Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2008., 15:04   #61
Quote:
Seventin kaže: Pogledaj post
Ma naravno, nama je svima najvažnije da nam to kaže onaj koji ima svakog pojma ne samo o fizici već i o svakom fizičaru na ovome svijetu. Bilo da je riječ o nekom znanstveniku iz Rusije, Amerike, Engleske,... Zašto se zamarati izjavama ljudi koji se potpisuju imenom, prezimenom i titulom, kada mi ovdje imamo dežurne "stručnjake" koji tako revno paze da nam se nešto ne dogodi i žele biti popovi iznad popa.

Zašto uopće postoje oni koji su za, protiv i suzdržani? To sve treba ukinuti i uvesti diktaturu. I pravo glasa samo onima koji su uvijek u pravu!

Sad mogu mirno na godišnji odmor i mozak na pašu. beeee
Ajme ne, samo nemoj mozak na pašu, kako će LHC bez tebe...

Ja znam da to nije moguće i znam zašto. Ako ti ili bilo tko drugi misli da će u LHC nastat vremeplovi ja sam se voljan kladit u bilo što da neće.
I znanost nije demokracija, ako su 500 ljudi u krivu, a 1 u pravu, oni su i dalje u krivu a on u pravu.

Quote:
mandragora kaže:
ponekad mi se čini da ti "veliki" stručnjaci uopće ne cijene svoju struku,
Sebe ne smatram nikako velikim stručnjakom, ali sam definitivno stručniji od bilo koga tko misli da je LHC vremeplov i cijenim struku i zato me vrijeđaju takve glupe izjave. Kao i da će LHC uništit svijet.
Lord Fluffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2008., 17:37   #62
Quote:
Lord Fluffy kaže: Pogledaj post
Sebe ne smatram nikako velikim stručnjakom, ali sam definitivno stručniji od bilo koga tko misli da je LHC vremeplov i cijenim struku i zato me vrijeđaju takve glupe izjave. Kao i da će LHC uništit svijet.
Ma ne, što god
I joj oprosti što vrijeđaju tvoje osjećaje glupe izjave eminentnih stručnjaka iz područja kvantne fizike, a koje se, eto, nekako ne uklapaju u mainstream teorije iz 1974. Sram ih bilo. Zaista oprosti.
Idem im pisati da te više ne vrijeđaju, bezobraznici jedni.
__________________
The ice age is coming, the sun is zooming in .. After all this, won't you give me a smile? Clash
Seventin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2008., 17:45   #63
Quote:
Lord Fluffy kaže: Pogledaj post
Sebe ne smatram nikako velikim stručnjakom, ali sam definitivno stručniji od bilo koga tko misli da je LHC vremeplov i cijenim struku i zato me vrijeđaju takve glupe izjave. Kao i da će LHC uništit svijet.
podsjetit ću te na slučaj Oppenheimer. Pokojni Ivan Supek je pred smrt izjavio da je to bio slučaj koji ga je najviše rastužio u čitavom njegovom životu.
Stavimo malčice omjer znanja/neznanja kojim raspolažu informirani laici. Bavljenje silama prirode je bez sumnje fascinantno. No ne misliš li da je CERN jednako tako geostrateški, politički potez, sa nizom kolateralnih posljedica, od kojih će neke biti i pozitivne, kao što je jednako to bio slučaj sa atomskom bombom?
Ti uostalom, vjerojatno znaš da se niti jedno pošteno istraživanje ne može obaviti ako se ne namaknu financijska sredstva. Oni koji ih dodjeljuju bez sumnje ima veliki utjecaj na razvoj znanosti. Pitanje stoje li baš uvijek iza toga dobre namjere nije za odbaciti. Ne misliš li tako?
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2008., 19:29   #64
Quote:
Seventin kaže: Pogledaj post
Ma ne, što god
I joj oprosti što vrijeđaju tvoje osjećaje glupe izjave eminentnih stručnjaka iz područja kvantne fizike, a koje se, eto, nekako ne uklapaju u mainstream teorije iz 1974. Sram ih bilo. Zaista oprosti.
Idem im pisati da te više ne vrijeđaju, bezobraznici jedni.
Eminentni stručnjaci u kojem području? Komparativnoj književnosti? Jer u fizici, kad daju takve izjave, sigurno nisu.
Ali ozbiljno, ja sam se voljan kladit s tobom ili bilo kime drugim da u LHC neće nastati vremeplovi i narušit kazualnost (kazualnost bi se mogla narušit u slučaju evaporacije mini crnih rupa). Koliko god novaca hoćete. Jer znam da neće. Kako znam? Jer znam da nema niti jednog fizikalnog procesa koji bi takvo što dopustio!

