Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2013., 00:44   #81
(Pre)plaćanje vrtića i povrat novca

Dakle, s obzirom na to da nismo dostavili u računovodstvo vrtića podatke o primanjima (što je priča za sebe), dobili smo uplatnice na 600kn za ostatak vrtićke sezone (siječanj-lipanj). Plaćali smo po naputku gospođe iz računovodsta "koliko vi mislite da trebate plaćati", i ja sam uplaćivala 300kn (koliko su bile rate za 9,10, 11 i 12mj 2012).

I "priča za sebe":

Kad sam predala onaj papir u vrtić (podaci o članovima kućanstva) onaj dio gdje je trebalo napisati dohodak u 2012g ostavili smo praznim jer ni mm ni ja nismo imali od firme onaj papir na kojem pišu svi ti podaci. A namjerno nismo ništa upisali (mogli smo napisati 20kn, kasnije sam saznala) jer tamo lijepo piše da se pod materijalnom i kaznenom odgovornošću potpisom jamči točnost podataka koje smo upisali. I tako mi, od straha od kaznenog progona to ostavili prazno. Da bi nakon par dana nazvala teta iz računovodstva i sva u čudu i ljutnji pitala da zakaj to nismo ispunili, na što sam ja rekla da "tamo lijepo piše da se pod materijalnom i kaznenom odgovornošću potpisom jamči točnost podataka koje smo upisali", a njen odgovor me doslovce hitio sa stolice : "pa mogli ste upisati bilo koji broj/podatak, mi kad od porezne dobijemo izvještaj, mi ćemo to ionako ispravljati." (!!!) i sad se ja pitam, pa kaj smo onda mi to morali ispunjavati, i njima nositi jer ionak će im porezna poslati sve kaj im treba pa nek sami tipkaju, pogotvo taj dio o dohotku kućanstva prema kojem se formira cijena i kako su mogli tražiti od ljudi da to sami ispune kad se te "porezna izvješća za prošlu godinu" dobivaju kako gdje (mm je svoj dobio 26.2.), a kako smo mi svi strahopezljivci i ne želimo se državnom odvjetništvu zamjeriti za par tis. kuna, nismo ništ upisivali i sad smo ljepo "nagrađeni" sa najskupljim plaćanjem vrtića.

Zanima me da li imamo pravo na povrat novca za prošlu godinu jer je MM tada imao 5,500kn plaću, što nas svrstava u onu besplatnu kategoriju za plaćanje vrtića (ako sam ja to sebi sve dobro izračunala).

A ako ne, što možemo poduzeti?

Hvala
Noise is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 20:11   #82
Molim? Mozes li na jasniji nacin ispricati svoju situaciju?
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 12:44   #83
dio u koji se upiše dohodak za prethodnu godinu smo ostavili prazno, (A namjerno nismo ništa upisali (mogli smo napisati 20kn, kasnije sam saznala) jer tamo lijepo piše da se pod materijalnom i kaznenom odgovornošću potpisom jamči točnost podataka koje smo upisali.) te su nam vrtić od 1.1.13 računali 600kn. od 1.6 je islo sve preko porezne, znači, imali su uvid u naše financije, tj. koliko je bio prihod kućanstva u 2012. Što prema mojem shvaćanju, znači da smo mi bili u onoj ili besplatnoj kategoriji ili u onoj najejftinijoj i za 2012 i za 2013g. Što bi značilo da smo za 2012 preplatili vrtić. Pa me sad zanima, što možemo učiniti oko toga.
Noise is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 00:55   #84
vremenski period

zanima me dal postoji neki zakon koji određuje koliko vremena dnevno smije autisticno djete provesti u djecjem vrticu?
Doctor B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 17:09   #85
Ne vjerujem da postoji, jer bi to bio jako diskriminatorski zakon.

Postoje "vrtići" za djecu sa poteškoćama u učenju i koncentraciji (tj. ne znam kako bi specificirala autizam) npr. Suvag (iako ne znam primaju li autističnu djecu), no ako se takvo dijete dovodi u "normalnu" vrtićku skupinu, mislim da bi to bilo najbolje raspraviti s ravnateljem, pshihologom, i tetama (pardon, znam kako mrzite taj izraz - odgajateljicama), uglavnom stručnom osoblju (odgajateljice nisu stručno osoblje iako provode najviše vremena s djecom) jer adaptacija takvog djeteta sigurno nije lagana.

Prilično sam sigurna da bi mogli i odbiti upisati takvo dijete

Uglavnom, kako za "normalnu" djecu ne postoji propis koliko "moraju"ili "smiju" biti u vrtiću (znači najduže do 16 ili 18 sati, ne znam do kad su dežurstva) vjerojatno ne postoji niti za autističnu, na kraju krajeva, vrtić nije obavezan.
__________________
Adorkable.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:03.