Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2006., 23:42   #1
Spontano samozapaljenje ljudi

Evo jedne teme za koju nisam primjetio da se ovdje raspravljalo... (iskopah je na jednom forumu... :njoob: )

Naime, postojali su mnogi neriješeni, nedokučivi, neobjašnjivi, nejasni, misteriozni... ...slučajevi samozapaljenja.

Ne mislim pritom na samozapaljenje goriva - kao npr. dizela, već mislim na ničim izazvano samozapaljenje ljudi, te potpuno izgaranje (iliti spontano zapaljenje ljudi)... Katkad ostaju neizgorijeli udovi tijela, dok od ostatka tijela ostane samo pepeo...


Mnogo se raspravljalo o uzrocima tog fenomena, razlozima i uvjetima nastanka... Ipak, sve ostaje racionalno neobjašnjeno i gotovo pa se ne miče s mrtve točke. Pogotovo uz sve veći broj raznoraznih teorija koje još više zbunjuju...


Dal' je netko čuo što o tom neobičnom fenomenu, saznao za neki slučaj tog samozapaljenja?

Uglavnom, čini mi se kao zanimljiva tema za raspravu - pa sam je, eto - donio na ovaj forum.

Evo ukratko par linkova, za početak:
http://en.wikipedia.org/wiki/Spontan...man_combustion
http://library.thinkquest.org/C01102...trange/shc.php
http://www.geocities.com/RainForest/5440/
http://theshadowlands.net/spon.htm
http://www.abc.net.au/science/k2/moments/gmis9847.htm



Zanima me što mislite o svemu tom... ... ... Mogu bit obične pizd**ije, a možda nešto smisleno tu ipak postoji
__________________
You know... War isn't tragedy. Death of one man is tragedy, but deaths of millions are mere statistics.
Joseph Vissarionovich Dzhugashvili Staljin
bugkiller is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 08:42   #2
Frend,
procitaj malo o Braunovom plinu i-sve ce ti biti jasno.
Kriticna kolicina vodika zapocinje lancanu reakciju u dolazi do izgaranja njegovog u tijelu-do samozapaljenja.
Neznam zasto je to toliko tajanstveno.

Lijepi pozdrav!
FrozenDiamond is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 09:30   #3
Quote:
FrozenDiamond kaže:
Frend,
procitaj malo o Braunovom plinu i-sve ce ti biti jasno.
Kriticna kolicina vodika zapocinje lancanu reakciju u dolazi do izgaranja njegovog u tijelu-do samozapaljenja.
Neznam zasto je to toliko tajanstveno.

Lijepi pozdrav!
Nisam bezveze lupio linkove gore... Naravno, ako ti se nije dalo čitat sve to, ne čudim se... http://en.wikipedia.org/wiki/The_Entrancing_Flame

Ovo što si naveo je samo jedna od logičnijih pretpostavki, a nikako potpuno prihvaćeno znanstveno objašnjenje...
__________________
You know... War isn't tragedy. Death of one man is tragedy, but deaths of millions are mere statistics.
Joseph Vissarionovich Dzhugashvili Staljin
bugkiller is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 12:41   #4
Nikad nisam čuo za to, jel to znači da čovjek izgori iz unutrašnjosti tijela?? ili se doslovno zapali ili što već??
ante_gotovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 13:09   #5
Quote:
ante_gotovina kaže:
Nikad nisam čuo za to, jel to znači da čovjek izgori iz unutrašnjosti tijela??
Da, otprilike...

Katkad je "bilo" slučajeva da je osoba izgorjela, a odjeća je (koju je imala na sebi u tom trenutku) ostala potpuno netaknuta... ...što je skroz nejasno. Naime, temperature koje su potrebne da od tijela ostane samo pepeo, kao u dotičnim slučajevima, prelaze 1000 °C. U nekim slučajevima na odjeći "žrtava" nije bilo nikakvih naznaka termičkog djelovanja, ali niti na okolini. Također, često se isključuje bilo kakvo djelovanje kemijskih reagensa na tijelo žrtve, kojima u ostacima nema tragova.
__________________
You know... War isn't tragedy. Death of one man is tragedy, but deaths of millions are mere statistics.
Joseph Vissarionovich Dzhugashvili Staljin
bugkiller is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 16:37   #6
Quote:
bugkiller kaže:
Da, otprilike...

