Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2017., 15:27   #161
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Čiji bog/ovi, odnosno čija predodžba jer ih na tržištu ima više...?
Svaka religija na tržištu koja kaže da treba služiti Vrhovnog Boga i koja kaže da Bog nije nekakva "univerzalna energija" nego da je Osoba dakle ima osobine, je put koji vodi k Njemu (ako uopće želiš završiti kod Boga, neki uopće nemaju tu želju)
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 17:39   #162
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Svaka religija na tržištu koja kaže da treba služiti Vrhovnog Boga i koja kaže da Bog nije nekakva "univerzalna energija" nego da je Osoba dakle ima osobine, je put koji vodi k Njemu (ako uopće želiš završiti kod Boga, neki uopće nemaju tu želju)
Super su ti osobni bogovi koji ovise o našim magistralama i autoputevima

Oni koji ne žele završiti (što ne znam...) kod osobno odabranog boga kamo idu?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 18:09   #163
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Super su ti osobni bogovi koji ovise o našim magistralama i autoputevima
Ljubav je (bi trebala biti) dvosmjerna

Mi volimo Boga, On voli nas.

Quote:
Oni koji ne žele završiti (što ne znam...) kod osobno odabranog boga kamo idu?
Kamo god žele.
Ako hoćeš švicarsku onda se tamo rodiš.
Ako hoćeš neku drugu planetu i tamo se rodiš.

Čovjek je toliko zaslijepljen materijalnom iluzijom da uopće nema pojma da nema boljeg mjesta od duhovnog svemira u vječnoj službi Boga.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 20:19   #164
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
U stvarnosti ima samo jedan Bog.
Ne. Ima ih jako puno i svi oni su daleko moćniji od ljudi. Pa je stoga teeeško odrediti koji je vrhovni.

Onda se najbolje molit i klanjat svakom pomalo nego se orkenut samo jednom, pa tako napravit glupu grešku ako toga jednoga savlada neki drugi jači bog. Pa nam se taj bog onda počne osvećivat.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 20:31   #165
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
99% duhovnjaka posrne na duhovnom putu i vrati se nazad u materijalni svijet, ali Bog jedva čeka da ga netko služi i zato će ti omogućiti sve uvjete na Svijetu da Mu se vratiš

Jedno od šest osnovnih obilja Vishnua je odvojenost. Stoga on nije takav da jedva čeka da ga mi počnemo služit.

U nekoj mjeri čovjek može ostvariti pet obilja, snagu, slavu, ljepotu, bogatstvo... itd. itd. itd. - ali najteže mu je ostvariti odvojenost.

Vishnu (budući da je po predavanjima Vaishnava vrhovni Bog) nije takav da jedva čeka da Mu priđemo. On već ima nebrojeno mnogo slugu i sluškinja i naša služba Mu ne treba, nego ide nama u korist.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 20:39   #166
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Dakle umre vam tijelo i ako ste bili dobri idete u raj, tako naučavaju mnoge vjere.
I što onda kad dođete u raj, što tamo radite?
S kim se družite?
Kako tamo izgleda? Mislim, nebo, zemlja, jel u raznim bojama?
Jel moguće da vam tamo neke radnje dosade?
Jer ipak, tamo ste cijelu vječnost i treba raditi nešto zanimljivo.

Što ako saznate da su vam muž, žena, djeca, roditelji otišli u pakao?
Kako možete biti sretni u raju ako znate da vam voljeni škrguču zubima u ogromnim patnjama i tako cijelu vječnost proživljavaju najgore muke?

I na kraju zašto uopće neki idu i raj, a neki pakao? Meni to zvuči kao neka igrica gdje ispuniš bodove i onda je game over. Malo glupo, zar ne?
Spavanje po oblacima, toplo je...dalje ne znam kako zamisljam
Paige the cool is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 21:33   #167
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Jedno od šest osnovnih obilja Vishnua je odvojenost. Stoga on nije takav da jedva čeka da ga mi počnemo služit.

U nekoj mjeri čovjek može ostvariti pet obilja, snagu, slavu, ljepotu, bogatstvo... itd. itd. itd. - ali najteže mu je ostvariti odvojenost.

