Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Podržavate li uvođenje el.glasanja?
Da 41 74.55%
Ne 12 21.82%
Ne znam 2 3.64%
Glasovatelji: 55. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2017., 08:50   #61
Quote:
krekre kaže: Pogledaj post
Ako javno objaviš softwerski kod onda nema skrivenih djelova i zna se točno kako softwer radi, jedino učiniš nedostupnom bazu koja povezuje glasača i listič, baza je javno dostupna svakom glasaču i samo on može provjeriti svoje podatke i glasovanje, sve ostalo je kriptirano i podložno provjeri samo preko generiranih kontrolnih kodova koji su vezani na listić, što opet garantira da su podaci točni ako se usporede kontrolni kodovi glasača i ono što je spremljeno u bazi. Svaki lisitć se može od strane komisije pregledati u elektronskom obliku ali samo će vidjeti za koga je glasano i kontrolni kod ali ne i tko je glasao, jer to sistem drži kriptirano i nedostupno, ali svi znamo kako to radi jer imamo javno objavljen izvorni softwer. Naravno da se svaki kontrolni kod može uvijek razbiti, ali ako se odabere dovoljno veliki ključ u realnom vremenu i za života glasača to se može učiniti nemogućim, a kasnije ionako nije važno. A ti podaci koji povezuju glasača i listić ionako nakon idućih izbora nisu više nikome važni. Tako da dužina kljuća se može prilagoditi trenutnim tehničkim mogućnostima koje mogu razbiti kod u realnom vremenu ili nekom razumnom roku od cca 4 godine koliko traje jedan ciklus izbora, odnosno ne treba ti kod koji nikada neće biti razbijen, već da bude neprobojan određeni vremnski rok.

Dapače postoji i sistem dvostrukih kontrolnih kodova izvorni listić ima jedan, a u sistemu se taj zamjenjuje drugim koji se ne može ni na koji način povezati sa izvornim kontrolnim kodom glasačkog jer je to slučajno generiran broj. Program ne mijenja sadržaj listića, dakle glas glasača, već samo radi dvostruke kodove kako bi sačuvao anonimnost glasača. Glasač može uvijek vidjeti svoj listić i prekontrolirati sadržakj kako je glasao, a svi ostali mogu vidjeti taj listić ali sa drugim kontrolnim kodom.

Dakle u bazi postoje parovi listića koji imaju jednak sadržaj, ali izvorni kontrolni kod služi glasačima da provjere dali je njihov listić zaprimljen onako kako su glasali, a isti takav listić sa novim kontrolnim kodom ali jednakog sadržaja je dostupan javno svima. Glasači kontroliraju unos, a komisija rezultat. Parovi glasačkih listića moraju biti jednaki osim u kontrolnim kodovima. Ne postoji veza između kodova koji su dani glasačima i generiranih kodova koji su dostupni komisiji.

Zanimljivo je koliko su ljudi nepovjerljivi prema nečemu ovakvome samo zato što nemaju znanja, a političari uz to što nemaju znanja imaju i strah od toga jer im se smanjuje mogućnost manipulacije kod glasovanja.
Oprosti, ali koji je to svijet u kojem ti živiš? Svijet u kojem oligarhija puca od filantropije i humanističkih ideja?? Vjerujem da znaš za uzrečice da nisu bitni glasovi već onaj tko ih broji!! E sad prenesi tu logiku na elektroničko glasanje i softvere - i ne vidiš problem????

Osim toga nisi mi odgovorio na pitanje kad sam ti naveo situaciju s američkih zadnjih izbora, gdje je ispalo par milijuna upitnih elektroničkih glasova?? problem softvera, ili??? Hoćemo li napraviti bolji softver i biti mirni ili to možda ima veze s nečim drugim???

Tko kontrolira taj softver??? Jesi li svjestan koju moć daješ ljudima koji mogu kontrolirati taj softver??? Lijepo ti je tastatura zg naveo da se može krasti i sa običnim listićima (hvala bogu toga smo se nagledali), ali za takvo nešto se moraš jako potruditi i ako kradeš u velikim brojevima cijela stvar puca i izlazi na čistinu. A što kod elektroničkog glasanja? - gdje je granica, pogotovo kad to spojiš s kontrolom medija???

Sve što si naveo po pitanju praktičnosti stoji, ali to po ovom pitanju nema nikakvu vrijednost - čim ugroziš samu bit izbora razmatranje bilo kakvih praktičnih ideja pada u vodu. I tu je kraj priče!!!!

