Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2011., 16:44   #41
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
što je "revizija bolovanja"?
Poslodavac može od HZZO-a zatražiti kontrolu / reviziju bolovanja, ukoliko sumnja da ne ležiš doma bolestan već "okapaš vrt" ili se brčkaš na moru. Dakle dok je osoba na bolovanju, inspekcija može doći na kućna vrata u bilo koje vrijeme.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 16:46   #42
Quote:
latica28 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Trebam hitan savjet i molim za pomoć. Muž mi boluje od BAP-a sad je doma u fazi depresije. Ja sam bila na bolovanju od 20.07. od stresa koji sam prožicjela zbog njegove bolesti dijagnoza mi je F 43.2. jučer na komisiji su mi odbili daljnje bolovanje a suprug ne može biti sam doma jer je potpuno ovisan o meni što se tiče uzimanja terapije hrane svega..doktorica na komisiji mi je predložila da od nejgovog psihijatra zatražim da napiše da treba kućnu njegu i da na temelju toga opet otvorim bolovanje. Poznavajuću liječnika opće prakse kod kojega spadam sumnjam da će mi dati bolovanje za to jer je moja firma zatražila reviziju mog bolovanja..moja psihijatrica i dalje piše da sam radno nesposobna jer uzimam terapiju halea normabel 10 mg i loquen 100 mg.
U petak bi morala ići na posao a u petak muža moram voziti na kontrolu..što da radim i kako da postupim molim tko ima iskustva ili kakav dobar savjet da mi hitno javi...veliki pozdrav
Pa ukoliko mu je tako loše da ne može samostalno niti jesti, onda je za hospitalizaciju.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 17:19   #43
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Poslodavac može od HZZO-a zatražiti kontrolu / reviziju bolovanja, ukoliko sumnja da ne ležiš doma bolestan već "okapaš vrt" ili se brčkaš na moru. Dakle dok je osoba na bolovanju, inspekcija može doći na kućna vrata u bilo koje vrijeme.
mora li postojati neka osnova za traženje revizije bolovanja i košta li to štogod dodatno poslodavca koji ju traži?
btw osoba koja je duže na bolovanju već je "prošla" i svog doktora opće prakse i (pretpostavljam obavezno) liječnika specijaliziranog za određenu dijagnozu a i komisiju koja je produžila bolovanje... čemu onda još jedna kontrola?
ili se to odnosi samo na kraća bolovanja (unutar onog "predviđenog trajanja bolovanja")?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 18:04   #44
Quote:
latica28 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Trebam hitan savjet i molim za pomoć. Muž mi boluje od BAP-a sad je doma u fazi depresije. Ja sam bila na bolovanju od 20.07. od stresa koji sam prožicjela zbog njegove bolesti dijagnoza mi je F 43.2. jučer na komisiji su mi odbili daljnje bolovanje a suprug ne može biti sam doma jer je potpuno ovisan o meni što se tiče uzimanja terapije hrane svega..doktorica na komisiji mi je predložila da od nejgovog psihijatra zatražim da napiše da treba kućnu njegu i da na temelju toga opet otvorim bolovanje. Poznavajuću liječnika opće prakse kod kojega spadam sumnjam da će mi dati bolovanje za to jer je moja firma zatražila reviziju mog bolovanja..moja psihijatrica i dalje piše da sam radno nesposobna jer uzimam terapiju halea normabel 10 mg i loquen 100 mg.
U petak bi morala ići na posao a u petak muža moram voziti na kontrolu..što da radim i kako da postupim molim tko ima iskustva ili kakav dobar savjet da mi hitno javi...veliki pozdrav
Možete se žaliti na odluku komisije, ali ta odluka ne produžuje bolovanje, znači obvezni ste ići na posao na dan koji je komisija odredila. Rok za prigovor je 8 dana.
Svejedno pitajte za bolovanje zbog njege člana obitelji, jer na to imate pravo, max 15 dana.


Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
mora li postojati neka osnova za traženje revizije bolovanja i košta li to štogod dodatno poslodavca koji ju traži?
btw osoba koja je duže na bolovanju već je "prošla" i svog doktora opće prakse i (pretpostavljam obavezno) liječnika specijaliziranog za određenu dijagnozu a i komisiju koja je produžila bolovanje... čemu onda još jedna kontrola?
ili se to odnosi samo na kraća bolovanja (unutar onog "predviđenog trajanja bolovanja")?
Poslodavac u svakom trenutku može tražiti od HZZO-a provjeru bolovanja svojih zaposlenika, neovisno o dijagnozi i trajanju bolovanja.
__________________
Post nubila Phoebus.

