Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2004., 12:37   #1
podjela imovine kod rastave braka

naime, staža zajedničkog života imamo 4 godine, stan smo kupili prije cca 1 i 2 mjeseca, Kredit glasi na mene, i otplačuje se od moje plače njegovi prihodi u kuću su minimalni i račune plačam ja, također izdvajam za novce za hranu - iako ima veliku plaću. Hrana ide od mene, Stanarina - dok smo živjeli kao podrstanari također sam ja plačala i račune sam ja plačala.


Pitanje ide:

Dali ima pravo tražiti dio stana?

- kupoprodajni ugovor glasi na mene i sklopljen je 4 mjeseca prije našeg vjenčanja

- kredit glasi na mene (otplata idućih 30 godina)

- računi glase na mene i ja ih plačam od svoje plaće.

hvala
__________________
:ziba:
još jedna mudrica is offline  
Old 14.05.2004., 13:20   #2
naravno da ima..
stan je kupljen u braku i samim tim je bračna stečevina.
makar mužić bio i 100% invalid koj može samo mrdat ušima..
ima pravo na pola.
nn-st1 is offline  
Old 14.05.2004., 13:50   #3
nije kupljen u braku, kupljen je

- 2 mjeseca prije sklapanja braka (ali živjeli smo skupa kod mojih roditeja)

oprosti, ali krivo sam napisala u prvom postu
__________________
:ziba:
još jedna mudrica is offline  
Old 14.05.2004., 13:55   #4
onda je to samo tvoja imovina..
eto na...
ma kud se prije posvadiste?
ili ti utvrđuješ gradivo, zlu ne trebalo?
nn-st1 is offline  
Old 14.05.2004., 14:21   #5
utvrđujem gradivo zlu netrebalo, ali čini mi se da će mi uskoro to biti itekako jako potrebno.

a što je s onim zakonom ako smo prije kupnje stana živjeli u zajednici nevjenčano (4 godine)

Mislim bilo bi mi žao da nakon toliko ulaganja i odricanja (jer doslovce sve je išlo od moje plaće) na kraju pola pripadne njemu
__________________
:ziba:
još jedna mudrica is offline  
Old 14.05.2004., 14:29   #6
Quote:
a što je s onim zakonom ako smo prije kupnje stana živjeli u zajednici nevjenčano (4 godine)

zakon je primjenjiv, al' on to treba dokazat, a ti osporit..
a lakše je osporit, nego dokazat..
nn-st1 is offline  
Old 14.05.2004., 14:45   #7
čekaj kako da osporim kad je činjenica da smo živjeli skupa?
__________________
:ziba:
još jedna mudrica is offline  
Old 14.05.2004., 17:14   #8
Quote:
još jedna mudrica kaže:
čekaj kako da osporim kad je činjenica da smo živjeli skupa?
Jeste li imali djece prije nego ste se vjenčali?
Koliko je trajala vanbračna zajednica?
Jesi li knjižni vlasnik stana?
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 17.05.2004., 07:48   #9
Jeste li imali djece prije nego ste se vjenčali? - ne


Koliko je trajala vanbračna zajednica? - 4 god

Jesi li knjižni vlasnik stana?- da
__________________
:ziba:
još jedna mudrica is offline  
Old 17.05.2004., 09:22   #10
[QUOTEKoliko je trajala vanbračna zajednica? - 4 god
[/B][/QUOTE]

S obzirom na ovo, muž ti ima pravo na polovicu stana, jer je stan stečen radom za vrijeme trajanja vanbračne zajednice, koja pak zadovoljava uvjete iz čl. 3. Obiteljskog zakona jer je trajala preko 3 godine, pa stan spada u vašu vanbračnu stečevinu u kojoj ste suvlasnici u jednakim dijelovima.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 17.05.2004., 09:46   #11
a dali se to može pobiti time što suprug nije davao ni novčića u kuću?

Niti danas daje.

Stan je kupljen ponavljam kreditom, ugovor o kreditu je sklopljen na moje ime (djevojačko prezime i adresa) i vezan ja za moj tekući račun, kredit je u trajanju 30 godina. Također Kredit je Hipotekrani i hipoteka je na kući mojih roditelja

Imam dokaze da su svi računi za režije i ostalo išli od moje plaće preko mog računa.

