Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Podržavate li TE na Peruči
Da 20 41.67%
Ne 28 58.33%
Glasovatelji: 48. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2017., 11:29   #21
Ne treba gradit termoelektranu na plin, nego CCGT postrojenje na plin. Zato što ovo potonje proizvodi više struje uz jednaku potrošnju plina.

A energetske objekte naravno da treba gradit. Trebalo bi nam barem 2 000 MW električne snage.

Isto tako elektrane treba graditi uz rijeke pokraj velikih gradova kako bi se njihova toplina mogla iskoristiti za centralno grijanje. Čak i da se zanemari iskorištavanje za centralno grijanje, opet su gubici prijenosa električne energije do recimo neke tvornice puno manji ako se elektrana nalazi na relativno kratkoj udaljenosti od tvornice, nego ako se najbliža elektrana nalazi par stotina ili neznam koliko kilometara daleko.

Ali onda ulazimo u NIMBY mentalitet. Dalmoši bi hjteli imat puno struje jer im treba u turističkoj sezoni, a nebi htjeli imat elektranu.

Jedine elektrane koje se ne smiju graditi blizu gradova su nuklearne. A ja sam stoput radije za nuklearnu elektranu jer je tu maksimalna zaštita od radioaktivnog zračenja. I ne ispuštaju CO2. Stoput bi radije imao nju nego neku na plin ili ugljen. Elektrane na ugljen zbog pepela koji ostaje nakon izgaranja ugljena čak zrače više nego nuklearka iste snage. A zračenje proizlazi iz čestica teških elemenata od kojih se sastoji taj pepeo.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10

Zadnje uređivanje piskavac : 10.09.2017. at 11:41.
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 11:43   #22
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ovo je jedna od najidiotskijih izjava koja se promiče kroz medije. To je mantra neznalica. 1 m3 desalinizirane vode iz mora (a mora nešto imamo) košta oko 55 centi.....kaj misliš otkud izraelu tolika proizvodnja voća i povrća? Prosječno kućanstvo u izraelu vodu plaća oko 30 dolara mjesečno....moj račun je skoro 50 % veći
Pij ti vodu iz flašica i tu za akumulatore i pegle itd.

Meni je bolja izvoorska, ili bunarska.
Nije loša ni gradska u nas, upravo zato što ima dobre izvore, zasad a to valja čuvati, eto zato je to resurs bez cijene, naravno i zrak...a i šume, rijeke, more, itd.
Nema se tu čak što ni objašnjavati jelda ?!
Fantasist is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 11:47   #23
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
Odgovor na to je: obnovljivi izvori energije, hidroenergija; možda nova nuklearka. Ulaganje u energetsku sanaciju javnog stambenog fonda + subvencije za takve privatne investicije. Stimulacija industrije ( subvencije na jednoj i kazne na drugoj) za veću energetsku učinkovitost i manje emisije. Uvoz stabilno (već duže vrijeme) dosta jeftine struje.
Jeftinu struju uvozimo iz Mađarske, jer Mađarska ima nuklearke. Kad tad će Mađarima pasti na pamet da, kad već imaju tolike elektrane, da im se više isplati investirati u domaću industriju a tu industriju pogoniti strujom iz svojih nuklearki, nego da nam jeftino izvoze struju.

Pa ćemo imat redukcije i svi će odmah tražiti hitno rješenje da vlada napravi nekakve elektrane. Ko da je to posadit vrt i sagradit ogradu oko njega.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 11:56   #24
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Treba bit protiv izgradnje svega svugdje, a i sve dosad sagradjeno treba srusit.
Ne baš svega, moja elektrana koja ispušta otrove za zaštitu rashladnog postrojenja od algi u izvor vode iz kojeg ti piješ je u redu, može ostat.
Pa i ako malo pesticida iz staklenika pobjegne u vodonosnik - ništa strašno sve to kiša razrijedi. Ili lijekova za ribe koje se uzgajaju u toploj vodi. Sve je to za ljude, a nitko još nije dokazao da je štetno.