Katkad je "bilo" slučajeva da je osoba izgorjela, a odjeća je (koju je imala na sebi u tom trenutku) ostala potpuno netaknuta... ...što je skroz nejasno. Naime, temperature koje su potrebne da od tijela ostane samo pepeo, kao u dotičnim slučajevima, prelaze 1000 °C. U nekim slučajevima na odjeći "žrtava" nije bilo nikakvih naznaka termičkog djelovanja, ali niti na okolini. Također, često se isključuje bilo kakvo djelovanje kemijskih reagensa na tijelo žrtve, kojima u ostacima nema tragova.
ajde dajte neke linkove konkretnih slucajeva, ja bi malo citala o tome
__________________
...And her enchanted hair was the first gold... And still she sits, young while the earth is old, And, subtly of herself contemplative, Draws men to watch the bright web she can weave, Till heart and body and life are in its hold...
Hyacinth Lilith is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 20:04   #7
čovjek se pri samozapaljenju ne pretvara u pepeo nego ima najveći stupanj opekotina i mrtav je naravno, tijelo je izgoreno ali nije pepeo hehe. uglavnom istraživali su taj rijetki fenomen i zaključili da se metan koji se nalazi unutar tijela zapali, ne sijećam se točno kako. uglavnom osoba osjeti jaku vrućinu unutar sebe i odjednom joj prvo glava plane a onda cijelo tijelo...užas hehe
 
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 23:58   #8
Čitao sam o tome... nikad nije pošteno istražen mehanizam spontanog samozapaljenja ljudi, valjda je bilo premalo slučajeva...

Samozapaljenje tvari nije rijetka pojava. Na faksu smo učili o tvarima koje se pod određenim uvjetima mogu same od sebe zapaliti u normalnim uvjetima, bez povećanog tlaka i sl. (npr. sijeno, smeđi ugljen, laneno ulje ...).

IMHO, vjerojatno je posrijedi produžena kemijska reakcija
intruder800vl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 00:03   #9
Quote:
Sister kaže:
čovjek se pri samozapaljenju ne pretvara u pepeo nego ima najveći stupanj opekotina i mrtav je naravno, tijelo je izgoreno ali nije pepeo hehe. uglavnom istraživali su taj rijetki fenomen i zaključili da se metan koji se nalazi unutar tijela zapali, ne sijećam se točno kako. uglavnom osoba osjeti jaku vrućinu unutar sebe i odjednom joj prvo glava plane a onda cijelo tijelo...užas hehe
U slučajevima o kojima sam ja čitao je došlo upravo do potpunog izgaranja tijela, odnosno, većina tijela se pretvorila u pepeo. Najčešće je ostala samo ruka ili noga, koja je praktički neoštečena izgaranjem (osim na rubu, naravno).
intruder800vl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 00:10   #10
A uslijed čega se u ljudima nakupi tolika količina vodika (by FrozenD.) ili metana (by Sister) - ova druga teza mi je malo smiješna, ali dobro.

Linkove nemam, ali postoje knjige Clark (nešto Misterije), pa isti naslov (ovdje ne znam autora) ali prodaje se u Mercatoneu. Nije baš nešto o čemu se piše samo danas tema je vjerojato strija od 40-tak godina. I da uglavnom izgori kompletno tijelo (ostaju netakuti dijelovi udova ili odječe, ali oni i bez toplinskih oštećenja - osim onih koje bi izazvala temperatura u blizini, dakle ne nagoreni).