Zadnje uređivanje Zikomid : 14.09.2011. at 18:09.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 18:10   #45
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Poslodavac u svakom trenutku može tražiti od HZZO-a provjeru bolovanja svojih zaposlenika, neovisno o dijagnozi i trajanju bolovanja.
da li se to dodatno plaća i čemu dodatna kontrola nečega što je već višestruko provjereno?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 18:20   #46
Ne plaća se dodatno.
Na drugi dio pitanja nemam odgovor.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 18:29   #47
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Ne plaća se dodatno.
Na drugi dio pitanja nemam odgovor.
znači, poslodavac samo zatraži i hzzo izlazi na teren (?)
a ovo drugo sam pitala jer mi zvuči kao da se ne vjeruje doktorima
ni općoj praksi, ni specijalistima, čak ni ovima na komisiji, odnosno ne vjeruje se svima njima zajedno (jer oni su, svi zajedno, uputili na bolovanje).
čak hzzo u tom slučaju provjerava samog sebe (odnosno komisiju koja je produžila bolovanje).
tužno
a i bacanje novaca, ako smijem reći.
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 18:33   #48
Poslodavac nema pravo uvida u liječnički karton osigurane osobe, a ne mora niti znati tko je izabrani liječnik radnika. Zato postavlja upit HZZO-u.
Ni HZZO ne može dati liječnički karton radnika poslodavcu, karton se može tražiti jedino sudskim putem.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 19:02   #49
ajde, to je baš lijepo.
inače bi cijela firma u roku 2 dana od tete u kadrovskoj znala cijelu povijest bolesti osobe koju se provjerava

ali hzzo ima uvid u karton. zašto ne može doktor koji je napisao komisijski nalaz i time produžio bolovanje, napisati izvješće za hzzo koje će hzzo proslijediti poslodavcu?
hoću reći, ne kužim potrebu za izlaskom na teren

a što ako hzzovom kontroloru nitko ne otvori vrata? bolesnik na primjer spava, kupa se... ili jednostavno ne otvara vrata nikome tko se nije najavio... koliko puta kontrolor odlazi kod tog bolesnika i što ako mu ovaj niti jednom ne otvori vrata?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 19:19   #50
Zar postoji zakon koji obavezuje da budeš u svom stanu 24/7 ako si na bolovanju? Ne možeš recimo ležati kod mame, sestre, prijatelja? ima dijagnoza kod kojih se za oporavak preporučuju šetnje, boravak u prirodi i slično.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 21:17   #51
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
ajde, to je baš lijepo.
inače bi cijela firma u roku 2 dana od tete u kadrovskoj znala cijelu povijest bolesti osobe koju se provjerava

ali hzzo ima uvid u karton. zašto ne može doktor koji je napisao komisijski nalaz i time produžio bolovanje, napisati izvješće za hzzo koje će hzzo proslijediti poslodavcu?
hoću reći, ne kužim potrebu za izlaskom na teren

a što ako hzzovom kontroloru nitko ne otvori vrata? bolesnik na primjer spava, kupa se... ili jednostavno ne otvara vrata nikome tko se nije najavio... koliko puta kontrolor odlazi kod tog bolesnika i što ako mu ovaj niti jednom ne otvori vrata?
Ni HZZO nema slobodni uvid u karton, podaci su tajna, osim ako osiguranik dozvoli uvid u njih.
Ja sam osobno imala situaciju da sam od doktorice tražila presliku svog kartona i na vlastito inzistiranje sam dobila presliku radi bržeg rješavanja predmeta. Doktorica presliku kartona nije htjela dati.

Kontrolor ide u ordinaciju izabranog liječnika.

