Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Trčanje

Trčanje Još samo 500 m...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2017., 22:34   #1
Utjecaj trčanja na zglobove

Generalno je mišljenje da trčanje opterećuje skočne zglobove i koljena, pogotovo kod težih trkača. No, nailazio sam, istina rijetko, i na stajalište da trčanje upravo jača zglobove. Kakva su vaša iskustva i saznanja, pogotovo težih trkača?
dobri muž is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 05:47   #2
Mogujamoguja?

Osobno iskustvo.
Uvijek su me pomalo boluckali zglobovi. Moje mišljenje je bilo da je to zbog nerazgibanosti i premalo kretanja.
Trčim već 18 godina. TT mi je bila svakakva, od 79 pa do 86 kg.
Nikad nikakvih problema sa zglobovima nisam imao zbog trčanja, a ni ne bole me više, nimalo.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 08:28   #3
To je kao i ono : nemoj trčati, shebat'ces koljena
janis2102 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 11:44   #4
Desetak godina step aerobica i tzv new body programa (to je ono skakanje po step klupici sa manzetama od 1,5kg na nogama i bucicama u rukama) mi je do te mjere rasklimalo koljena da sam imala osjecaj da ce mi iskociti pri svakom okretu. Dr nisam isla jer sam si mislila: a sto mi moze pomoci, hrsakvica se ionako ne obnavlja, moze samo reci da to prestanem raditi... pa sam naprosto prestala, krenula u teretanu i samo vozila bic i sprave, cak i cucnjeve u pocetku izbjegavala. Od kada trcim, apsolutno nikakvih problema s koljenima nemam, osim silaska sa Sljemena, ali to i nije trcanje nego hodanje po jakoj nizbrdici. Uglavnom mislim: ako ti nesto steti, to ces itekako osjetiti, ako ti nista ne smeta onda ti i ne steti
scaramouche is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 16:28   #5
Vjerujem da je težina problematicna za zglobove, a ne aktivnost.koja se izvodi. Jer debelu osobu ce bolit zglobovi i ako duze seta i stoji.
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 20:33   #6
Mene muči lijevi kuk dok trčim 15+ km. I to mi je baš onak bezveze, uvijek lijevi kuk, nikad desni, nikad koljena...

I onda u biti trčim manje nego kaj bi htel samo zato jer moram čekati kuk da se oporavi. A nemam previše kila (72kg na 173cm), aktivan sam fizički na poslu i svaki dan imam barem 5km pješačenja u nogama.

Kuk me boli samo i isključivo kod trčanja.
__________________
5K = 18:58 | 10K = 38:50
15K = 58:42 | HM = 1:24:06
30K = 2:07:32 | FULL = 3:51:11
Space Chamber is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 21:21   #7
trčim 3-4 godine, 192 cm, 93-95 kg
u početku problemi s lijevim koljenom i potkoljenicom
otkad sam skratio korak i počeo više trčati uzbrdo nikakvih problema
iako su i neke specifične vježbe (pliometrija i neke vježbe što sam doznao po forumu) pripomogle otklanjanju problema
__________________
Svi su bili na mojoj strani, zato je brod potonuo.
parangal1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 22:20   #8
Trčanje može donijeti samo dobro zglobovima, bez obzira na težinu. Kad mi je s 11 godina dijagnosticirana artroza kukova bio sam drugi najmlađi u Hrvatskoj koji boluje od te bolesti. 10 godina sam mirovao, ničim se nisam bavio i nalazi su bili sve gori. Rečeno mi je da ću prije dvadesete morati ugraditi umjetne kukove. S 19 godina sam počeo trčati, sa 20 ozbiljno, i do danas su mi nalazi sve bolji unatoč činjenici da je artroza neizliječiva i s godinama se samo može pogoršati. Da nisam trčao odavno bih imao umjetne kukove. Ista stvar je i s koljenima. Trčanje jača mišiće, ligamente i tetive koje bolje drže zglobove i na taj način spriječava djelovanje degenerativnih bolesti. Zato, samo naprijed
__________________
Tražim iskrenu i skromnu curu koja prihvaća autistične muškarce.
tmarkulincic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 23:51   #9
Quote:
parangal1234 kaže: Pogledaj post
trčim 3-4 godine, 192 cm, 93-95 kg
u početku problemi s lijevim koljenom i potkoljenicom
otkad sam skratio korak i počeo više trčati uzbrdo nikakvih problema
iako su i neke specifične vježbe (pliometrija i neke vježbe što sam doznao po forumu) pripomogle otklanjanju problema

tu smo negdje po kilaži,koje su to vježbe za koljena??recimo mekša podloga mi dobro dođe za manju natučenost koljena/tetiva iza trčanja,kruta koljena iza trčanja ako trčim sve po asfaltu,ja trčim 10 km 3x tjedno i to mi je i više nego dovoljno i ikad trebat u životu,uopće mi nema potreba povećavat udaljenost na 15 km 20 km.
demetrius is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 11:23   #10
Bole vas koljena jer su vam tetive i ligamenti oko koljena ne dovoljno jaki. Kako bi ih ojacali potrebno je raditi neke specificne vjezbe .

Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk
Krvavi Spasioc is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 16:32   #11
Quote:
demetrius kaže: Pogledaj post
tu smo negdje po kilaži,koje su to vježbe za koljena??recimo mekša podloga mi dobro dođe za manju natučenost koljena/tetiva iza trčanja,kruta koljena iza trčanja ako trčim sve po asfaltu,ja trčim 10 km 3x tjedno i to mi je i više nego dovoljno i ikad trebat u životu,uopće mi nema potreba povećavat udaljenost na 15 km 20 km.
prvenstveno se radi o skokovima na platformu visine 50-70cm, nakon što sam to počeo raditi osjetio sam značajno poboljšanje. ovo ostalo su neke vježbe koje sam našao na netu i ovdje po forumu (janis mi je poslala jedan link s nekim programom vježbi za trkače, ne sjećam se koji je točno bio naziv).
odem 4x u teretanu, a trčim 3x tjedno. jedino što sam morao promijeniti u teretani je čučanj, koji sada radim s relativno malim kilažama
__________________
Svi su bili na mojoj strani, zato je brod potonuo.
parangal1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 16:50   #12
Ima neka vježba za kukove koju bi mi mogli preporučiti?
__________________
5K = 18:58 | 10K = 38:50
15K = 58:42 | HM = 1:24:06
30K = 2:07:32 | FULL = 3:51:11
Space Chamber is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 16:56   #13
Quote:
parangal1234 kaže: Pogledaj post
prvenstveno se radi o skokovima na platformu visine 50-70cm, nakon što sam to počeo raditi osjetio sam značajno poboljšanje. ovo ostalo su neke vježbe koje sam našao na netu i ovdje po forumu (janis mi je poslala jedan link s nekim programom vježbi za trkače, ne sjećam se koji je točno bio naziv).
odem 4x u teretanu, a trčim 3x tjedno. jedino što sam morao promijeniti u teretani je čučanj, koji sada radim s relativno malim kilažama
Koliko malim?
janis2102 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 23:43   #14
Quote:
janis2102 kaže: Pogledaj post
Koliko malim?
80kg, ali kako se oporavljam od lumboishialgije trenutno je 60-70kg
dok dođem na red na rendgen i neurologa, neću se ni sjećati što i kako se dogodilo
__________________
Svi su bili na mojoj strani, zato je brod potonuo.
parangal1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 07:19   #15
Quote:
parangal1234 kaže: Pogledaj post
80kg, ali kako se oporavljam od lumboishialgije trenutno je 60-70kg
dok dođem na red na rendgen i neurologa, neću se ni sjećati što i kako se dogodilo
Nisam još došla do te težine
Je li ti teže trčati nakon treninga, ono upala mišića?

A što se tiče pregleda, to je normalno kod nas. Zna se da imam herniju, uhvatio me isijasa pa neurologa čekam dva mjeseca, a fizijatra 4
janis2102 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 10:02   #16
Ako kralježnicu možemo promatrati kao mnoštvo malih zglobova neću puno odskakati od zadane teme ako podijelim svoje skromno iskustvo. Četvrt stoljeća sam imao problema s ishijasom. I bajbezazleniji nehotični pokret
(proklizavanje na ledu, podizanje kutije od 5 kg, kad me pas na povodcu povuče...) me je znao ukliještiti na minimalno tjedan dana, hodao sam u bolovima povijen kao naši preci, nekoliko puta godišnje. Unazad 4 i po godine kako trčim, to mi se samo jednom dogodilo. Eto...
__________________
Nick mi je trebao biti Pripitomljen ali je tipkovnica rik&%$#".... evo je opet :(
Pripit is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 10:15   #17
Quote:
janis2102 kaže: Pogledaj post
Nisam još došla do te težine
Je li ti teže trčati nakon treninga, ono upala mišića?

A što se tiče pregleda, to je normalno kod nas. Zna se da imam herniju, uhvatio me isijasa pa neurologa čekam dva mjeseca, a fizijatra 4
upalu osjetim tek dan-dva nakon, ako se pojavi (kao dobitna kombinacija za sprječavanje upala nogu pokazalo se istezanje, tuširanje naizmjence toplom i hladnom vodom, i eventualno masaža)
zato nastojim odraditi laganini trčanje (5-10km, oko 6 min/km) nakon treninga za noge u teretani pa odmorim dva dana.
inače ne bih mogao iskombinirati 3 trčanja tjedno
__________________
Svi su bili na mojoj strani, zato je brod potonuo.
parangal1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 11:44   #18
Quote:
Pripit kaže: Pogledaj post
Unazad 4 i po godine kako trčim, to mi se samo jednom dogodilo. Eto...
i mene je jednom od kada trčim
janis2102 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2020., 01:59   #19
Počeo sam trčat..skidam kg.
Imam ih 113 kg.
Visok sam 191 cm.

Trčim na stazi atletske staze. Tvrda crvena pješčana podloga.
Tenisice imam Kalenji, iz Decathlona.

I nakon nekoliko dana bole me koljena.
Ništa strašno, ali strahujem da ih ne ozljedim.

Plan mi je 3 dana trčim.
1 dan pauza.

10 krugova×400 m

Postoji li savjet kako da zaštitim koljena ?
Man-A-Ha-Tahn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2020., 08:08   #20
Možda da uz trčanje kreneš voziti bicikl, probaj ubacit u ta tri dana trčanja jedan trening s biciklom.
Bicikl je dobar za koljena.
qvezbra_81 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:27.