Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2006., 17:55   #21
Mozes malo opisati edukaciju za gestalt.
Kako gdje se to može i sl.
Koliko traje ...
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 07:58   #22
Quote:
Neli kaže:
- jednostavno, ljudi ne žele iz Zagreba, posebno oni koji su tu rođeni ) , neki, koji su u Zg došli studirati, žele tu i ostati - u svakom slučaju, većina želi raditi i živjeti u većim gradovima, ne žele na selo ( mogu to razumjeti ).
tu se potpuno slažem sa tobom ... ali isto tako ne kužim logiku: zar je bolje biti u Zg bez posla nego na 'selu' s poslom? da ne govorim o tome da izađeš iz štosa ako ono što si friško naučio ne primjeniš.
osim toga ni sela nisu što su nekad bila... ja živim u selu, zapravo selendri i vukoj... pa znam. mogu samo konstatirati da sve ide naprijed, jedino mentalitet i stav ljudova natrag. (čast izuzecima). (sori ovo je van topika)

Quote:
Neli kaže:
Ljudi, upišite strojarstvo, elektrotehniku- posao vas čeka odmah:

Znam nekoliko ljudi koji su s tim fakultetima dobivali posao, gotovo prije diplomiranja!!!(Najmanje 10-ak u zadnjih 2 godine ).
eh, a tko će se onda ljudima bavit.

iako sam to već pitala ali... jel zna tko za kakvu edukaciju TERAPIJA GLAZBOM ili tako nesto? bilo kakva informacija, moze i vani... tek toliko da znam, mozda u dogledno vrijeme skupim novce.
__________________
"... now I'm here, think I'll stay around around around..."
(c) queen
zordi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 12:08   #23
Quote:
zordi kaže:

iako sam to već pitala ali... jel zna tko za kakvu edukaciju TERAPIJA GLAZBOM ili tako nesto? bilo kakva informacija, moze i vani... tek toliko da znam, mozda u dogledno vrijeme skupim novce.
http://www.musictherapy.org/
Lali is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2006., 16:13   #24
Quote:
zordi kaže:
iako sam to već pitala ali... jel zna tko za kakvu edukaciju TERAPIJA GLAZBOM ili tako nesto? bilo kakva informacija, moze i vani... tek toliko da znam, mozda u dogledno vrijeme skupim novce.
na ERF-u će po bolonji biti modul art/ekspresivnih terapija (za rehabilitatore, a pretpostavljam i druge srodne struke (nisam sigurna) koje završe 3 godine preddiplomskog studija), dakle 2 godine diplomskog studija u tom području... ne znam da li je u to uključena i terapija glazbom. pogledaj novi program studija na www.erf.hr
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2006., 07:30   #25
hvala. i mislila sam da će biti nešto ne ERF-u. još ću se pomnije raspitati kod njih.
__________________
"... now I'm here, think I'll stay around around around..."
(c) queen
zordi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 00:44   #26
Quote:
zordi kaže:
tu se potpuno slažem sa tobom ... ali isto tako ne kužim logiku: zar je bolje biti u Zg bez posla nego na 'selu' s poslom? da ne govorim o tome da izađeš iz štosa ako ono što si friško naučio ne primjeniš.
osim toga ni sela nisu što su nekad bila... ja živim u selu, zapravo selendri i vukoj... pa znam. mogu samo konstatirati da sve ide naprijed, jedino mentalitet i stav ljudova natrag. (čast izuzecima). (sori ovo je van topika)
Razumijem što želiš reći, ali , nažalost, kod nas , za razliku od Europskih sela ili manjih mjesta, odeš na selo i van si svega, a znanost, ne samo psihologija, jure.
Čim izgubiš korak, teško stižeš.
Još jedna stvar, koju ovdje primjećujem, jest jako velika neumreženost.
Njemačka je umrežena- obiteljski liječnici-specijalisti-klinike-ambulante i tako u krug.
Ovdje, nažalost, odeš na selo, i , najblaže rečeno, više te nakon par godina, na nekom seminaru i sl. ne gledaju kao kolegu, nitko nije čuo za tebe, a još kad čuje...
Još smo provincija, u pravom smislu riječi, a i stručnjaci baš i nemaju preveliku motivaciju i entuzijazam kako bi mijenjali neke stvari u malim sredinama i povezivali se i umrežavali.
Možda, kroz par godina, uzmi u obzir da sam optimistkinja.

