Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2017., 15:35   #1
Tumačenje religijskih tekstova bez duhovnih učitelja

Može li svaka osoba spoznati istinu o Bogu, Svijetu i moralnim zakonima samo čitajući tekstove bez ikakve komunikacije i izmjene informacija sa duhovnim učiteljima?
Kad smo u prijeporu ili nam nešto nije jasno, jel dovoljno samo da mućnemo glavom i tako samo mozganjem riješimo dileme?

Ako možemo sve sami, jel onda organizirana religija samo puka socijalna mreža gdje farbamo jaja i kitimo bor i svećenstvo nam je u biti nepotrebno?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 15:53   #2
Treba imati stručnjake da ti objasne stvari koje te zanimaju. Mogu te podučavati osobno a možeš i pročitati njihove naputke te tako shvatiti. Da se izučiti na više načina samo moraš doći do tog nivoa zrelosti prvo.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 15:56   #3
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Treba imati stručnjake da ti objasne stvari koje te zanimaju. Mogu te podučavati osobno a možeš i pročitati njihove naputke te tako shvatiti. Da se izučiti na više načina samo moraš doći do tog nivoa zrelosti prvo.
Naravno, Bog će ti poslati učitelja tek ako si istinski spreman ići dalje.

Moje je mišljenje da se znanje izvitoperi kad sto ljudi uzmu knjigu i svi je tumače na svoj način.
Onda dobiješ sto različith religija i puteva.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 16:08   #4
Mislim da se sama mudrost iz knjige ne može izvitoperiti nego se izvrne način tumačenja te mudrosti koji onda stvori gomile nerazumnika.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 16:15   #5
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Mislim da se sama mudrost iz knjige ne može izvitoperiti nego se izvrne način tumačenja te mudrosti koji onda stvori gomile nerazumnika.
Cijeli proces absorbiranja duhovnog znanja je cjelina datog teksta i pravilnog tumačenja teksta.

Jedno i drugo zajedno ispunjavaju cilj, a cilj je pravilno usmjeravanje duše
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 16:25   #6
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Treba imati stručnjake da ti objasne stvari koje te zanimaju. Mogu te podučavati osobno a možeš i pročitati njihove naputke te tako shvatiti. Da se izučiti na više načina samo moraš doći do tog nivoa zrelosti prvo.
Skupi 10 stručnjaka i dobiti ćeš 20 različitih tumačenja jednog te istog spisa !
I svaki će se stručnjak kleti da je on pravi stručnjak. A svi ostali su govnu brat !
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 18:17   #7
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Skupi 10 stručnjaka i dobiti ćeš 20 različitih tumačenja jednog te istog spisa !
I svaki će se stručnjak kleti da je on pravi stručnjak. A svi ostali su govnu brat !
Prvo, stručnjak mora biti ovlašten u učiteljskom slijedu.

Drugo, ako te stručnjak krivo odvede to nije tvoja odgovornost, nego njegova
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 18:37   #8
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Može li svaka osoba spoznati istinu o Bogu, Svijetu i moralnim zakonima samo čitajući tekstove bez ikakve komunikacije i izmjene informacija sa duhovnim učiteljima?
Kad smo u prijeporu ili nam nešto nije jasno, jel dovoljno samo da mućnemo glavom i tako samo mozganjem riješimo dileme?
Da li ti znaš istinu o Bogu? ,ajmo svijet i moralne zakone ostaviti sa strane jedan trenutak...

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ako možemo sve sami, jel onda organizirana religija samo puka socijalna mreža gdje farbamo jaja i kitimo bor i svećenstvo nam je u biti nepotrebno?
Da li ti možeš sve sam? , ajmo religiju, farbanje jaja i svečenstvo ,ostaviti sa strane jedan trenutak...
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 18:41   #9
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Da li ti znaš istinu o Bogu? ,ajmo svijet i moralne zakone ostaviti sa strane jedan trenutak...