Quote:
Lapulapu kaže: Pogledaj post
Zar postoji zakon koji obavezuje da budeš u svom stanu 24/7 ako si na bolovanju? Ne možeš recimo ležati kod mame, sestre, prijatelja? ima dijagnoza kod kojih se za oporavak preporučuju šetnje, boravak u prirodi i slično.
Nema. Problem je što poslodavac to podrazumijeva.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 21:34   #52
to kaj poslodavac podrazumijeva si može objesiti mačku o rep, ak nema takvog zakona ili drugog propisa
znam da kontrolor ide u ordinaciju. ide jednom mjesečno i provjerava tko je sve i zašto na bolovanju. zato i kažem - da bi netko bio na (dužem) bolovanju, prvo ga opća praksa mora poslati specijalisti. zatim specijalist odradi sve što treba pa šalje sve natrag općoj praksi koja napiše bolovanje u "predviđenom trajanju". zatim, ako se bolovanje produžuje, osoba koja je na bolovanju mora otići ponovno specijalisti koji će, na temelju pregleda, preporučiti daljnje bolovanje. s tim spec. nalazom osoba ide na opću praksu, koja upućuje na komisiju. na komisiji hzzoov liječnik produžuje osobi bolovanje. u međutku je taj isti hzzoov liječnik, koji je osobi produžio bolovanje, bio kod opće prakse i vidio da je osoba na bolovanju. a onda još, ako to poslodavac hoće, hzzoov kontrolor može kucati na vrata i provjeravati... što točno? da li je osoba kod kuće?

no, jesam li dobro shvatila?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 21:51   #53
Jesi.
Ali kontrolori ne idu po kućama, nemaju takve ovlasti. Kontrola bolovanja temeljem zahtjeva poslodavca ne podrazumijeva ulazak u stan, već kontrolu sve raspoložive dokumentacije.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 22:15   #54
koje dokumentacije ako je karton tajan i samo ja mogu dopustiti uvid u njega?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2011., 15:02   #55
njega člana obitelji

Quote:
latica28 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Trebam hitan savjet i molim za pomoć. Muž mi boluje od BAP-a sad je doma u fazi depresije. Ja sam bila na bolovanju od 20.07. od stresa koji sam prožicjela zbog njegove bolesti dijagnoza mi je F 43.2. jučer na komisiji su mi odbili daljnje bolovanje a suprug ne može biti sam doma jer je potpuno ovisan o meni što se tiče uzimanja terapije hrane svega..doktorica na komisiji mi je predložila da od nejgovog psihijatra zatražim da napiše da treba kućnu njegu i da na temelju toga opet otvorim bolovanje. Poznavajuću liječnika opće prakse kod kojega spadam sumnjam da će mi dati bolovanje za to jer je moja firma zatražila reviziju mog bolovanja..moja psihijatrica i dalje piše da sam radno nesposobna jer uzimam terapiju halea normabel 10 mg i loquen 100 mg.
U petak bi morala ići na posao a u petak muža moram voziti na kontrolu..što da radim i kako da postupim molim tko ima iskustva ili kakav dobar savjet da mi hitno javi...veliki pozdrav
Opet ja.... ja sam otišla raditi nakon zaključenja bolovanja i suprugov liječnik je tražio da mi se omogući njega za supruga da mi se otvori bolovanje..liječnik opće prakse je to odbio... nastavila sam raditi i danas sam bila kod svoje psihijatrice na kontroli i zatražila je hitnu hospitalizaciju za mene jer sam koma zbog sve liječim se pod šifrom F43.2..jučer sam bila sa suprugom u bolnici na kontroli kod njegovog psihijatra dobio je jače doze lijekova..on je sad ok koliko toliko....danas sam otišla sa svojom i njegovom dokumentacijom kod liječnika opće prakse da njemu napiše recepte za lijekove a meni uputnicu za hospitalizaciju ...nasmijao se i rekao da neda niš od toga i da on nema posla sa psihičkim bolesnicima i da pronađem drugog liječnika za nas oboje...kao...da nije ni moj suprug bolestan ni ja..što mi je činiti ja bi sa velikim zadovoljstvom tog liječnika prijavila al ne znam kome..molim savjet... pozdrav..
latica28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2011., 18:08   #56
Quote:
latica28 kaže: Pogledaj post
Opet ja.... ja sam otišla raditi nakon zaključenja bolovanja i suprugov liječnik je tražio da mi se omogući njega za supruga da mi se otvori bolovanje..liječnik opće prakse je to odbio... nastavila sam raditi i danas sam bila kod svoje psihijatrice na kontroli i zatražila je hitnu hospitalizaciju za mene jer sam koma zbog sve liječim se pod šifrom F43.2..jučer sam bila sa suprugom u bolnici na kontroli kod njegovog psihijatra dobio je jače doze lijekova..on je sad ok koliko toliko....danas sam otišla sa svojom i njegovom dokumentacijom kod liječnika opće prakse da njemu napiše recepte za lijekove a meni uputnicu za hospitalizaciju ...nasmijao se i rekao da neda niš od toga i da on nema posla sa psihičkim bolesnicima i da pronađem drugog liječnika za nas oboje...kao...da nije ni moj suprug bolestan ni ja..što mi je činiti ja bi sa velikim zadovoljstvom tog liječnika prijavila al ne znam kome..molim savjet... pozdrav..
tužno je ovo što pišeš...
tko će se brinuti o suprugu dok si ti u bolnici??
prijaviti liječnika možeš na bijeli telefon. barem se nadam da to ima neke vajde.
sretno!!