Uostalom, slično kao s antenama mobilnih operatera, najbolji način da odmakneš antenu od svoje kuće je taj da dođeš na visok položaj u telekomu. Antene se u tom slučaju, kao nevidljivom rukom vođene, same odmiču, a inžinjeri za planiranje mreže doživljavaju prosvjetljenje da im na staroj lokaciji nikad nisu ni trebale, na idealnu udaljenost cca 200 m, taman da ti signal nije preslab. Ne samo tebi nego i tvojim moćnim prijateljima iz golf-kluba, sve se lako dogovori u dogovornoj ekonomiji.
Ili da makneš vjetroagregate iz vidnog polja, kupiš elektranu sa zemljištem i preseliš ih negdje gdje (tebi) ne smetaju.
To je popularni NIMBY sindrom, not in my backyard, ne u mom dvorištu.

Zadnje uređivanje zgubydan : 10.09.2017. at 12:28.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 11:58   #25
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
...

Pa ćemo imat redukcije i svi će odmah tražiti hitno rješenje da vlada napravi nekakve elektrane. Ko da je to posadit vrt i sagradit ogradu oko njega.
Da i tad će se na brzinu montirati plinske turbine u nekim gradskim toplanama i nema problema. Tako je trebalo i sa ovime a ne da izmišljaju komplicirani sustav koji po meni i nema neki smisao osim spekulantskog (gdje je tu ekološka strana priče i održivosti?), jeftino skupo i najvažnije sigurno im kaplje pinka iz proračuna. Što će nam takva energetska ulaganja, ako već moramo idemo na vrh, top tehnologije, dakle solarne parkove. (na globusu smo južnije od sjeverne evrope..ima logike)

Što ćemo s viškovima te struje, ljeti recimo, u mrežu, a ostalo u vodu akumulacijskih jezera. Problem je što naša znanost je nevidljiva, a imaju info i podatke, umjesto da traži rješenja..što podrazumijeva da radimo vlastite sheme i sustave. Naravno onda nema prodaje elektre, ostaje državno dobro...a kako uskoro ide elektrifikacija vozila, treba već sad gledati daleko.
Fantasist is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 12:41   #26
Kakve redukcije kakvi bakrači, pa završen je crnogorski kabel 1000 MW, za izvoz viškova struje sa Balkana u Italiju? Balkan (od Trsta do Odese) gubi 500.000 stanovnika godišnje i viškovi struje za izvoz u Bavarsku će biti sve veći (kad pogase nuklearke).

Zadnje uređivanje zgubydan : 10.09.2017. at 12:57.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 13:28   #27
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
Pa što onda Zagreb ne gradi sebi na Savi koju hidroelektranu, a ne doći na drugi kraj države i nametati ljudima nešto što ne žele?
Osim sto Zagreb ima dvije TE od kojih je jedna 2-3 km od centra grada medju stabenim naseljima, a druga na perimetru grada (ta je druga po velicini TE u Hrvatskoj), postoje planovi za gradnju 3-4 HE na Savi (uz sama gradska naselja). Ne znam kako stoje ti planovi, projekt je skup, a malo struje ce se dobiti (veca korist ce biti od regulacije toka Save). Zatim 30 km od Zagreba je nuklearka.
Dalmacija je energetski negativna (trosi vise nego sto proizvodi) i ovisi o transferu struje iz drugih krajeva Hrvatske. To na kraju krajeva i kosta jer su gubitci u prijenosu znacajni.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 13:36   #28
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Struja poskupljuje zbog načina na koji su netržišno-koruptno ponuđene previsoke cijene otkupa struje iz OiE, da su kvote razgrabljene u nekoliko sekundi.
Ta elektrana je potrebna vlasnicima vjetroelektrana kao kompenzacijska (viškove sprema pumpanjem vode uzbrdo), kako bi im osigurala dobru cijenu nakon isteka povlaštenog otkupa, a plinska ujedno jamči kontinuitet opskrbe pa postižu veću cijenu..struje koju će izvoziti kablom Konjsko-Italija ili već izgrađenim kablom Bar-Italija. Termoelektrana na ugljen u Pločama je isto trebala napajati te kablove (1000MW svaki), kako bi realizirala Talijansku energetsku strategiju da zagađenje ostane na Balkanu, a struja i profit odu za Italiju.
Di je Italiija i njena energetika tu je i mafija pa je razumljivo da mnogi šute.
http://www.poslovni.hr/strane-kompan...ektrane-115348
http://www.poslovni.hr/svijet-i-regi...ektrana-246481
Kako vlasnik vjetrolektrana nije narod koji trpi ekološku štetu, nema nikakvog interesa realizirati ovaj projekt, ali narod se ne pita.
Morat ces mi malo pojasniti. Kad kazes "kompenzacijska" valjda mislis reverzibilna centrala... One uglavnom sluze za balansiranje mreze (nesto i novaca donesu), dakle funkcija im je zapravo da trose visak energije iz mreze, a el. motore moras optertiti sa necim inace ce pregoriti. Ali nisam siguran da ima smisla paliti plinsku centralu da bi pumpao vodu (gdje?) - na kraju krajeva treba ti HE da bi tu vodu iskoristio (postupak je totalno neisplativ). Doprinos RHE energetskoj slici je minoran (primarna funkcija im je potrosnja energije, ne proizvodnja).
Sto se tice poticaja, slazem se da je model bio uzasno los. To je najvjerojatnije iz duboku uvrijezenog ekonomskog neznanja na ovom prostoru.
Glavna prednost plinskih centrala (koje su skuplje od onih na ugljen ili mazut) je sto one mogu brzo mijenjati izlaznu snagu sto je bitno za uravnotezenje mreze. Takodjer se mogu jednostavno modularno nadogradjivati (za razliku od ostalih). Viskove struje koje proizvode alternativni izvori energije bi trebala uskladistiti RHE Obrovac.
Da se htjelo ici na ruku onima koji imaju vjetroelekrane, gradila bi se RHE (reverzbilna hidroelektrana), ne plinska. Ali njima je ionako svejedno - drzava (odnosno HEP) ima obvezu preuzimanja sve struje iz takbvih izvora bez obzira da li mu treba ili ne - makar ju spalio ili prodao po minimalnim cijenama na spot trzistu. Jedini koji ima interes graditi RHE je eventualno HEP, da umanji gubitke koje trpi na otkupu energije iz alternativnih izvora (da li se to isplati nisam siguran).
__________________
“To die hating them, that was freedom.”