Jeno od tumačenja su bile i kuglaste munje, ako me sijećanje ne vara. Prilično zastrašujuće za doživjet.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 01:03   #11
Znači ima nade da prođem lišo. Možda se sutra, Božjom providnošću, prije nego dolista do mene, ili čak taman u trenutku kad bude krenula zaokružiti ocjenu manje, spontano samozapali. A možda ju i potpomognem dizel je pojeftinija

Quote:
bugkiller kaže:
Evo ukratko par linkova, za početak:
http://en.wikipedia.org/wiki/Spontan...man_combustion
Ovaj ovdi se probudija poluraznesen i oša se otuširati. To je muško.
dhr° is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 03:37   #12
Quote:
Sister kaže:
čovjek se pri samozapaljenju ne pretvara u pepeo nego ima najveći stupanj opekotina i mrtav je naravno, tijelo je izgoreno ali nije pepeo hehe. uglavnom istraživali su taj rijetki fenomen i zaključili da se metan koji se nalazi unutar tijela zapali, ne sijećam se točno kako. uglavnom osoba osjeti jaku vrućinu unutar sebe i odjednom joj prvo glava plane a onda cijelo tijelo...užas hehe
Aha. Metan. Da. Baš. Tip je jeo previše graha. A progutao vatreni mač. I spontano sagorio.
Kex Doomlich is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 11:45   #13
Quote:
Tip je jeo previše graha.
Firkragg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 13:34   #14
Quote:
Kex Doomlich kaže:
Aha. Metan. Da. Baš. Tip je jeo previše graha. A progutao vatreni mač. I spontano sagorio.
mislim da sam napisala što sam pročitala, ne vlastitu teoriju...ubij se molim te...vjerojatno nemaš pojma o biologiji pa se stoga ne javljaj.
 
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 20:39   #15
Dobro ajde ti imaš, pa mi reci di sve u tijelu ima metana, čemu služi, kako se može nakupiti i šta je potrebno da manje količine metana u tijelu sagore?
Kex Doomlich is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 23:03   #16
zabi raketu u dupe i Weeeeeeeeeeeeeeee! puff



buttrocket - the video
__________________
人の日は、草のように。野の花のように咲く。
Camaria is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 23:23   #17
prni pa zapali hahahah
 
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 23:24   #18
Quote:
Kex Doomlich kaže:
Dobro ajde ti imaš, pa mi reci di sve u tijelu ima metana, čemu služi, kako se može nakupiti i šta je potrebno da manje količine metana u tijelu sagore?
to je rijedak slučaj, jaaaako rijedak...u tijelu se po pravilima metan ne može zapaliti, nemoguće da gori išta bez kisika (koliko sam upućena u to)...to sa metanom je pretpostavka, što ne znaći da je istina...sad si skužio?
 
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 06:10   #19
Quote:
Sister kaže:
to je rijedak slučaj, jaaaako rijedak...u tijelu se po pravilima metan ne može zapaliti, nemoguće da gori išta bez kisika (koliko sam upućena u to)...to sa metanom je pretpostavka, što ne znaći da je istina...sad si skužio?
Ne nisam skužio. Jedino gdje se metan može zapaliti je u crijevima, a nemože ni tamo zato jer tamo nema kisika ni iskrica, a čak i ako ima i kisika i iskrica, vjerojatno bi ti se desio samo explozivan prdac i zapaljene dlake na guzici.

Dakle to sa metanom je glupost a ne pretpostavka, jer kao prvo, kad bi i metan postojao na drugim mjestima u organizmu, čovjek vjerojatno ni nebi bio živ da doživi samozapaljenje, jer za paljenje količina metana koje mogu spalit čovjeka je potrebna poveća količina kisika, a naravno svi znamo da povećana koncentracija kisika u organizmu dovodi do trovanja kisikom, tojest permanentnog oštećenja pluća, oksidacije tkiva i povelike produkcije slobodnih radikala, tojest smrti.
Kex Doomlich is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 08:46   #20
činjenica je da fenomen postoji i da ga znanost do danas nije uspjela protumačiti.


već i zato jer nikad nitko nije preživio da bar nešto ispriča a i jer su se samozapaljenja odigravala bez svjedoka. sve što se moglo saznati bilo je post festum....
a najčudnije i jest što je sve u blizini ostalo netaknuto tj. vatra nije zhvatila ni pod ni dijelove namještaja u neposrednoj blizini niti ponekad ni dijelove odjeće na žrtvi.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:02.