Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2014., 19:52   #41
Može li mi netko reći spada li kombinacija njemačke mirovine od oko 175 EUR i hrvatske mirovine od 1950 kn u ograničenu ili, pak, neograničenu poreznu obvezu?

Unaprijed hvala na odgovoru.
__________________
Moto jednog foruma: Mi jesmo za demokratiju, a ne da svatko priča šta oće. ;)
general Martok is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 21:16   #42
http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ...rovine_144.pdf
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 01:54   #43
Vraca li se novac banci?

Ako je osoba preminula a njegova mirovina je sjela na njegov tekuci racun koji nasljednik nije dirao, znaci bez podizanja novaca, kad se taj racun zatvori a banci se posalje smrtovnica/obavjest, sto se dogada s novcem? Vraca li se to banci ili kome vec ili sto? Uzmite u obzir da pricam o Njemackoj mirovini.
simmery is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 03:00   #44
Njemačka mirovina ne dolazi direktno ni iz jedne njemačke banke,već posredstvom Renten Service,to je ono isto gdje je primatelj svake godine slao uvjerenje (potvrdu)da je još živ.Posljednja mirovina,po njemačkom zakonu,ako je korisnik bio na životu dulje od 20 dana u mjesecu se ne vraća,ulazi u dio nasljeđa,što se navodi u ostavinskom rješenju,ako nitko nije imao punomoć kod naše banke.
Ako je preminuli za života dao punomoć nekome,taj mirne duše može podići tu mirovinu.
Inače kopija smrtovnice šalje se Renten Servise,ali se navodi osobni njemački umirovljenički broj(Rentenversicherungsnummer).
Naša banka kod koje je mirovina stizala,se obavještava s predočenjem smrtovnice,račun se zatvara, a ono što opunomoćena osoba nije,(ako je imalo mudra, podigla je) vrača banka pošiljaocu,ali to rješavaju oni.

PS ako ti treba pomoć obrati mi se pm-om
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse

Zadnje uređivanje amary : 03.06.2014. at 03:09.
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 12:44   #45
Imam svoju mirovinu(3500 kn),životni partner(nismo vjenčani) 400 eura iz Njemačke, mirovinu.Da li imam pravo dobiti dio njegove mirovine ako on umre ,da li bih morala biti u braku sa njim da bih mogla ostvariti dio njegove mirovine?
Nada54 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2014., 20:27   #46
Draga Nada54, moras biti u braki sa partnerom pa da bih mogla nasljedit njegovu mirovinu.
Anja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2018., 21:13   #47
Koliko iznosi minimalna mirovina nakon 5 godina rada u Njemačkoj? Hvala
zzz84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2018., 21:14   #48
Koliko iznosi minimalna mirovina nakon 5 godina rada u Njemačkoj? Hvala
zzz84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2018., 10:32   #49
Quote:
zzz84 kaže: Pogledaj post
Koliko iznosi minimalna mirovina nakon 5 godina rada u Njemačkoj? Hvala
Pretpostavljam da vam to nije jedini staz i da ste vjerojatno radili i u nekoj drugoj zemlji i da u toj zemlji imate nesto staza.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2018., 16:44   #50
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da vam to nije jedini staz i da ste vjerojatno radili i u nekoj drugoj zemlji i da u toj zemlji imate nesto staza.
Nije jedini staž, staža naravno imam i iz Hrvatske
zzz84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2018., 17:12   #51
Ako ste radili u nekoj od drzava iz EU sav staz iz EU se zbraja i racuna kao da ste radili i u toj drzavi (npr. Njemačkoj), isto tako ako drzava ima "Sporazum o socijalnom osiguranju" izmedju (npr. HR i Njemačke) takav objedinjeni staz sluzi samo da se ispune uvjeti za potreban minimalan staz iz mirovinskog zakona zemlje u kojoj ste radili, a u zemljama u kojima ste radili kod izracuna mirovine dodjeljuje vam se mirovinu u razmjernom dijelu samo za staz koji ste imali-radili u toj zemlji, normalno prema propisima te zemlje i uplacenog iznosa u mirovinske fondove te doticne zemlje.

Znaci da cete primati razmjerni dio mirovine iz Hrvatske i razmjerni dio mirovine iz Njemacke, kad steknete uvjete godina zivota (pojedine zemlje gdje ste radili) i godina potrebnog zbrojenog zajednickog staza.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2019., 18:30   #52
Pozdrav svima, zanimljiv topic.

Ja imam pitanje vezano za mirovinu u Njemačkoj.

Naime, trenutno radim u Hrvatskoj, direktor sam u svojoj maloj firmi (prijavljen na prosječnu plaću) i kako gledam situaciju u Hrvatskoj s mirovinskim fondovima računam za 20ak godina kad budem išao u mirovinu da je veliko pitanje što će uopće od tih mirovina biti...

I tako sam došao na ideju da se možda prijavim u Njemačkoj u nekoj firmi (tipa kod mog frenda - a radim ionako neke autorske stvari) i da sam sebi plaćam doprinose?