Divim se tvojem povjerenju u poluge moći - tko zna, možda sam ja lud i paranoičan, a svijet je jedno predivno mjesto prepuno poštenih ljudi, pogotovo kad govorimo o ovima na vrhu.

Ja na takvo nešto neću nikad pristati, a mislim da kad se malo provuče rasprava među ljudima da bi se mogao stvoriti i opći otpor i da će ljudi nastaviti dovlačiti svoje guz... na biračka mjesta i zaokruživati svoje listiće (garantiram ti da će makar u SAD-u biti duplo manje elektroničkih glasova na sljedećim izborima), a ti slobodno onda elektronički glasaj, sretno ti u novom vrlom svijetu, zapravo sretno nam svima, trebat će nam!

P.S. Ovakvi problemi se ne rješavaju praktičnim rješenjima, već pravim pitanjima, a suma odgovora na ta pitanja nudi jedino prihvatljivo rješenje, a ne praktičnost!!!!
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 09:11   #62
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Baš si razmišljam koliko bi baka i dedova koji inače desetljećima tradicionalno glasuju za SDP , HDZ, IDS ili HSS iznenada počelo glasovati za Pernara i Sinčića. (ili po volji uzmite kombinaciju, roditelji bi glasovali u ime politički nezainteresiranih punoljetnih teenagera).
I danas imaš takav problem. Konkretno, kod mene u Vukovaru, a pretpostavljam i drugdje, prije izbora HDZ-ovci obilaze starije ljude i trpaju se da im ponude prijevoz do glasačkih mjesta. Vjerovatno je u pitanju altruizam
Mr. NiceGuy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 10:26   #63
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali koji je to svijet u kojem ti živiš? Svijet u kojem oligarhija puca od filantropije i humanističkih ideja?? Vjerujem da znaš za uzrečice da nisu bitni glasovi već onaj tko ih broji!! E sad prenesi tu logiku na elektroničko glasanje i softvere - i ne vidiš problem????

Osim toga nisi mi odgovorio na pitanje kad sam ti naveo situaciju s američkih zadnjih izbora, gdje je ispalo par milijuna upitnih elektroničkih glasova?? problem softvera, ili??? Hoćemo li napraviti bolji softver i biti mirni ili to možda ima veze s nečim drugim???

Tko kontrolira taj softver??? Jesi li svjestan koju moć daješ ljudima koji mogu kontrolirati taj softver??? Lijepo ti je tastatura zg naveo da se može krasti i sa običnim listićima (hvala bogu toga smo se nagledali), ali za takvo nešto se moraš jako potruditi i ako kradeš u velikim brojevima cijela stvar puca i izlazi na čistinu. A što kod elektroničkog glasanja? - gdje je granica, pogotovo kad to spojiš s kontrolom medija???

Sve što si naveo po pitanju praktičnosti stoji, ali to po ovom pitanju nema nikakvu vrijednost - čim ugroziš samu bit izbora razmatranje bilo kakvih praktičnih ideja pada u vodu. I tu je kraj priče!!!!

Divim se tvojem povjerenju u poluge moći - tko zna, možda sam ja lud i paranoičan, a svijet je jedno predivno mjesto prepuno poštenih ljudi, pogotovo kad govorimo o ovima na vrhu.

Ja na takvo nešto neću nikad pristati, a mislim da kad se malo provuče rasprava među ljudima da bi se mogao stvoriti i opći otpor i da će ljudi nastaviti dovlačiti svoje guz... na biračka mjesta i zaokruživati svoje listiće (garantiram ti da će makar u SAD-u biti duplo manje elektroničkih glasova na sljedećim izborima), a ti slobodno onda elektronički glasaj, sretno ti u novom vrlom svijetu, zapravo sretno nam svima, trebat će nam!

P.S. Ovakvi problemi se ne rješavaju praktičnim rješenjima, već pravim pitanjima, a suma odgovora na ta pitanja nudi jedino prihvatljivo rješenje, a ne praktičnost!!!!

Dvije stvari su bitne u svemu. Može se apsolutno osigurati tajnost glasovanja i to nije uopće problem.

Imaš bazu koju popunjavaju glasaći i oni mogu kontrolirati u svakom trenutku što su poslali, pristup toj bazi je pojedinačan, dakle svatko može provjeriti što je poslao jer ima svoj kod za poslanu datoteku i ovjerava je otiskom prsta, dakle teško možeš to manipulirati, a i imaš uz svaku datoteku prije glasovanja kontrolni kod kojim povezuješ samog glasača sa glasačkim lističem.