I fizika nije subkultura i ne postoje mainstream i alternativne teorije, postoje samo

1. teorije koje odgovaraju eksperimentu (ili kako ih neki zovu teorije)

2. teorije koje ne odgovaraju eksperimentu (ili kako ih neki zovu gluposti)

Quote:
No ne misliš li da je CERN jednako tako geostrateški, politički potez, sa nizom kolateralnih posljedica, od kojih će neke biti i pozitivne, kao što je jednako to bio slučaj sa atomskom bombom?
Ne, nije. CERN jest politički potez, ali njegova svrha je čisto teorijsko istraživanje, nema veze s bombama ili sličnim.

Quote:
Ti uostalom, vjerojatno znaš da se niti jedno pošteno istraživanje ne može obaviti ako se ne namaknu financijska sredstva. Oni koji ih dodjeljuju bez sumnje ima veliki utjecaj na razvoj znanosti.
Je li ti znaš kako se CERN financira? CERN nije profitabilna organizacija pa da netko može utjecat na istraživanje kako im odgovara. Osim toga zašto bi itko htjeo utjecat na čisto teorijsko istraživanje?
Nadalje, znaš li koliko ljudi rade u CERN-u? Tisuće, plus ljudi koji rade neko vrijeme tamo, plus studenti koji dolaze u posjete. Misliš da bi se takva urota mogla zataškat?
Evo ja sam bio u CERN-u i nema nikakve urote tamo.
Lord Fluffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2008., 21:34   #65
Quote:
Lord Fluffy kaže: Pogledaj post
Je li ti znaš kako se CERN financira? CERN nije profitabilna organizacija pa da netko može utjecat na istraživanje kako im odgovara. Osim toga zašto bi itko htjeo utjecat na čisto teorijsko istraživanje?
Nadalje, znaš li koliko ljudi rade u CERN-u? Tisuće, plus ljudi koji rade neko vrijeme tamo, plus studenti koji dolaze u posjete. Misliš da bi se takva urota mogla zataškat?
Evo ja sam bio u CERN-u i nema nikakve urote tamo.
pa evo nakon pomnog proučavanja CERN-ovih stranica financiranje je bez sumnje transparentno.
sve to moram priznati zvuči zadivljujuće. Nisam baš neki izraziti urotničar, niti mislim da se na CERN-u dešava izravna urota u koju je upleten nekakav reptilski dr Mabuze koji hipnotizira tamošnje znanstvenike.
Ipak, ima jedna tvar u koju sam duboko uvjerena, i koja me najviše zabrinjava, a to je da se znanstveni napredak ovakvih razmjera trebao nastaviti isključivo u uvjetima potpunog razoružanja. U uvjetima postojećih političkih tenzija, svaki projekt grandioznih razmjera može predstavljati potencijalnu opasnost. Teorijsko istraživanje kažeš? Da, no u današnjim tehnološkim uvjetima više ne postoje velike prepreke između teorije i implementacije. Osobito u vojnoj industriji.
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2008., 21:37   #66
Quote:
mandragora kaže: Pogledaj post
pa evo nakon pomnog proučavanja CERN-ovih stranica financiranje je bez sumnje transparentno.
sve to moram priznati zvuči zadivljujuće. Nisam baš neki izraziti urotničar, niti mislim da se na CERN-u dešava izravna urota u koju je upleten nekakav reptilski dr Mabuze koji hipnotizira tamošnje znanstvenike.
Ipak, ima jedna tvar u koju sam duboko uvjerena, a to je da se znanstveni napredak ovakvih razmjera trebao nastaviti isključivo u uvjetima potpunog razoružanja. U uvjetima postojećih političkih tenzija, svaki projekt grandioznih razmjera može predstavljati potencijalnu opasnost. Teorijska fizika kažeš? Da, no u današnjim tehnološkim uvjetima više ne postoje velike prepreke između teorije i implementacije. Osobito u vojnoj industriji.
Postoje i to ogromne, barem u onom djelu teorijske fizike kojim se u CERN-u bave. Zato i LHC je tako skup. To su ogromne energije u pitanju, čija teorija je dobro poznata, ali LHC će biti prvi eksperiment koji će doseći te energije. Primjena tih saznanja je s današnjom tehnologijom (a i sutrašnjom skoro sigurno) nemoguća. Riječ je o čistoj provjeri čiste teorije. Biti će jako zanimljivo, Higgsov bozon, možda čak i supersimetrija. Ako se trebate već bojati velikih međunarodnih projekata to sigurno nije LHC, koji je bezopasan. Ja bi se na vašem mjestu prije bojao raketnog štita i ponovnog nuklearnog naoružavanja super i manjih sila.
Lord Fluffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2008., 21:53   #67
Quote:
Lord Fluffy kaže: Pogledaj post
Postoje i to ogromne, barem u onom djelu teorijske fizike kojim se u CERN-u bave. Zato i LHC je tako skup. To su ogromne energije u pitanju, čija teorija je dobro poznata, ali LHC će biti prvi eksperiment koji će doseći te energije. Primjena tih saznanja je s današnjom tehnologijom (a i sutrašnjom skoro sigurno) nemoguća. Riječ je o čistoj provjeri čiste teorije. Biti će jako zanimljivo, Higgsov bozon, možda čak i supersimetrija...
hm, nije li međutim vjerojatno da se stvari odvijaju geometrijskom progresijom. samo jedno otkriće (poput el. struje) može jako ubrzati stvari.
pažnja javnosti je usmjerena uglavnom na LHC (valjda zbog skupoće i veličine)
ali ima i drugih poslastica, npr.
mene osobno npr. zanima proizvodnja antivodika i na koji način se to misli staviti u interakciju sa elektromagnetskim i gravitacijskim poljima. i zašto?
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2008., 22:24   #68
Quote:
mandragora kaže: Pogledaj post
hm, nije li međutim vjerojatno da se stvari odvijaju geometrijskom progresijom. samo jedno otkriće (poput el. struje) može jako ubrzati stvari.
pažnja javnosti je usmjerena uglavnom na LHC (valjda zbog skupoće i veličine)
ali ima i drugih poslastica, npr.
mene osobno npr. zanima proizvodnja antivodika i na koji način se to misli staviti u interakciju sa elektromagnetskim i gravitacijskim poljima. i zašto?
U ovom slučaju ne može. Vjeruj mi. LHC služi da potvrdi postojeću teoriju. Neće nikakva nova tehnologija izać iz njega. Vjeruj mi.

