Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.07.2017., 02:40   #1
Jesu li Slaveni braća?

Što mislite o bratstvu Slavena? Veže li nas neka jača psihička energija nego druge etničke grupe, kao npr. Germane.
Ne znam zašto, meni je draga Rusija. Osjećam neku simpatiju prema njima, iracionalnu, i prema Česima i Slovacima.
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 03:14   #2
Ja sam oduvjek osjecao simpatju prema cehinjama, poljakinjama, ruskinjama i nasima.
Samo ta moja osjecanja nisu nimalo bratska.

Nikad nisam uspio da shvatim zasto su nekima pravlacnije svedjanke ili svabice. Ili tek ruzne engleskinje.



Nego pustimo mene. Najbolje se zapitati ciji je humor najslicniji. Ko ce se najvise smijati nasim icevima, a o ce ostati hladan. To je najbolje mjerilo - tu nema foliranja.
tihobl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 03:23   #3
Slaveni su jezična skupina inače totalno različitih naroda, pa Rusi su polu-nordijski narod dok smo mi mediteranski, nidje veze jedni sa drugima. Srbi i pogotovo Crnogorci su još manje slični Rusima nego Hrvati.
Germani su bliži jedni drugima jer su svi nastali iz slične jezgre. sjevero-zapadne Europe dok to kod nas nije slučaj.
"Slaveni" su braća taman onoliko koliko Rumunji, Francuzi i Peruanci, na primjer.
accaunt is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 03:40   #4
Quote:
accaunt kaže: Pogledaj post
Slaveni su jezična skupina inače totalno različitih naroda, pa Rusi su polu-nordijski narod dok smo mi mediteranski, nidje veze jedni sa drugima. Srbi i pogotovo Crnogorci su još manje slični Rusima nego Hrvati.
Germani su bliži jedni drugima jer su svi nastali iz slične jezgre. sjevero-zapadne Europe dok to kod nas nije slučaj.
"Slaveni" su braća taman onoliko koliko Rumunji, Francuzi i Peruanci, na primjer.
A nije baš tako. Pa imamo sličnu genetiku, jezike i mitologiju prije prihvaćanja kršćanstva. I svi smo prihvatili komunizam. Nešto je tu na stvari, podsvjesno.
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 03:45   #5
Balkan, na žalost ima malo veze sa slovenstvom, iako lingvistički jezici jesu slovenski. Bugari još manje ....

Pogledaj Dalmaciju, Bosnu, Crnu Goru , tj stanovnike istih. Uglavnom su crni, kao italijani, vlasi pa čak i arapi. Nije da nema slovenskog elementa, ali zbog turske invazije i migracija, malo je ostalo. Bivši SSSR sa zapadnoslovenskim nacijama ipak mogu da se svedu pod to. Što se tiče pitanja : NE. Jedna od najcrnjih međunacionalnih mržnji je mržnja poljaka prema rusima
Kontraktnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 04:17   #6
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
A nije baš tako. Pa imamo sličnu genetiku, jezike i mitologiju prije prihvaćanja kršćanstva. I svi smo prihvatili komunizam. Nešto je tu na stvari, podsvjesno.
Da, Splićani i Rusi iz Petersburga baš imaju istu genetiku, baš sliče ko da ih je ista majka rodila
accaunt is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 09:44   #7
Quote:
accaunt kaže: Pogledaj post
, pa Rusi su polu-nordijski narod .
how yes no
rusi su polumongoli....pogledaj putina...pravi žuti plavokosi kosooki mali mongol
mr nice is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 10:43   #8
Quote:
tihobl kaže: Pogledaj post
Ja sam oduvjek osjecao simpatju prema cehinjama, poljakinjama, ruskinjama i nasima.
Samo ta moja osjecanja nisu nimalo bratska.
Da bih reč rekel.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 12:31   #9
Naravno da imamo sličnu kulturu, jezike itd. Ali mislim da je danas u korijenu boljeg razumijevanja ključno slično iskustvo socijalizma/komunizma, koje je ostavilo velikog traga u svim slavenskim društvima. Ukratko, Nijemac ili Norvežanin će teže razumijeti probleme s kojima se svakodnevno suočava stanovnik bilo koje od slavenskih država: od razmjera kriminala i korupcije do nezaposlenosti i niske razine socijalne sigurnosti.

Quote:
Kontraktnik kaže: Pogledaj post
Pogledaj Dalmaciju, Bosnu, Crnu Goru , tj stanovnike istih. Uglavnom su crni, kao italijani, vlasi pa čak i arapi. Nije da nema slovenskog elementa, ali zbog turske invazije i migracija, malo je ostalo.
Krivo. Ta fizionomija nema veze s Turcima, nego s autohtonim stanovništvom, tj. postoji na dinarskom području tisućama godina. (Barem u slučaju većeg dijela HR i BIH.)