Osim toga dotični nije niti prijavljen na toj adresi..

Isto tako hrana i sve ostalo kupljeno je karticama na moje ime....

i što sad?

Dali sudstvo uzima u obzir gore navedene činjenice? Jer zapravo on nije ništa postigao svojim radom

Ovo što si mi ti napisao mi djeluje kao nešto nevjerojatno.

Isplatiti gospodina nemogu jer stan je i sam u otplati, eventualno onaj dio koji je do sada otplatćen stime da je otplaćeno samo 1000 E (kamate su cca 5000 eura)


Dijete i ja bi znači završili u nekom sobičku...a on ni prstom nije mako i dobio bi pola stana? Nevjerujem da je sudstvo takvo - jer smatram da to nebi bilo pravedno. Nadam se da sud kod presude uzima i ostale činjenice koje proizlaze iz svega toga.



Da prepišem dio stana na dijete i tako umanjim posljedice ovog apsurda.


S druge strane znam za slučaj kad se tražilo pola auta??!! zato što je auto kupljen za vrijeme trajanja braka, no otplata je išla na administrativnu zabranu preko plače dotične tako da gospodin nije dobio ni lipe od auta jer je to išlo preko njegove plače.

Po tome slučaju nadam se da je tako i s mojim stanom...

I dali se s obzirom da se postupak vodi odvojeno od same rastave braka, primjenjuje samo obiteljski zakon ili se ipak i primjenjuje i zakon o imovinsko pravnim odnosima?

Hvala
__________________
:ziba:
još jedna mudrica is offline  
Old 17.05.2004., 10:24   #12
IMOVINSKI ODNOSI
I. IMOVINSKI ODNOSI BRAČNIH DRUGOVA


Članak 253.
(1) Imovina koju bračni drug ima u trenutku sklapanja braka, ostaje njegova vlastita imovina.

Članak 3.
Odredbe ovoga Zakona o učincima izvanbračne zajednice primjenjuju se na životnu zajednicu neudane žene i neoženjenog muškarca koji ne žive u drugoj izvanbračnoj zajednici, koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete. - jel to ima bilo kakve veze mi nismo imali djece u vrijeme trajanja izvanbračne zajednice


II. IMOVINSKI ODNOSI IZVANBRAČNIH DRUGOVA
Članak 258.
Izvanbračna zajednica žene i muškarca koja ispunjava pretpostavke iz članka 3. ovoga Zakona stvara imovinskopravne učinke na koje se na odgovarajući način primjenjuju odredbe ovoga ovoga Zakona o imovinskim odnosima bračnih drugova.

Znači li to da je ipak stan moj s obzirom da se primjenjuju odredbe OVOG zakona - boldano - te s obzriom na članak 253. TOG zakona - Imovina koju bračni drug ima u trenutku sklapanja braka, ostaje njegova vlastita imovina.
__________________
:ziba:
još jedna mudrica is offline  
Old 17.05.2004., 11:17   #13
Quote:
još jedna mudrica kaže:
Znači li to da je ipak stan moj s obzirom da se primjenjuju odredbe OVOG zakona - boldano - te s obzriom na članak 253. TOG zakona - Imovina koju bračni drug ima u trenutku sklapanja braka, ostaje njegova vlastita imovina.
Bio bi tvoj da niste dulje od 3 godine živjeli u vanbračnoj zajednici, ali s obzirom da jeste, on je dio vaše vanbračne stečevine
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 17.05.2004., 12:16   #14
Quote:
još jedna mudrica kaže:
[B]a dali se to može pobiti time što suprug nije davao ni novčića u kuću?
Ne. Sustav je i izmišljen zato da bi domaćice i nezaposleni bračni partneri imali svoj dio.

Quote:
i što sad?
Pola stana je njegovo, ali bi i on trebao plaćati pola rate. Ovo drugo je moje tumačenje. Ako se dijele prava, dijele se i obveze.

Quote:
Dali sudstvo uzima u obzir gore navedene činjenice? Jer zapravo on nije ništa postigao svojim radom

Ovo što si mi ti napisao mi djeluje kao nešto nevjerojatno.
Kako nije - bili ste u izvanbračnoj, odn. bračnoj zajednici i ono što ste privređivali je zajedničko. Takva zajednica - osim što je recimo to tako - ljubavna zajednica - ima i ozbiljne imovinsko-pravne učinke.