To s antivodikom se radi da se ispitaju svojstva antivodika. Ne bi čovjek vjerovao.
Lord Fluffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2008., 23:13   #69
Quote:
Lord Fluffy kaže: Pogledaj post
U ovom slučaju ne može. Vjeruj mi. LHC služi da potvrdi postojeću teoriju. Neće nikakva nova tehnologija izać iz njega. Vjeruj mi.

To s antivodikom se radi da se ispitaju svojstva antivodika. Ne bi čovjek vjerovao.
dobro, hajde, vjerujem ti. zašto da ne.
spomenuo si ranije supersimetriju. znači da nisu baš ti urotničari tako daleko od istine kad spominju vremenske portale ili otvaranje drugih dimenzija? ili sam ja nešto krivo shvatila.
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2008., 23:39   #70
Quote:
mandragora kaže: Pogledaj post
dobro, hajde, vjerujem ti. zašto da ne.
spomenuo si ranije supersimetriju. znači da nisu baš ti urotničari tako daleko od istine kad spominju vremenske portale ili otvaranje drugih dimenzija? ili sam ja nešto krivo shvatila.
Nešto si krivo shvatila. Supersimetrija je nešto drugo.
Lord Fluffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2008., 13:30   #71
Quote:
Lord Fluffy kaže: Pogledaj post
Eminentni stručnjaci u kojem području? Komparativnoj književnosti? Jer u fizici, kad daju takve izjave, sigurno nisu.
Mene zapravo oduševljava s koliko žara možeš ismijavati one koji javno iznose i potpisuju svoje radove, zapažanja, proučavanja, teorije. A pri tome ne iznosiš nikakve dokaze, osim onog da si bio tamo - oh my Lord!