Ovo je kriptirano i nitko nema uvid u to, jer softver radi automatski. Razbijanje kriptiranih datoteka je moguće, ali odabirom duljine ključa to se može lako riješiti da je to praktično nemoguće u nekom normalnom vremenu, a s obzirom na količinu pojedinačnih datoteka praktično nemoguće i preskupo za tako nešto. A opet svaki glasački listić ima svojeg jedinstvenog vlasnika, jer na taj način se može kontrolirati dali je građanin ispunio svoje zakonsko pravo i obavezu, glasovanje bi trebalo postati građanska obaveza, naravno može na listiću staviti opciju da je suzdržan, što je njegovo pravo.

Ovu ulaznu datoteku u kojoj su kriptirani pojedinačni glasački listići server softverski obrađuje tako da slučajnim uzorkom uzima elektronički glasački listić koji kopira još jednom, ali sada samo sadržaj koji se odnosi na glasovanje i pridružuje mu kontrolni kod koji je također slučajno genererirani broj.

Dakle nemože se nikako uspostaviti veza između pojedinačnog glasačkog listića koji glasači mogu uvijek prekontrolirati i to samo oni i nitko drugi i glasačkog listića koji je sada javan i služi za obradu rezultata glasovanja i ne mora više biti kriptiran, jer se listići biraju nasumično kada im se pridružuje novi kontrolni kod da bi postali službeni dokumenti. Sadržaj ovih kopiranih listića je javno dostupan svima, kontrolni kod služi da se spriječi manipulacija. A sadržaj kopiranih listića mora odgovarati sadržaju onih koji su poslani od strane glasača. Na ovaj način tajnost glasovanja je osigurana. Kontrola se vrlo lako može ostvariti kao prvo tako da sami glasači provjere dali je u prvom kriptiranom dijelu baze podataka ono što su stvarno poslali, a nakon toga se može po više parametara provjeriti dali su ti isti listići koji su kriptirani ispravno kopirani u nekriptirani dio baze koji se može obrađivati i koji služi za obradu rezultata glasovanja. Kontrolni kod na ovim nekriptiranim listićima služi za spriječavanje manipulacija, jer je taj nekriptirani listić službeni dokument, koji dobiva i svoj hashtag tako da naknadna intervencija mijenja hash tag. Suma svih hashtagova u kriptiranom dijelu baze za sam sadržaj listića i nekriptiranom dijelu baze mora biti također jednaka, a to je uvjet da je sve ispravno kopirano i da nije bilo manipulacije sa strane, što se vrlo lako provjeri.

I sada mi svi koji se bojite nečega takvoga objasnite kako je moguće napraviti manipulaciju sa svime time kada su moguće višestruke kontrole preko kontrolnih kodova, kao i samih hashtagova svake pojedine datoteke. Bilo kakva intervencija na bilo kojem listiću mijenja hashtag koji je jedinstven. Svaki glasać može preko hashtaga u kriptiranom dijelu baze vidjeti gdje je njegov listić, ali to zna samo on i nitko drugi, jer kontrolni kod se ne može povezati sa kontrolnim kodom listića koji su poslali glasaći, datoteke idu kriptirane tako da su i hastagovi kriptirani i njih zna jedino onaj koji je poslao listić to je njegov privatni ključ i oznaka listića koju nezna nitko drugi.

S druge strane sumarni sadržaj samog listića koji se šalje ima svoj hashtag koji mora biti jednak hashtagu koji je na uređaju svakog glasača prije slanja datoteke i koji je jedinstven za svakog glasača iako su sadržaji listića u izbornoj jedinici možda jednaki i nakon glasovanja.

Sam sadržaj koji ide u daljnu obradu ima također svoj hashtag i suma svih hashtagova u kriptiranim dijelu baze mora biti jednaka sumi hashtagova u nekriptiranom dijelu baze.

Ovo onemogućuje bilo kakve naknadne intervenicije,a cijeli proces je zamišljen da se odvija automatski, dakle obrada i postupak glasovanja ide automatski, a jedini unos operatera je u fazi upisa kandidata za koje se glasuje ili referendumskog pitanja. Sistem bi imao i mogućnost izjednačavanja izbornih jedinica što se tiče samih glasača i njihovog broja, tako da se smanje disproporcije koje sada imamo, a koje je u sadašnjem sistemu nemoguće riješiti, jer obvaj sistem je real time sistem i izjednačavanje broja glasača radi se na sam dan izbora.