Zadnje uređivanje Ego : 18.10.2006. at 23:26.
Neli is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2006., 07:52   #27
i ja sam optimist
npr. mi smo tek ove godine oformili psihološko društvo za našu županiju. nadam se da će to bar povezati tu nekolicinu psihologa u mojoj županiji, i normalno veselim se razmjeni informacija.

ali moram reći i to da kad si na 'selu' postaneš intertan, nikome se ništa ne da i nitko se ne želi u previše toga uključivati. tako i sad u tom našem društvu, konačno smo se uspjeli oformiti i postoji par entuzijasta, a ostali... šmrc.
__________________
"... now I'm here, think I'll stay around around around..."
(c) queen
zordi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 10:55   #28
Moze li netko tko zna staviti linkove za Gestalt edukaciju u Hrvatskoj?

Unaprijed hvala
Lali is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 01:39   #29
Nešto više o psihoterapeutima..

Hello.. Bila bih jako zahvalna ako bi mi netko mogao reći nešto više o edukaciji za psihoterapeuta. Znam da se nakon završene psihologije treba upisati nešto, ali ne znam ni di, ni kako, ni... Pa ako netko zna..
 
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 14:57   #30
zavisi što te zanima...

u Rijeci imaš Kognitivno-bihevoralnu. otiđi pitati u savjetovalište na filozofskom, ili nazovi telefonom. tam ce ti netko znati detaljnije reci
__________________
"... now I'm here, think I'll stay around around around..."
(c) queen
zordi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2006., 03:20   #31
Quote:
Woizero Tessay kaže:
Hello.. Bila bih jako zahvalna ako bi mi netko mogao reći nešto više o edukaciji za psihoterapeuta. Znam da se nakon završene psihologije treba upisati nešto, ali ne znam ni di, ni kako, ni... Pa ako netko zna..
Nisam upućena u RH, ali na faxu moraju imati sve informacije; ako je psihologija (terapeuti) -filozofski;
- ako je medicina (psihijatrija - specijalizacija, pa dalje...)
Neli is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2006., 03:24   #32
Quote:
zordi kaže:
i ja sam optimist
npr. mi smo tek ove godine oformili psihološko društvo za našu županiju. nadam se da će to bar povezati tu nekolicinu psihologa u mojoj županiji, i normalno veselim se razmjeni informacija.

ali moram reći i to da kad si na 'selu' postaneš intertan, nikome se ništa ne da i nitko se ne želi u previše toga uključivati. tako i sad u tom našem društvu, konačno smo se uspjeli oformiti i postoji par entuzijasta, a ostali... šmrc.
- ma bitno je da ste se angažirali i pokrenuli
- ideje, informacije, edukacije...to mora naprijed, ne može natrag
- ne odustajte, ma kako vas brojčano bilo (malo)
Neli is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2006., 21:09   #33
Kakvo je stanje u splitu?Hoće li se ubrzo i tamo moć studirat psihologija,ne ide mi se dalje od splita na studij.............................?
__________________
Rečenica ispod je istinita.
Rečenica iznad je lažna.
Deanna Troi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2006., 21:15   #34
Koliko znam tamo postoji studij sociologije, ali ne i psihologije. A hoće li biti i psihologije, ne znam, ali nekako sumnjam, s obzirom da postoji relativno blizu Zadarski studij ...
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 14:46   #35
MOJE ISKUSTVO

