Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2010., 10:12   #21
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
a možda je baka malo "skrenula" jer joj je pun qrac da vi živite od mirovine koju je ona pošteno zaradila.
možda zato i skriva sve što ima, jer joj očito puno i ne ostane.
možda nije rješenje da ženu strpate u ludaru, nego da se odselite od nje.
čiji je stan u kojem živite?
Ovo su standardni simptomi staračke paranoje i ko zna čeka još tako da tvoja teorija ne drži vodu. Od iste bolesti pati sve više staraca a posljedica je užasna po ukučane. Imala ona penziju ili ne, ukućani se u njenim očima pretvaraju u najgore neprijatelje. Takva osoba ne može živjeti sama što će potvrditi svaki psihijatar. E sad, kako nju srediti više je stvar sreće nego znanja. Postupak je netko već naveo a sada treba sreća i da se poklopi splet okolnosti da se smjesti u ludnicu. Nakon što ima "dosje" bolničkog liječenja stvari su malo lakše. Međutim tada se uključuje socijalna služba a oni su često lopovi tako da ti mogu još dodatno upropastiti život, sjesti na svu imovinu i račune, preuzeti skrbništvo i gro drugih stvari.
astral walker is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 13:24   #22
Quote:
astral walker kaže: Pogledaj post
Međutim tada se uključuje socijalna služba a oni su često lopovi tako da ti mogu još dodatno upropastiti život, sjesti na svu imovinu i račune, preuzeti skrbništvo i gro drugih stvari.
Ovo naprosto nije istina i ne mogu vjerovati da ljudi ovako razmišljaju.
Naravno da kada se osoba liši poslovne sposobnosti brigu o njenoj imovini, računima te svoj drugoj pokretnoj i nepokretnoj imovini preuzima CZSS, a u njegovo ime te poslove obavlja skrbnik imenovan od strane CZSS. Vjeruj mi, svakom tko se na žalost nađe u situaciji da u kući ima osobu lišenu ps ovako razmišlja, ali takva je procedura. Nije mi samo jasno zašto bi djelatnici CZSS bili radi toga lopovi
Takva osoba naprosto nije sposobna štiti vlastita prava i interese i dužnost je djelatnika Centra da odrade svoj posao, sviđalo se to nekom ili ne.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2010., 00:03   #23
astral walker, jel može bez trollanja o zaposlenima u CZSS-u?
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 15:40   #24
Nije trolanje nego iznošenje vlastitog iskustva. Vama se to očito ne sviđa pa me dalje boli briga. Uživajte u svojim utopijskim uvjerenjima.
astral walker is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 15:54   #25
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
a možda je baka malo "skrenula" jer joj je pun qrac da vi živite od mirovine koju je ona pošteno zaradila.
možda zato i skriva sve što ima, jer joj očito puno i ne ostane.
možda nije rješenje da ženu strpate u ludaru, nego da se odselite od nje.
čiji je stan u kojem živite?
Da možda je u tome stvar.
Ali imam dedu kojeg isto oće ćopiti šiza (makar on je mila majka napram gore opisanoj bakici) a pospremiti nekoga tko ima ispade u dom baš i nije lako, prvo pristojan doma košta i pristojan doma obično ima pristojne korisnike koji žele svoj mir a ne deračinu drugih sustanara.... to bi moglo bit problematično, mrknuti đedu u ludaru ili čekaonicu smrti ala Novi Marof pak nije opcije jer ipak mi je djed i nije brate humano- pa da se pred kraj života ponaša ko najgori kreten nije to zaslužio, onda je bolje njegovati ga doma i nadrogirati ga tak da barem imaš mira i da gleda teklač i ne kriči (većinu vremena)...

@Nježnik- ako je baka pokretna (i lucidna- jer iz ovog tvog mi se čini kao da je svjesna ali jednostavno zločesta i teška) trebalo bi ju nekako izdvojiti i pitati ju da li želi živjeti sama.
Ako je stan bakin probajte preseliti, ako već prijeti da će vas zapaliti ne znam što se čeka, nađite poslove, kakve takve i maknite se, podstanarstvo- podstanarstvo, donesite joj ručak, počistite joj i maknite se ostatak vremena.
Jedan podivljali starac može uništiti cijelu familiju.