Dakle nitko ne obrađuje i broji glasove svojevoljno već to odrađuje sam program za koji znamo kako radi.

Sam program koji je javno dostupan kao kod ima svoj hash tag i taj mora biti jednak onome koji je na sreveru implemetiran i koji vrši obradu i cijeli proces. Nemoguće je napraviti promjene na softweru a da bude isti hashtag. Tako da na kraju nema potrebe za bojazni da se koristi neki drugi softwer od onoga koji je javno obznanjen i svima dostupan.
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 12:31   #64
Začuđujući je taj tvoj etatizam, toliko povjerenja daješ u one koji su već neznam koliko puta dokazali da su nesposobni.

Sustav ti i dalje ima dvije ogromne mane.

U nekoj bazi je zapisano ko je za koga glasovao, to se NE SMIJE raditi. Neznam koliko puta se to mora ponoviti. Sustav mora pratiti dali je neko glasao, ali ne i za koga je neko glasao.

A opet ostaje pitanje zašto vjerovati kodu koji broji te glasove? Neznam dali si svjestan koliko netko može profitirati od namještanja izbora. Pa samo u Hrvatskoj vlast raspolaže stotinama milijarda kuna, a kamoli u nekoj većoj utjecajnijoj državi. Jebote pa Ameri su u iransko nuklearno postrojenje ubacili virus. Sad imaju onu pizdariju sa Equinoxom, a zamisli koliko se tek može profitirati da svog čovjeka postaviš na čelo države

Imamo sustav koji funkcionira i sad bi to netko mijenjao za šuplji sustav koji 99.999% glasača uopće ne kuži i moraju mu vjerovati. Kako da ne. Papire može i ekipa iz staračkog doma izbrojati u bilo kojem trenutku, a to zapisano na nekom serveru u nekoj bazi provjeri neki kod kojem neki ljudi imaju pristup.

A kaj sve ljudi imaju na kompjuteru od virusa i svega i kakvi bi tek virusi došli da se glasa od doma.

A koji je benefit svega? Da svakih par godina ne trošiš 15 minuta na glasanje.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
__________________
To je više od ljubavi, tu se radi o vjeri!
tastatura zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 14:31   #65
Zašto se ovdje polazi od pretpostavke da u bazu podataka mora biti upisano tko je za koga glasao? Daš glas, koji se pod jedinstvenim brojem upisuje u jednu tablicu i pod kojim kasnije možeš provjeriti ispravnost informacije. U drugu tablicu se upisuje da si glasao, bez ikakve relacije prema prvoj.
Mr. NiceGuy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 14:33   #66
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Da i ne. Ja ne zovem domaće ljude govedima (osim nekih). "Stoka" je način kako nas vladajući tretiraju.
Oprosti, ali neću se ispričati. Znam što sam rekao...Ako drugačije postupim morat ću upotrijebiti i ružniji termin iz medicinske kategorije. Ovako bolje ispada biti polupismen svijet lovaca nego mentalno retardiran..
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Cijeli je današnji izborni sustav u HR (a i drugdje) baziran na prijevari.

Sa tehničke strane, sadašnji JEDNOSTAVNI sustav sa papirićima je kompletno u banani. To se jako dobro vidjelo kada je Željka Markić kao prva pokrenula pitanje referenduma. Zato i jesam bio za to (plus definicija braka) , zato da se iščisti taj vrlo sivi sustav. Vidjeli smo što se desilo.

Hrvatski Sabor, ovakav kakav je, nije u stanju donijeti zakone koji će osmisliti i napraviti elementarnu stavr koja je tehnološki stara valjda 800 godian otkada su Kinezi počeli štampati papirnati novac sa serijskim brojevima.

Kako takva institucija može biti u stanju donijeti zakone koji su daleko tehnološki složeniji, i onda uspostaviti tijela i sustav kontrole istih?

Sve šta oni rade je samo glasanje za vlastite privilegije. Mi ostali, i cijela Hrvatska, samo smo roba na prodaju za njihove privilegije.

