednom tekst apela - tocno zbog takvog zadojenog jednoumlja je potrebno uklonit ideologiju i stecena prava onih koji su 'jednakiji'. to je ostavstina propalog rezima. tebe smeta tko pokrece apel, pokreni ga ti - podrzat cu i tebe.
Malo zazirem od jednoumnih koji žele rješavati jednoumlje.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 14:33   #43
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Etiketirate i postavljate nacionalnu osvjestenost kao nesto negativno.

Knjige u Jugoslaviji su pisali i objavljivali Jugoslaveni koji su bili "nacionalno osvjesteni", i sada se borite da sve bude kako su to pisali i tiskali Jugoslaveni u Jugoslaviji. Cast onima koji su dali bogat pregled dokumenata i cinjenica

Prof. dr. Alexander Korb, njemacki povjesnicar koji djeluje na sveucilistima u Americi i Europi, napisao je knjigu "U sjeni svjetskog rata: masovno nasilje ustasa protiv Srba, Zidova i Roma u Hrvatskoj 1941.-1945.".

Knjiga je prvotno izdana na njemackom, a sada izlazi i na engleskom.

Navodi kako je u jugoslovenskoj literaturi unatoc tome sto je napisano tisuce knjiga o Drugom svjetskon ratu stanje u historiografiji poprilicno nesuvislo.

Za knjigu je dobio jednu uglednu srpsku nagradu u Njemackoj, Andrej Mitrovic. A navodi da u Hrvatskoj nazalost gotovo nije primjecena. Pozdrav hrvatskim Jugoslavenima u main-stream medijima.

Cijeli intervju ima u casopisu VP Magazin za vojnu povijest, listopad 2017., broj 79, str. 10 do 21.
Valjalo bi čitati s razumijevanjem.....nacionalna osvještenost nije sama po sebi niti negativna niti pozitivna...stvar je konteksta u kojem se koristi. Ja sam je eto gore koristim eto da ne kažem nacionalistički.

Nemam, ja problem s inicijativom, imam poblema s večinom potpisnika inicijative jer veliki dio njih vlastitim primjerom i istupima u medijima protiv svojih neistomišljenika pokazuje da ne drže do onoga što potpisuju..odnosno drže dok se to odnosi na njih i njihove endehazijske simpatije.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 16:21   #44
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
...jer veliki dio njih vlastitim primjerom i istupima u medijima protiv svojih neistomišljenika pokazuje da ne drže do onoga što potpisuju..odnosno drže dok se to odnosi na njih i njihove endehazijske simpatije.
Mozete dati primjere ili si mozda uzimate za pravo znati sto potpisnici misle?

Zbog cega bi bilo problematicno da netko ima "endehazijske simpatije" ili kakve druge, problematicno je po meni samo ako se ogrijese o cinjenice ili neke presute.

Dr. Aleksander Krob je iznio podatak da je na teritoriju Nezavisne drzave Hrvatske stradalo 300.000 Srba, 30.000 Zidova i 20.000 Roma, https://m.youtube.com/watch?t=3186s&v=B2_DezNtffo

Medjutim ukupan broj zrtava u ratu bio je 1.040.000.

Sto je s ostalih 690.000? Onih ustaskih 350.000 zrtava su trecina ukupnih zrtava, a pretstavlja se da su jedino ustase bili losi decki, sto je licemjerno.

Hocu reci, za nekoga tko nesto zna, problem sa stajalista etike bilo bi simpatiziranje tzv. "narodnooslobodilackog pokreta" odnosno partizanskog pokreta ili npr. cetnickog pokreta.

Glavno je da se tuce po hrvatskim drzavotvornim snagama i u Kraljevini Srba Hrvata i Slovenaca, pa Kraljevini Jugoslaviji, pa Nezavisnoj drzavi Hrvatskoj, pa Jugoslaviji, pa i u Hrvatskoj, dokle vise?

Povijest nece zaboraviti one povjesnicare na teritoriju Republike Hrvatske koji se nisu potpisali, potpisali su se hrvatski povijesnicari koliko primjecujem.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 22:19   #45
Ah, vidim da se spominje i Alexander Korb. "Im Schatten des Weltkriegs. Massengewalt der Ustaša gegen Serben, Juden und Roma in Kroatien, 1941-45", 2013.