Sori sad sam tek uočila da se gubi s vremena na vrijeme, ako je tako pozvati doktora, vidjeti da li je dementna i onda joj dati lijekove, istu tu stvar bi napravili i u domu, nitko ne bi dopustio da mu šizi i radi probleme, bolničarke u domu bi joj šibnule tri apaurina i bakica bi bila u carstvu snova i ugode većinu vremena. Probati to.

Zadnje uređivanje SubSV : 10.08.2010. at 16:12.
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2010., 22:46   #26
stare ljude ne primaju u ludnicu to zaboravi , , mi smo moju tetu sprašili u neki dom časnih sestara i tamo je umrla nakon par mjeseci , to ti je mirni dom u Bjelovaru i da treba platiti ja mislim da je bilo 2200-2300 kuna mjesečno tako nešto , to je bilo najpovoljnije tako ako kažeš da ima penziju 2000 još malo dodaš i to je to

i to su je jedva primili i tamo , jel te stare luđake neće nigdje , u ludnici je neće jel bi onda to svatko radio ,strpao starca u ludaru na teret države i uzimao penziju , to bi morala imati neku ludu vezu da uspiješ tamo , reći će ti da je to staračka demencija

Zadnje uređivanje samilost : 14.08.2010. at 23:00.
samilost is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 23:30   #27
ružno je čitati kako se tako olako upotrebljava riječ "ludnica"...znam da je to u žargonu, ali definitivno je neprimjerena, prvenstveno zbog svih nesretnih ljudi koji su smješteni, zbrinuti u takvim ustanovama...postoje psihijatrijski odjeli pri bolnicama koji služe za sva akutna stanja u psihijatriji, te psihijatrijske ustanove koje služe za trajni smještaj kroničnih bolesnika sa psihijatrijskim dijagnozama...
što se tiče slučaja "zločeste" bake...
prije svega možda pokušati otići do liječnika opće prakse, objasniti stanje...tada on daje uputnicu za pregled psihijatra...možda bi rješenje problema bila i adekvatna medikamentna terapija...psihijatar će procijeniti da li je potrebna hospitalizacija...
prema opisanom stanju, baku ne bi primili u obični dom za stare i nemoćne, a za smještaj u psihijatrijske ustanove ne ide drukčije nego uz pomoć CZSS-a...oni su ti koji upućuju zahtjev za smještaj bake u neku od ustanova-domova-za trajni smještaj psihijatrijskih bolesnika...nije nužno da se baki oduzima poslovna sposobnost, ako je to potrebno onda se može izvršiti samo djelomično oduzimanje poslovne sposobnosti, npr. u segmentu brige o zdravlju, gdje onda skrbnik-to može biti i netko od obitelji, ne mora to biti socijalni radnik-odlučuje o daljnjem postupku s bakom...uz jedan takav zahtjev za trajni smještaj obavezan je psihijatrijski nalaz gdje mora biti dijagnosticirana neka od mentalnih bolesti...jedino takvi zahtjevi prolaze...činjenica je da su kod nas takve ustanove najčešće popunjene...postoje liste čekanja...no, ako se radi o izuzetno teškim stanjima i okolnostima, može se iz CZSS-a tražiti hitan smještaj...
kada se osoba smjesti u ustanovu, mirovina koju ima automatski se preusmjerava za plaćanje doma...uglavnom ne pokriva cijenu smještaja, te ostatak do pune cijene plaća obitelj...u slučaju da obitelj nema prihoda-što se opet odradi s CZSS-om, razliku do pune cijene snosi država...
ima tu još koje kakvih caka, ali nadam se da sam barem približno pojasnila postupak....
rossana is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 21:35   #28
I, kak je s bakom?
Još je sve ko i prije?

Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Pa imaš bakica koje luduju, a ona rodbina pozove hitnu i policiju, a baka bude onako mila i draga, nitko ne vjeruje da je par minuta prije ludovala...
Nisam sve iščitala (iznervirala sam se), imala sam nešto slično... a učinila nisam ništa, nego sam trpila godine i desetljeća takve ispade da su mi zagorčale život.
Uglavnom: zatvoriti se čovjeka (u ludnicu a protiv njegove volje) može samo ako je "opasan po sebe ili okolinu".
Budući takve bakice savršeno odglume brižnost i duševno zdravlje kad god se pojavi netko sa strane (a sumnja na ludost padne na vas, uostalom već se sigurno i vidi da ste sluđeni), savjet je: snimi ju. Na kazetofon, diktafon, možeš i na bolji mobitel. Kad se skupi njezinih prijetnji, koje bi ju mogle staviti u kategoriju "opasnih po sebe ili po okolinu" tada lijepo ispiši lepezu njezinih prijetnji i priloži snimke. Nema šanse da ju puste da vas dalje maltretira.