Mi Hrvati smo za naše vlastodršce samo stoka za tegljenje, mužnju, klanje i guljenje.
I rasplod, koji je dozvoljen samo odabranima. Ostalo su telići za klanje.
Molim Te imaš li ti koju bolje ideju za glasovanje ?
Postoji li opcija gdje bi glasači bili zaštićeni od napada strvinara ?
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 14:36   #67
Možda bi bilo primjereno da Kuća ljudskih prava i GONG zajedno pozovu ambasadora Republike Estonije da održi predavanje o el.glasovanju i kakva su njihova iskustva..
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 14:54   #68
Quote:
tastatura zg kaže: Pogledaj post
Začuđujući je taj tvoj etatizam, toliko povjerenja daješ u one koji su već neznam koliko puta dokazali da su nesposobni.

Sustav ti i dalje ima dvije ogromne mane.

U nekoj bazi je zapisano ko je za koga glasovao, to se NE SMIJE raditi. Neznam koliko puta se to mora ponoviti. Sustav mora pratiti dali je neko glasao, ali ne i za koga je neko glasao.

A opet ostaje pitanje zašto vjerovati kodu koji broji te glasove? Neznam dali si svjestan koliko netko može profitirati od namještanja izbora. Pa samo u Hrvatskoj vlast raspolaže stotinama milijarda kuna, a kamoli u nekoj većoj utjecajnijoj državi. Jebote pa Ameri su u iransko nuklearno postrojenje ubacili virus. Sad imaju onu pizdariju sa Equinoxom, a zamisli koliko se tek može profitirati da svog čovjeka postaviš na čelo države

Imamo sustav koji funkcionira i sad bi to netko mijenjao za šuplji sustav koji 99.999% glasača uopće ne kuži i moraju mu vjerovati. Kako da ne. Papire može i ekipa iz staračkog doma izbrojati u bilo kojem trenutku, a to zapisano na nekom serveru u nekoj bazi provjeri neki kod kojem neki ljudi imaju pristup.

A kaj sve ljudi imaju na kompjuteru od virusa i svega i kakvi bi tek virusi došli da se glasa od doma.

A koji je benefit svega? Da svakih par godina ne trošiš 15 minuta na glasanje.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
Kakvi virusi mogiu doći u zatvorenu kriptiranu datoteku kojoj je unaprijed definirana struktura? Upisuješ samo dali glasuješ ili se suzdržavaš od glasovanja, a ako glasuješ ubacuješ kvačicu pored imena stranke ili pojedinca kojem daješ glas, o kakvim tu virusima se priča. Program komunicira preko mobilne mreže sa glasaćima prvo da im pošalje kriptiranu poruku i nakon glasovanja da ju pokupi u kriptiranom obliku. Kriptiranoj bazi pristupa korisnik samo za svoju poruku odnosno listić koji je poslao, nakon toga se iz listića vadi samo dio gdje se glasa dodjeljuje se slučajni broj kao kodna oznaka i dekriptira se u normalni text fajl koji je zaključan i verificiran sa svojim hashtagom. Sve to radi program koji je sa svojim kodom javno objavljen i zna se što radi. Gdje je tu mogućnost manipulacije kada su kontrole višestruke. Razbiti kriptiranu bazu sa glasačkim lističima u kojoj svaki lisitić ima ime i prezime glasača nije samo tako i košta i vremena i novaca. To da će neki haker sa svog PC to samo tako napraviti objesi mačku o rep, jer ključ možeš proizvoljno produžavati tako da se taj posao napravi neisplativim.

Jer da nije tome tako ne bi cvilili korisnici koji su pokupili virus i koji im je kriptirao podatke na njihovom računalu. A ovo može i puno bolje od toga.

Kriptirana baza služi tajnosti glasovanja. Kopirani sadržaj glsačkog listića je javan i služi za izradu rezultata glasovanja i analize.

To što je netko nekome uvalio virus je posljedica jer se koristi softwer kojeg je netko drugi napisao i koji je došao sa opremom.

Slanje i primanje kriptiranih datoteka ne znači nikakvu opasnost ako se ne mogu razbiti u realnom vremenu. Koga će nakon par desetaka godina više zanimati kako je tko i za koga glasovao. Zaštita mora moći izdržati određeni vremenski rok i osigurati tajnost glasovanja i ništa drugo.

I na kraju koja je razlika između listića u papirnatom ili elektronskom obliku, osim što se ovaj drugi može točnije prebrojiti, nema pisanja gluposti po njemu, dvostrukog zaokruživanja i sličnih stvari jer se to unaprijed može onemogućiti.