MOJE ISKUSTVO:
Psihologiju sam diplomirala na FILOZOFSKOM FAKULTETU U ZAGREBU prije par godina. Od tada zivim u Njemackoj. Moja diploma tu nije priznata. Po svim mojim dosadasnjim saznanjima stvar je vise politicke manje obrazovne naravi buduci je studijski materijal (UNI FRANKFURT) prakticki identican. Trenutno se dalje obrazujem (Weiterbildung) za terapeuta za parove i obitelji (Paar- und Familientherapeutin) preko IBW INSTITUTA. Obrazovni materijal dobivam postom kuci svaka 4 mjeseca (ucenje kod kuce, za sva pitanja IBW Institut mi stoji na raspolaganju) i imam 1 obavezni cjelodnevni intenzivni seminar. Sve skupa traje 12 mjeseci. Nakon toga se kao zavrsnica pise diplomski rad na neku od ponudjenih tema koji se onda vrednuje (nema usmene obrane dipl. rada). Certifikat, koji se dobije nakon sto je d. rad prihvacen, priznat je u cijeloj EU. Moze se platiti odjednom oko 1400 eura ili u 12 rata po 120 eura. Postoje i drugi psihoterapijski, pedagoski i sl. smjerovi osim ovog kojeg sam ja odabrala i sa nesto drukcijim zahtjevima.

STO SE SAMOG STUDIJA PSIHOLOGIJE TICE NA FF U Zg.:

Za moja ocekivanja previse je suhoparan gotovo RAZOCARAVAJUCI. I to misljenje samnom dijeli velika vecina mojih kolegica i kolega s kojima sam studirala. Misljenje starijih generacija psihologa koji rade u praksi (znaci ne onih sto su predavali ili predaju na FF u Zg.) jos je i gore jer su vrlo brzo nakon pocetka rada shvatili koliko su nepotrebnih gluposti morali uciti, a puno vaznija mahom prakticna znanja im na veliko fale. To potvrdjuje i prethodni komentar od "Neli", pa se da zakljuciti da ni u Njemackoj tu situacija nije puno bolja.

USUDIM SE RECI DA UBIJAJU KREATIVNOST I INDIVIDUALIZAM PA PO ZAVRSETKU STUDIJA DOBIJETE (vise ili manje prikriveno) HRPU NESIGURNIH I UPLASENIH LJUDI KOJI SE BOJE RECI STO STVARNO MISLE, AKO VISE TO UOPCE I ZNAJU!? TAJ SOK TRAJE NEKO VRIJEME DOK NE DODJU PONOVO SEBI; PONOVO SE NADJU I SJETE ZBOG CEGA SU UOPCE TAJ STUDIJ I UPISALI. TADA SLIJEDI ZA MNOGE PRESKUPO BUDJENJE JER DA BI KONACNO RADILI TO STO SU ODUVIJEK HTJELI MORAJU PONOVO KRENUTI IZ POCETKA I TRAZITI SKUPA DOSKOLOVAVANJA OD KOJIH JE NEKIMA CIJENA RAVNA GLAVNOM DOBITKU NA LOTU. DA BI POSTALI (U HRVATSKOJ) PRIZNATI PSIHOTERAPEUTI studij vam je nesto poput tek osnovne skole na tom planu.

A DA NE PRICAMO O TOME DA MONOPOL NAD PSIHOTERAPIJSKOM PRAKSOM U HRVATSKOJ DRZE PSIHIJATRI I ZATO NI DAN DANAS PSIHOLOZI MAKAR NEKI MOZDA I 10 PUTA SPOSOBNIJI NISU U MOGUCNOSTI LEGALNO OTVORITI SVOJU PRAKSU vec rade npr. u klinici i nakon 25 godina radnog staza imaju placu od 6000 kuna mjesecno. Dok su psihijatri za isti taj posao jednako ili cak losije obavljen znatno vise placeni (INTERNI IZVORI).


ZASTO JE TO TAKO?

1. psihijatri su prvi zauzeli stolice i bore se svim pa tako i nepostenim sredstvima da ih i sacuvaju.