p.s. javi kako je prošlo!
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 02:47   #57
Računanje prosjeka plaće za hzzo

Prije otvaranja ponovnog bolovanja, za koje mi naknadu ispaćuje HZOO, imala sam 2 isplaćene plaće i 4 naknade od HZZO-a. Dakle, prva 3 mjeseca nisam radila - dobivala sam naknadu od HZZO-a, vratila sam se na posao na 2 mjeseca i nakon toga sam opet na bolovanju. Isti je razlog bolovanja.

Pitanje je kako se u tom slučaju računa prosjek plaće u zadnjih 6 mjeseci?
Dakle, u zadnjih 6 mjeseci sam imala 2 plaće i 4 naknade od HZZO-a.




Ovo sam našla guglajući. Malo je starije pa ne znam da li to još vrijedi.

"Odnjela sam na HZZO i dobivati ću samo 1700 kn jer isplate od bolovanja (od HZZO) ne idu u prosjek, moraš imati najmanje 3 isplačene plače. Ja imam dvije."


"Zvala sam HZZO, uzima se prosjek plaća u zadnjih 6 mjeseci i dijeli sa onoliko plaća koliko ih je.
npr. 4 isplačene plaće u 6 mjeseci i 2 naknade na komplikacijama i prosjek će se računati tako da će se isplaćene plaće/4 (plaće), a ne sa 6 (mjeseci) čega sam se ja bojala. "


"Zvala 2 puta HZZO za svaki slučaj i obje tete rekle isto. Zapravo jedna mi fiktivno i izracunala iznos naknade u slučaju što bi bilo kad bi bilo.

Ipak postoji jedna caka. Kada bi u zadnjih 6 mjeseci imala samo dvije isplačene plaće ne bi bilo dobro jer tada se pada na neki njihov minimalac od nekih 1700 kn.Ne znam kakav je to minimalac jer znam samo za onaj od 850 kn.
Ako imaš više od dvije plaće računa se ponovno prosjek s time da se dijeli s onoliko plaća koliko ih je.

Tu nisu bitni ti 6 mjeseci već koliko je plaća isplačeno u 6 mjeseci.."
danestonapisem is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 11:36   #58
Zbroje se 2 isplaćene plaće i podijele sa zbrojem radnih sati za te mjesece. Tako se dobije osnovica kojom se množi broj radnih sati svakog slijedećeg mjeseca na kojem si na bolovanju. Naknade plaće na teret HZZO-a ne ulaze u izračun osnovice.

Treba napomenuti da osnovicu čini prosjek isplaćene plaće u posljednjih 6 mjeseci prije mjeseca u kojem osiguranik kreće na bolovanje.

Za tvoj konkretan slučaj bilo bi dobro da napišeš i datume kad si ponovno otvorila bolovanje i za koje mjesece si primila plaću, a koje naknadu plaće, jer je moguće da ti u obračun ulazi samo jedna isplaćena plaća.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 16:39   #59
hvala ti puno.

šta je u slučaju da samo jedna plaća ulazi u prosjek?

(tek učim o tim stvarima)

Zadnje uređivanje Katrin : 29.09.2011. at 18:09.
danestonapisem is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 00:59   #60
U vrijeme bolovanja jedan dan (subota) je bio državni praznik.Ta subota mi je bila neradna (radim svaku drugu subotu).Računa li se ona kao dan bolovanja kod izračuna plaće ili kao državni praznik.Kako je prikazati u listi radnog vremena?
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:26.