A daleko više ljudi bi glasovalo na izborima nego sada, što je i cilj demokratizacije društva, nema bespotrebnog bacanja papira i napraviš jednom i koristiš zauvijek, a troškovi bi bili manji i moglo bi se koristiti i za lokalne izbore, kao i za referendum, a isto tako i kod donošenja važnih zakona odnosno državnog ili lokalnih proračuna, što bi natjeralo vladajuće da drugačije pristupaju trošenju zajedničkog novca, jer u tom slučaju otpadaju trgovanja koja se sada stalno događaju, jer bi o proračunu odlučivali sami glasači koji i pune državnu kasicu prasicu. Sistem bi se koristio više puta tijekom jedne godine i predstavlja dugoročnu investiciju koja bi bila na dobrobit sviju i znatno bi unaprijedila razvoj demokracije i prenijela odlučivanje o važnim pitanjima na same glasače, a ne da o tome odlučuju izabrani predstavnici koji gledaju samo svoj interes.
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 15:01   #69
Quote:
krekre kaže: Pogledaj post
A daleko više ljudi bi glasovalo na izborima nego sada, što je i cilj demokratizacije društva, nema bespotrebnog bacanja papira i napraviš jednom i koristiš zauvijek, a troškovi bi bili manji i moglo bi se koristiti i za lokalne izbore, kao i za referendum, a isto tako i kod donošenja važnih zakona odnosno državnog ili lokalnih proračuna, što bi natjeralo vladajuće da drugačije pristupaju trošenju zajedničkog novca, jer u tom slučaju otpadaju trgovanja koja se sada stalno događaju, jer bi o proračunu odlučivali sami glasači koji i pune državnu kasicu prasicu. Sistem bi se koristio više puta tijekom jedne godine i predstavlja dugoročnu investiciju koja bi bila na dobrobit sviju i znatno bi unaprijedila razvoj demokracije i prenijela odlučivanje o važnim pitanjima na same glasače, a ne da o tome odlučuju izabrani predstavnici koji gledaju samo svoj interes.
U zadnjem je pasusu ujedno i navedeno zašto do uvođenja elektronskog glasanja kod nas neće ni doći. Barem ne u skorije vrijeme.
Mr. NiceGuy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 15:01   #70
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Možda bi bilo primjereno da Kuća ljudskih prava i GONG zajedno pozovu ambasadora Republike Estonije da održi predavanje o el.glasovanju i kakva su njihova iskustva..
Možda bi bilo vrijeme da i sami poradimo na nečemu novome i da poslije drugima prodajemo svoja iskustva i znanje, a jedno područje je i razvoj demokracije i načina odlučivanja u društvu, tako da se demokracija i odlučivanje spusti na svakog pojedinca, a ne da nas i dalje vode ovnovi predvodnici. Naravno da se neće o svemu odlučivati na taj način, ali o bitnim stvarima je apsolutno potrebno čuti mišljenje cijele glasačke populacije, na to imamo pravo a ovo je samo sredstvo u postizanju toga cilja.
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 15:05   #71
Quote:
Mr. NiceGuy kaže: Pogledaj post
U zadnjem je pasusu ujedno i navedeno zašto do uvođenja elektronskog glasanja kod nas neće ni doći. Barem ne u skorije vrijeme.
Treba imati pozitivan stav ako se želi nešto promijeniti, nihilizam nikada ništa dobrog nije donio.
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 15:13   #72
Quote:
krekre kaže: Pogledaj post
Treba imati pozitivan stav ako se želi nešto promijeniti, nihilizam nikada ništa dobrog nije donio.
Nije to nihilizam, već realnost. Sjeti se samo koliko je problema bilo oko uvođenja elektronskog glasanja u sabor, a koje je bilo daleko jednostavnije rješenje od ovog o čemu pričamo. Daleko od toga da se ne može - ne želi se.
I tko će ih prisiliti na to, građani RH? Oni koji već dvadeset i kusur godina glasaju za istu bagru koja ih ljušti gdje stigne?
Mr. NiceGuy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 15:55   #73
Quote:
krekre kaže: Pogledaj post
Kakvi virusi mogiu doći u zatvorenu kriptiranu datoteku kojoj je unaprijed definirana struktura? Upisuješ samo dali glasuješ ili se suzdržavaš od glasovanja, a ako glasuješ ubacuješ kvačicu pored imena stranke ili pojedinca kojem daješ glas, o kakvim tu virusima se priča. Program komunicira preko mobilne mreže sa glasaćima prvo da im pošalje kriptiranu poruku i nakon glasovanja da ju pokupi u kriptiranom obliku. Kriptiranoj bazi pristupa korisnik samo za svoju poruku odnosno listić koji je poslao, nakon toga se iz listića vadi samo dio gdje se glasa dodjeljuje se slučajni broj kao kodna oznaka i dekriptira se u normalni text fajl koji je zaključan i verificiran sa svojim hashtagom. Sve to radi program koji je sa svojim kodom javno objavljen i zna se što radi. Gdje je tu mogućnost manipulacije kada su kontrole višestruke. Razbiti kriptiranu bazu sa glasačkim lističima u kojoj svaki lisitić ima ime i prezime glasača nije samo tako i košta i vremena i novaca. To da će neki haker sa svog PC to samo tako napraviti objesi mačku o rep, jer ključ možeš proizvoljno produžavati tako da se taj posao napravi neisplativim.