Quote:
Bivši SSSR sa zapadnoslovenskim nacijama ipak mogu da se svedu pod to.
Istočni Slaveni se u prosjeku isto razlikuju od zapadnih Slavena kao i od južnih. Rusa ćeš vrlo lako uočiti među Česima, Poljacima ili Slovacima. Razlog je djelomično fizionomija, ali prije svega kultura (tj. "mentalitet"). Tu su si južni i istočni Slaveni mnogo bliži nego zapadni.

Quote:
Što se tiče pitanja : NE. Jedna od najcrnjih međunacionalnih mržnji je mržnja poljaka prema rusima
Jasno je da slavenstvo ne predstavlja nikakav značajan kohezivni element. Npr. Rusi Poljake nisu nešto posebno štedjeli u onih nekoliko puta što su im "navratili u goste". O iskustvima južnih Slavena bolje da ne govorimo...

Quote:
mr nice kaže: Pogledaj post
how yes no
rusi su polumongoli....pogledaj putina...pravi žuti plavokosi kosooki mali mongol
Rusi imaju dosta azijatskog utjecaja, to je istina. Vidljivo je ne samo u fiziologiji, nego i u jeziku. Masa riječi u ruskom je nekakvog mongolskog ili turkijskog porijekla.
Frogl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 12:36   #10
Quote:
mr nice kaže: Pogledaj post
how yes no
rusi su polumongoli....pogledaj putina...pravi žuti plavokosi kosooki mali mongol
da ti šerijat ne brani mogao bi otići na izvjesne stranice i ukucati npr. russian teen i sl
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 12:37   #11
po bibliji svi smo nastali od adama i eve
dakle svi smo braca
osim sto su neke sestre
Bistrooki Mutna Vida is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 12:52   #12
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
Što mislite o bratstvu Slavena? Veže li nas neka jača psihička energija nego druge etničke grupe, kao npr. Germane.
Ne znam zašto, meni je draga Rusija. Osjećam neku simpatiju prema njima, iracionalnu, i prema Česima i Slovacima.
Česi su jako dobar primer koliko je Panslavenstvo besmisleno.

1945. sve se poklopilo, Česi su s razlogom mrzili Nijemce zbog okupacije, a bili jako ljudi na Zapad jer ih je izdao u Munchenu.

Već 1968. to se toliko okrenulo da je bila potrebna intervencija Varšavskog pakta.

Dakle ne, Slaveni su najebali od ne-Slavena, ali bome su najebali i od "svojih".

Quote:
Kontraktnik kaže: Pogledaj post
Balkan, na žalost ima malo veze sa slovenstvom, iako lingvistički jezici jesu slovenski. Bugari još manje ....

Pogledaj Dalmaciju, Bosnu, Crnu Goru , tj stanovnike istih. Uglavnom su crni, kao italijani, vlasi pa čak i arapi. Nije da nema slovenskog elementa, ali zbog turske invazije i migracija, malo je ostalo. Bivši SSSR sa zapadnoslovenskim nacijama ipak mogu da se svedu pod to. Što se tiče pitanja : NE. Jedna od najcrnjih međunacionalnih mržnji je mržnja poljaka prema rusima
Tko je zapravo crn?

Da staviš sada 5 ljudi, jedan iz Novog Sada, jedan iz Ljubljane, jedan iz Varaždina i jedan iz Splita te jedan iz Osijeka, nema šanse da bi po "boji kose" ili "tenu" znao tko je odakle.
Grci nisu toliko tamnoputi koliko je to stereotip, a kamoli dalmatinci.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 12:57   #13
Quote:
Frogl kaže: Pogledaj post
Masa riječi u ruskom je nekakvog mongolskog ili turkijskog porijekla.
stari moj što ja sve tu neću pročitati.

ruski i hrvatski se po pitanju svega što oduvijek postoji ne razlikuju ni malo; ; trava,luk, tikve, mrkve, voda, konji, krave i sl. je isto ili s neznatnim odstupanjima.
Gramatika, uzrečice i duh jezika razlikuju se vrlo malo. To se naročito očituje u našim dijalektima, jer su arhaični.

Usput, znaš li ti uopće koliko turcizama ima u hrvatskom jeziku? Čak i 'kaić', kao tipično dalmatinska riječ, potječe iz Turske.
__________________
Ivan 8,44
TheQuill is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 13:23   #14
Jedan sam od onih koji smatra sve Slovene bliskima... manje ili vise, ali sigurno vise od ostalih nadnacionalnih grupacija kao sto su Latini, Germani, Nordijci...