Ako si htjela stan na tebe kojeg bi sama otplaćivala - nije ni to nikakav problem, trebali ste samo potpisati odgovarajući bračni ugovor kojim bi se stan izuzeo iz zajedničke imovine. Štoviše - mogli ste ugovorno potpuno isključiti zakonske odredbe o zajedničkoj imovini, tj. da svaki bračni partner ima svoju imovinu.

Quote:
Dijete i ja bi znači završili u nekom sobičku...a on ni prstom nije mako i dobio bi pola stana? Nevjerujem da je sudstvo takvo - jer smatram da to nebi bilo pravedno. Nadam se da sud kod presude uzima i ostale činjenice koje proizlaze iz svega toga.
To nije stvar sudstva - nego Sabora. Je li bi po tebi bilo pravedno da muž nakon 20 godina braka izbaci iz stana na ulicu bez ičega ženu koja je odgojila 4-5 djece, bavila se kućom i nikad nije radila? Upravo zato i postoji zajednička imovina, da ne bi bio oštećen onaj koji nije zarađivao - ukoliko se bračni partneri ne dogovore drugačije.

Quote:
I dali se s obzirom da se postupak vodi odvojeno od same rastave braka, primjenjuje samo obiteljski zakon ili se ipak i primjenjuje i zakon o imovinsko pravnim odnosima?
Primjenjuje se primarno Obiteljski zakon, a potom Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Zakon o osnovnim vlasničkopravnim odnosima je davno prestao važiti...

A da ti malo češće pričaš s odvjetnikom kod tako bitnih stvari?
Vojky is offline  
Old 17.05.2004., 15:15   #15
ovako, s obzriom da tvoj post pristrano zvuči i malo neobrazloživo s obzirom da bih ja mogla biti ona žena koja odgaja 5 djece i završi na cest + ovo sve dole navedeno:

kao prvo doslovce ja odgajam djecu, on ne, nikada ih nije niti prošetao - nevjerojatno ali istinito

2. Stanarinu sam plačala ja

3. račune sam plačala ja

4. Novce za hranu sam davala ja

5. u dučan sam išla ja

6. kredit za stan plačam ja (cifra je u visine jedne prosječne plače)

7. kud su njegovi novci išli - neznam, obrazloženje dotičnog:

- benzin, cigarete, sevis za auto, gablec ?!!! - auto njegov nisam koristila

8. kuhala sam ja

9. prala sam ja

11 peglala sam ja

12 radila do 10 sati dnevno sam ja

i što još da navedem, nisam jeb.... dokona domačica i ja radim do 10 sati dnevno + sve ovo gore navedeno

zatim si rekao:
Ako si htjela stan na tebe kojeg bi sama otplaćivala - nije ni to nikakav problem, trebali ste samo potpisati odgovarajući bračni ugovor kojim bi se stan izuzeo iz zajedničke imovine. Štoviše - mogli ste ugovorno potpuno isključiti zakonske odredbe o zajedničkoj imovini, tj. da svaki bračni partner ima svoju imovinu.


u brak ideš s povjerenjem pa se čudne stvari počinju događati, čuj nikako nisam mogla ostaviti neplačene rate jer kuća mojih roditelja je pod hipotekom (sorry oni nisu krivi za moje zajeb.) i što mi je drugo preostalo.


Kako bilo vidim da me čeka velika borba za ono što je moje....

e pa ako treba borit ću se..... jer jednostavno - nije pravedno
__________________
:ziba:
još jedna mudrica is offline  
Old 17.05.2004., 15:35   #16
Mislim da ti je Vojky dao dobar odgovor, naime ako ti nije kasno, probaj partnera nagovoriti da potpisete bracni ugovor, a u protivnom reci mu da ces traziti na sudu da i on dobije dio obveze otplacivanja stana....ja sam pravni laik, i zato nemoj moj savjet uzeti kao tocni ili pravi odgovor na tvoj upit.
Ja osobno bih pitala odvjetnika za to i probala tako, za pocetak.
Sorry, tek sam sad vidjela da ste vec vjencani, a to mijenja sve....i primjenit ce se obiteljski, ako ne postoji neko cudo....
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 17.05.2004., 15:42   #17
Quote:
još jedna mudrica kaže:
[B]u brak ideš s povjerenjem pa se čudne stvari počinju događati, čuj nikako nisam mogla ostaviti neplačene rate jer kuća mojih roditelja je pod hipotekom (sorry oni nisu krivi za moje zajeb.) i što mi je drugo preostalo.
U normalnom svijetu je normalno kada netko unosi tako veliku vrijednost u bračnu zajednicu - da se ista na zakonski način regulira.

