Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2010., 13:28   #81
Quote:
Clarice kaže: Pogledaj post
Nisam sigurna da sam skužila ovo s naknadama i rokom zaposlenja prije trudnoće..
Evo imaginarna (potencijalna) situacija.
Žena radi godinama, neprekidno. Zatim da otkaz. I npr. 3 mjeseca je bez posla, prijavljena na zavodu za zapošljavanje.
I u tom trećem mjesecu bez posla ide otvoriti čuvanje trudnoće (ako se to uopće može kada ne radi?!), da li ide po prosijek plaće - 3 mjeseca od bivšeg poslodavca i 3 mjeseca od zavoda? Ili jednostavno tu više nema nikakvih prosjeka i nema pravo na naknadu.
Budući bi i sa ta 3 mjeseca (s obzirom na veliku plaću) mogla ući u kategoriju onih koji dobivaju maksimalnu naknadu (4.000 i nešto) od 45 dana pred porod pa do 6 mj. djeteta? A zatim prijeći na onih 2600 i koliko već...

hvala na odgovoru!
zna tko?
__________________
Girls just want to have fun!
Clarice is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 14:33   #82
Quote:
ana.os kaže: Pogledaj post
prema svemu dosad pročitanom na raznim forumima, ispada da sam morala biti barem godinu dana prijavljena na biro,da bih imala pravo na naknadu. je li to istina? lijep pozdrav i hvala na odgovoru!
Ne godinu dana nego najmanje 9 mjeseci neprekidno ili 12 mjeseci s prekidima u posljednje dvije godine prije odlaska na porodiljni dopust.
Simple Fille is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 13:17   #83
Quote:
macho_st kaže: Pogledaj post
Da, tako sam i ja mislio, ali onda joj je tajnica rekla ovako: čim si ti otvorila bolovanje zbog komplikacija u trudnoći, ti si prešla na teret socijalnog i oni ti uplaćuju svaki mjesec 4200 kuna dok ti mi odnosno poslodavac (inače radi u gradskom vrtiću) nije više ništa dužan pa niti uplatiti tu naknadu. Jeli to istina?
Nije istina, ako je naknada za bolovanje duže od 90 dana regulirana u ugovoru tada je moraju i isplatiti , osim ako kao što je bio slučaj kod mene u firmi su imali interni ugovor koji kaže da poslodavac nije dužan isplatiti naknadu zbog .... npr: recesije i hrpu drugih podataka.
Magda09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 13:21   #84
Quote:
Clarice kaže: Pogledaj post
Nisam sigurna da sam skužila ovo s naknadama i rokom zaposlenja prije trudnoće..
Evo imaginarna (potencijalna) situacija.
Žena radi godinama, neprekidno. Zatim da otkaz. I npr. 3 mjeseca je bez posla, prijavljena na zavodu za zapošljavanje.
I u tom trećem mjesecu bez posla ide otvoriti čuvanje trudnoće (ako se to uopće može kada ne radi?!), da li ide po prosijek plaće - 3 mjeseca od bivšeg poslodavca i 3 mjeseca od zavoda? Ili jednostavno tu više nema nikakvih prosjeka i nema pravo na naknadu.
Budući bi i sa ta 3 mjeseca (s obzirom na veliku plaću) mogla ući u kategoriju onih koji dobivaju maksimalnu naknadu (4.000 i nešto) od 45 dana pred porod pa do 6 mj. djeteta? A zatim prijeći na onih 2600 i koliko već...