Vishnu (budući da je po predavanjima Vaishnava vrhovni Bog) nije takav da jedva čeka da Mu priđemo. On već ima nebrojeno mnogo slugu i sluškinja i naša služba Mu ne treba, nego ide nama u korist.
Odvojenost znači da može i bez nas, ali je izuzetno sretan ako smo u znanju i ako Ga služimo.
Krišna nema karmu i može činiti što god hoće u materijalnom Svijetu, u tome se očituje njegova odvojenost.

Krišna je došao na Zemlju da bi svom prijatelju Ardžuni prenio znanje.
Jel bi to učinio da je indiferenatn prema tome da li Ga služimo?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 21:47   #168
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ne, ali i dalje je glupa, slijepa i prazna
Kako kome koja. To je subjektivno stajalište.

Također, ne stječem dojam da su svi vjernici redom (ili duhovni učitelji) psihotične osobe. To je prebanalno objašnjenje, pogotovo što se radi o čitavoj lepezi mogućih uzroka vjerovanja, a ne o jednom uzroku. Otprilike kao kad bi rekao da su svi teorijski fizičari asocijalni samo zato jer je (netko tipa) Sheldon takav.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 21:54   #169
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Super su ti osobni bogovi koji ovise o našim magistralama i autoputevima

Oni koji ne žele završiti (što ne znam...) kod osobno odabranog boga kamo idu?
Nisu osobni, nego su osobe (e sad, ako netko ne shvaća razliku, onda mi je žao). Osim toga Srebrni-medvjed priča u jednini, a ne u množini, znači kako god koja kultura "to" zvala, svodi se na isto.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 22:11   #170
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Kako kome koja. To je subjektivno stajalište.

Također, ne stječem dojam da su svi vjernici redom (ili duhovni učitelji) psihotične osobe. To je prebanalno objašnjenje, pogotovo što se radi o čitavoj lepezi mogućih uzroka vjerovanja, a ne o jednom uzroku. Otprilike kao kad bi rekao da su svi teorijski fizičari asocijalni samo zato jer je (netko tipa) Sheldon takav.
Naravno da nisu. Ima i psihopata

Oni pak koji se proglasavaju utjelovljenjima bogova i/ili su puno misticnih iskustava su vrlo cesto psihoticni, da.

Vidio sam na kile takvih u duhovnim vodama. Ali nikoga da nesto konkretno pokaze poput onih silnih cuda o knjigama. Koja su zanimljivo uvijek negdje drugdje. U nekim drugim vremenima, u nekim drugim krajevima, kod nekih drugih uctelja i u svjedocanstvima nekih drugih ucenika... Kao i vlastitim cudnim psihoepizodama ili subjektivnim interpretacijama u silnoj zelji da se potvrdi vjera. Nikad tamo gdje ima neovisnih promatraca, ikad tamo gdje se moze zabiljezit kako spada, a kamoli u kontroliranim uvjetima istrazit, nikad medju skepticnom racionalnom publikom... (tada obicno ovako zavrsi: https://www.youtube.com/watch?v=XK4eXZ2I3sU )

Blazena lakovjernost.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 02:49   #171
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
a stvarno... Sharon i ja kupamo se i dolazimo na obalu, umjesto kamčića je biserje i dragulji... Pravi život nam donosi svježe ispeglane ubruse da se ogrnemo. Nemruth Dagi nam pristavlja hladan sok od lavande. Meadow nam još izdaleka radosno i umiljato maše paunovim perima, kojima će nas rashlađivati mahajući iznad naših glava, dok Sharon i ja pijemo lavandu iz čaša zlatnih...
Hladan sok od ničega... pa ti si duša ne jedeš i ne piješ i ne .eviš naokolo samo boga glediš.
Ne, tijelo sam i duša.. dakle, jedem, pijem...
izgleda da misliš na zastarjelu i neadekvatnu viziju kršćanskog raja.

Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
A koga onda ti služiš, u tom svom raju?
Pa, to nije zatvor, nego raj.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 03:55   #172
Ka dođeš Bogu na račun nemaš materijalno tijelo jer tijelo se raspadne nakon smrti, ostaje samo duša. Raj je sastanak s Bogom, licem u lice što bi se reklo. Bar za mene.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.