Quote:
Ali ozbiljno, ja sam se voljan kladit s tobom ili bilo kime drugim da u LHC neće nastati vremeplovi i narušit kazualnost (kazualnost bi se mogla narušit u slučaju evaporacije mini crnih rupa). Koliko god novaca hoćete. Jer znam da neće. Kako znam? Jer znam da nema niti jednog fizikalnog procesa koji bi takvo što dopustio!
Znači ovo je za ozbiljno - ti si zapravo kockar?! Ti bi htio da mi ovdje otvorimo kladionicu. Znači imaš novaca na bacanje - koliko god treba?! Cool man! Jer ti znaš. Pa to je fantastično. Onda, ništa od klađenja.
Quote:
I fizika nije subkultura i ne postoje mainstream i alternativne teorije, postoje samo
1. teorije koje odgovaraju eksperimentu (ili kako ih neki zovu teorije)
2. teorije koje ne odgovaraju eksperimentu (ili kako ih neki zovu gluposti)
??? Ajme svašta. Ako si ovo izvukao iz pete onda ti predlažem da pogledaš pravo značenje teorije - pa makar morao na Wiki. A drugo, predlažem da pohvataš sve što je do sada navedeno i imena znanstvenika koji imaju drugačija stajališta i njihove reference. Prije no što opet tako samouvjereno potvrdiš kako zapravo ti sve znaš, jer si bio tamo. (neš' ti dokaza?!)
Zapravo, nitko ne zna što će biti s teorijom kada se počne primjenjivati u praksi. To su već nebrojeno puta potvrdili i oni uključeni u sam projekt. I to je bit svega. Niti u jednom dosadašnjem eksperimentu, (a bilo ih je u manjim laboratorijima) nije dokazano da taj famozni bozon postoji. Dakle, izgrađen je veći i jači, e samo da bi se dokazala teorija i ... šta ćemo onda - AKO se i dokaže?!

Quote:
CERN jest politički potez, ali njegova svrha je čisto teorijsko istraživanje, nema veze s bombama ili sličnim.
Politički potez - teorijsko istraživanje!? Jer politiku jako zanima (izmišljena teorija) o Božjoj čestici. Aha... a zašto?! Ovo mi je poznato od nekud.
I zašto ne bi imalo veze i s "oružjem" - kad je (valjda) opće poznato da je antimaterija (između ostalog) izuzetno opasna tvar! Pa kaže;
The verification of the existence of the Higgs boson would be a significant step in the search for a Grand Unified Theory, which seeks to unify three of the four known fundamental forces: electromagnetism, the strong nuclear force and the weak nuclear force, leaving out only gravity. . In addition to the Higgs boson, other theorized novel particles that might be produced, and for which searches are planned, include strangelets, micro black holes, magnetic monopoles and supersymmetric particles.
i još (ne za tebe, jer ti sve znaš) ;
When antimatter touches matter, both vanish in a flash of violent energy.
On Earth, antimatter can be created in particle accelerators,but only in minuscule quantities. Current annual global production is one-hundredth of a microgram; its value translates to about a quadrillion dollars per ounce. The main stored supply of antimatter consists of antihydrogen atoms, first synthesized in 1995.


Možda zato je proizveden ovaj monstrum, da proizvede malo više. Trebat će!?!

Quote:
Evo ja sam bio u CERN-u i nema nikakve urote tamo.


I izjava koja oduševljava svojom uvjerljivošću;

James Gillies, a spokesman for CERN, remains optimistic. He told New Scientist.com: “What we want to do is get this machine up and running. We’ll show people that the world is not going to disappear.”