Iskreno - ako je već s plaćanjima išlo kako je išlo - nije mi jasno zašto nisi na vrijeme mislila o tome, tj. imala si dovoljno indicija da bi s plaćanjima moglo biti problema.

Quote:
Kako bilo vidim da me čeka velika borba za ono što je moje....

e pa ako treba borit ću se..... jer jednostavno - nije pravedno
Pravo i pravednost su ti u biti dvije kategorije. Najjednostavnije rečeno: pravom se bave pravnici, a pravednošću svećenici i filozofi.

Možemo reći da suvremeno pravo teži da bude pravedno, ali to u praksi jednostavno ne mora tako biti. Npr. pobijenje neke pravne radnje kao nemoralne ti je iznimno rijetko (npr. ugovor o najmu stana radi obavljanja prostitucije bio bi ništav, barem u Hrvatskoj). Također, po načelu pravednosti može suditi arbitraža - ukoliko je stranke izričito na to ovlaste.

Kod tebe se jednostavno dogodilo da se zakonski institut primarno uveden radni zaštite žena okrenuo protiv tebe.

I nemoj misliti da je moj post pristran - ja samo govori kako stvari jesu, a ne kako bi trebale biti.

Želim ti puno sreće u tvojoj borbi. I neka i tebi i drugima ovo bude opomena da odvjetnici puno manje koštaju prije nego li kasnije...

Po meni trebaš pokušati negirati da je postojala vanbračna zajednica. Jer, očigledno je da on nije baš sudjelovao u njoj.

P.S. kod mene je stan kupljen popola, i točno je izračunato koliko za njega plaćam ja a koliko supruga. I to - kako je ona dala za kaparu od svoje imovine, ja sada plaćam veći dio rate za stan još narednih 10,5 godina, kada će se rate izjednačiti. Jednostavno.

Zadnje uređivanje Vojky : 18.05.2004. at 09:57.
Vojky is offline  
Old 18.05.2004., 03:11   #18
Mozes jedino pokusati dokazati da si ti sve placala tako sto bi sve to dokazala odgovarajucim racunima, izvadcima od banke ili kreditne kartice. Ipak, ulaskom u brak, prethodni status izvanbracne veze se zamjenjuje PRAVNO OBVEZATNOM bracnom zajednicom.

I onda "drzava" postaje sudac. Pokusaj da shvatis da se od trenutka razvoda natezes sa "drzavom" a ne sa svojim bivsim.
Tvrtko1995 is offline  
Old 18.05.2004., 08:14   #19
ok ajdmo postaviti stvari ovako

Recimo da ja nemam kuda otići sa djecom jer taj stan je jedina moja imovina, i s obzirom da vjerujem da će biti dodjeljena meni, dali u tome slučaju imam pravo na stan?

ili sinulo mi je nešto drugo


Ili da dio stana upišem na sebe i dio na djecu (gruntovno vlasništvo još nije uknjiženo - kako se to već zove) Pa ako ja dobijem skrbništvo nad djecom stan ostaje meni kao djetetovom skrbniku i otplatu rate kredita prebacima si na administrativnu zabranu na plaću - mislim da je to dovoljan dokaz da sam ja otplačivala stan ( mislim na budućnost, ako duhovi prorade za 30 godina)

Pobijanje vanbračne zajednice mislim da je moguće jer niti jedan niti drugi nismo bili prijavljeni kao podstanari na toj adresi pa čak niti prijavljeni kao podstanari (ah znam svjedoci (dali se to uopće koristi, ali ako ću se boriti sa državom - vratit ću joj s njenim oružjem)

ima li što od ovoga smisla?
__________________
:ziba:
još jedna mudrica is offline  
Old 18.05.2004., 08:50   #20
ma koja sad dica?
pa rekla si da nemate dice..
nn-st1 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:53.