Poreklo manje vise, svi smo mi mesavina raznoraznih plemena, naroda... to je tako normalno posle vekova i milenijuma seoba, ratova, migracija, invazija, zajednickih drzava...

Genetika je tu najmanje bitna... vazna je kultura, jezik... koga svi mi delimo, koji nam je razumljiv, blizak... od Budve, gore Poznana do Vladivostoka oblikujemo reci, recenice na slican nacin... nije to samo recnik i gramatika, to je razmisljanje u tom "operativnom sistemu"... svaka rec ostavlja neizbrisiv trag u nasem mozgu, za nju vezujemo iskustvo, osecanja...

Braca... ne volim tu frazu... vise volim reci da smo bliski... nekad i bioloska braca imaju svadje i lose odnose... ali ne moze se poreci da su bliski... pored jezika mi bastinimo zajednicko secanje na pretke, paganske obicaje, pa hriscansku kulturu... pogledati samo etnoloska bogatstva, kola koja igraju svi Sloveni... narodna nosnja, obicaji... to sve vredi, nadzivelo je zub vremena...

Sve ovo ne znaci, i ne treba biti povod za stvaranje nekih zajednickih ogromnih frankenstajn drzava... nek svako ima svoju kucu, ali neka i gaji postovanje i ponos prema kulturi kojoj pripada... izgleda da se neki toga stide, misle da su neke druge kulture bolje i naprednije... mozda i jesu, ali mi nikad necemo biti deo toga... postovace nas onoliko koliko mi postujemo sebe i ono sto predstavljamo...
DzonziBG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 14:50   #15
tema u koju se svašta može strpat, sve prolazi. linguistika, genetika, povijest, politika, itd. ovako kako je otvorena rekla bih da je više u pitanju subjektivni doživljaj pojedinih naroda.

vrlo su mi simpa rusi, npr. lijep mi je jezik, bogata povijest, književnost. ali ne, ne doživljavam ih kao braću. ma teško da i zagorce tako doživljavam , a kamo li ljude iz drugih zemalja. bez obzira na to šta su slaveni.

kako rekoh, subjektivni doživljaj.
uostalom. čovjek je čovjeku danas vuk, a ne brat.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 15:03   #16
hrvatski je ljepši od ruskog, kažu francuzi, a oni znaju jer je njihov najljepši
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 15:07   #17
Quote:
nezgodan2 kaže: Pogledaj post
hrvatski je ljepši od ruskog, kažu francuzi, a oni znaju jer je njihov najljepši
A budući da je hrvatski ustvari srpski, onda se može Francuzima zahvaliti na komplimenat i s naše strane.
aleksije radicevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 15:08   #18
Nisu braća. To što spadamo u istu jezičnu grupu i dijelimo tu nekakvu "slavensku svijest" ne znači ništa.
Koliko ja vidim Poljaci i Mađari su si najbolji. Od svih naroda koji okružuju Poljsku od čega su Česi, Slovaci, Bjelorusi, Ukrajinci i Rusi slaveni Poljacima su najbolji Mađari s kojima danas ni ne graniče.
Osim toga pogledajte nas, Hrvate, tko nam je "najbolji" susjed?? Nema ga, a okruženi smo slavenima, osim Mađara i ajde Talijana
vojvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 15:11   #19
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
A budući da je hrvatski ustvari srpski, onda se može Francuzima zahvaliti na komplimenat i s naše strane.
ne, ne, čuju oni razliku i između dalmatinskog i hrvatskog.. referirao sam se na hrvatski standardni jezik kojim konkretno ja govorim.. jedino im č i ć zadaju malo problema.. iako i beograđani civilizirano zvuče
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 15:14   #20
Quote:
TheQuill kaže: Pogledaj post
ruski i hrvatski se po pitanju svega što oduvijek postoji ne razlikuju ni malo;
Antologijska izjava. Vidi se da imamo posla s pravim lingvistom, pače slavistom.
Quote:
trava,luk, tikve, mrkve, voda, konji, krave i sl. je isto ili s neznatnim odstupanjima.
Da, лошадь je poznata i široko rasprostranjena slavenska riječ.
Isto kao i ruski ekvivalenti riječi poput lubenica, novac, cipela, skakavac, pas, šupa, četrdeset...
Quote:
Usput, znaš li ti uopće koliko turcizama ima u hrvatskom jeziku?
No shit Sherlock...
Frogl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:28.