hvala na odgovoru!
Ne može otvoriti bolovanje niti komplikacije u trudnoći , jer to mogu koristiti samo one koje su zaposlene.
Za naknadu se stvarno više ne sjećam kako ide ali pogledaj na forumu TRUDNICE, tamo ima netko tko će ti to dobro objasniti sa konkretnim slučajem.
Magda09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 15:14   #85
Quote:
macho_st kaže: Pogledaj post
Da, tako sam i ja mislio, ali onda joj je tajnica rekla ovako: čim si ti otvorila bolovanje zbog komplikacija u trudnoći, ti si prešla na teret socijalnog i oni ti uplaćuju svaki mjesec 4200 kuna dok ti mi odnosno poslodavac (inače radi u gradskom vrtiću) nije više ništa dužan pa niti uplatiti tu naknadu. Jeli to istina?
Ovdje miješate dvije različite kategorije:
1. Naknada plaće (isplata komplikacija u trudnoći) je na teret HZZO-a od prvog dana bolovanja i poslodavac govori točno;
2. Pomoć za bolovanje je u domeni poslodavca i s tim HZZO nema nikakve veze, poslodavac može i ne mora dati tu pomoć.

Naknada plaće nije isto što i pomoć, te se ne isplaćuje iz istih izvora sredstava.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 12:41   #86
Quote:
Magda09 kaže: Pogledaj post
Ne može otvoriti bolovanje niti komplikacije u trudnoći , jer to mogu koristiti samo one koje su zaposlene.
Za naknadu se stvarno više ne sjećam kako ide ali pogledaj na forumu TRUDNICE, tamo ima netko tko će ti to dobro objasniti sa konkretnim slučajem.
hvala Magda ..
__________________
Girls just want to have fun!
Clarice is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2011., 00:17   #87
Oprostite mi ako je neko već postavio ovakvo pitanje! Situacija mi je slijedeća: rodila sam dvoje dijece s tim da nisam imala prekida PD. Razlika između cura mi je 13 mjeseci. U međuvremenu mi je firma u kojoj sam radila otišla u stečaj i pred dva dana sam dobila dopis da mi otkazuju ugovor o radu kad mi isteče porodiljni uz otkazni rok od 30 dana. U firmi sam radila nekih 8 godina. Interesira me imam li pravao na burzu, koliko i koliko para?
noellef. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 13:42   #88
pa na ovo pitanje i ja koja nemam pojma o pravu, bih rekla da naravno imaš pravo na burzu i naknadu..
Neka ti detalje ipak da netko stručniji od mene
__________________
Girls just want to have fun!
Clarice is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 21:36   #89
Žalba na rješenje o porodiljnoj naknadi