Bitno da će nam TO pokazati - za ostalo koga briga. Taman i ako će proizvesti dovoljno antimaterije za buduće potrebe. Ili vrag zna što sve ne!?
__________________
The ice age is coming, the sun is zooming in .. After all this, won't you give me a smile? Clash
Seventin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2008., 14:23   #72
Laži i paralaži

Da još malo dodam njihovih (dez)informacija u vezi s projektom, iako sam neke dijelove već stavio, ali nije zgoreg ponoviti, a vezano za gore navedeno i stvarnu svrhu akceleratora - proizvodnju antimaterije!?!;
Dijelovi razgovora sa službenih stranica vođen s nepoznatim sugovornikom iz Cerna, povodom knjige inspirirane projektom;

Does antimatter exist?

Yes, it does, and we produce it routinely at CERN. Antimatter was predicted by P.A.M. Dirac in 1928 and the first antiparticles were discovered soon after by Carl Anderson. CERN is not the only research institute to produce and study antimatter.

I was hoping antimatter would be the future answer to our energy needs. It seems more research is needed for this to happen.

No, even more research will not change this situation fundamentally; antimatter is certainly not able to solve our energy problems.

Why then do you build the LHC?

The reason for building the LHC accelerator is not to make antimatter but to produce an energy concentration high enough to study effects that will help us to understand some of the remaining questions in physics.

itd.,,,,

__________________________________________________ __________

Bob Berman
October 24, 2005

When matter and antimatter meet, the result is a 100 percent efficient E = mc2 conversion of mass into energy, 143 times more efficient than an exploding H-bomb. If a one-ounce marble rolled into an equivalent antimarble, the reaction would release 50 billion trillion ergs of energy, enough to light every bulb in the United States for a day. An antimatter meteor shower would be like hellfire raining down on our planet...
Even traces of antimatter produce dramatic results. ..
“Some theorists believe that dark matter might be generating the antimatter,” says James Kurfess of the U.S. Naval Research Laboratory, a principal investigator on Compton. “But since the lifetime of positrons in the Milky Way is millions of years, they might also be coming from an old supernova.” Translation: Nobody has a clue.




i tako dalje,... i bliže
__________________
The ice age is coming, the sun is zooming in .. After all this, won't you give me a smile? Clash
Seventin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2008., 16:05   #73
Quote:
Seventin kaže: Pogledaj post
Da još malo dodam njihovih (dez)informacija u vezi s projektom, iako sam neke dijelove već stavio, ali nije zgoreg ponoviti, a vezano za gore navedeno i stvarnu svrhu akceleratora - proizvodnju antimaterije!?!;
Dijelovi razgovora sa službenih stranica vođen s nepoznatim sugovornikom iz Cerna, povodom knjige inspirirane projektom;

Does antimatter exist?

Yes, it does, and we produce it routinely at CERN. Antimatter was predicted by P.A.M. Dirac in 1928 and the first antiparticles were discovered soon after by Carl Anderson. CERN is not the only research institute to produce and study antimatter.

I was hoping antimatter would be the future answer to our energy needs. It seems more research is needed for this to happen.

No, even more research will not change this situation fundamentally; antimatter is certainly not able to solve our energy problems.

Why then do you build the LHC?

The reason for building the LHC accelerator is not to make antimatter but to produce an energy concentration high enough to study effects that will help us to understand some of the remaining questions in physics.

itd.,,,,

__________________________________________________ __________

Bob Berman
October 24, 2005

When matter and antimatter meet, the result is a 100 percent efficient E = mc2 conversion of mass into energy, 143 times more efficient than an exploding H-bomb. If a one-ounce marble rolled into an equivalent antimarble, the reaction would release 50 billion trillion ergs of energy, enough to light every bulb in the United States for a day. An antimatter meteor shower would be like hellfire raining down on our planet...
Even traces of antimatter produce dramatic results. ..
“Some theorists believe that dark matter might be generating the antimatter,” says James Kurfess of the U.S. Naval Research Laboratory, a principal investigator on Compton. “But since the lifetime of positrons in the Milky Way is millions of years, they might also be coming from an old supernova.” Translation: Nobody has a clue.




i tako dalje,... i bliže
Odakle ti to da LHC služi za proizvodnju antimaterije? Tu lik kaže da služi za stvaranje visoke koncentracije energije ili ti on će sudariti protone pri jako visokim energijama i time stvoriti takve uvjete.