Kako sam stekao utisak iz nekoliko prikaza na hrvatskom, srpskom, njemačkom i engleskom, knjiga je zanimljiva i višeslojna, a veliki problemi čitanja nastaju kad se ne razumiju razlike u diskurzivnoj usmjeridbi tj. koja se istraživačka pitanja postavljaju. Njega zanima, koliko sam vidio (a nisam vidio knjigu niti je moj njemački takav da bih mogao pročitati cijelu knjigu) prvenstveno mehanizam nastanka spirale nasilja -nešto što, kao nekadašnji pripadnik mirovnoga pokreta koji je bio na par radionica, mogu shvatiti. (Naravno, oni koji ne znaju o knjizi ni toliko, nego prenose istrgunte parole sa propagandističkih sajtova, uvjereni su da o njegovoj knjizi znaju više nego ja, više nego njima neprihvatljivi recenzenti i više nego autor sam.)

Iz jedne recenzije: »Im Kern geht es Korb darum, in seiner Untersuchung mehrere Forschungsstränge zusammenzuführen: die Holocaustforschung, die Gewaltforschung, schließlich die Faschismusforschung. « (»U srži, Korb je u svojem istraživanju spojio nekoliko istraživačkih pregnuća: istraživanje holokausta, istraživanje nasilja i istržaivanje fašizma«)

Naravno, autor ne dovodi u pitanje da je ustaški režim potakao i sprovodio masovno ubijanje Srba, Židova i Roma. Postoje neke teorijske diskusije o tome što se sve naziva "fašizam" i što se sve naziva "genocid".

Naravno, čovjek, koji je tim radom doktorirao, nije toliko arogantan da proglasi da je sve prije njegove knjige "nesuvislo", niti da prezire jugoslavensku i post-jugoslavensku historiografiju.

Za one koji su više audio-tipovi (ja nisam, volim čitati), ima i video s njegovim predavanjem na engleskom "Serbs, Jews, & Roma in Wartime Croatia". (Kvaliteta zvuka je nažalost prilično slaba i ja nemam strpljenja slušati.)

https://www.youtube.com/watch?v=B2_DezNtffo

Pa, nadam se da će knjiga biti prevedena na hrvatski.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 22:56   #46
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Naravno, čovjek, koji je tim radom doktorirao, nije toliko arogantan da proglasi da je sve prije njegove knjige "nesuvislo", niti da prezire jugoslavensku i post-jugoslavensku historiografiju.
Nije prezir reci da je nesto "nesuvislo"!

Mozda se jedino pomalo nesuvislo moglo i pisat. Jer da se pisalo kako spada danas ne bi imali te diskusije u javnom prostoru.

Kako mozemo govoriti o preziru, kada on te izvore i koristi?

"Nesuvislost" je bila pozeljnost. Npr. pokojni Slavko Goldstain je kao direktor izdavacke kuce dozvolio cenzuru cjekokupnog Tomashevicevog zakljucka iz prevedene knjige "Cetnici u drugom svjetskom ratu", odnosno vjerojatno suvisle sinteze o cetnickom pokretu.

A dobra knjiga o ustasama ima "Pavelic i ustase", Bogdan Krizman, dobra je Tomasheviceva njiga o cetnicima ima, a vrhunsko historiografsko djelo sa sintezom partizanskog pokreta nema. To je zanimljivo.

Jer da ima, pokazalo bi se nedvojbeno da je partizansko vodstvo bilo makijavelistickoN i da tu nije bilo rijec o tzv. "narodnooslobodilackoj borbi" nego jednostavno o uvodjenje komunisticke diktature svim sredstvima i uz bilo koje zrtve.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 22:59   #47
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Pa, nadam se da će knjiga biti prevedena na hrvatski.
Pa kome bi to bilo u interesu?

Tzv. partizaniji ne sigurno, a nezapazanje Aleksandra od medija to potvrdjuje.

