Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2010., 16:27   #81
djeca iza 23h

ja imam 12 god. dobio sam pljusku i zabranu da idem van na uicu ili grad jer sam došao kući u 10h navečer . a mene zanima do koliko sati djeca smiju biti vani ?

hvala unaprijed .
ja jurica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 16:51   #82
Quote:
ja jurica kaže: Pogledaj post
ja imam 12 god. dobio sam pljusku i zabranu da idem van na uicu ili grad jer sam došao kući u 10h navečer . a mene zanima do koliko sati djeca smiju biti vani ?

hvala unaprijed .
smijes biti vani dokle god ti starci dopuste. oni za tebe odgovaraju, pa tako ti mogu i odredjivati pravila...
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 19:17   #83
Ako te budu još pljuskali reci im da ćeš zvat policiju pa će dobit do 2 mjeseca zatvora i debelu kaznu.Zakonski smiješ bit do 23 ukoliko te roditelji puste.

st 2.:

"Roditelji imaju pravo i dužnost djetetu mlađem od šesnaest godina života zabraniti noćne izlaske bez svoje pratnje ili pratnje druge odrasle osobe u koju imaju povjerenje."
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 01:01   #84
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Ako te budu još pljuskali reci im da ćeš zvat policiju pa će dobit do 2 mjeseca zatvora i debelu kaznu...
Jamačno se šališ.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 08:41   #85
Nisam kriv ako sam legalist.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 11:31   #86
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Nisam kriv ako sam legalist.
Nisam niti ja za fizičko kažnjavanje, ali nisam niti za to da glavnu riječ u kući vode balavci pod utjecajem hormona, što se često događa (znaš i sam kakvih sve intervencija imamo).

Inače, "zovi policiju" nije nikakav savjet ako kod kuće imaš problema. Policija će rijetko riješiti taj problem. Ustvari, trenutno će ga riješiti, ali ne i apsolutno. Razgovor i kompromis je uvijek bolje rješenje.

P.S.: Ovo zadnje se odnosi na normalne kućne razmirice, a ne na nasilje.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 12:14   #87
Sam mali kaže nema van pa nemaš pravo gledat tv do kad hoćeš,nema koma koliko hoćeš,neću ti kupt novi mobitel itd.. ima kažnjavanja koliko voliš bez da ga tuku.Šamar će proć ali želja za ulicom ili igricama neće.Treba i njima dat do znanja da nema šamara jer bi šamar mogap retast u šaku,šaka u nogu,noga u nešto teže.Isto i njemu treba objasnit da se zna tko je gazda a tko onaj koji sluša ali na kulturan način.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 15:36   #88
Drzite se teme, molim.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 13:25   #89
Exclamation Zakon o zabrani konzumacije alkohola

naime, negdje sam čuo da po zakonu 16-o godišnjaci smiju konzumirati pića s nekim manjim postotkom alkohola (piva, vino) a do prije par tjedana bio sam uvjeren da je bilo kakav alkohol zabranjen svima mlađima od 18 godina...

nigdje na interenetu ne mogu pronaći taj zakon pa bi bio zahvalan ako bi mi netko ovdje poslao link ili kopirao članak...

također, htio bi da mi netko potvrdi da sa navršenih 16 godina i osobnom mogu ostajat vani poslije 23:00 sati...

hvala !
Simon G. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 17:37   #90
Quote:
Simon G. kaže: Pogledaj post
naime, negdje sam čuo da po zakonu 16-o godišnjaci smiju konzumirati pića s nekim manjim postotkom alkohola (piva, vino) a do prije par tjedana bio sam uvjeren da je bilo kakav alkohol zabranjen svima mlađima od 18 godina...

nigdje na interenetu ne mogu pronaći taj zakon pa bi bio zahvalan ako bi mi netko ovdje poslao link ili kopirao članak...

također, htio bi da mi netko potvrdi da sa navršenih 16 godina i osobnom mogu ostajat vani poslije 23:00 sati...

hvala !
12. Smiju li maloljetnici nakon ponoći biti sami vani ?