Jel to izvedivo: da radim dva posla istovremeno (u Hrv kao direktor i u Njem nešto) i da mi idu dva staža?

Koliko mi se to isplati i koliko bih trebao plaćati u Njemačkoj da je to izvedivo?

I ako netko zna neku drugu zemlju pogodnu za isto to može preporučiti (u Njemačkoj znam ljudi, za ove ostale bih trebao kopati vjerovatno nekoga kako su troškovi osnivanja i održavanj svoje tvrtke ipak veliki)...
adriano670 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2019., 18:32   #53
Njemačka mirovina

Pozdrav svima, zanimljiv topic.

Ja imam pitanje vezano za mirovinu u Njemačkoj.

Naime, trenutno radim u Hrvatskoj, direktor sam u svojoj maloj firmi (prijavljen na prosječnu plaću) i kako gledam situaciju u Hrvatskoj s mirovinskim fondovima računam za 20ak godina kad budem išao u mirovinu da je veliko pitanje što će uopće od tih mirovina biti...

I tako sam došao na ideju da se možda prijavim u Njemačkoj u nekoj firmi (tipa kod mog frenda - a radim ionako neke autorske stvari) i da sam sebi plaćam doprinose?

Jel to izvedivo: da radim dva posla istovremeno (u Hrv kao direktor i u Njem nešto) i da mi idu dva staža?

Koliko mi se to isplati i koliko bih trebao plaćati u Njemačkoj da je to izvedivo?

I ako netko zna neku drugu zemlju pogodnu za isto to može preporučiti (u Njemačkoj znam ljudi, za ove ostale bih trebao kopati vjerovatno nekoga kako su troškovi osnivanja i održavanj svoje tvrtke ipak veliki)...
adriano670 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2019., 16:09   #54
Postovani @adriano670:

To sto si stavio dva ista posta na ovu temu ne garantirati da ces primati dvije mirovine kad ti za to dodje vrijeme, to jest kad navrsis potrebne godine starosti i potreban radni staz propisan zakonima o mirovinskom osiguranju tih zemalja u kojima ces eventualno raditi.

Hrvatska je clanica EU i ima potpisane ugovore o socijalnom osiguranju sa svim clanicama EU ali i sa jos mnogo drugih zemalja u svijetu.

Konkretno sa zemljama u EU pa onda i Njemackom postuju se "UREDBA (EZ) br. 883/2004 EUROPSKOGPARLAMENTA I VIJEĆA od 29.travnja 2004. o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti", koja medju ostalim u clanku 10. donosi, citiram:

"Članak 10.

Sprečavanje preklapanja davanja

Ako nije drugačije određeno,ova Uredba ne omogućava stjecanje niti zadržavanje prava na nekoliko istovrsnih davanja na osnovi jednog te istog razdoblja obveznog osiguranja."


Znaci istovremeni staz iz dviju zemalja nemoze ti se priznati za dobivanje mirovine, ili bolje receno nemozes primati dvije mirovine za isto vrijeme staza.

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsIma...20883-2004.pdf

https://net.hr/danas/hrvatska/poziti...umirovljenike/

Mozes primati samo razmjerni dio mirovne iz zemalja u kojima si eventualno radio, za staz koji si u tim zemljama stekao.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2019., 18:11   #55
Poštovani Cilim,

Hvala na odgovoru i vidim da se kužiš u temu pa ću te pitati još par podpitanja.

Za razmjerni dio mi je jasno, koliko si uplaćivao i koliko staža imaš, toliko dobiješ od te zemlje.

Istovremeni staž - jel to moguće (da si prijavljen u dva poslodavca u Njemačkoj i u Hrvatskoj)? Ako je to moguće, onda valjda nije dozvoljeno preklapanje nego moram izabrati staž u jednoj zemlji koji mi se računa kao staž za te godine na poslu, a u drugoj zemlji se to onda ne računa kao staž?

Zadnje uređivanje adriano670 : 24.02.2019. at 18:12. Reason: tipfelere
adriano670 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2019., 23:14   #56
Hm, iskreno neznam detalje, mozda vam ovo malo pomogne:

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsImages/EU/vodiceu1.pdf
http://www.mirovinsko.hr/UserDocsIma...PRIJAVA_A1.pdf
https://www.porezna-uprava.hr/obraza...20internet.pdf
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2022., 04:21   #57
Pozdrav,
zna li netko kako prebaciti njemačku mirovinu u drugu banku? Mogu li to odraditi mailom ili se mora slati poštom?
Je li dovoljno dostaviti im potvrdu o IBAN-u iz banke ili treba popunjavati npr. ovaj dokument s linka: https://www.deutsche-rentenversicher...pdf/A1310.html
To je jedino što sam našao pa molim pomoć ako netko ima iskustva… Prebacujemo baki mirovinu iz Zabe u Erste zbog kredita.
-antonio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:13.