Zadnje uređivanje somied : 10.09.2017. at 13:51.
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 13:59   #29
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
Pa što onda Zagreb ne gradi sebi na Savi koju hidroelektranu, a ne doći na drugi kraj države i nametati ljudima nešto što ne žele?
Zagreb je prije nekih 5-6 godina napravio termoelektranu-toplanu jedno 5 km od trga Maršala TIta ...
Druga je jedno 10 km od trga i gradi se još jedna na istom području...
Nuklearku imamo na jedno 30 km od trrga....
Tako da za Zagreb možete lajati na mjesec jer je on energetski samodostatan...
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 13:59   #30
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
Pa što onda Zagreb ne gradi sebi na Savi koju hidroelektranu, a ne doći na drugi kraj države i nametati ljudima nešto što ne žele?
Vrlo rado....ima i cijeli projekt koji se zove zagreb na savi gdje je planirano čini mi se 7 hidrocentrala duž rijeke save i time iskoristio njen cjelokupni potencijal čTme bi se riješila i zaštita od poplava pa bi se cijeli prostor između nasipa mogao iskoristiti plus su to ujedno i mostovi. Al jbga mi na vlasti imamo 20 godina hercegovačkog kokošara....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 14:02   #31
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Termocentrali na brdu iznad Peruce nije mjesto. U Sinju je odrzan prosvjed na kojem su bili i predstavnici struke. Oni su iznijeli svoje argumente, ali gle cuda toga nema u medijima. Termoelektrane imaju visak topline. Ako termoelektranu napravimo usred nicega, tada tu toplinu moramo bacati u prirodu zagrijavajuci neko jezero ili rijeku. Vjerujem da ce se ljudi znati obraniti od ovog zla. Da je ovakav projekt pokusan u Slavoniji (u slicnim okolnostima) on bi vec bio realiziran.
Stanko Uršić? Kemičar koji je srao protiv plastičnih pakunga vode i zagovarao staklene a nije uzeo u obzir kod računa isplativosti daleko veću težinu staklenih boca kod transporta. punjenja i manipulacije. Godinama je kenjao o vjetroelektranama i eto ti ih sad....... Ostavi viškove topline stručnjacima....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 14:03   #32
Projekt je jos uvijek aktualan, fali naravno novca. Vec dugo godina ga HEP predlaze, ali je njemu totalno neisplativ pa se ceka financiranje od strane lokalne zajednice (grada Zagreba). Cijena je oko 1,4 mlrd EUR, sto je i za Zagreb veliki zalogaj.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 14:03   #33
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Pij ti vodu iz flašica i tu za akumulatore i pegle itd.