Da nas jedan Njemac uci o zlocinima nasih predaka, umjesto da smo to sami davno rijesili. Nego trebalo je gradit komunisticke lazi i mitove, a ko ih dovede u pitanje je i u 2017. "revizionist".
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 23:05   #48
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
(a nisam vidio knjigu niti je moj njemački takav da bih mogao pročitati cijelu knjigu)
Izlazi na engleskom ubrzo, ako vec nije, a Aleksanderu je velika zelja da izidje i na hrvatskom.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 09:23   #49
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Malo zazirem od jednoumnih koji žele rješavati jednoumlje.....
zanimljivo obzirom da je hasanbegovic jasno osudio pavelica, ndh nazvao marionetskom izdajnickom tvorevinom i oprao kolindu zbog stava o pozdravu za dom spremni. s kojim se dijelom njegovog stava ne slazes?
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 15:00   #50
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
zanimljivo obzirom da je hasanbegovic jasno osudio pavelica, ndh nazvao marionetskom izdajnickom tvorevinom i oprao kolindu zbog stava o pozdravu za dom spremni. s kojim se dijelom njegovog stava ne slazes?
Sa svakim iznuđenim kao navedeni. Pa pola galamećih i svadbenih "ustaša" kad ih murja pritisne je odjednom krivo shvaćena i ne bi oni nikad...a imaju i puno srba prijatelja. Kapu je na glavu stavio jer nije znao koja je kapa....Ne znam dal sam ti rekao...znam ga ja osobno a znam i njegov stav.... Dobro je rekao dežulović da je ap s takvima radio endehaziju ne bi trajala do četvrtka a ne par godina. On jest ustaša ali kukavički pa će pojest govno..... kad treba..nešto kao ne javiti se u rat...kad treba. Podsjećaš me na one koji viču za dom-a spremni...misleći ako su oni maloumni da su i svi drugi.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 15:20   #51
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
On jest ustaša ali kukavički pa će pojest govno....
"Svi su Hrvati ustase, samo su neki prikriveni kao naprimjer Josipovic i Milanovic, a neki otvoreni ustase kao Kolinda i Karamarko", dr. Vojislav Seselj

Hocu reci, nazivati nekog ustasom u 2017. je dio specijalnog rata protiv Republike Hrvatske, a neki domaci novinarcici u tome sudjeluju.

Pa u dokumentima JNA svi su branitelji zvani ustasama. A Muslimani su bili 'bratija'.

Zanimljivo da ti novinarcici detektiraju sto ko misli a da nije rekao, a ne primjecuju cetnikovanje od strane domacih i inozemnih velikosrba.

Da su Hrvati 90-tih imali Pavelica Antu ne bi imali drzavu.

Pa Pavelic je uveo rasne zakone bez da ga je Hitler na to silio. Franciskovic je u arhivima otkrio da je Pavelic radio za britansku tajnu sluzbu. A na medjunarodnoj sceni su Britanci i Srbi koristili 41.-45. kao batinu.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 15:30   #52
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Sa svakim iznuđenim kao navedeni. Pa pola galamećih i svadbenih "ustaša" kad ih murja pritisne je odjednom krivo shvaćena i ne bi oni nikad...a imaju i puno srba prijatelja. Kapu je na glavu stavio jer nije znao koja je kapa....Ne znam dal sam ti rekao...znam ga ja osobno a znam i njegov stav.... Dobro je rekao dežulović da je ap s takvima radio endehaziju ne bi trajala do četvrtka a ne par godina. On jest ustaša ali kukavički pa će pojest govno..... kad treba..nešto kao ne javiti se u rat...kad treba. Podsjećaš me na one koji viču za dom-a spremni...misleći ako su oni maloumni da su i svi drugi.
Kostimirani balovi nisu mjerodavni. Taj je ustaša kao i naši antifašisti. Kad krene branje grožđa po poljima Lovasa odmah postaju pacifisti.

Treba odvojiti "ideologije" od sadržaja, onda je lakše suditi o meritumu. Čitaj ono šta piše.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 18:26   #53
Kako se znanoscu bavi Vijece za suocavanje s posljedicama totalitarnih rezima?

Lijevo orijentirani clanovi vijeca Jasna Omejec i Antun Vujic , odabrani su da pripreme vijecu rezultate istrazivanja o iskustvima drugih drzava o uporabi simbola totalitarizma.

Podnijeli su vijecu samo iskustva drzava koje nisu prozivjele komunizam. Presutjeli su naravno odnos Bugarske, Rumunjske, Madjarske i Ceske i ostalih komunistickih zemalja koje su zabranile komunisticke simbole.