U članku 95. Obiteljskog zakona (NN br. 116/03, 17/04 i 136/04) propisano je da radi dobrobiti djeteta, a u skladu s njegovom dobi i zrelosti, roditelji imaju pravo i dužnost nadzirati ga u njegovu druženju s drugim osobama. S tim u vezi, roditelji imaju pravo i dužnost djetetu mlađem od 16 godina života zabraniti noćne izlaske bez svoje pratnje ili pratnje druge odrasle osobe u koju imaju povjerenje. Noćnim se izlaskom smatra vrijeme od 23 do 5 sati.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.

Zadnje uređivanje sivkić : 30.05.2010. at 17:42.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 18:48   #91
puno ti hvala !
Simon G. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 23:52   #92
znaci ja sad iman 15 ipo godina i napravila san osobnu. zapravo sad iman jos uvik oni zuti karton :P . al sve jedno ja smin samo do 11 stat vanka ? aa tek posli 16 mogu i posli 11 ??
prineza95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 10:20   #93
Pise ti 2 posta iznad.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2010., 14:19   #94
Quote:
prineza95 kaže: Pogledaj post
znaci ja sad iman 15 ipo godina i napravila san osobnu. zapravo sad iman jos uvik oni zuti karton :P . al sve jedno ja smin samo do 11 stat vanka ? aa tek posli 16 mogu i posli 11 ??

Dok ne navršiš 16 godina, ništa od noćnog izlaska. Bez obzira na osobnu iskaznicu.

Zadnje uređivanje Katrin : 19.06.2010. at 14:27.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 13:45   #95
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Dok ne navršiš 16 godina, ništa od noćnog izlaska. Bez obzira na osobnu iskaznicu.
koliko vi zapravo zajebavate ove ispod 16 ako ih uhvatite u nocnom izlasku? tako su mi jednom 2 frenda uhvatili i odvezli ih do njihove kuce. vrlo korisno kada busevi prestanu voziti
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 15:19   #96
Kod nas je prije dvije-tri godine pandurima bila fora kupit klince i vozit ih u postaju, pa zvat roditelje da dođu po njih. Međutim, pošto je policijska postaja nekih 500 metara od grada, klince bi se pokupilo i redom ispred grada iskrcalo. Neznam dali još prakticiraju to...

Što se dogodi kada te ulove vani? Zapišu ti ime na bločić (zoveš se kako god se poželiš zvati), i taj papirić bace.
__________________
Hey Joe...
Drveni Sovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 15:57   #97
Quote:
Drveni Sovac kaže: Pogledaj post
Kod nas je prije dvije-tri godine pandurima bila fora kupit klince i vozit ih u postaju, pa zvat roditelje da dođu po njih. Međutim, pošto je policijska postaja nekih 500 metara od grada, klince bi se pokupilo i redom ispred grada iskrcalo. Neznam dali još prakticiraju to...

Što se dogodi kada te ulove vani? Zapišu ti ime na bločić (zoveš se kako god se poželiš zvati), i taj papirić bace.
kao da malo ih zastrase s tim blokicem (NE). evo mene ni jednom nisu nit trazili osobnu ni nis.....a svaki put su prosli pokraj mene...al decke svaki put traze.
lucaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 16:51   #98
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
To ti je opisano u čl. 95. Obiteljskog zakona (bilo je izmjena, ali se nisu doticale ovog članka - zuba) koji glasi:

Članak 95.
(1) Radi dobrobiti djeteta, a u skladu s njegovom dobi i zrelosti, roditelji imaju pravo i dužnost nadzirati ga u njegovu druženju s drugim osobama.
(2) Roditelji imaju pravo i dužnost djetetu mlađem od šesnaest godina života zabraniti noćne izlaske bez svoje pratnje ili pratnje druge odrasle osobe u koju imaju povjerenje.
(3) Noćnim izlaskom smatra se vrijeme od 23 do 5 sati.


Znači, od 23,00 do 05,00 sati vani ne smije biti osoba mlađa od 16 godina bez pratnje punoljetne osobe u koju roditelj ima povjerenje. Pod "vani" se smatra bilo koje mjesto izvan doma: tulum, klub, ulica, park...
Ako policajac zatekne osobu mlađu od 16 godina vani bez pratnje punoljetne osobe u koju roditelji imaju povjerenje (što se može provjeriti i pozivanjem roditelja na mobitel), privodi ju u policijsku postaju i zove roditelje da dođu po nju i preuzmu ju.
To je pravilo, ali se pokazuje i određena fleksibilnost ako se npr. takva osoba zatekne ispred svoje zgrade i sl.