Jer da nije tome tako ne bi cvilili korisnici koji su pokupili virus i koji im je kriptirao podatke na njihovom računalu. A ovo može i puno bolje od toga.

Kriptirana baza služi tajnosti glasovanja. Kopirani sadržaj glsačkog listića je javan i služi za izradu rezultata glasovanja i analize.

To što je netko nekome uvalio virus je posljedica jer se koristi softwer kojeg je netko drugi napisao i koji je došao sa opremom.

Slanje i primanje kriptiranih datoteka ne znači nikakvu opasnost ako se ne mogu razbiti u realnom vremenu. Koga će nakon par desetaka godina više zanimati kako je tko i za koga glasovao. Zaštita mora moći izdržati određeni vremenski rok i osigurati tajnost glasovanja i ništa drugo.

I na kraju koja je razlika između listića u papirnatom ili elektronskom obliku, osim što se ovaj drugi može točnije prebrojiti, nema pisanja gluposti po njemu, dvostrukog zaokruživanja i sličnih stvari jer se to unaprijed može onemogućiti.

A daleko više ljudi bi glasovalo na izborima nego sada, što je i cilj demokratizacije društva, nema bespotrebnog bacanja papira i napraviš jednom i koristiš zauvijek, a troškovi bi bili manji i moglo bi se koristiti i za lokalne izbore, kao i za referendum, a isto tako i kod donošenja važnih zakona odnosno državnog ili lokalnih proračuna, što bi natjeralo vladajuće da drugačije pristupaju trošenju zajedničkog novca, jer u tom slučaju otpadaju trgovanja koja se sada stalno događaju, jer bi o proračunu odlučivali sami glasači koji i pune državnu kasicu prasicu. Sistem bi se koristio više puta tijekom jedne godine i predstavlja dugoročnu investiciju koja bi bila na dobrobit sviju i znatno bi unaprijedila razvoj demokracije i prenijela odlučivanje o važnim pitanjima na same glasače, a ne da o tome odlučuju izabrani predstavnici koji gledaju samo svoj interes.
Oprosti ali nemaš pojma o računalnoj sigurnosti. Baš ništa kaj si napisao nema veze sa stvarnim svijetom. Ako glasas sa svog računala, a ono je zaraženo virusom, ne glasas ti nego virus. Možeš ti napisati kriptirano koliko god puta hoćeš u svom postu, ali ništa ti neće pomoći. Ako bilo gdje piše da sam ja glasao za HSU onda sustav ne valja i točka. To kaj se nabacujes sa kriptirano i hashtag ne znači ništa, dok stalno ponavljas iste propuste

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
__________________
To je više od ljubavi, tu se radi o vjeri!
tastatura zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 15:59   #74
Quote:
tastatura zg kaže: Pogledaj post
Oprosti ali nemaš pojma o računalnoj sigurnosti. Baš ništa kaj si napisao nema veze sa stvarnim svijetom. Ako glasas sa svog računala, a ono je zaraženo virusom, ne glasas ti nego virus. Možeš ti napisati kriptirano koliko god puta hoćeš u svom postu, ali ništa ti neće pomoći. Ako bilo gdje piše da sam ja glasao za HSU onda sustav ne valja i točka. To kaj se nabacujes sa kriptirano i hashtag ne znači ništa, dok stalno ponavljas iste propuste

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
Bilijuni eura dnevno se vrte u online transakcijama, ali naravno za odabrati HDZ ili SDP online, nije razvijena dovoljna sigurnost.