Pozdrav svima.Moje ime je Dijana,nova sam ovdje i neznam da li je netko već imao ovakav sličan problem,pa vas molim za pomoć ako imate sličnih iskustava jer sam očajna i neznam više što da radim.Evo ovako: do 30.09.2009.imala sam status redovnog studenta,i zdravstveno osiguranje sam imala preko tate.Nakon toga datuma nisam se prijavila na Zavod u roku od 30 dana jer nisam niti znala da uopće postoje bilo kakvi rokovi prijave niti me tata odjavio jer sam namjeravala nastaviti sa studijem na drugome fakultetu,ali nisam se uspjela upisati.Neočekivano i neplanirano mi se dogodilo to da sam ostala trudna,i 11.12.2010. sam rodila.I sad je problem u tome što nemam pravo na porodiljnu naknadu iako još nisam dobila rješenje doma,jer za vrijeme rođenja djeteta nisam bila osigurana(odnosno bila sam po tati a nisam smjela biti).Tako mi je rekla gospođa u Zavodu za zdravstvo i rekla je da kad dobijem rješenje da se mogu žaliti,a to ću i napraviti pa me sad zanima da li postoji netko tko je imao slična iskustva i dali postoji ikakva nada da mi žalbu uvaže,odnosno da li postoji kakva rupa u zakonu ili bilo što što bi mi pomoglo da ipak ostvarim pravo na porodiljnu naknadu,jer nisam udana,i imam 22 godine i ti novci nam zaista trebaju...Molim vas za bilo kakav savjet ili bilo kakvu pomoć jer sam očajna.Unaprijed se zahvaljujem ...
Dijana_B is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 22:02   #90
Nažalost, ne postoji rupa u zakonu.
Da bi se ostvarilo pravo iz obveznog zdr.osiguranja, prvi je uvjet da osoba bude zdravstveno osigurana. Neosigurana osoba nema pravo na rodiljnu naknadu.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 22:16   #91
Trebam savjet..dali ovrha može sjesti i na socijalnu porodiljnu naknadu od 1600,00 i nešto kuna,jer sam nezaposlena,i ako može kako to spriječiti? Hvala
paprenjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 12:21   #92
Quote:
Ivanita5 kaže: Pogledaj post
A ako ipak ostaneš zaposlena na određeno, tada bi trebala imati godinu dana neprekidnog radnog staža (od trenutka kad želiš na bolovanje pa unatrag godinu dana) ili najmanje 18 mjeseci radnog staža u zadnje dvije godine. Tada imaš pravo na naknadu plaće od HZZO-a za vrijeme bolovanja i porodiljnog dopusta. Samo ne znam da li u visini sadašnje plaće ili to smanjuju.
Ja bi svoje pitanje na ovo nadovezala.
Naime, ugovor dobivam na dva-tri mj. i nema naznake da će biti na neodređeno. Imam 21mj. neprekinutog radnog staža.
Što ako mi za vrijeme bolovanja (komplikacija u trudnoći) istekne ugovor i poslodavac mi ga ne produži? Imam li tada pravo na naknadu za komplikacije u trudnoći ili samo na porodiljnu naknadu za nezaposlene?
boo-boo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 13:34   #93
imala bih pitanje,
Dobila sam tiskanicu 3, na kojoj trebam ispuniti zahtjev za dobivanje rodiljne mj naknade.
Nezaposlena sam. Vodim se izvan sustava rada.
To mi je prva bebica.

Nije mi jasan dio na tiskanici gdje se navodi predmet
1.zahtjev za korištenje prava na rodiljnu brigu o novorođenom djetetu
2.zahtjev za korištenje prava na roditeljsku brigu o novorođenom djetetu,

ispod toga se navodi rodiljna briga o novorođenom djetetu u trajanju do 6mj djetetovog života.
i roditeljska briga o novorođenom djetetu do navršene godine dana života , za prvo i drugo rođeno dijete.

sada mi nije jasno, da li ovdje ostvarujem pravo dobivanja mj naknade do 6 mj djetetovog života ili do godine dana djetetovog života?

Hvala na informaciji.
legalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 11:52   #94
Quote:
legalis kaže: Pogledaj post
imala bih pitanje,
Dobila sam tiskanicu 3, na kojoj trebam ispuniti zahtjev za dobivanje rodiljne mj naknade.
Nezaposlena sam. Vodim se izvan sustava rada.
To mi je prva bebica.

Nije mi jasan dio na tiskanici gdje se navodi predmet
1.zahtjev za korištenje prava na rodiljnu brigu o novorođenom djetetu
2.zahtjev za korištenje prava na roditeljsku brigu o novorođenom djetetu,

ispod toga se navodi rodiljna briga o novorođenom djetetu u trajanju do 6mj djetetovog života.
i roditeljska briga o novorođenom djetetu do navršene godine dana života , za prvo i drugo rođeno dijete.

sada mi nije jasno, da li ovdje ostvarujem pravo dobivanja mj naknade do 6 mj djetetovog života ili do godine dana djetetovog života?