Imam 14 godina. Pošto meni trening (košarka) najčešće počinje u 21:30 i traje do 22:30, ja obično čekam autobus i poslije 23:00. Nesvjestan da činim kazneno djelo .

Zakon nitko ne poštuje, osobito oni koji su ga napisali. Koji bezveznjaci to pišu da mi je znat.
Uzvišeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 19:05   #99
Quote:
lucaaa kaže: Pogledaj post
kao da malo ih zastrase s tim blokicem (NE). evo mene ni jednom nisu nit trazili osobnu ni nis.....a svaki put su prosli pokraj mene...al decke svaki put traze.
to samo govori kakvi ljudi rade u policiji

ja imam 24 godine pa me je tražio osobnu usred bijela dana izlazio sam iz dm-a . Imao sam osjećaj baš da je htio da nemam osobne i da mi naplati kaznu

Znam da nije vezano za temu ali ipak da li je dozvoljeno pit na javnim mjestima ?
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 20:58   #100
Quote:
robihr kaže: Pogledaj post
koliko vi zapravo zajebavate ove ispod 16 ako ih uhvatite u nocnom izlasku?...
Kako kad i kako gdje. Meni nije običaj previše zezati ako su iz kvarta, ali ako su s druge strane grada u sumnjivom društvu, postupanje je za njihovo dobro. Ili ako su bezobrazni i bahati kad je dobro imati takvu zakonsku mogućnost. Ako su iz kvarta, pogotovo brdskog dijela grada, često ih samo odvezemo kući.


Quote:
Drveni Sovac kaže: Pogledaj post
Kod nas je prije dvije-tri godine pandurima bila fora kupit klince i vozit ih u postaju, pa zvat roditelje da dođu po njih. Međutim, pošto je policijska postaja nekih 500 metara od grada, klince bi se pokupilo i redom ispred grada iskrcalo...
Nije fora, nego zakonska obveza smišljena s razlogom. A ovakav postupak roditelja (ponovno ostavljanje bez nadzora nakon policijskog postupanja) bi se mogao nazvati i "zapuštanje djeteta".


Quote:
Drveni Sovac kaže: Pogledaj post
...Što se dogodi kada te ulove vani? Zapišu ti ime na bločić (zoveš se kako god se poželiš zvati), i taj papirić bace...
Budući da koristimo svemogući informacijski sustav u kojem je vrlo lako provjeriti sve podatke, ovo baš nije pametna mogućnost. Ako slažeš podatke, sigurno će te privesti.


Quote:
Uzvišeni kaže: Pogledaj post
... Imam 14 godina. Pošto meni trening (košarka) najčešće počinje u 21:30 i traje do 22:30, ja obično čekam autobus i poslije 23:00. Nesvjestan da činim kazneno djelo...
Nije kazneno djelo, nego prekršaj, ali kak ose ovdje radi o opravdanom razlogu, teško da će te netko privesti. Odredba je smišljena s ciljem i dobra je ako se pametno upotrebljava.


Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
to samo govori kakvi ljudi rade u policiji...
U policiji uglavnom rade normalni ljudi koji poštuju i vole svoj posao, a najčešće imaju posla s pojedinscima koji ne poštuju niti sami sebe, a kamoli sve druge.


Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
... ja imam 24 godine pa me je tražio osobnu usred bijela dana izlazio sam iz dm-a . Imao sam osjećaj baš da je htio da nemam osobne i da mi naplati kaznu...
Kazna za nenošenje osobne iskaznice je 100 kuna i nitko se neće baš okoristiti time (ja tu prijavu nisam napisao godinama). A možda se u blizini nešto dogodilo, pa si odgovarao osobnom opisu tražene osobe. Ima svakakvih mogućnosti kojih nisi niti svjestan.


Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
... Znam da nije vezano za temu ali ipak da li je dozvoljeno pit na javnim mjestima ?
Piti da, ali ne se opijati u više navrata.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:01.