Ako LHC stvarno služi za proizvodnju antimaterije zašto bi to tajili?
Uostalom takav projekt je već izveden(ATHENA) i nema smisla bacat novac na nešto već poznato.
srki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2008., 17:22   #74
Quote:
Seventin kaže: Pogledaj post
Mene zapravo oduševljava s koliko žara možeš ismijavati one koji javno iznose i potpisuju svoje radove, zapažanja, proučavanja, teorije. A pri tome ne iznosiš nikakve dokaze, osim onog da si bio tamo - oh my Lord!
Znanstvena metoda, na onome koji kaže da će se nešto dogodit je da iznese dokaze. Tako funkcionira znanost. Nije na svima drugima da iznesu dokaze da neće.

Quote:
Znači ovo je za ozbiljno - ti si zapravo kockar?! Ti bi htio da mi ovdje otvorimo kladionicu. Znači imaš novaca na bacanje - koliko god treba?! Cool man! Jer ti znaš. Pa to je fantastično. Onda, ništa od klađenja.
Šta je? Jesi li kukavica? Bojiš se, je li? Je li ti znaš IŠTA? Ili samo asimiliraš svaku informaciju na koju naiđeš bez iti malo logike ili kritičnosti? Ja ZNAM da neće nastat vremeplov u LHC-u i kladim se s tobom da neće u 1000 kn, ako ti ZNAŠ da nisam u pravu, prihvati okladu inače začepi.

Quote:
??? Ajme svašta. Ako si ovo izvukao iz pete onda ti predlažem da pogledaš pravo značenje teorije - pa makar morao na Wiki. A drugo, predlažem da pohvataš sve što je do sada navedeno i imena znanstvenika koji imaju drugačija stajališta i njihove reference. Prije no što opet tako samouvjereno potvrdiš kako zapravo ti sve znaš, jer si bio tamo. (neš' ti dokaza?!)
Zapravo, nitko ne zna što će biti s teorijom kada se počne primjenjivati u praksi. To su već nebrojeno puta potvrdili i oni uključeni u sam projekt. I to je bit svega. Niti u jednom dosadašnjem eksperimentu, (a bilo ih je u manjim laboratorijima) nije dokazano da taj famozni bozon postoji. Dakle, izgrađen je veći i jači, e samo da bi se dokazala teorija i ... šta ćemo onda - AKO se i dokaže?!
?
Ne, zna se jer postoji teorija koja je posljedica već dokazane teorije.

Quote:
Politički potez - teorijsko istraživanje!? Jer politiku jako zanima (izmišljena teorija) o Božjoj čestici. Aha... a zašto?! Ovo mi je poznato od nekud.
I zašto ne bi imalo veze i s "oružjem" - kad je (valjda) opće poznato da je antimaterija (između ostalog) izuzetno opasna tvar! Pa kaže;
The verification of the existence of the Higgs boson would be a significant step in the search for a Grand Unified Theory, which seeks to unify three of the four known fundamental forces: electromagnetism, the strong nuclear force and the weak nuclear force, leaving out only gravity. . In addition to the Higgs boson, other theorized novel particles that might be produced, and for which searches are planned, include strangelets, micro black holes, magnetic monopoles and supersymmetric particles.
i još (ne za tebe, jer ti sve znaš) ;
When antimatter touches matter, both vanish in a flash of violent energy.
On Earth, antimatter can be created in particle accelerators,but only in minuscule quantities. Current annual global production is one-hundredth of a microgram; its value translates to about a quadrillion dollars per ounce. The main stored supply of antimatter consists of antihydrogen atoms, first synthesized in 1995.


Možda zato je proizveden ovaj monstrum, da proizvede malo više. Trebat će!?!





I izjava koja oduševljava svojom uvjerljivošću;

James Gillies, a spokesman for CERN, remains optimistic. He told New Scientist.com: “What we want to do is get this machine up and running. We’ll show people that the world is not going to disappear.”

Bitno da će nam TO pokazati - za ostalo koga briga. Taman i ako će proizvesti dovoljno antimaterije za buduće potrebe. Ili vrag zna što sve ne!
Higgsov bozon proizlazi iz baždarenja polja. On sigurno postoji. Preporučam, D. Griffiths: Introduction to Elementary Particles.
LHC nema veze s antimaterijom, zbilja ne znaš NIŠTA.
Lord Fluffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2008., 17:39   #75
Quote:
srki kaže: Pogledaj post
Odakle ti to da LHC služi za proizvodnju antimaterije? Tu lik kaže da služi za stvaranje visoke koncentracije energije ili ti on će sudariti protone pri jako visokim energijama i time stvoriti takve uvjete.