Da li ti možeš sve sam? , ajmo religiju, farbanje jaja i svečenstvo ,ostaviti sa strane jedan trenutak...
Ja nisam ovdje tema
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 19:17   #10
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ja nisam ovdje tema
Pa ti si otvorio ovu temu u ovom obliku,(zar nemaš nikakvo mišljenje o pitanjima koja su uključena u opus tvoje teme?), i bilo bi ljudski od tebe da na moja protupitanja jednostavno odgovoriš sa da ili ne (ako se več ne želiš nekim širim rasponom riječi koristiti)... Ne vjerujem da su baš tako teška!

Ako možeš odgovoriti shaganappi i kreni ,valjda možeš i meni...
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 20:24   #11
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Pa ti si otvorio ovu temu u ovom obliku,(zar nemaš nikakvo mišljenje o pitanjima koja su uključena u opus tvoje teme?), i bilo bi ljudski od tebe da na moja protupitanja jednostavno odgovoriš sa da ili ne (ako se več ne želiš nekim širim rasponom riječi koristiti)... Ne vjerujem da su baš tako teška!

Ako možeš odgovoriti shaganappi i kreni ,valjda možeš i meni...
Otvorio sam temu u obliku pitanja koji stoje u prvom postu, a ti uletiš meni da to pustimo sa strane i krenemo o meni i mom znanju

Znanje o Bogu stoji u vedskoj književnosti i u riječima čistih Božjih slugu i ja mogu to prihvatiti ili odbaciti.
Samo ovo tema nije o tome što sam ja prihvatio ili odbacio, nego jel općenito dovoljno samo čitanje bez tumačenja
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 20:40   #12
Pre nego sto se da odgovor na postavljeno pitanje, namece se jedno drugo logicno pitanje - zasto se pretpostavlja da je istina o bogu (ako uopste postoji), zapisana u bilo kom religioznom tekstu i zasto bas u tom, a ne u nekom drugom ?
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 20:56   #13
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Može li svaka osoba spoznati istinu o Bogu, Svijetu i moralnim zakonima samo čitajući tekstove bez ikakve komunikacije i izmjene informacija sa duhovnim učiteljima?
Kad smo u prijeporu ili nam nešto nije jasno, jel dovoljno samo da mućnemo glavom i tako samo mozganjem riješimo dileme?

Ako možemo sve sami, jel onda organizirana religija samo puka socijalna mreža gdje farbamo jaja i kitimo bor i svećenstvo nam je u biti nepotrebno?
Volio bih napisati da može (bar u teoriji), ali u praksi ljudi što zbog neznanja što zbog vlastite lijenosti da dođu do neke spoznaje trebaju učitelje. Ne samo duhovne nego učitelje općenito. Ipak je bolje da me kvantnoj fizici uči fizičar nego netko neuk. Isto je i na polju duhovnosti. Nije uvijek pravilo, ali u većini slučajeva jest.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 21:41   #14
Kad me sto zanima s obzirom da sam po prirodi jak glup zovnem popa ili jogija predam mu se totalno.Kleknem i zinem a ponekad se sagnem.Predivno iskustvo !
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 09:53   #15
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Volio bih napisati da može (bar u teoriji), ali u praksi ljudi što zbog neznanja što zbog vlastite lijenosti da dođu do neke spoznaje trebaju učitelje. Ne samo duhovne nego učitelje općenito. Ipak je bolje da me kvantnoj fizici uči fizičar nego netko neuk. Isto je i na polju duhovnosti. Nije uvijek pravilo, ali u većini slučajeva jest.
Što ako ti i duhovni učitelj imate različito mišljenje oko nekog pitanja?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 10:53   #16
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Pre nego sto se da odgovor na postavljeno pitanje, namece se jedno drugo logicno pitanje - zasto se pretpostavlja da je istina o bogu (ako uopste postoji), zapisana u bilo kom religioznom tekstu i zasto bas u tom, a ne u nekom drugom ?
Upravo je u ovome stvar,ako je istina, da je istina o Bogu samo u nekakvom tekstu ,onda 99% onih koji su živjeli unazad 150 godina pa do postanka svijeta,nemaju mogučnost ni saznanja istine ni spasenja, upravo iz razloga jer su svi bili nepismeni.(mnogi su i danas nepismeni)...