Sretno i javi kako ide!
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 15:00   #29
i ja se iznervirala, imala nedavno sličan slučaj.

Kao prvo, ići kod doktora opće medicine, tamo dobili haldol, valjda za smirenje.

Nije puno pomagalo.Na kraju svih mogućih muka, uključila se socijalna služba

(pozz astral walker) i dolaze još veće muke . Jedino dobro što su napravili je

da su je ubacili preko reda u ludaru, ali ne badave nego za 1745 kn mjesečno, a mirovina joj je 2200
RI171 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 15:27   #30
Quote:
RI171 kaže: Pogledaj post
Na kraju svih mogućih muka, uključila se socijalna služba

(pozz astral walker) i dolaze još veće muke . Jedino dobro što su napravili je

da su je ubacili preko reda u ludaru, ali ne badave nego za 1745 kn mjesečno, a mirovina joj je 2200
Možeš li reći što su loše zapravo napravili?
 
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 15:29   #31
Quote:
nick26 kaže: Pogledaj post
Možeš li reći što su loše zapravo napravili?
I mene to zanima.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 14:57   #32
Iz iskustva mogu reci da su ljudi kada dodu u Centar za socijalnu skrb, službu skrbništva prije svega nekooperativni. Mogu definitivno izjaviti da su smirene, realne i kooperativne stranke izuzetak, a na žalost ne pravilo. Teško je surađivati sa ljudima koji se ljute što ćete osobi koju se mora staviti pod skrbništvo i staviti ju eventualno na smještaj kontrolirati prihode, staviti zabilježbu na imovinu. Ne znam zašto je to tako teško shvatljivo da je to u interesu osobe koja se stavlja pod skrbništvo. Neki kao da ne čitaju svakodnevno novine i ne čuju priče o tome kako stariji, dementni i bolesni ljudi bivaju žrtve svakodnevnih prevara, a nekada i vlastite rodbine.

Problem nastaje što nekolicina već pri prvom dolasku doslovno imaju ispade nepovjerenja, ljuti su, neugodni, a ponekada se mora pozvati i zaštitar.

Neke stranke koje su svjesne problema koje stvaraju osobe koje je potrebno staviti pod skrbništvo su stvarno susretljive i dapače vide onu crtu koju bi trebali i ovi koji smatraju da je služba skrbništva njihov neprijatelj broj 1, a to je da zapravo CZSS ovdje ima ulogu da se pojavljuje kao zaštitnik tih osoba koje su mnogi spremni iskoristiti, izbaciti iz stana, uzeti im i zadnju lipu ili ih jednostavno negdje baciti u ćošak, jer im dobro dođe njihova mirovina, invalidnina ili što već.
E kada CZSS stupi na scenu, onda je cijela služba skrbništva odvratna, štoviše, sigurno želi okrasti štićenika i naravno, jedino dobro je što preko reda osoba dobije smještaj.
Ali vi dragi skrbnici i osobe koje se obraćate centru bi trebali znati da ta osoba nije dobila preko reda smještaj, nego ona jednostavno ima prioritet JER NIJE SPOSOBNA VIŠE SAMA SKRBITI O SEBI.
Samim time bi se trebali zapitati i o vlastitim postupcima i razmišljanju
Meni se ponekad cini samo da ti isti ljudi uopce ne drze do tih starih i nemocnih, bolesnih ljudi, nego samo do njihove imovine i primanja, a to je stvarno žalosno
Psihički bolesne osobe i moraju biti pod skrbništvom da bi netko zaštitio njihova prava i interese i da im se osigura kvalitetan život i skrb do kraja njihovog života. Ne može država ama baš za sve preuzeti odgovornost i plaćati smještaj osobi koja ima vlastite prihode, ma kako god se to nekome kome je dobro došla njegova penzija činilo bezobrazno i pokvareno.
Kamo sreće da Centar dobije češće dojave i da su građani kooperativniji kada treba obavijestiti Centar o prvom susjedu koji je zapeo u životu, puno bi svima bilo lakše da se malo osvrnemo oko sebe i pomognemo bližnjem, pa i strancu