Zadnje uređivanje shaganappi : 21.11.2017. at 03:55. Reason: b
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 08:26   #173
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Naravno da nisu. Ima i psihopata

Oni pak koji se proglasavaju utjelovljenjima bogova i/ili su puno misticnih iskustava su vrlo cesto psihoticni, da.
.
Misliš reći, Isus je bio psihotičan? Da si bio tamo u ta vremena ti bi ga nastojao strpati u ludnicu.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 09:43   #174
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ljubav je (bi trebala biti) dvosmjerna

Mi volimo Boga, On voli nas.



Kamo god žele.
Ako hoćeš švicarsku onda se tamo rodiš.
Ako hoćeš neku drugu planetu i tamo se rodiš.

Čovjek je toliko zaslijepljen materijalnom iluzijom da uopće nema pojma da nema boljeg mjesta od duhovnog svemira u vječnoj službi Boga.
Morat ću ti vjerovati na riječ, druge mi nema

Iskreno, mislim da se ipak ne radi o nekim željema već samo o optimalnim uvjetima kako bi naučio lekcije u životu. Ako trebaš riknut nesretnim okolnostima/ostati paraliziran...ići u bolnicu i tmao upoznati ljubav svog života, onda ideš u Švicarsku jer je tamo puno skijaških staza:klap:...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 09:47   #175
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Nisu osobni, nego su osobe (e sad, ako netko ne shvaća razliku, onda mi je žao). Osim toga Srebrni-medvjed priča u jednini, a ne u množini, znači kako god koja kultura "to" zvala, svodi se na isto.
Bogovi osobenjaci ili jednina ali ista priča.


Nešto što se opire svakom opisu ne može biti osobno; to je naša projekcija jer dugo ne poznajemo.
Naša osjetila i mental ne mogu shvatiti da ima još svjetova koja su nam skrivena pod koprenom.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 09:49   #176
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Ne, tijelo sam i duša.. dakle, jedem, pijem...
izgleda da misliš na zastarjelu i neadekvatnu viziju kršćanskog raja.

Pa, to nije zatvor, nego raj.
Tijelo je zatvor!

A vjerici imaju fiksaciju na vlastito tijelo, bez njega ne idu nikomo čak ni u raj...

Tijelo je odijelo na tvrdoj materiji...dušo, za let si stvorena (bez perja).
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 10:00   #177
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Iskreno, mislim da se ipak ne radi o nekim željema već samo o optimalnim uvjetima kako bi naučio lekcije u životu. Ako trebaš riknut nesretnim okolnostima/ostati paraliziran...ići u bolnicu i tmao upoznati ljubav svog života, onda ideš u Švicarsku jer je tamo puno skijaških staza:klap:...
Imaš knjige Michaela Newtona na tu temu
http://www.kupiknjigu.com/m/michael-newton/491/

On je provodio hipnoze nad ljudima u kojima ih je vraćao u prošle živote.
Tamo su ljudi opisivali kako su prilikom smrti birali gdje će se dalje roditi
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 10:02   #178
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Imaš knjige Michaela Newtona na tu temu
http://www.kupiknjigu.com/m/michael-newton/491/

On je provodio hipnoze nad ljudima u kojima ih je vraćao u prošle živote.
Tamo su ljudi opisivali kako su prilikom smrti birali gdje će se dalje roditi
Znam, znam...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 13:38   #179
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Tijelo je zatvor! Tijelo je odijelo na tvrdoj materiji... dušo, za let si stvorena (bez perja).
Tijelo je potrebno da bi se duša ispoljila. Bog zna sve programe, sve šifre, sve tajne... On nas može opet stvoriti, kako je to i prvi put učinio. Kao što ti možeš iskopirati isti program na CD-u kojeg si oštetila.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 13:41   #180
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Tijelo je potrebno da bi se duša ispoljila. Bog zna sve programe, sve šifre, sve tajne... On nas može opet stvoriti, kako je to i prvi put učinio. Kao što ti možeš iskopirati isti program na CD-u kojeg si oštetila.
Ispoljila na istoj ravni a to je materija.

Kad skijaš imaš skije,
kad hodaš imaš stopala,
kad letiš imaš padobran /koji će se vjerovatno otvoriti/.


Ako bog sve zna (vjernici znaju bolje) kako onda ne zna napraviti svoje proizvode bez tijela tamo gdje ti ne treba ni voda ni hrana?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:23.