U čemu je problem, napravi se elektronska osobna iskaznica sa čitačem, kao i kreditna ili bilo koja druga i eventualno još koji stupanj sigurnosti i gotovo.
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 16:02   #75
Quote:
aaaaaaaa kaže: Pogledaj post
Bilijuni eura dnevno se vrte u online transakcijama, ali naravno za odabrati HDZ ili SDP online, nije razvijena dovoljna sigurnost.

U čemu je problem, napravi se elektronska osobna iskaznica sa čitačem, kao i kreditna ili bilo koja druga i eventualno još koji stupanj sigurnosti i gotovo.
Zato kaj se zna tvoj identitet u transakcijama, toga nema kod glasanja

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
__________________
To je više od ljubavi, tu se radi o vjeri!
tastatura zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 21:44   #76
Quote:
aaaaaaaa kaže: Pogledaj post
Bilijuni eura dnevno se vrte u online transakcijama, ali naravno za odabrati HDZ ili SDP online, nije razvijena dovoljna sigurnost.

U čemu je problem, napravi se elektronska osobna iskaznica sa čitačem, kao i kreditna ili bilo koja druga i eventualno još koji stupanj sigurnosti i gotovo.
2014. hakeri su upali u sustav JP Morgana i pokrali podatke o 83 milijuna korisnika.

2015. hakeri su pokrali osobne podatke 145 milijuna korisnika Ebaya.

Iste godine iz Sonyja je pokradena golema kolicina internih podataka o zaposlenicima i ongoing projektima.

Iste godine pokradeni su podatci o 21 milijunu ljudi za koje je vlada SAD radila background check

The list naravno goes on, ovo su poznati breachevi securityja koje sam izguglao u 5 sekundi. Takvi elektronicki sustavi NISU sigurni.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 00:03   #77
Quote:
tastatura zg kaže: Pogledaj post
U nekoj bazi je zapisano ko je za koga glasovao, to se NE SMIJE raditi. Neznam koliko puta se to mora ponoviti. Sustav mora pratiti dali je neko glasao, ali ne i za koga je neko glasao.
Ista stvar s glasanjem postom: stavis kovertu s glasackim listicem u drugu kovertu, uz nju je tvoje ime. Vjerujes komisiji da nece otvoriti kovertu i vidjeti za koga si glasao. A moze.

Quote:
tastatura zg kaže: Pogledaj post
A opet ostaje pitanje zašto vjerovati kodu koji broji te glasove?
Zato jer kod moze kontrolirati lakse od komisija. Zato jer kod omogucava online glasanje, koje omogucava direktnu demokraciju.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 00:05   #78
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
The list naravno goes on, ovo su poznati breachevi securityja koje sam izguglao u 5 sekundi. Takvi elektronicki sustavi NISU sigurni.
Naravno da nisu kad nema kazne ako ti pokradu podatke korisnika. Tek nova EU regulativa uvodi kaznu, ali do sada firme su stitile slabo do nikako podatke o korisnicima. To uopce nema veze s glasanjem.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 00:40   #79
Quote:
aaaaaaaa kaže: Pogledaj post
Bilijuni eura dnevno se vrte u online transakcijama, ali naravno za odabrati HDZ ili SDP online, nije razvijena dovoljna sigurnost.

U čemu je problem, napravi se elektronska osobna iskaznica sa čitačem, kao i kreditna ili bilo koja druga i eventualno još koji stupanj sigurnosti i gotovo.
Nije neka usporedba. Ti tom transakcijom možeš naškoditi samo sebi, a u drugom slučaju je izbor vlasti svih nas u pitanju.
f.gibbs is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 00:53   #80
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Ista stvar s glasanjem postom: stavis kovertu s glasackim listicem u drugu kovertu, uz nju je tvoje ime. Vjerujes komisiji da nece otvoriti kovertu i vidjeti za koga si glasao. A moze.


Zato jer kod moze kontrolirati lakse od komisija. Zato jer kod omogucava online glasanje, koje omogucava direktnu demokraciju.
Dopisno glasanje je isto upitno.

A to da kod možeš kontrolirati lakše od ljudi zaboravi. Svi mogu shvatiti ako je član komisije korumpiran, ajde objasni nekom ne stručnom kaj ne valja s kodom

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
__________________
To je više od ljubavi, tu se radi o vjeri!
tastatura zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:48.