Hvala na informaciji.
Mi smo to ostavili prazno,ispunila teta na šalteru,i dobili godinu dana naknade,tak da nemaš brige
paprenjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 16:13   #95
nepuna satnica u školi i porodiljna naknada

Poštovanje,

može li mi tko pomoći sa informacijom?
već drugu godinu imam nepunu satnicu u školi. prošle godine sam imala 2/3 satnice i plaću 3000 kn. Bila sam prijavljena na neodređeno, ali sam ove školske godine postala tehnološki višak. gradski ured mi je našao pola satnice u drugoj školi i trenutno sam tamo prijavljena na određeno i plaća mi je 2300 kn. u prošloj školi su mi ponudili promjenjeni ugovor na samo 4 sata tjedno. nisam prihvatila jer je to premalo i nadala sam se da ću naći negdje dovoljno sati da popunim satnicu. Ne mogu biti prijavljena u tri škole. na burzi mi se nisu javili do sad, iako sam im se javila i rekla da tražim još pola satnice.

Nedavno sam zatrudnjela i zanima me kolika će mi biti porodiljna naknada i mogu li dobiti još kakav dodatak od burze obzirom da nisam svojim izborom na nepunoj satnici?

zahvaljujem unaprijed.
emilybronte is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 19:25   #96
Istek ugovora o radu i bolovanje zbog komplikacija u trudnoći

Pozdrav svima i odmah na početku isprike ako ej već bilo postavljeno pitanje ali ne mogu naći odgovor.
Supruga mi je na bolovanju zbog komplikacija u trudnoći, zaposlena je na određeno i ugovor o radu joj istiće 15 dana prije početka porodiljnog dopusta te je od tog trenutka službeno nezaposlena. Bolovanje će trajati do samog porodiljnog.
Zanima me nekoliko stvari:
Da li se mora nakon isteka ugovora odmah prijaviti u zavod za zapošljavanje?
Da li ju ja mogu, pošto je nezaposlena, upisati na poreznu karticu kao uzdržavanog člana obitelji i koristiti polovicu njene povlastice, iako će ona redovito primati porodiljnu naknadu. Za sada imam jednu svoju povlasticu i polovicu na dijete.
Pošto ima preko 15 godina neprekinutog radnog staža, da li nakon završetka porodiljnog dopusta ima pravo na naknadu za nezaposlene, ako ne nađe posao odmah poslije porodiljnog?

Eto toliko, hvala unaprijed na odgovorima.
dondo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 22:06   #97
Mora se javiti na Zavod jer je to jedan od uvjeta za primanje rodiljne naknade nezaposlene osobe. Porezna olakšica nema veze s primanjem rodiljne naknade. Imate pravo prijaviti nezaposlenog člana kao poreznu olakšicu.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 14:21   #98
Za primanje porodiljne naknade nije potrebno biti prijavljen na zavodu za zapošljavanje,jer ju mogu primati i osobe izvan sustava rada,kao što je moj slučaj. Ali je bitno ako želite da vam se upiše ona jedna godina staža u knjižicu,onda treba biti prijavljen

Zadnje uređivanje Katrin : 24.01.2011. at 14:29.
paprenjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 19:18   #99
Nezaposlena osoba i osoba van sustava rada su dvije kategorije osiguranika koje ostvaruju pravo na rodiljni i roditeljski dopust, te su uvjeti za ostvarivanje tih prava različiti.
__________________
Post nubila Phoebus.

Zadnje uređivanje Katrin : 26.01.2011. at 11:42.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 23:47   #100
Radila sam, niam bila prijavljena, mogu mu "staviti soli na rep", ostala trudna i gledam što ću - ne ispunjavam uvijet zaposlene a niti nezaposlene osobe jer sam premalo na zavodu. Kao nezaposlena u svakom slučaju imala bih onaj minimalac od 1660 kn (od kad rodim do godine dana starosti djeteta). Najpametnije mi se ipak učinilo uplatiti malo doprinosa za neku "fake" prijavu kako bih barem imala staž... Uplatiti ću 3 mjeseca, otvoriti bolovanje, primati minimalac od 850 kn do rođenja djeteta i nakon toga 1660 kn ali barem ću imati godinu dana staža. Dakle moja preporuka - bolje biti prijavljena trudnica nego nezaposlena/van sustava rada.
emma11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:42.