Ako LHC stvarno služi za proizvodnju antimaterije zašto bi to tajili?
Uostalom takav projekt je već izveden(ATHENA) i nema smisla bacat novac na nešto već poznato.
Pa ne znam zaista,... ako se iz sveg navedenog ne mogu izvući neki zaključci onda na ova tvoja pitanja ne postoje odgovori. Zapravo, odgovori su posvuda samo ih treba dobro protumačiti.
Primjer je slijedeći - kada sugovornik na pitanje - Zašto ste onda izgradili LHC?
dobije odgovor u obliku negacije - Razlog za izgradnju LHC akceleratora NIJE proizvodnja antimaterije nego bla bla.... je već dovoljna da se posumnja u iskrenost sugovornika i posumnja u cijeli projekt.
Dakle, nakon negacije slijedi "pravi" razlog - Proizvodnja energije, dovoljno velike da bi se proučavali učinci koji će pomoći da bi se razumijela neka od preostalih pitanja u fizici. Oh joj, ovako nešto ne bi danas prošlo niti u Zvjezdanim.

A zašto bi se tajilo da se proizvodi antimaterija ...??? ... pa odgovor je isto tako već u prethodnom postu.
Žao mi je, ali neću prevoditi sve svakome. Poslovi prevođenja se inače naplaćuju
__________________
The ice age is coming, the sun is zooming in .. After all this, won't you give me a smile? Clash
Seventin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2008., 17:54   #76
Quote:
Lord Fluffy kaže: Pogledaj post
Šta je? Jesi li kukavica? Bojiš se, je li? Je li ti znaš IŠTA? Ili samo asimiliraš svaku informaciju na koju naiđeš bez iti malo logike ili kritičnosti? Ja ZNAM da neće nastat vremeplov u LHC-u i kladim se s tobom da neće u 1000 kn, ako ti ZNAŠ da nisam u pravu, prihvati okladu inače začepi.
Žalosno je i zabavno vidjeti te kako se nadmećeš ispraznim hvalisanjem i pokazuješ se u pravom svijetlu - samo tako nastavi.

Quote:
LHC nema veze s antimaterijom, zbilja ne znaš NIŠTA.
Ne znaš ti čitati, što s čime ima veze i zašto. I ne vidiš dalje od onoga što su te naučili. I to bi sve bilo u redu, kada bi se držao toga, parirao svojim veleznanjem stručnjacima iz svoje branše (??), ako ništa drugo na znanstvenom forumu, a ne se tuda gubio u bespućima alternative i gubio živce. Eksplodirat' ćeš ko' supernova
__________________
The ice age is coming, the sun is zooming in .. After all this, won't you give me a smile? Clash
Seventin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2008., 18:28   #77
Quote:
Seventin kaže: Pogledaj post
Pa ne znam zaista,... ako se iz sveg navedenog ne mogu izvući neki zaključci onda na ova tvoja pitanja ne postoje odgovori. Zapravo, odgovori su posvuda samo ih treba dobro protumačiti.
Primjer je slijedeći - kada sugovornik na pitanje - Zašto ste onda izgradili LHC?
dobije odgovor u obliku negacije - Razlog za izgradnju LHC akceleratora NIJE proizvodnja antimaterije nego bla bla.... je već dovoljna da se posumnja u iskrenost sugovornika i posumnja u cijeli projekt.
Dakle, nakon negacije slijedi "pravi" razlog - Proizvodnja energije, dovoljno velike da bi se proučavali učinci koji će pomoći da bi se razumijela neka od preostalih pitanja u fizici. Oh joj, ovako nešto ne bi danas prošlo niti u Zvjezdanim.

A zašto bi se tajilo da se proizvodi antimaterija ...??? ... pa odgovor je isto tako već u prethodnom postu.
Žao mi je, ali neću prevoditi sve svakome. Poslovi prevođenja se inače naplaćuju
Razlog negacije je taj što je spominjao antimateriju prije nego što ga je pitao za LHC. Unatoč svemu to nemože biti dokaz da služi za proizvodnju antimaterije.