Sredstva koja nam Bog daje da saznamo što je naučavao moraju biti sredstva prilagođena mogućnostima svakog intelekta – čak i najtupljeg. Jer čak i oni s najslabijim shvaćanjem imaju pravo na spasenje i samim tim imaju pravo i na sredstva pomoću kojih će naučiti istine kojima nas je Bog poučio kako bi mogli u njih vjerovati i biti spašeni.

Sredstva koja nam Bog daje kako bismo saznali što je naučavao moraju biti nepogrešiva sredstva. Jer ako bi to bila sredstva uz koja bismo mogli zastraniti, to uopće i ne bi bila sredstva. To moraju biti nepogrešiva sredstva tako da čovjek služeći se tim sredstvima može nepogrešivo, bez straha od pogreške ili zablude saznati sve istine kojima nas je Bog poučio.

I stoga ,istina može biti samo u jednoj nepromjenjenoj tradiciji prenošenoj riječju i djelima kroz stolječa,te kao pomoč suobličena u pisanom obliku.
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 12:32   #17
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Sredstva koja nam Bog daje kako bismo saznali što je naučavao moraju biti nepogrešiva sredstva.
Ali Biblija je zastarjela već desecima stoljeća, pa je jedini način da se održi na umjetnom disanju, armija apologeta i teologa, koji će smišljat razne lukave načina da je obrane i učine "suvremenom čovjeku probavljivom" na umjetan način.

Quote:
I stoga ,istina može biti samo u jednoj nepromjenjenoj tradiciji prenošenoj riječju i djelima kroz stolječa,te kao pomoč suobličena u pisanom obliku.
A to je....
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 13:01   #18
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Skupi 10 stručnjaka i dobiti ćeš 20 različitih tumačenja jednog te istog spisa !
I svaki će se stručnjak kleti da je on pravi stručnjak. A svi ostali su govnu brat !
Normalno je da svatko ima neki svoj pogled na stvar. Na tebi se odlučiti za onaj koji ti najbolje odgovara; onaj koji baš onako sjedne na svoje mjesto.
Pokaže se tko je stručnjak a tko se samo pravi il' si umišlja.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 13:20   #19
Ne može.

Prvenstveno zato jer nema istine nego uvjerenja i nedokazivi mentalnih konstrukcija. Budući se iste šire mehanizmima društvene kohezije da bi se indoktrinirao kako spada uglavnom je potreban neki oblik primjene mehanizma autoriteta i zajednice.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 13:30   #20
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Upravo je u ovome stvar,ako je istina, da je istina o Bogu samo u nekakvom tekstu ,onda 99% onih koji su živjeli unazad 150 godina pa do postanka svijeta,nemaju mogučnost ni saznanja istine ni spasenja, upravo iz razloga jer su svi bili nepismeni.(mnogi su i danas nepismeni)...

Sredstva koja nam Bog daje da saznamo što je naučavao moraju biti sredstva prilagođena mogućnostima svakog intelekta – čak i najtupljeg. Jer čak i oni s najslabijim shvaćanjem imaju pravo na spasenje i samim tim imaju pravo i na sredstva pomoću kojih će naučiti istine kojima nas je Bog poučio kako bi mogli u njih vjerovati i biti spašeni.

Sredstva koja nam Bog daje kako bismo saznali što je naučavao moraju biti nepogrešiva sredstva. Jer ako bi to bila sredstva uz koja bismo mogli zastraniti, to uopće i ne bi bila sredstva. To moraju biti nepogrešiva sredstva tako da čovjek služeći se tim sredstvima može nepogrešivo, bez straha od pogreške ili zablude saznati sve istine kojima nas je Bog poučio.

I stoga ,istina može biti samo u jednoj nepromjenjenoj tradiciji prenošenoj riječju i djelima kroz stolječa,te kao pomoč suobličena u pisanom obliku.
C)
Nema nikakvih objava ni spasenja
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:41.