Samo jedna crtica iz jednog od radnih dana djelatnika skrbništva.. Prije jedno tako godinu i pol, osobu pod skrbništvom sahranio je svećenik i da ne bude pokopan sam, na sprovod su mu došla 3 djelatnika Centra. Pravnik, socijalni radnik i njegov skrbnik, također socijalni radnik, jer nitko ama baš nitko nije mario za njega. Djelatnici su mu omogućili da ne ode sam na onaj svijet, organizirali mu sprovod i kupili mu cvijeće.
Tjedan dana nakon toga počela se javljati razno razna rodbina koja se interesirala kada je ostavinska rasprava i šta on ima još od imovine...
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 14:57   #33
Iz iskustva mogu reci da su ljudi kada dodu u Centar za socijalnu skrb, službu skrbništva prije svega nekooperativni. Mogu definitivno izjaviti da su smirene, realne i kooperativne stranke izuzetak, a na žalost ne pravilo. Teško je surađivati sa ljudima koji se ljute što ćete osobi koju se mora staviti pod skrbništvo i staviti ju eventualno na smještaj kontrolirati prihode, staviti zabilježbu na imovinu. Ne znam zašto je to tako teško shvatljivo da je to u interesu osobe koja se stavlja pod skrbništvo. Neki kao da ne čitaju svakodnevno novine i ne čuju priče o tome kako stariji, dementni i bolesni ljudi bivaju žrtve svakodnevnih prevara, a nekada i vlastite rodbine.

Problem nastaje što nekolicina već pri prvom dolasku doslovno imaju ispade nepovjerenja, ljuti su, neugodni, a ponekada se mora pozvati i zaštitar.

Neke stranke koje su svjesne problema koje stvaraju osobe koje je potrebno staviti pod skrbništvo su stvarno susretljive i dapače vide onu crtu koju bi trebali i ovi koji smatraju da je služba skrbništva njihov neprijatelj broj 1, a to je da zapravo CZSS ovdje ima ulogu da se pojavljuje kao zaštitnik tih osoba koje su mnogi spremni iskoristiti, izbaciti iz stana, uzeti im i zadnju lipu ili ih jednostavno negdje baciti u ćošak, jer im dobro dođe njihova mirovina, invalidnina ili što već.
E kada CZSS stupi na scenu, onda je cijela služba skrbništva odvratna, štoviše, sigurno želi okrasti štićenika i naravno, jedino dobro je što preko reda osoba dobije smještaj.
Ali vi dragi skrbnici i osobe koje se obraćate centru bi trebali znati da ta osoba nije dobila preko reda smještaj, nego ona jednostavno ima prioritet JER NIJE SPOSOBNA VIŠE SAMA SKRBITI O SEBI.
Samim time bi se trebali zapitati i o vlastitim postupcima i razmišljanju
Meni se ponekad cini samo da ti isti ljudi uopce ne drze do tih starih i nemocnih, bolesnih ljudi, nego samo do njihove imovine i primanja, a to je stvarno žalosno
Psihički bolesne osobe i moraju biti pod skrbništvom da bi netko zaštitio njihova prava i interese i da im se osigura kvalitetan život i skrb do kraja njihovog života. Ne može država ama baš za sve preuzeti odgovornost i plaćati smještaj osobi koja ima vlastite prihode, ma kako god se to nekome kome je dobro došla njegova penzija činilo bezobrazno i pokvareno.
Kamo sreće da Centar dobije češće dojave i da su građani kooperativniji kada treba obavijestiti Centar o prvom susjedu koji je zapeo u životu, puno bi svima bilo lakše da se malo osvrnemo oko sebe i pomognemo bližnjem, pa i strancu

Samo jedna crtica iz jednog od radnih dana djelatnika skrbništva.. Prije jedno tako godinu i pol, osobu pod skrbništvom sahranio je svećenik i da ne bude pokopan sam, na sprovod su mu došla 3 djelatnika Centra. Pravnik, socijalni radnik i njegov skrbnik, također socijalni radnik, jer nitko ama baš nitko nije mario za njega. Djelatnici su mu omogućili da ne ode sam na onaj svijet, organizirali mu sprovod i kupili mu cvijeće.
Tjedan dana nakon toga počela se javljati razno razna rodbina koja se interesirala kada je ostavinska rasprava i šta on ima još od imovine...
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:09.