Možda misliš na proizvodnju antimaterija u vojne svrhe. Takvo šta je nemoguće u današnje vrijeme iz 3 razloga:
1) Proizvodnja antimaterije je užasno skupa i spora. U jednom krugu su uspjeli proizvesti 50 000 atom antivodika. Trebalo bi 1.2044 * 10^19 krugova da bi proizveo 1g antivodika. Da svaki krug traje tisućinku sekunde 1g bi uspio proizvesti za 381 912 734 godina.

2) Kako ćeš uskladištiti antimateriju? Ako samo pipne stijenku posude ode sve.

3) Zašto bi Švicarska proizvodila oružije velike razorne moći kada je ona neutralna zemlja?
srki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2008., 19:09   #78
1. Točno, kao i to da je projekt do sada najskuplji u povijesti. A koliko će još koštati, to nitko zapravo ne zna.
2. A kako će je uskladištiti,...?! pa proizvodi se, to im uspijeva od 1995 naovamo (opet - podatak već naveden)! Skladištenje je tehničko pitanje vremena i istraživanja. Ili da ipak ponovimo gradivo -
Current annual global production is one-hundredth of a microgram; its value translates to about a quadrillion dollars per ounce. The main stored supply of antimatter consists of antihydrogen atoms, first synthesized in 1995.
3. Ovo za Švicarsku i njenu neutralnost ne bih, zaista. Mislim da je to presmiješno. To bi nas moglo odvući u neke političke povijesti, a to nije za ovaj topic. Ili možda i je!?
__________________
The ice age is coming, the sun is zooming in .. After all this, won't you give me a smile? Clash
Seventin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2008., 19:48   #79
Quote:
Seventin kaže: Pogledaj post
1. Točno, kao i to da je projekt do sada najskuplji u povijesti. A koliko će još koštati, to nitko zapravo ne zna.
2. A kako će je uskladištiti,...?! pa proizvodi se, to im uspijeva od 1995 naovamo (opet - podatak već naveden)! Skladištenje je tehničko pitanje vremena i istraživanja. Ili da ipak ponovimo gradivo -
Current annual global production is one-hundredth of a microgram; its value translates to about a quadrillion dollars per ounce. The main stored supply of antimatter consists of antihydrogen atoms, first synthesized in 1995.
3. Ovo za Švicarsku i njenu neutralnost ne bih, zaista. Mislim da je to presmiješno. To bi nas moglo odvući u neke političke povijesti, a to nije za ovaj topic. Ili možda i je!?
1. Podjeli 6.022*10^23 s 50 000 i dobit ćeš brojku koliko treba ciklusa. Inače da bude jasnije: 1 mol vodika ima 1g. 1 mol sadrži 6.022*10^23. Kada taj broj podjeliš s brojem atoma koji se dobije u jednom ciklusu dobiješ broj potrebnih ciklusa. Tako dobiveni broj podjeliš s brojem sekunda u godini. Dobiveni broj je turbo idealizirani broj potrebnih godina za proizvodnju.

2. Jedno je uskladištiti mali broj atoma na kratko vrijeme, a drugo je uskladištiti 6.022*10^23 atoma na jako drugo. Da bi tako šta uspio moraš ga držati kao plazmu.
srki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2008., 20:10   #80
I onda .. što nam to govori? Da je sve ovo uzaludan posao i bacanje novaca, ako se ne želi doći do konačnog cilja, u neke svrhe o kojima većina ljudi nema pojma, niti ih se pita.
Nije za energiju, nije za antimateriju -
the world's production of antimatter is abysmally low. Currently it is on the order of 1 to 10 nanograms per year. While antimatter has a tremendous energy density, this is still completely insufficient for a pure antimatter/matter reactor drive. That rules out manned interstellar travel using antimatter drives in the near future. However, a hybrid between antimatter and nuclear drives would allow humans to explore their own solar system with reasonable mission times and costs. One of the two hybrid designs is the ACMF. !?! No ipak se proizvodi!

I onda - čeka se plazma
__________________
The ice age is coming, the sun is zooming in .. After all this, won't you give me a smile? Clash
Seventin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:39.