Meni je bolja izvoorska, ili bunarska.
Nije loša ni gradska u nas, upravo zato što ima dobre izvore, zasad a to valja čuvati, eto zato je to resurs bez cijene, naravno i zrak...a i šume, rijeke, more, itd.
Nema se tu čak što ni objašnjavati jelda ?!
Majstor koji ne razlikuje šta je destilirana a šta desolinizirana voda ...
Tako je dolje trofazna struja...
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 14:04   #34
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Imate vi svoje tribune na celu sa Pupovcem, Stromarom, Vrdoljakom od PPD-a pa neka vas oni vode. Nece valjda Bulj.
Eto nam prave rvatine.....pupi se barem ne prtlja gdje mu nije mjesto zar razliku od bulja, taj po svemu sudeči ima dijagnozu.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 14:05   #35
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Vise bi smisla imala termoelektrana u Sinju nego na Vrdovu.
Koliko sinju uopće treba gradsko gijanje? Ne znam.... daleko bilo da li bi se tom toplinom recimo mogli staklenici grijati....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 14:06   #36
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Pij ti vodu iz flašica i tu za akumulatore i pegle itd.

Meni je bolja izvoorska, ili bunarska.
Nije loša ni gradska u nas, upravo zato što ima dobre izvore, zasad a to valja čuvati, eto zato je to resurs bez cijene, naravno i zrak...a i šume, rijeke, more, itd.
Nema se tu čak što ni objašnjavati jelda ?!
Isuse i majko..pa jel ti uopće barataš osnovnim pojmovima? Retoričko pitanje.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 14:07   #37
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Ne treba gradit termoelektranu na plin, nego CCGT postrojenje na plin. Zato što ovo potonje proizvodi više struje uz jednaku potrošnju plina.

A energetske objekte naravno da treba gradit. Trebalo bi nam barem 2 000 MW električne snage.

Isto tako elektrane treba graditi uz rijeke pokraj velikih gradova kako bi se njihova toplina mogla iskoristiti za centralno grijanje. Čak i da se zanemari iskorištavanje za centralno grijanje, opet su gubici prijenosa električne energije do recimo neke tvornice puno manji ako se elektrana nalazi na relativno kratkoj udaljenosti od tvornice, nego ako se najbliža elektrana nalazi par stotina ili neznam koliko kilometara daleko.

Ali onda ulazimo u NIMBY mentalitet. Dalmoši bi hjteli imat puno struje jer im treba u turističkoj sezoni, a nebi htjeli imat elektranu.

Jedine elektrane koje se ne smiju graditi blizu gradova su nuklearne. A ja sam stoput radije za nuklearnu elektranu jer je tu maksimalna zaštita od radioaktivnog zračenja. I ne ispuštaju CO2. Stoput bi radije imao nju nego neku na plin ili ugljen. Elektrane na ugljen zbog pepela koji ostaje nakon izgaranja ugljena čak zrače više nego nuklearka iste snage. A zračenje proizlazi iz čestica teških elemenata od kojih se sastoji taj pepeo.
Trebali smo se uvalit mađarima za recimo trećinu jednog od novih reaktora u pacsu..... taman koliko dobijemo iz krškog.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 14:10   #38
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Projekt je jos uvijek aktualan, fali naravno novca. Vec dugo godina ga HEP predlaze, ali je njemu totalno neisplativ pa se ceka financiranje od strane lokalne zajednice (grada Zagreba). Cijena je oko 1,4 mlrd EUR, sto je i za Zagreb veliki zalogaj.
Mislim da tako novonastale građevinske parcele uz rijeku između dviju nasipa u dužini grada koštaju duplo od toga..... Koliko je samo do sada potrošeno na onu grdobu u maksimiru? Nemreš ti s kokošarima raditi pravi posao.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 14:13   #39
A Maksimir je duga prica... Projekt je u vjerojatno u krajnjoj liniji isplativ, medjutim treba sada iskrcati 1,4 mlrd EUR da bi kroz godine to vratio. Najveci benefiti su zapravo reguliranje podzemnog toka Save, osiguravanje dodatnih kolicina pitke vode i sprecavanje poplava. To se medjutim isplacuje kroz dugo godina.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 14:13   #40
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Isuse i majko..pa jel ti uopće barataš osnovnim pojmovima? Retoričko pitanje.
voda je h2o ali i nije, što sam objasnio u postu ranijem...da ti crtam ?

To što izraelci 'kuhaju' more je njihov problem, oskudice točnije.
Fantasist is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:53.