Ima li koji lijevicar koji prepoznaje da su
ovo dvoje
pseudointelektualaca, u stvari navijaca, neznanstveno odnosno pristrano postupili?

izvor informacije: Hrvatski tjednik, 19.10.2017., broj 682., str. 7.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 02:07   #54
Bilo bi zanimljivo saznati koje izvore je Herr Korb rabio za njegov "Untersuchung", kao i zašto je toliko opsjednut baš sa zločinima u "Unabhängige Staat Kroatien"?
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 11:33   #55
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
dakle cim kazes da je uloga partizana u ww2 apsolutno cista ali samo do kraja rata nakon cega se pretvaraju u partijski aparat za gusenje razvoja - odmah si nacionalist, ognjistarac i primitivac.
Ovo nije loš opis partizanskog pokreta.
Osobno nisam primijetio kako se isti često zastupa u javnom prostoru i na ovom forumu.

Pretpostavljam da nije mogao doći do izražaja od silnih istina tipa "Tito je izvanbračni sin Winstona Churchilla i Pola Pota, u kolijevci posmetnut od strane ljudi-guštera", "Partizane je organizirala i financirala Tibetanska tajna služba", "Pavelić i Draža su nerođeni braća blizanci koji su pod kontrolom britanskih agencija radi diskreditiranja Hrvactva općenito" itd. itd.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 11:43   #56
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Ovo nije loš opis partizanskog pokreta.
Osobno nisam primijetio kako se isti često zastupa u javnom prostoru i na ovom forumu.

Pretpostavljam da nije mogao doći do izražaja od silnih istina tipa "Tito je izvanbračni sin Winstona Churchilla i Pola Pota, u kolijevci posmetnut od strane ljudi-guštera", "Partizane je organizirala i financirala Tibetanska tajna služba", "Pavelić i Draža su nerođeni braća blizanci koji su pod kontrolom britanskih agencija radi diskreditiranja Hrvactva općenito" itd. itd.
Pa, u biti, to je loš opis. Pravi bi bio da su vatru koju su potpalili četnici a ložili ustaše i koja je imala dobre izglede da se sama ugasi komunisti raspirili i napravili požar. Nakon toga su proveli socijalističku revoluciju, pobili klasne neprijatelje a to prikazali kao borbu protiv fašizma.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 11:59   #57
Netočno.
Ustaški pokret - koji je planirao sve građane Srpske nacionalnost preseliti na područje Srbije pod kontrolom TR.
Interesantno na njihovo mjesto su trebali doći Slovenci, koje je TR protjerao iz Slovenije.
Dio takvih preseljenja je započeo (Podosta puta praćen nasiljem, ubijanjem i pljačkom.), ali je ubrzo zaustavljen zbog početka Partizanskog ustanka.
Upravo navedeno je dobrim djelom uzrokovalo prelazak Srpske populacije u Partizanske te kasnije u Četničke Jedinice.
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 15:29   #58
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Pa, u biti, to je loš opis. Pravi bi bio da su vatru koju su potpalili četnici a ložili ustaše i koja je imala dobre izglede da se sama ugasi komunisti raspirili i napravili požar. Nakon toga su proveli socijalističku revoluciju, pobili klasne neprijatelje a to prikazali kao borbu protiv fašizma.
Ne sjećam se da sam ikad vidio bolje i kraće analize dogođaja u hrvatskim zemljama kao ovo.
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 16:02   #59
Quote:
Schlange86 kaže: Pogledaj post
Netočno.
Ustaški pokret - koji je planirao sve građane Srpske nacionalnost preseliti na područje Srbije pod kontrolom TR.
Interesantno na njihovo mjesto su trebali doći Slovenci, koje je TR protjerao iz Slovenije.
Pa sto nije bilo da koliko Slovenaca NDH primi, toliko NDH protjera Srba u Srbiju?

Ne sjecam se da je 'ustaski pokret' do 1941. imao takvu filozofiju.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 16:08   #60
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Ovo nije loš opis partizanskog pokreta.
Osobno nisam primijetio kako se isti često zastupa u javnom prostoru i na ovom forumu.
Sto kako bi izgledalo zastupanje partizanskog pokreta?

Koja je to neostvarena politika partizanskog pokreta?
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:42.