Uobicajena stvar na ovom svijetu, mogli bi reci vec i dosadna kada ne bi bila u pitanju DOBROBIT KLIJENATA/PACIJENATA I KVALITETA USLUGE.

CINJENICA JE DA SU PSIHOLOZI PSIHOTERAPEUTI KOD ODREDJENIH PROBLEMA BOLJA POMOC NEGO PSIHIJATRI, DOK SU PAK PSIHIJATRI BOLJA POMOC U NEKIM DRUGIM SITUACIJAMA.
ALI NAJBOLJA SU POMOC KAD ZAJEDNO SURADJUJU I JEDNI DRUGE SVOJIM SPOZNAJAMA OBOGACUJU A NE OGRANICAVAJU.

MOJ SAVJET: tko se je odlucio za taj put neka se na vrijeme upozna sa realnim stanjem i jos za vrijeme studija odluci gdje bi radila/o i stupi u kontakt s doticnim firmama/ustanovama i preko npr. volonterskog rada spozna sto zaista znaci raditi na tom radnom mjestu. Na faksu do tih spoznaja necete sigurno doci, a tih "mjesec dana "(dolazite obicno samo par puta u mjesecu)prakse daleko su premalo. Preporucila bi da iskusite i vise razlicitih psihologijskih poslova ili razlicitih ustanova. Imate kao obican student za to i vise nego dovoljno vremena i ta ce vam iskustva/saznanja za razliku od vecine na faksu ostati i nakon diplome u glavi da ne kazem i u dusi. Ja sam npr. volontirala u Nazorovoj- Dom za djecu.

USPUT ako zelite upasti na studij psihologije "morate" se "odreci" I BOGA I DUSE svejedno kojoj religiji pripadali. I ne zaboravite srce je samo misic-pumpa, nikakav centar osjecaja. Dusa je "obicna umotvorina" primitivnih ljudi.

A sto se tice zivota poslije smrti, reinkarnacije, astrologije, numerologije, spiritualizma i tome slicno- bjezite koliko vas noge nose- u vrijeme kada sam ja studirala s tim pojmovima mogli ste samo dospjet na lomacu, ali ne i studij psihologije. Upravo tako! Studij psihologije u svojim nekim postavkama blize je srednjem vijeku nego nekom za nove spoznaje otvorenom dobu!

AKO SAM NEKOM BAR MALO S OVIM TEKSTOM POMOGLA BIT CE MI JAKO DRAGO; AKO NE VISE SRECE DRUGI PUT ZA SVE!
Shayen is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2006., 21:54   #36
magisterij u Ljubljani

Ima li itko iskustva sa studiranjem u Ljubljani? završavam dodiplomski u Hrvatskoj pa me zanima kakvi su uvjeti u Sloveniji za magisterij psihologije, zna li itko do kada će biti znanstveni magisterij te što će biti poslije ako ga ukinu zbog Bolonje? bilo kakve informacije (smještaj) su dobro došle, hvala
 
Odgovori s citatom
Old 29.10.2006., 22:11   #37
Quote:
Shayen kaže:
A sto se tice zivota poslije smrti, reinkarnacije, astrologije, numerologije, spiritualizma i tome slicno- bjezite koliko vas noge nose- u vrijeme kada sam ja studirala s tim pojmovima mogli ste samo dospjet na lomacu, ali ne i studij psihologije. Upravo tako! Studij psihologije u svojim nekim postavkama blize je srednjem vijeku nego nekom za nove spoznaje otvorenom dobu!
Meni se čini da upravo pojmovi koje gore navodiš (reinkarnacija, astrologija, numerologija i td.) pripadaju u srednji vijek, a ne suvremena psihologijska empirijska znanost.
Te stvari koje navodiš sa znanošću, pa time i s psihologijom nemaju veze.
Jasno mi je da dosta ljudi koji dodju studirati psihologiju očekuju neke druge stvari, a dočeka ih "hladna" znanost za koju je srce samo "pumpa", ali to je tako. Znanost je znanost.
Ne želim umanjiti potencijalnu vrijednost alternative, i ok je ako to nekome pomaže i ok je baviti se time, ta područja možda mogu objasniti nekome neke stvari koje psihologija ne može (a možda nikada i neće), ali to nije psihologijska znanost.
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2006., 22:46   #38
Quote:
Mad Scientist kaže:
Meni se čini da upravo pojmovi koje gore navodiš (reinkarnacija, astrologija, numerologija i td.) pripadaju u srednji vijek, a ne suvremena psihologijska empirijska znanost.
Te stvari koje navodiš sa znanošću, pa time i s psihologijom nemaju veze.
Jasno mi je da dosta ljudi koji dodju studirati psihologiju očekuju neke druge stvari, a dočeka ih "hladna" znanost za koju je srce samo "pumpa", ali to je tako. Znanost je znanost.
Ne želim umanjiti potencijalnu vrijednost alternative, i ok je ako to nekome pomaže i ok je baviti se time, ta područja možda mogu objasniti nekome neke stvari koje psihologija ne može (a možda nikada i neće), ali to nije psihologijska znanost.
NA JEDAN NACIN IMAS POTPUNO PRAVO; A NA DRUGI SKRIVENA JE CINJENICA DA SE SVE VISE PSIHOLOGA U SVIJETU KORISTI PROFESIONALNOM ASTROLOGIJOM KAO POMOCNIM SREDSTVOM U SVOM RADU; OBICNO SE TO NERADO PRIZNAJE; I JA SAM PROBALA U PAR SLUCAJEVA I BILA ODUSEVLJENA REZULTATIMA.

Smatram da treba biti otvoren i za neka nova nadam se buduca, ako ne sadasnja podrucja istrazivanja i znanost ne mora nuzno biti suhoparna ako je dovoljno otvorena za nova iskustva i malo drukcije dokaze.

Voljela bi kad bi bila u prilici zavrsiti (bolje receno platiti) skolu profesionalne astrologije i usporediti brzinu i kvalitetu rezultata postignutih klasicnim psihologijskim mjernim instumentima (npr. u odredjivanju odredjenih crta licnosti) i onih astroloskih.

Onda bi mozda i "srednji vijek" dobio neko novo znacenje!
Shayen is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2006., 22:55   #39
Ja se slažem da treba biti otvoren. Što se astrologije tiče, ne znam, ja sam osobno jako skeptičan prema tome, ali ako pomaže u terapijskom radu ... zašto ne.
Možda jesam zadrti materijalističko-funkcionalističko-redukcionistički psiholog, ali ok je koristiti alate i tehnike ako polučuju uspjeh u radu s ljudima.
Ali kad govorimo o znanosti, osobito fundamentalnoj psihologijskoj znanosti, treba biti jasno što spada u znanost, a što ne spada. Što ima svoj biološki supstrat, a što je puki hipotetski konstrukt. Koje je objašnjenje znanstveno, a koje nije itd.
S moje strane dosta offtopičarenja ... bitno je da se slažemo oko bitnih stvari
(isprika ostalim forumašima što sam ima malo "prekinuo" topic )...
A sad nastavimo s obrazovanjem i edukacijom
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2006., 23:05   #40
Quote:
Mad Scientist kaže:
Kako se tema radi o edukaciji za psihologe, dolje se nalaze linkovi za 4 mjesta (u 3 grada) gdje u Hrvatskoj možete studirati psihologiju.
Linkovi vas vode na tranice posjedinih psiho odsjeka, a tamo možete vidjeti i sistem studiranja, popis kolegija i sl.

Zagreb

Filiozofski fakultet
http://psihologija.ffzg.hr/studij_opis

Hrvatski studiji
http://www.hrstud.hr/index.php?optio...d=78&Itemid=82

Rijeka
http://www.ffri.hr/psycho/

Zadar
http://www.unizd.hr/psihologija/Stud...4/Default.aspx
zaboravio si navesti i osijek
__________________
teznja prema vijecnosti , sputava nas u sadasnjosti
Iraclis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:08.